Köpeğiniz için Bahar Temizliği

Köpeğiniz için Bahar Temizliği

 
Havaların ısınması, köpek sahipleri için bahar temizliği yapmak için uygun zamanın geldiğini gösterir. Köpek besleyenler için günlük temizlik yapmak genel bir ritüeldir. Yaz mevsiminin yaklaştığı şu günlerde ise derinlemesine temizlik yapmak ve tüm alanları doğru bir şekilde temizlemek gerekir. 
 
Köpek bulunan evlerde en fazla kirlenen şeyler, köpeğin her gün kullandığı eşyalardır. Köpeğinizin mama ve su kapları, yatağı, oyuncakları ve hatta kendisi de bahar temizliğinden faydalanmalı, bu mevsimde detaylı bir şekilde temizlenmelidir.   
 

KÖPEĞİNİZ İÇİN TEMİZLİK

         
  Tüy Bakımı ve Temizliği
 
 
Birçok köpek ırkı, kış mevsiminin sona ermesi ile birlikte tüy dökmeye başlar. Köpekler için mevsimsel dökülme zamanı olan baharda tüylerin bakımı ve temizliği ekstra özen gerektirir. Kürk bakımı için köpeğinizi fırçalamanız çok önemlidir. Köpeğinizin kürk yapısına uygun bir fırça edinerek dökülen, keçeleşmiş ve düğümlenmiş tüyleri temizleyebilirsiniz. Fırçalama esnasında yoğun tüy döküleceği için dışarıda fırçalamak daha doğru olacaktır.
 
  Diş Temizliği
 
 
Evcil hayvan sahiplerinin çok iyi bildiği gibi köpeklerin diş temizliği, düzenli olarak yapılmalıdır. Dişlerde biriken bakteriler, plak ve tartar oluşumuna, köpeklerde ağız kokusuna ve periodontal hastalıklar oluşumuna katkı sağlar. Plak ve tartar oluşumuna bağlı olarak periodontal rahatsızlık gelişmemesi için dişlerin kapsamlı şekilde fırçalanması gerekir. Ağız kokusunu önlemek için köpeklere özel, ferahlatıcı, çiğnenebilir tablet ürünleri tercih edebilirsiniz.
 
  Kene ve Pire Temizliği
 
 
Baharın gelmesi ile birlikte köpek sahiplerinin korkulu rüyası olan kene ve pireler, köpekleri tehdit etmeye başlar. Hem köpek hem de evde birlikte yaşadığı diğer aile bireyleri için tehlike arz eden kene ve pireye karşı önlem almak gerekir. Bunun için köpeğinizi, bir an önce veterinere götürmeli ve gerekli aşılarını yaptırmalısınız.
 
  Köpeğinizi Yıkayın
 
 
Köpeğinizi düzenli yıkamak kötü koku oluşumunu engeller. Ancak sık sık banyo yaptırmak köpek derisinde kurumaya ve kepeklenmeye neden olabilir. Kuru banyo ile köpeğinizin deri ve tüy temizliğini yapabilirsiniz. Köpeğinizi fırçaladıktan sonra sirke ve su ile hazırladığınız karışımı havluya sprey yardımı ile sıkın ve köpeğinizi bu havlu ile silin. Eğer sirke kokusundan rahatsız olursanız köpeğinizin üzerine bir miktar karbonat serpip tüylerine masaj yapın, birkaç dakika sonra köpeğinizi tekrar fırçalayın. Böylece sirke kokusunu gidermiş olursunuz.
 
  Pati Temizliği
 
 
Bahar mevsimi, yağmur ve çamur demektir. Köpekler, baharda daha fazla egzersiz ihtiyacı duyar. Eğer dış ortamdaki kir ve çamurun köpek tarafından eve getirilmesini istemiyorsanız pati temizliğine dikkat etmelisiniz. Öncelikle patilerde bulunan tüyleri düzenli olarak kesmelisiniz. Böylece çamur ve kirin pati tüylerine yapışarak eve gelmesini engellemiş olursunuz. Bunun dışında egzersiz dönüşü köpeğinizin patilerini ılık su ve havlu ile silmeden içeri almamalısınız.
 
Köpeğinizin ve evinizin bahar temizliğini bir günde bitirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle hiçbir şeyi atlamadan yapmaya ve temizliği daha keyifli hale getirmeye çalışın. Bu temizliği yapmak zorunda olduğunuzu kabul edin, evinizi ve köpeğinizi güzel bir yaz mevsimine hazırlamanın keyfini çıkarın. 
 

ÇEVRESİ İÇİN TEMİZLİK

 
  Döşeme Temizliği

 
Köpek tüyleri en çok halılara ve döşemelere yapışır ve bu alanların temizliği son derece önemlidir. Halı ve kanepeler ile sert yüzeylerde evcil hayvan tüylerine karşı geliştirilmiş üstün emme özelliği olan süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Detaylı süpürme işleminden sonra döşemelerde kalmış olan tüyleri, ıslak lastik eldiven yardımı ile toplayabilirsiniz. Elinizdeki lastik eldiveni tüy bulunan alanlarda gezdirerek tüylerin eldiven üzerine toplanmasını sağlayabilirsiniz.
 
  Kokudan Kurtulmak için Karbonat Kullanın

 
Kapalı alanda köpek beslemenin dezavantajlarından birisi de köpeklere özgü kokudur. Kış boyunca kapalı kalan evinizde köpek kokusu olması gayet doğaldır. Bu kokuyu gidermek için karbonatın gücünden faydalanabilirsiniz. Kokuyu yoğun şekilde hapseden halı, kanepe gibi yüzeylere karbonat serpin ve bir süre bekledikten sonra vakumlu bir süpürge ile bu alanları derinlemesine süpürün. Oluşan kötü kokuyu gidermek için koku giderici spreylerden ya da özel kokulu uçucu yağlardan da faydalanabilirsiniz. Köpeğiniz için bahar temizliği yaparken isterseniz kanepe, koltuk gibi eşyalarınızı yıkatmayı da tercih edebilirsiniz.
 
  Su ve Mama Kabı Temizliği
 
 
Köpeklerin en fazla kullandığı eşyaların başında gelen mama ve su kaplarının dolu olması çoğu zaman yeterli görülür ve temizliği aksatılır. Oysa yapılan bir araştırmaya göre evcil hayvan mama ve su kapları, en fazla mikrop barındıran ev eşyaları arasında yer almakta. Araştırma sonucu da gösteriyor ki, köpeğinizin mama ve su kaplarını düzenli olarak yıkamalısınız. Mikroplardan kurtulmak için mama kaplarını, sıcak su ve deterjanla temizleyin. Eğer bulaşık makinesinde yıkanabiliyorsa kapsamlı bahar temizliği yaparken bulaşık makinesine atmayı tercih edin.
 
  Oyuncak Temizliği

 
Köpek oyuncaklarının en fazla mikrop barındıran eşyalar listesinde üst sıralarda yer aldığını biliyor muydunuz? Köpeğin ısırarak salyasını bulaştırdığı bu oyuncaklar, çoğu zaman nemlidir ve küf, mantar, bakteri gibi zararlı bileşenlerin oluşması için çok uygundur. Köpeğiniz için bahar temizliği yaparken oyuncakları yıkamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Plastik oyuncakları, mama kapları ile birlikte bulaşık makinesinde, kumaş oyuncakları ise çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Detaylı bahar temizliğinde, yıpranmış ve kullanılamaz durumdaki oyuncakları atmayı ihmal etmeyin.
 
  Tasma Temizliği

 
Köpeğinizin tasmasını, baharda temizlemeyi ihmal etmeyin. Sürekli kullanıldığı için yoğun mikrop barındıran tasma; sabunlu sıcak suda bekletilerek üzerinde birikmiş olan kir tabakası, mikrop ve kokudan arındırılabilir. En az 15 dakika sıcak suda beklettiğiniz tasmayı, bol su ile durulayarak açık havada kurumaya bırakın. Bu aşamada köpeğinizi güvenlik açısından evde tutmayı unutmayın.
 
  Köpek Yatağı ve Battaniye Temizliği

 
Köpeğiniz için yapmaya başladığınız bahar temizliğinde atlamamanız gereken şeylerin başında yatak ve battaniyeler gelir. Bakteri ve alerjenlerin çoğalması için en uygun yer olan yatak ve battaniyelerin temizliği, son derece önemlidir. Köpeklerin yoğun olarak tüy ve kepek bıraktıkları yer, yataklarıdır. Biriken tüyleri ve kalıntıları süpürerek işe başlayabilirsiniz. Tüy ve kepekten arındırdığınız yatak ve battaniyeyi çamaşır makinesinde ya da elinizde sıcak su ve deterjan ile derinlemesine yıkayın. Böylece bakterileri ve alerjenleri yok ederken aynı zamanda oluşan kötü kokuyu da gidermiş olursunuz. Köpeğinizin yatak takımını düzenli olarak yıkamak koku oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Yatak eskimişse yenilemek için en uygun zaman gelmiş demektir, bahar temizliği yaparken yeni bir yatak alabilirsiniz.
 
  Yiyecek ve İlaç Temizliği

 
Birçok köpek sahibi, büyük paketler halinde mama almayı tercih ediyor. Siz de köpeğiniz için büyük paketlerde kuru ve yaş mama almayı tercih ediyorsanız bahar temizliğinde tüm paketleri tek tek kontrol edin. Son kullanma tarihi geçmiş, hava aldığı için bozulmuş, artık kullanılamaz durumdaki tüm mamaları çöpe atın. Gıda maddelerini, mümkünse hava ve su geçirmez özel kaplarda saklayın. Mamaları, bu şekilde saklayarak ilk günkü gibi taze kalmasını sağlayabilirsiniz.  
 
Köpeğiniz için kullandığınız ilaçların son kullanma tarihlerini kontrol edin ve günü geçen ilaçlardan kurtulun. İlaçları tek tek gözden geçirin. Rengi, kokusu, kıvamı değişmiş ilaçları kullanmayın. Son kullanma tarihi geçmiş ve bozulmuş ilaçları veteriner hekiminize teslim ederek güvenli şekilde bertaraf edin. Çevreye ve yer altı sularına zarar vermemek adına ilaçları çöp kutusuna atmayın ya da yıkamayın.

Benzer Yazılar

Yukarı