Alman Kurdu Köpeğin Bilinmeyen Yönleri ve Tüm Özellikleri

Alman Kurdu Köpeğin Bilinmeyen Yönleri ve Tüm Özellikleri

Orjinal sivas kangall sivasda olur uygun fiyat fazla ödemeyi
Kangal
500₺
Kaliteli Amerikan Staff
American Staffordshire
1600₺
0 numara terrier 1 yaşında
Terrier Maltese
2000₺
Alman Çoban Köpeği olarak da adlandırılan Alman Kurdu, köpek ırkları arasında eğitilme seviyesi en yüksek köpek cinslerinden biri olması ve yüksek derecede koruma içgüdüsüne sahip olması sebebiyle rehberlik ve yardım çalışmalarında, askeri ve polis hizmetlerinde en çok kullanılan köpek ırkıdır. Zeki ve yetenekli olan bu ırkın bilinen tüm özelliklerini ve bakımı ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda sizler için derledik.

Alman Kurdu Cinsine Hızlı Bakış

 Enerji  Yüksek
 Egzersiz İhtiyacı  Yüksek
 Oyunculuk  Yüksek
 Köpeklerle İletişim  Mesafeli            
 Diğer Hayvanlarla İletişim       Normal
 Çocuklar ile İletişim  Çok İyi
 Yabancı İnsana Davranışı  Mesafeli
 Eğitilebilirlik  Hızlı
 Koruma Duygusu  Yüksek

Alman Kurdu Cinsi Köpeklerin Karakteri

 
Alman Kurtları insanlarla iyi geçinen, sahibine bağlı bir köpek ırkıdır. Bu ırka sahip köpekler oldukça akıllıdır ve bu sayede kolay bir şekilde eğitilebilir. Korumacı bir karaktere sahip olduklarından yetişkinlik döneminde saldırgan bir karakterde olmamaları için yavruyken sosyalleşme ve itaat eğitimi verilmelidir. Çok oyuncu ve çocuklarla iyi anlaşan bu ırk, koruma içgüdüsü sebebiyle yabancılara karşı mesafelidir ve bu özelliği mükemmel bir bekçi köpeği olmasını sağlar. Ayrıca çok hareketli ve enerjik olan Alman Kurduna evde bakmak istiyorsanız onların evde yalnız kalmaktan hoşlanmadığını bilmeniz gerekir. Aksi halde evdeki koltukları, ayakkabı ve terlikleri ısırarak yalnız kalmak istemediğini kendisi size anlatacaktır.

Alman Kurdu Boyutu, Ağırlığı ve Ortalama Yaşı

 
• Bu ırkın dişileri erkeklerine göre daha zayıf ve biraz daha küçük ebatlara sahiptir.
 
• Yetişkin erkekler 60-65 cm yüksekliğine ulaşırken yetişkin dişiler 55-60 cm yüksekliğine ulaşır. 
 
• Erkek Alman Kurtları 35-40 kilo arasındadır. Dişiler ise 22-32 kilo ağırlığa ulaşır.
 
• Bu ırk, sağlıklı bir beslenme ile yaklaşık 10-12 yıl arası yaşam sürer. Bu süre, aşılar ve diğer beslenme şartları ile doğru orantılıdır.

Alman Kurdu Köpeğin Bilinmeyen Yönleri

Bu cinse ait köpeklerin mutlu bir hayat sürmesi için bir amacının olması gerekir. Bu amaç ailesini korumak, polis ve askeri hizmetler veya sinema oyunculuğu bile olabilir. Kameraların ev sevdiği köpek ırklarından olması onları sinema ve dizilerde sık sık görmemizi sağlar. Kolay eğitilme özelliği sayesinde mükemmel oyunculuk sergileyen bu köpekler oldukça güçlü çene kaslarına sahiptir, kolay kolay yorulmaz ve son derece sabırlıdır.

Yavru Alman Kurdu Tavsiyeleri

 
• Yavru bir Alman Kurdu alınmadan önce yaşayacağı ortam köpeğe göre düzenlenmelidir. Mama ve su kabı ayarlanmalı, besleneceği yavru köpek maması seçimi yapılmalı ve satın alınmalıdır. 
 
• Yavru köpeklerin mesaneleri çok küçük olduğu için 2-3 saatte bir tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar. Eğer evde beslenecekse ve sık sık dışarıya çıkma imkanı yoksa tuvaleti için bir alan belirlenmeli ve tuvalet eğitimi tamamlanana kadar tuvaleti belirlenen alana yaptırılmalıdır.
 
• İlk yapılması gereken adımlardan biri de köpeği bir veterinere götürmek, ilk kontrollerini yaptırmak ve parazit iğnelerini tamamlatmaktır. 
 
• Sahiplerine çok bağlanan ve koruma içgüdüsü yüksek olan bu köpekler, sosyalleşme eğitimi almadığında yabancı insanlara ve hayvanlara karşı saldırgan bir tutum sergileyebilir. Bunu engellemek için köpek yavruyken onun farklı insanlarla ve köpeklerle zaman geçirmesi ve bu sayede sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Ayrıca diğer tüm eğitimler de yavruyken verilmeye başlanmalıdır.

Alman Kurdu 2020 Fiyatları

 
Alman Kurdu fiyatları yavru ve yetişkin olarak değişiklik gösterdiği gibi renklerine göre de farklılaşmaktadır. Örneğin bu ırkın siyah ve beyaz gibi az bulunan renkleri daha pahalıdır. Standart renklere sahip bir yavru fiyatı 2000-3000 TL arası değişiklik gösterirken aynı kriterdeki bir yetişkinin fiyatı ise 2000-2500 TL arasındadır. Beyaz ve siyah yavrular yaklaşık 8000 TL fiyat ile satılmaktadır.

Alman Kurdu Cinsinin Fiziksel Özellikleri

 
Alman Kurdu cinsinin Dünya üzerinde popüler bir ırk olmasının 2 nedeni bulunur. Kusursuza yakın karakteri ve fiziksel özellikleridir. Fiziksel özelliklerinde ön plana çıkması ise, kulakları dik ve sivri, parlak tüy yapısına sahip, kürkleri çift katmanlı olup, kısa ve sıkı yada uzun veya sert tüylü özellikleridir.
 
Renk dağılımın değişiklik gösterse de genellikle koyu renklerde olması ile birlikte vücudu üzerinde farklı renkli lekeleri de bulunabiliyor. Kızıl rengi ile birlikte kahverengi ve siyah gölgeli veya tamamen siyah üzerine kızıl renkte lekeleri ile görebilirsiniz. Nadir de olsa gri ve sarı renkleri de olabilir.
 
Kızıl, badem şeklinde olan koyu gözleri, vücudu ile orantılı büyük bir kafa yapısı, geniş bir göğüs, uzun bir kuyruk ve güçlü adımlara sahiplerdir. 

Alman Kurdu Köpeklerin Olumlu ve Olumsuz Yönleri  

 
Olumlu Yönleri 
• Sadık ve son derece akıllı bir kişiliği vardır.
• Aileler ve özel görevlerde tercih edilecek ideal köpek cinsidir.
• Yabancı kişilere olan tavrı ile bekçi köpeği olarak da bilinir.
• Eğitilmesi durumunda tehlike anında sahibine haber verebilir. 
 
Olumsuz Yönleri 
• Ortopedik kalça çıkığı ve eklem sorunları. Tedavisi oldukça zor hastalıktır.
• Alerji sorunları olabilir. Dikkatli kontrol edip neye alerjisi olduğunu tespit edebilirsiniz.
• Obezite ve mide dönmesi sorunları olabilir.

Alman Kurdu Güdüsel öne çıkan Özellikleri

 
Oldukça zeki bir ırk olarak bilinen bu cinsler, gerekli eğitimleri verildiğinde bir kişiyi uyandırmak, kapı zilini çalmak, tehlikelere karşı koruma gibi bir çok özelliği bulunur. Diğer köpek cinslerine göre daha fazla yetenekli olduğu bilinir. 
 
Bir alanı ve bir insanı koruma duygusu oldukça gelişmiştir.  Cesur, sadık, itaatkar ve dikkatli bir köpektir. Dışarıda bir bekçi köpeği hemde evde bir ev canlısı özelliği taşıyabilir.

Temel İtaat Eğitimleri

 
Alman Kurdu yavruları eğer erken yaşlarda tanıdık çevreyle ve çocuklarla sosyalleştirilmezse, koruyucu özellikleri agresif tavırlara dönüşebilir. Bu sebeple doğru şekilde itaat eğitimlerini alması ve sosyalizasyonunun sağlanması, güvenilir, söz dinler bir dost olması açısından önemlidir.
 
Yavruyken sahiplenilen Alman Kurdunun kulübesinde yalnız kalmaması, bahçede bağlı olmaması, sahibiyle bol zaman geçirerek egzersizlerle harmanlanan, enerji dolu eğitim süreçlerinden geçmesi önerilmektedir.

Ne Yer? Ne Yemez?

• Favori mama tercihi köpekten köpeğe değişse de çoğu sığır, kuzu, veya tavuk içeren mamalardan hoşlanmaktadırlar.
 
• Kemik kemirmeyi çok severler, ancak kesinlikle pişmiş tavuk kemiği verilmemelidir.
 
• Alman Kurtları genelde peynir yemeyi çok sevse de gastrointestinal sorunlara sebebiyet vermemek için küçük porsiyonlar tercih edilmelidir.
 
• Herhangi bir alerji veya intoleransı olmadığına emin olunduktan sonra, havuç, yoğurt, sosis, pişmiş tavuk göğsü, fıstık ezmesi, pirinç gibi insan gıdalarını güvenle tüketebilirler.
 
• Yaş üzüm, kuru üzüm ve sarımsak başta olmak üzere tüm şekerli ve baharatlı besinlerden kesin olarak uzak durmalıdırlar.

Beslenme Tablosu

 
Alman Kurtlarının mideleri oldukça hassastır ve ishal gibi sindirim sistemiyle ilişkili rahatsızlıklara meyillidirler. Bu nedenle alıştığı beslenme düzeninde ani ve büyük değişiklikler yapmamanız önerilir. Herhangi bir besini tüketmesi halinde rahatsızlanıyorsa emin olmak adına veterinerinizden o gıda grubuna ilişkin duyarlılık testi talep edebilir, köpeğinize özgü beslenme önerilerini öğrenebilirsiniz.
 
Kas kemik yapıları gelişkin, çok aktif bir ırk oldukları için mamalarının enerji değeri yüksek, egzersize motive edici ve kaliteli içeriğe sahip olmasına dikkat edilmelidir. Hareketliliği nedeniyle kilo vermeye yatkın, ideal kilosunun altına düştüğünde beğenilen ihtişamını kaybedecek olan köpeğiniz için düzenli ve doğru mamalarla beslenme son derece önemlidir.

Alman Kurdu Renkleri

 
Siyah üzerine kızıla dönük kahverengi, siyah üzerine sarı ve kahve desenler, tek renk siyah veya koyu gölgeli gri renkler Federation Cynologique Internationale (FCI) tarafından Alman Kurdu için kabul gören kürk çeşitleridir. Bu renklere ek olarak siyah - krem, siyah - gümüş, tek renk lacivert ve beyaz da mevcut olup, bunlar da American Kennel Club (AKC) tarafından onaylanan renklerdir.

Egzersiz ve Oyun Seçenekleri

 
Alman Kurtlarının kaslı ve iri yapısı sebebiyle yoğunluklu oyunlar ve kuvvet antrenmanları içeren bir egzersiz programı oluşturulmalıdır. Kasları güçlü tutmak bu ırk için hem görünümü korumada hem ilerleyen dönemlerde oluşabilecek hastalıkları önlemede oldukça önemlidir.
 
Komutlara açık ve zeki bir ırk olduğu için Alman Kurtlarının egzersizleri oyunlarla birleştirilebilir. Frizbi veya top yakalamak, paten veya yüzme gibi eğlenceli sporlar yapmak, güvenli olduğu sürece halat çekmek en yaygın seçeneklerden birkaçıdır. İmkanınız varsa kazması için toprak alan veya çiğnemesi için oyuncaklar temin edebilirsiniz. Dış mekan yürüyüşleri ve merdiven çıkma gibi standart egzersizler ise günde minimum 40 dakikayı kapsamalıdır.

Rutin Bakım Programı

 
* Tüy 
Çift katmanları tüyleri aslında bakımı zor olmasa da sene içinde iki kere dökülme dönemine girdiği ve ölü deriler uzaklaştırılmazsa cilt sorunlarına yol açabildiği için haftada birkaç kez düzenli taranmalıdır. Uzun dişli taraklar tercih edilmeli, ayrıca üç ayda bir özel şampuanıyla banyo yapması sağlanmalıdır.
 
* Tırnak 
Köpeğiniz ilk birkaç defa tırnak kesilmesine tepki gösterebilir, tırnaklarına ufak ufak dokunarak hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında kendi özel tırnak makasıyla düzenli olarak tırnak kesebilirsiniz.
 
* Diş  
Sindirim sistemi hassas olduğu için dişlerin düzenli fırçalanmasına ekstra özen gösterilmelidir. Evcil hayvanlara özel diş macunu ve fırçası temin edebilir, kendi dişlerinizde kullandığınız teknikle fırçalayabilirsiniz.

Yaşam Ortamı ve İlişkileri

 
* Aile içi insanlar
Sahibine sonsuz bir sevgi ve güven bağıyla bağlı olan Alman Kurtlarının yavruluk döneminde kulübede tek başına bırakılmamasına veya sahibinden uzun süre ayrı kalmamasına özen göstermek gerekmekte, aksi halde bu sadık ruhun asi tavırlar sergileyebileceği unutulmamalıdır. 
 
* Dışarısı ve Diğer insanlar  
Yabancılara ve tehditlere karşı sezgisel bir koruyuculuğu olan Alman Kurtlarını güvenilir kılmak adına erken dönemde sıklıkla sosyal ortamlara dahil etmeniz, özellikle çocuklarla bol zaman geçirmesini ve enerjisini sportif oyunlarla destekleyerek atmasını sağlamanız gerekmektedir.  
 
* Diğer Evcil Hayvanlar
Tıpkı insanlarla olan ilişkisinde geçerli olduğu gibi diğer evcil hayvanlarla olan ilişkilerinde de ne denli ılımlı olacakları tamamen yavruluk döneminde sosyalizasyonunun ne kadar başarılı şekilde sağlandığına bağlıdır.

 

SÜTTEN KESİLMİŞ ROTTWEİLER YAVRULARI SAF KAN YER MALTEPE
Rottweiler
1500₺
0 NUMARA MALTESE TERRİER YAVRULARI SAFARİ AQUA PET MARKETTE
Terrier Maltese
4500₺
SIVASTAN SAFKAN YAVRU KANGALL
Kangal
500₺
Sizden Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı