American Staffordshire Terrier Cinsinin Bilinmesi Gereken 10 Önemli Özelliği

American Staffordshire Terrier Cinsinin Bilinmesi Gereken 10 Önemli Özelliği

1- American Staffordshire Terrier'i Diğer Irklardan Ayıran Fiziksel;

American Staff, orta irilikte olan bir ırktır. Diğer ırklardan onu ayıran en belirgin özellikleri kare ve güçlü yüz hatları, yayvan ve geniş görünümlü göğüs yapısıdır.

Buldok ve Terye cinslerinin çiftleşmesi ile elde edildikleri için ağız ve yanak kasları genlerinin baskın yapısı nedeni ile yayvandır. Bu fiziksel yapıya kalın bir boyun ve ense eşlik etmektedir.

American Staffordshire Terrier Vücut Ölçüleri

* Dişi Boyu: 43–46 cm

* Erkek Boyu : 46–48 cm

* Ağırlık: 15 - 20  kg 

* Yerden Yükseklik (omuzdan) :43 - 48  cm

Amerikan staf Dik kulaklar (bazen kesik), ince ve orta uzunlukta bir kuyruk bedene eşlik eder. 
Bacak yapısı vücuda oranla daha zayıf, yağsız ve kısadır. Bu bacaklar yere daha yakın, sağlam basmaya yaradığı için gücü daha orantılı şekilde yaymalarına yarar.

American Staff ırkı ince ve kısa tüylere sahiptir. Tüy renkleri genelde iki kontrasttan oluşabilir. 
Kahve/ beyaz, siyah/ beyaz, bej/ beyaz şeklinde yaygın görünseler de, tek renk olarak siyah, beyaz ya da boz renklerde de karşımıza çıkabilirler.

2- American Staffordshire Terrier Hakkında Yanlış Bilinenler

 
İngiltere’de ilk melezlendikten sonra harika bir tür elde edilmiştir. Fiziksel yapısı, sevgisi ve sadakati ile başarılı bir yardımcıydılar. Çiftliklerde iyi bir bekçi, avlarda yaban domuzlarının korkulu rüyası olurken, kasaplar için de, sığır ve danaları güden özel bir çobandan farksızdırlar.
 
Zaman içinde insanlığın bu güçlü arkadaştan beklentileri farklılaştı. Boğalara ve ayılara yem yapılarak, kanlı arenalarda köpek döğüşlerinin yıldızı oluverdiler. Bu haksız ve onlara yakışmayan şöhret halen yakalarını bırakmamış olsa da, birçok köpek kulübü tarafından bazı türleri yetiştirilebilir ırklar içinde yerini almıştır. 
 
Kısacası bu ırkın genlerinde saldırganlık yokken, insanların onlara verdiği görevler ve acımasız dövüşler nedeni ile saldırganlık ırk genelinde bir huy olarak algılanmaya başlanmıştır. 

3- Sıra Dışı Olmalarını Sağlayan Huyları

 
İnanılmaz akıllı bir ırktır. Dik kulakları her zaman sizden emir almayı bekler gibidir. Bu akıl doğru şekilde eğitilmek zorundadır. 
En ufak bir boşlukta kendi otoritelerini kurmaya eğilimlidirler. Genlerinden gelen güç ve akıl harika bir harman olarak karşınıza çıkar. 
Fiziksel olarak güven veren yapıları, ciddi ve kuralcı bir sahip ile daha da verimli hale gelecektir. İyi bir itaat eğitiminden sonra sözünüzden çıkmayan harika bir ev ferdi olacaklardır. Komutlar, bakışlar ve davranışlar onun için önemlidir. 
 
Bekçi köpeği, araştırma köpeği, K9, narkotik köpeği gibi çok farklı görevleri başarı ile yerine getirebilirler. Son dönemde polis köpeği olarak sıkça kullanılmaya başlamıştır. 
 
Kıskanç ve sahiplenici olduklarından dolayı geniş ailelere erken katılmaları sağlanmalıdır. Bebeklik döneminde alınıp, eğitilmeli ve bu şekilde aileyi kabul etmesi sağlanabilmelidir. 
 

4- Beslerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

 
Bu ırk için çok et, az sebze prensibi hakimdir. Enerji olarak dengeli bir besin planı uygulanmalıdır. Egzersiz düzeyi ile ters orantılı bir kalori akışı verilmelidir. Az hareket eden, günde sadece bir kez yürüyüşe çıkardığınız köpeğinize daha kısıtlı oranda ve düşük kalorili yemekler vermelisiniz.
Orta irilikte olmasına karşın; büyük ırk için uygun olan kuru mamaları rahatlıkla yiyebilirler. Pirinçli biftekli en sevdikleri mama türü olabilir. Tüm diğer köpek cinsleri gibi tatlılardan uzak tutulmalıdırlar. Ayrıca tiroit sorunu yaşayabileceklerinden dolayı, besinlerine ilave vitaminler eklenebilir. Bunun için veterinerden destek alınmalıdır.
 
Bol su tüketimi olan bir ırktır ve temiz su verilmesi önemlidir. Tüm ırklarda olduğu gibi sağlıklarının ilk şartı sık değiştirilen, taze sudur. 
 

5- Daha Aktif Bir Zaman; Egzersiz Tüyoları

 
Bu türden bir ırk sahiplenmek isterseniz ya da sahipseniz, günlük aktiviteler için kendinizi hazırlamanız gerekir. Aktivite ve egzersiz seviyesi yüksek olan ırk, geniş alanlarda gezmek, koşmak ve sizinle bolca zaman geçirmek isteyecektir. Bebeklik döneminden itibaren aşırı hareketli olana Am Staff cinsi köpekler, avcılık kökenli oldukları için koşmaya bayılırlar. Yüksek enerjileri düzenli ve uzun süreli egzersizler ile harcanmadığı sürece, evde başınıza bela açabilirler.
Egzersiz için ormanlık alanlara çıkılabilir, parklar, köpek oyun alanları tercih edilebilir.
Eviniz bahçeli ise onun için özel, engelli parkurlar hazırlayabilirsiniz.
Bumerang, at getir toplar, çekme halatları gibi oyuncaklar kesinlikle elinizin altında olmalıdır. 
Koşu zevkini bolca yaşaması için geniş alanlar tercih edilerek, enerjilerini harcamalarına yardımcı olabilirsiniz. 
 

6- Bebek İçin Bakıcı Mı Lazım?

 
 
Amerikan Staffordshire Terrier, yurt dışında çocuk bakıcısı olarak tercih edilen bir türdür. Evet, yanlış duymadınız; çocuk bakıcısı! Öylesine ılımlı, nazik ve hassastır ki, çocuklar için ondan daha güvenli ve özverili bir ırk bulamayabilirsiniz.
Genel anlamda, çocukların hayvanlar ile büyümesi onların çok daha başarılı, paylaşımcı ve zeki oldukları uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Aynı şekilde insan yavrusuna değer veren, sahiplenen ve koruyan bir köpek ender olarak gözlemlenir. Bu ırk ise kendine has koruma içgüdüsü ile uzun zamandan bu yana çocukların en iyi arkadaşı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu aşamada dikkat edilmesi gereken konu; kıskançlıktır. Köpeğin bebeği ya da çocuğu benimsemiş olması, kıskançlık duygusu içinde olmaması önemlidir. İtaat eğitimi ile bu konu da rahatlıkla aşılabilmektedir. 

7- Her Yerinden Karizma Fışkırıyor 

 
Dünyada filmlerde oynamış ya da farklı özellikleri ile ön plana çıkmış birçok köpek var. Ancak hiçbir ırk Am Staff kadar ön plana çıkıp, ünü ile insanları kendine hayran bırakmamıştır.
İlk üne kavuşmuş olan Bud, 1903 yılında bir belgeselde başrollerdeydi.  Bu yapım, Ken Burns tarafından çekilen Horatio’nun Sürücüsü belgeselidir. 
Hemen sonrasında 1930 senesinde Our Gans (Çetemiz) filminde başrolde minikler ile yer alan meşhur Petey Geliyor. 
Buster Brown Ayakkabılarının imaj yüzü olan Tige’nin hikayesi de ayrı bir konudur. 
1.Dünya savaşında kahramanlıkları ile birçok madalyayı hak eden Çavuş Stubby, unutulmazlardan olan bir diğer isimdir. 102. Piyade alayının maskotu olan bu minik dostun hikayesi oldukça etkileyicidir ve yakın zamanda bir animasyon filmi de aynı isimle çekilmiştir.
Tüm bunların yanı sıra birçok ünlü isim de bu ırka aşık olmuş ve beslemiştir. 3 Amerikan başkanı, birkaç film yıldızı bu türden köpeklerin sahibidir. 

8- Bu Zeka Küpü İle Harika Bir İkili Olabilirsin 

 
Size öyle bir bakar ki, bazen konuşmalarınızın tamamını anladığını düşünebilirsiniz. Özellikle arkadaş canlısı olması, ilgisinin tamamen sizde olmasını sağlar. İtaat eğitimi sayesinde hızlıca sosyalleşecektir. Bu şekilde insanlara, çocuklara inanılmaz bir yakınlık duyar.
Çok ciddi anlamda akıllı ve hızlı öğrenen bir ırk olduğu için özel görevlerde kullanılabilir. Polis köpeği olarak, narkotikte uyuşturucu bulmak için hem zekasından hem de üstün ırk özelliklerinden yararlanılır.
Eğitimli bir Am Staff’ınız varsa çok şanslısınız demektir. Sizi anlayan, istemediğiniz hiçbir şeyi yapmayan, sorularınıza karşılık veren bir ırktan bahsettiğimizi bir kez daha hatırlatmak isteriz.
Kelime dağarcığı oldukça yüksektir. Bu nedenle birçok komutu hızlı şekilde öğrenebilir. Duygusal bir köpektir ve siz üzüldüğünüzde sizin dikkatinizi dağıtmak için çok farklı şeyler yapmaya çalışır. 

9-  Eviniz İçin Uygundurlar 

 
Kısa tüylü bir ırk olduğu için tüye karşı antipati duyanlar tarafından da beslenebilirler. 
Yılda sadece bir kez tüy dökerler. Bunun haricinde haftada bir kısa ve sık dişli tarakla tarayabilirsiniz. Bu şekilde evinizde tüy olmayacaktır.
Tuvalet alışkanlığı, ortak alanların kullanımı, temizlik gibi sosyal kuralları hızlıca öğrenir ve sadıktır.
Havlama sorunu biraz olsa da, uyarı ve eğitim ile önlenebilmektedir.
Evde bekçilik yapar. Hırsızlar kapınızın önünden bile geçemez.
Oyun alanları, yemek alanları ve uyku alanları belli olduğunda başka hiçbir yere bulaşmazlar. 
Düzenli egzersiz yaptırdığınızda, eve zarar verecek bir harekette bulunmazlar.
Sosyalleşmeleri hızlıdır. Evdeki herkese hızla adapte olur ve ömürlerinin sonuna kadar sadık kalırlar. 

10-  Amerikan Staf Muhteşem Bir Tarih Yolculuğu

 
İngiltere kökenli olan bu ırk, 19. Yüzyılda Buldok ve Terrier türlerinin melezlenmesiyle ortaya çıkar. Bu konuda birkaç iddia olsa da en yaygın olanı ve daha uygun olanı bu olarak görülmektedir. Bu birleşmeden çıkan ırka Bull ve Terrier köpeği, yarı yarı, Pit Dok ve ya Pit Builterrier gibi isimlendirilen Stafford Terrier cinsini ortaya çıkardır. 
 
Bu ırkın İngiltere’den Amerika’ya yolculuğu 19. Yüzyılın sonlarını buldu (1870). Amerikalılar bu ırkı çok sevdiler ve gelişmesine katkı sağladılar. 
Başlarda Amerika’da bu türü isimlendirirken karmaşa yaşadı. Pit Dog, Pit Bull Terrier ile başlayan isim yolculuğu Amerilan Bull Terrier’e oradan da Yankee Terrier’e ulaştı. 
Takvimler 1936 yılını gösterdiğinde artık resmen adına ve tanımına kavuşuyordu. Amerikan Kennel Clup (AKC) tarafından Staffordshire Terriers olarak kayıtlara geçti. 
1 ocak 1972 tarihinde düzeltilerek, American Staffordshire Terrier yapıldı. 
 
İşte bu ırk İngiltere’den gelen ilk ırktan çok farklı ve daha iri bir ırktı. Irklar iki ayrı şekilde tanımlanırken, diğerine Stafford Bull Terrier ismi verilmiş oldu. Irkların fiziksel farklılıkları olduğu gibi karakteristik farklılıkları da bulunmaktadır. 

 

Benzer Yazılar

Yukarı