Köpeklerde Alerji Yapan Yiyecekler

Köpeklerde Alerji Yapan Yiyecekler

Köpeklerde Gıda Alerjisinde En Yaygın 7 Gıda

 
Gıda alerjisi, köpeğinizin bağışıklık sistemi yanlışlıkla belirli bir gıda bileşenini (genellikle protein kaynağı) zararlı olarak tanımladığında ortaya çıkar. Köpeğinizin vücudu daha sonra bununla savaşmak için savunma antikorları oluşturur.
Köpekler, neredeyse tüm belirli gıda maddelerine alerjik olabilir. Bununla birlikte, köpeğinizde alerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha yüksek olan bazı etler ve tahıllar vardır. Bunlar şunlardır:
 
1-Sığır eti: Proteinler yaygın gıda alerjenleridir. Köpeğinizi yıllarca tek bir mama ile beslemek, bir veya daha fazla bileşene karşı intolerans veya alerji geliştirme potansiyelini artırır. Sığır eti, birçok evcil hayvan mamasında en yaygın bileşenlerden biridir ve bu, en yaygın gıda alerjeni olmasının nedeni olabilir.
 
2-Süt ürünleri: Bazı köpeklerin laktozu sindirmede problemleri vardır. Bu, gerçek bir alerjiden ziyade bir  tahammülsüzlüktür . Laktoz intoleransı  gaz, ishal veya kusmaya neden olur. Zor olan şey, gerçek bir süt alerjisinin de bu semptomlara yol açabilmesidir, bu nedenle bir köpeğin alerjiden mi yoksa farklı bir nedenden mi muzdarip olduğunu anlamak zordur. Önemli bir ayrım: Süt alerjisi cilt kaşıntısı veya ilgili semptomlarla kendini gösterebilirken, laktoz intoleransı her zaman sindirimle ilgilidir.
 
3-Buğday: Köpekler için, özellikle tahıllar için karbonhidrat içeren yiyeceklerle ilgili birçok yanılgı vardır.  Örneğin köpeklerin ete alerjisi tahıllardan çok daha yatkındır. Bununla birlikte, bazı köpeklerin buğdaya alerjik reaksiyonu vardır. Her hayvana bir birey olarak yaklaşılması gerektiğinden, tahıllar hakkında veterinerinize veya evcil hayvan beslenme uzmanınıza mutlaka danışın.
 
4-Yumurta: Yumurta sarısında bulunan protein köpeğinizin bağışıklık sistemi aşırı tepkiye yol açabilir. Neyse ki yumurtadan kaçınmak diğer gıdalardan kaçınmaya nazaran nispeten kolaydır. Mama içeriklerini doğru bir şekilde kontrol ettiğinizden emin olun.
 
5-Tavuk eti: Sığır eti ve kuzu eti için olduğu gibi aynı kurallar burada da geçerlidir! Sırf sade tavuk olması, köpeğinizin bu yaygın proteine ​​alerjisi olmayacağı anlamına gelmez.
 
6-Kuzu eti: Pek çok ticari köpek maması tavuk veya sığır etiyle yapılır, bu nedenle kuzu eti "normal" yiyecekler yerken alerji yaşayan köpekler için iyi bir seçenek olarak kabul edilir. Bununla birlikte, aynı zamanda olası bir alerji nedenidir. 
 
7-Soya ürünleri: Bazı araştırmalar, soya yemenin alerjinin ötesinde üreme ve büyüme sorunları, tiroid ve karaciğer hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermiştir.  
 

Köpeklerde Gıda Alerjisinin En Yaygın Belirtileri

 
Köpek maması alerjisi semptomları hapşırma, kulak enfeksiyonları, kronik ishal, huzursuzluk, cilt reaksiyonlarından gastrointestinal sorunlara ve davranış sorunlarına kadar geniş bir yelpazede yer alır. Aşağıda, yavru köpeğinizin bir gıda alerjisi veya intoleransından muzdarip olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak  bir liste bulacaksınız. 
 
Kaşıntı 
Hapşırma
Kaşıntılı patiler
Deri döküntüleri
Pullu ve / veya yağlı cilt
Pigmentli cilt
Kurdeşen
Kronik ishal
Kösele deri dokusu
Göz akıntısı
Kırmızı gözler
Tüy kaybı
Kulak enfeksiyonları
Deri veya kulakların ikincil maya veya bakteriyel enfeksiyonları
 
Köpek alerjene ne kadar çok maruz kalırsa, reaksiyon o kadar şiddetli olur. Köpeğiniz başlangıçta yalnızca semptomlardan rahatsız olsa bile, bu durumun devam etmesi alerjen yiyeceği yediğinde köpekte hayati tehlike oluşturabilir.
 

Gıda Alerjilerinden Köpek Davranış Sorunları 

 
Aşağıdaki semptomlar daha nadirdir ve genellikle yukarıda listelenen semptomlardan kaynaklanan rahatsızlığa ikincildir veya bunlarla bağlantılıdır.
 
Mobilyalarda, eşyalara karşı zarar veren bir tutum.
Huzursuzluk
Sık sık titreyen kulaklar veya kaşıyan kulaklar
Patilerin, arka ucu ve / veya kuyruğu ısırmak
Oyun sırasında çekilme veya azalan ilgi
Anoreksi veya yemeğe ilgisizlik veya yemeğin reddi.
 

Gıda Alerjisine En Yatkın 10 Köpek Cinsi

 
1-Dakhund
2-Bulldog
3-Golden Retriever
4-Alman Çoban Köpeği
5-Pug
6-Pitbull
7-İngiliz Cocker Spaniel
8-Shih Tzu
9-Batı Highland beyaz Teriyeri
10-Teriyer / Yorkshire Teriyerleri
 

Köpekler İçin Gıda Alerji Testi

 
Köpeğinizin bir gıda alerjisine yakalandığından şüpheleniyorsanız, ilk yapmanız gereken, alerjeni nasıl belirleyeceğiniz konusunda veterinerinizle konuşmaktır. Piyasada bulunan cilt ve kan alerjisi testleri vardır ve veterineriniz buradan başlamayı önerecektir.
 
Bununla birlikte, bu testlerin doğru olduğunu gösteren henüz kesin bir kanıt olmadığından, evcil hayvanınızın hangi yiyeceklere alerjisi olduğunu keşfetmenin en kapsamlı yolu bir eleme diyetidir. Hazırlayacağınız farklı kombinasyonlar ile köpeğinize vererek reaksiyon gösterilen kombinasyonları eleme yöntemi en iyi sonuç veren yöntemlerden biridir.
 

Köpekler İçin Alerji Tedavisi

 
Köpek maması alerji tedavisi, temelde yatan bir ilkeye dayanır: Köpeğinizin alerjisi olan yiyecekleri belirleyin ve onu beslemekten kaçının. "Bu yüzden eleme diyeti ve deneme süresi çok önemlidir, çünkü bir köpeğin hangi yiyecekleri ve besin proteinlerini tolere edebileceğini ve hangilerini tolere edemeyeceğini belirlemenin tek yolu budur. Tek tedavi kaçınmaktır. Bazı evcil hayvanlar şiddetli nöbetler sırasında ilaca ihtiyaç duyacaktır, ancak çoğu evcil hayvan hipoalerjenik bir diyetle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.
 
Antihistaminikler ve Diğer İlaçlar: Topikal kaşıntı önleyici şampuanlar ve merhemler de yardımcı olabilir. Köpeğinize reçetesiz satılan herhangi bir ilaç vermeden önce veterinerinizden onay almayı unutmayın. Örneğin, sefaleksin ve ketokonazol gibi antibiyotikler ve antifungaller, cilt iltihaplandığında ortaya çıkan ikincil enfeksiyonların tedavisinde kısa vadede yardımcı olabilir.
 
Ev Yapımı Köpek Maması Diyetleri: Ev yapımı diyetler bazen diyet yemek denemeleri için ve gıda intoleransı veya alerjisi olan köpekler için kullanılır. Ancak ev yapımı köpek maması diyetleriyle ilgili bir dikkat edilmesi gereken bir nokta var.  Bu diyet bir veteriner tavsiyesi ile iyi formüle edilmediği takdirde, çoğu belirli kritik besin maddelerinde eksik kalabilir.
 
Vegan Köpek Maması Diyetleri: Aynı şekilde, vegan diyetleri bazı sahipler ve veterinerler tarafından yemek denemeleri sırasında ve sonrasında kullanılır. Köpeğin birden fazla ete çeşidine alerjisi varsa, vegan beslenme kesinlikle onlardan kaçınmanın bir yoludur. 
 
 
Belirli bir yiyeceğe alerjisi olan köpekler, gelecekte yiyecekle ilgili başka alerjiler geliştirebilir. Ek olarak, gıda alerjisi olan birçok köpeğin atopi (soluma alerjisi) veya pire alerjisi gibi başka alerjileri vardır. Köpeğiniz de gıda alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, bunu köpeğinizin daha sağlıklı ve kaşıntısız bir hayata devam etmesine yardımcı olabilecek veteriner ile görüşmelisiniz. Veteriner ile görüşmeden belirtileri takip ederken bir çıkarımda bulunulmamalı, mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır.

Benzer Yazılar

Yukarı