Köpeklerde Alan Koruma Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklerde Alan Koruma Eğitimi Nasıl Verilir?

Geceleri yalnız mı yürüdüğünüzde sizi koruyacak bir evcil hayvan mı arıyorsunuz? Ya da bahçeli bir eviniz ya da mülkünüz ve ve korunması mı gerekiyor? O zaman köpeğinize biraz alanını korumayı savunmayı öğretmelisiniz. Bunu ister kendiniz yapın ister profesyonel bir yardım alın. Eğer kendinize yetecek kadar bir eğitim istiyorsanız aşağıdaki 5 basit adımı takip edebilirsiniz. Hangi ırkların eğitime daha uygun olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun. Ama kendinize bir bodyguard kadar disiplinli bir köpek eğitimi verebileceğiniz konusunda güvenmeyin; ileri seviye için mutlaka yardım alın. 

Köpeğinize Alan Eğitimi Vermenin 5 İpucu

1. Köpeğinize İtaat Komutlarını Öğretin

 
Yapmanız gereken ilk şey köpeğinize temel itaati öğretmektir: Köpeğiniz tüm temel itaat komutlarına cevap vermelidir. Oturmalı, uzanmalı ve çağrıldığında %100 size gelmelidir. Köpeğiniz tasmasız da bu komutları uygulayabilmelidir. Ayrıca köpeğiniz “havla” ve “bırak” komutlarını özellikle öğrenmeli ve bunlara yanıt vermelidir.
Önemli not: Köpeğiniz bu komutları tutarlı bir şekilde yerine getirmiyorsa veya yeni komutları öğretemiyorsanız, evcil hayvanınızı kişisel koruma köpeğine dönüştürmeye çalışmaktan vazgeçseniz iyi olur.

2. Köpeğinizi Sosyalleştirin

 
Yeni ve olağandışı durumlardan korkmaması için köpeğinizi sosyalleştirmeniz gerekir. Bu en iyi hassas sosyalleşme döneminde (yaklaşık 16 haftaya kadar) yapılır ancak elbette bu tüm köpekler için mümkün değildir. Köpeğinizi yürüyüşe her çıkardığınızda sosyalleşme gerçekleşebilir. Garip bir nesne görürseniz ve özellikle köpeğiniz gerilirse, araştırabilmesi için onu nesneye yaklaştırın. Köpeğinizin ayrıca normal bir yayanın nasıl göründüğünü tanıması ve kendisini tehdit altında hissetmemesi veya karşılaştığı herhangi bir kişiyi tehdit etmesi gerektiğini hissetmesi gerekir.
Önemli Not: Her köpek kimin güvenli olduğunu ayırt edemez ve bu nedenle elbette her köpek kişisel korunma konusunda eğitilmemelidir.

3. Köpeğinize Komuta Göre Havlamayı Öğretin

 
Köpeğinizi herhangi bir yabancıya yaklaşmaya havlaması için teşvik edin. Bir yabancıya havlayan bir köpek, bir "saldırı" komutuna yanıt veren ancak havlamayan bir köpekten daha etkili olabilir. Bazı köpekler bu komutu öğrenmede iyi değildir. Köpeğinizin doğal olarak ne yaptığını not edin ve gerekirse havla yerine kendi alıştığı başka bir kelimeyi hafızasına kazıyın. Havlama birçok köpeğe doğal olarak gelir ancak köpeğinize bir komut verildiğinde havlamayı bırakmasını öğretmeniz gerekebilir. Bir veya iki kez havladığında, ona oturmasını ve sonra durmasını söyleyebilirsiniz. Durmazsa, köpeğinize “otur” emri verin. Bir köpeğin yerdeyken havlaması çok zordur.
Önemli Not: Köpeğiniz komut üzerine havlamıyorsa ve yabancılara bile havlamıyorsa, koruma köpeği için iyi bir seçim değildir.

4. Köpeğinize Sizi Savunmasını Öğretin

 
Savunmayı öğretmek için yürüyüş sırasında “yabancı” birini yanınıza yaklaştırın ve köpeğinize meydan okumasını sağlayın. Bunu yapan kişinin kolunda bir köpek saldırı kıyafeti veya kapitone bir battaniye olabilir. Daha sonra onun yukarı çıkıp yabancının korumalı kolunu tutmasına izin verebilirsiniz. (Heyecanlı bir sesle "Al" diyerek onu cesaretlendirmeniz gerekebilir ancak bazı köpekler önden gidip yabancıya tek başına yaklaşacaktır.) Köpeğiniz yabancıya yaklaşmıyorsa, o kişi yastıklı kolunu ona yaklaştırmalıdır. Köpeği tehdit ederek onu ısırmaya teşvik etmelidir. Komut verdiğinizde ve köpeğiniz ona havladığında, karşıdakinin korkmuş gibi davranması ve kaçması gerekiyor. Köpeğiniz bu sahneler arttıkça kendine karşı daha özgüvenli hale gelecektir.
Önemli Not: Köpek siniyorsa veya yabancıdan korkuyorsa, kişisel koruma köpeği olarak uygun değildir. Üstelik daha ileri gitmeye karar verirseniz, lütfen saldırmak için eğitilmiş bir köpeğin evde sahip olunabilecek bir evcil hayvan olmadığını kendinize hatırlatın. Temel savunma eğitimi vermek yeterlidir, fazlası olura ev köpeği olmaktan çıkacaktır. Evde böyle bir evcil hayvanınızın olması köpeğinizin sizinle konuşmaya yeni gelen birini ısırma olasılığını doğuracaktır. Konu dava sürecine kadar gidebilir ve köpeğiniz eğitimli bir saldırı hayvanı olduğu için sahip olduğunuz her şeyi kaybedebilirsiniz.

5. Köpeğinize Geri Dönmeyi Öğretin

 
Bu, kişisel koruma köpeği eğitiminin gerçekten en önemli kısımlarından biridir. Seni korumaya istekli olmalı ama her zaman karşıdakini ya da sizi yalnız bırakmaya istekli olmalı. Örneğin, köpeğinizi saldırmak üzere eğitmeyi seçerseniz (ki bunu yine tavsiye etmiyoruz) köpeğiniz yukarıdaki senaryodaki "yabancıya" dişlerini koyar koymaz ona "bırak" demeli ve kendisine övgü yiyeceğini vermelisiniz. Köpeğiniz nasıl saldır komutuyla harekete geçiyorsa geri dön dediğinizde de saldırgan tavrı bırakıp size itaat etmeyi sürdürmelidir, kontrolü ancak böyle sağlayabilirsiniz.
Önemli not: Köpeğiniz bu sırada “bırak” komutuna tepki vermezse daha sonra onu kontrol edemezsiniz. Bu olursa, onun herhangi bir kişisel koruma eğitimi almasını bırakmalısınız.

Hangi Irklar Koruma Eğitimine Daha Uygun?

Her şeyden önce alan korumaya istekli bir köpek, gerçekten istediğiniz bir durum mu emin olmalısınız. Bu davranış ve gerçekleştirmeniz gereken eğitim türü, evcil köpeklerle uğraşırken gerçek bir sorun olabilir. İyi bir kişisel koruma köpeğine sahip olmak ve aynı zamanda harika bir evcil hayvana sahip olmak ister misiniz? Hedefler birbiriyle çelişiyor mu? Bu eğitim yöntemleri herkes için olmadığı gibi tüm köpekler için de uygun değildir. Kişisel korunma için seçilen bir köpeğin iyi sosyalleşmesi, kendine güvenmesi ancak saldırgan olmaması ve sahibinin her hareketine ilgi duyması gerekir. 

Avustralya Çoban Köpeği

 
Avustralya çoban köpeği sadece son derece güzel bir cins değil, aynı zamanda harika bir bekçi köpeğidir. Bu cins "yalın, sert bir çiftlik köpeği" olarak tanımlanır ve orta büyüklüktedir. Onların her şeyi gütme ihtiyacı var. Zekidirler, küçük çocuklarla arası iyidir ve oldukça ihtiyatlıdırlar. Bu da onları evlerinin üzerinde dikkatli bir göz isteyen aileler için harika bir tür yapar.

Beauceron

 
Beauceron, klasik bir bekçi köpeği görünümüne sahiptir: Koyu renkli kürk, dik ve hassas kulaklar, kaslı bir vücut. Yapılan araştırmaya göre büyüklükleri sayesinde özellikle de kadınlar tarafından atılgan ama hassas bir arkadaş ve koruyucu olarak sevilmektedirler. Bu köpeğin ayaklarında ve ağzında kırmızı, tilki renginde işaretler bulunan koyu renkli kürkü, ona Fransızca'da "kırmızı çorap" anlamına gelen "Bas-Rouge" adlı büyüleyici takma adı verdi.

Boxer

 
Boxerlar sevecen, sadık, zekidir ve genellikle son derece koruyucu bir yapıya sahiptirler. Sabırları ve koruyucu yapıları, onlara çocuklarla harika anlaşabilen bir köpek olarak ün kazandırmıştır. Gözcü olmaları sayesinde aile koruması işini ciddiye alıyor ve tehditleri korkusuzca karşılıyorlar.

Rottweiler

 
Rottweilerın etkileyici soyu Roma'ya kadar dayanmaktadır. Bu köpek cinsi genellikle kötü bir üne sahiptir ancak iyi ve düzgün bir şekilde yetiştirilmiş bir Rottweiler; sakin, kendinden emin, cesur ve aşırı agresif olmayacaktır. Bu köpekler ailelerine karşı son derece sevecen ve son derece oyuncu olabilir.

Bullmastiff

 
Rottweiler ve Boxer gibi, Bullmastiffler de bekçi köpekleri olarak yeterli bir üne sahiptir. Bu köpekler son derece uyanıktır, boyları ve görünümleri Bulldog ve Mastifflerin birlikte üremesinin bir sonucudur. Ortaya çıkan özellikleri ise onları fiziksel görünümü ve kişiliği güçlü, koruyucu, aile dostu, zeki ve güvenilir yapmıştır.

Alabay (Orta Asya Çoban Köpeği) 

 
Alabaylar prestijli bir cinstir. Bugün hala var olabilen en eski köpek grubu oldukları düşünülmektedir; varlıklarını belgeleyen kanıtlar 5.000 yıl öncesine kadar uzanır. Artık göçebe insanlar bu heybetli canlıları bekçi köpeği olarak kullanıyor. Alabaylar, insanları ve mallarını korumak için yetiştirilmiş bölgesel koruyuculardır. İnsanların dikkatini çekmeye çalışırlar. Böylece önce insanlarla, sonra sürüyle bağ kurarlar ve algıladıkları topraklara yerleştirilen her nesneyi korurlar. Bu yönleriyle koruma köpeği olmak için ideal bir portre çizerler.

Doberman Pinscher

 
Doberman köpekleri şık ve ihtiyatlı bekçi köpekleridir. Güçlü, sadık ve korkusuz bir köpek türüdür. Küçük çocuklara karşı da sevecen ve iyidirler. Bu köpeklerin güzel koyu renkli bir kürkü vardır ve köpek türünün asillerinden biri olarak adlandırılır.  Türlerine kıyasla korkusuz ve uyanık olmaları sayesinde dünyanın en iyi koruma köpekleri arasında yer alabileceğini şüphesiz söyleyebiliriz. 

Alman Çoban köpeği

 
Alman kurdu olarak da bilinen bu ırk, harika bekçilik yapar ve küçük çocuklarla arası iyidir. İri, çevik, yüksek enerjilidirler ve bu özellikleri nedeniyle çok fazla yürüyüşe ve oyun zamanına ihtiyaç duyarlar. Biraz fazla oyun oynayacaksınız ama sizi sonuna kadar koruduklarına da emin olabileceksiniz. 

Kafkas Çoban Köpeği

 
Ender rastlanan Kafkas çoban köpeği, özellikle bekçi köpeği olarak yetiştirilmektedir. Güven uyandırırlar, bir tehdit karşısında cesur ve korkusuzdurlar ancak sevgi dolu olup aile üyelerine sonsuz derecede bağlıdırlar. Bu köpekler geleneksel olarak da mülklerini hayvanlardan ve izinsiz girenlerden korumak için kullananlar tarafından tercih edilmiştir. Ancak uzmanlar Kafkas çoban köpeğinin ciddi bir koruyucu ırk olduğu ve asla hafife alınmaması gerekildiği konusunda uyarıyor. İşler ciddiye binerse sizi ve alanı korumak adına yapmayacakları hiçbir şey yok. 

Cane Corso

 
Latince'de "Koruma Köpeği" anlamına gelen Cane Corsoların baştan sona iyi bir koruyucu olduklarını söylemeye gerek yok sanıyoruz. Soyları Roma zamanlarına kadar uzanan bu cins güçlü, kaslı vücutları, geniş çerçeveleri, kare kafa ve çeneleri ile heybetli bir görünüme sahiptir. Karakterleri zeki, memnun etmeye istekli, çok yönlü ve insanlarına yoğun bir şekilde sadıktır ancak aynı zamanda iddialı köpeklerdir. Sizi dinleyecek ve isteklerinizi yerine getirmek için hazırda bekleyeceklerdir.

Boerboel

 
Boerboel sahiplerine karşı son derece sevecendir ancak aynı zamanda korkusuz koruyucudur. Mastif (iri) türüdür ve mastif ailesinin en çevikleri arasındadır. Bu köpekler, güçleri ve oyunculuğu nedeniyle acemi sahiplere tavsiye edilmez. Gösterişli Boerboeller kendini sevdiği insanları ve yerleri korumaya adamıştır. Bunun için dikkatli ve eğitim vermeye hazır durumda sahipler için uygunlardır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı