Köpekler ve Kediler Arkadaş Olabilir Mi?

Köpekler ve Kediler Arkadaş Olabilir Mi?

Köpekler ve kedilerle ilgili lanse edilen birbiri ile anlaşamaz düşüncesinin İsrail Tel Aviv Üniversite’sin de yapılan bir araştırma ile yanlış olduğu ortaya çıkmıştır. Kavgalarına şahit olduğumuz bu hayvanların aynı dili konuşmaması ve içgüdüsel olarak yaşadıkları ortamı koruma duyguları yer yer kavga etmelerine sebep olur. Özellikle kediler sahiplerini, evlerini ve sokaktaki yaşam alanlarını köpeklerden korumak için ani tepkilerde bulunabilir. Köpeklerde tepkilere karşılık verdiği için aralarında kavga çıktıklarını görebilirsiniz. Peki, aynı evde yaşayacak olan köpek ve kedi birbirine alıştırılabilir mi? Hangi cins köpekler kedilerle arkadaşlık edemez? Bilmeniz gereken tüm detayları sizin için hazırladık… 

Köpek ve Kedi Birbirine Alıştırılabilir Mi? 

 
Köpeklerin ve kedilerin birbirine alışması konusunda kesin bilgi verilmesi doğru değildir. Birbiri ile anlaşamayan cinslerin olması, yapılan araştırmalarda evde iki hayvanı birlikte besleyenlerin anlaşamadıklarını ifade etmesi gibi etkenler göz önünde tutularak kesinlikle alışırlar demek doğru değildir. Aynı zamanda evde birbirine alışan bu hayvanların sokaktaki hayvanlara karşı sakin kalacağını söylemek de doğru değildir. Eğer evcil hayvanınız var ve kedi ile köpeği aynı evde beslemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli bilgilere göre hareket etmelisiniz. 
 
Yapılan araştırmalara göre evde olan ve önce alışan hayvanın kedi olması önemlidir. Aynı zamanda kedi 6 aydan küçük, köpek ise 1 yıldan küçük olmalıdır. Bu doğrultuda 200 evcil hayvan sahibi ile yapılan görüşmelerden %90’lık kısım hayvanların birbirine alıştığını ve arkadaş olduğunu ifade etmiştir. %10’luk kısım ise yer yer kavga ettiklerini gözlemlemiştir. 
 
 
Kedi ve köpeklerin kavgasındaki temel etken aynı dili konuşmamalarından kaynaklanır. Vücut dillerini kullanma şekilleri birbirlerine ters geldiği için aralarında kavga çıkabilir. Birbirlerine alışma ve arkadaş olma süreçleri de birbirlerinin dilini öğrenmekten geçer. Yani sevimli dostlarımız birbirlerinin vücut dilini öğrenerek doğru iletişim kurabiliyor. Bu iletişimin sağlıklı bir şekilde sağlanması için evcil hayvanların en fazla 1 yaşında olmaları uygun görülmüştür. Joseph Terkel tarafından yapılan araştırmaya göre birbirinin dillerini öğrenen evcil hayvanlar şakalaşabiliyor, yemek ve suyunu paylaşabiliyor, birlikte oyun oynayabiliyor. 
 
Köpek ve kedilerin arkadaşlığı konusunda kedinin davranışları ve tepkileri daha önemli bir yere sahiptir. Köpekler, kedilere kıyasla daha uysal ve arkadaş olmaya yatkındır. Eğer daha önce psikolojik bir sorunu yoksa köpeğiniz evdeki kediye uyum sağlayacaktır. Ancak kediler bu ilişkide daha agresif tavırlar sergileyebilir. Sahiplerine çok bağlı olan bu hayvanlar aynı ortamı kendi cinsinden kedilerle dahi paylaşmak istemeyebilir. Bu nedenle kedinin küçük aylarda bir köpeğe alışması kolaydır. Aynı ortamı benimsediklerinde birbirlerinin dillerini zamanla öğrenerek arkadaş olmaları mümkündür.

Hangi Cins Köpekler Kedilerle Arkadaş Olamaz? 

 
Araştırmalar iki evcil hayvanın arkadaş olabileceğini ve sağlıklı bir şekilde iletişim kuracaklarını gösterse de bazı köpeklerin kedilerle arkadaş olması karakteristik özelliklerinden dolayı mümkün değildir. İnsanların olduğu gibi hayvanların da karakteristik özellikleri vardır. Bu özellikler uysal olabileceği gibi kedilere karşı daha saldırgan tavırlar sergileyen cinsler de vardır. Öncelikle dişi köpeklerin liderlik dürtüleri çok fazla değildir. Böylece kedilere karşı daha uysal ve sakin olacaktır. Anlaşma süreçleri ise dişi olmalarından dolayı kısa sürecektir. Erkek köpeklerin ise alışması için belirli bir zaman geçmesi gerekir. Erkek köpekler de bir süre sonra kedilerle anlaşmayı başarır. 
 
 
Köpeklerin ırkları da kedilerle anlaşmalarını etkileyen faktörlerden biridir. Aşağıda ırkları yer alan köpekler, kedilerin davranışlarını hedef olarak algıladığı için avlanma dürtüleri ağır basar. Bu nedenle bu cinslerin kedilerle anlaşması mümkün değildir: 
 
• Rottweiler
• Boxer
• Jack Russel 
• Doberman
• Bull Terrier
• Terrier cinsi köpekler 
• Av Köpekleri 

Alışma Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli? 

 
Köpek ve kedilerin alışma süreçlerinde sosyalizasyon dönemlerinde olmaları önemlidir. Bu dönem hayvanların çevrelerini ve kendinden farklı cinslerini tanıdığı dönemdir. Yetişkin hayvanlara kıyasla yavru hayvanlar yabancı cinslere daha kolay alışır. Bu iki cins evde ilk kez tanıştırılırken sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. 
 
• Tanışma sırasında sessiz sakin bir ortam tercih edilmelidir. 
• Kedi ve köpeğe birbirlerinin battaniyelerini, kıyafetlerini veya herhangi bir eşyasını koklatabilirsiniz. 
• Eğer köpek evin daha eski üyesi ise tanışma sonrasında ödüllendirilmesi önemlidir. Tüm karşılaşmalarda ödül alan köpek motive olacağı için kedi ile anlaşması kolaydır. 
• Birbirlerine karşı agresif tavır sergilediklerinde müdahale etmek yerine ayırmadan kontrol edilmesi gerekir. 

Benzer Yazılar

Yukarı