Köpeklerin Sağlığı ve Konforu için Gerekli Ürünler

Köpeklerin Sağlığı ve Konforu için Gerekli Ürünler

Yeni köpeğinizi veya yavru köpeğinizi eve getirirken büyük olasılıkla bir duygu karmaşası yaşayacaksınız. Bir yandan, sevimli yeni evcil hayvanınıza bir yuva açtığınız için inanılmaz derecede heyecanlısınız. Diğer yandan ise muhtemelen onların ailenize nasıl uyacağı ve ona bakmaya hazır olup olmadığınız konusunda da biraz endişeleneceksiniz. İlk köpeğiniz değilse, artık ona nasıl davranacağınızı ve ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağınızı biliyorsunuz. Peki, onun sağlığı ve konforunu artırmak ve yaşam kalitesini düzenlemek için gereken ürünleri biliyor musunuz?
Acemi birine göre beklenenden daha hazırlıklı olduğunuza eminiz. Gerekli olduğunu düşündüğümüz köpek ürünleri listemiz burada. Bu materyalleri edindikten sonra köpeğinizle rahatlayabilir, onun her ihtiyacına yanıt verebildiğiniz için memnuniyet duyabilirsiniz.  

1. Uygun büyüklükte bir köpek tasması

 
Her şeyden önce, yavru köpeğinizin bir tasmaya ihtiyacı olacak! Eğer daha önceden sahiplenmiş birinden ya da bir köpek yetiştiricisinden alırsanız size belki tasma verebilir. Ancak muhtemelen kişisel zevkinize uygun olan bir tasma almak isteyeceksiniz. Bir köpek tasması satın alırken, köpeğiniz için doğru boyutta olanı, güvenlik için hızlı açılan bir tokası ve bir tasma takabileceğiniz sağlam D halkası olan bir tasma seçmek en iyisidir. Ek olarak, bazı tasmalarda köpeğin künyesini takabileceğiniz ekstra bir halka bulunur, böylece tasmanızın önüne geçmezler. Hem güvenli hem konforlu!

2. Uyku zamanı için önce kafesli sandık ideal olabilir

 
Köpeğiniz ilk eve geldiğinde kafesli köpek sandığında eğitmeye karar verip vermemek size kalmış ancak birçok evcil hayvan sahibi ve profesyonel eğitmen bu uygulamayı tavsiye ediyor. Siz evde yokken veya gece uykuda olduğunuz sırada kaza geçirmediğinden, yaralanmadığından emin olmak için 6 aylık olana kadar kafese koymak mantıklı olabilir. Kafesli sandık almaya karar verirseniz çeşitli modeller mevcut. Ayrıca zamanla büyüyen köpeğinize uygun ayırıcı bir panel içerdiğinden ve kolay taşıma için katlanma özelliği sunmasından dolayı harika bir seçenektir. Ayrıca çoğunlukla her modelinde iki kapısı ve temizlemesi kolay bir plastik tabanı vardır. Tuvalet kaçırma gibi bir durumda kolaylıkla temizleyebilirsiniz.  

3. Serin ve rahat bir yatak vazgeçilmezimiz!

 
Birçok evcil hayvan sahibi, köpeklerine peluş, rahat yataklar almak ister ancak yeni köpeğinizin bir çiğneme sevdalısı olup olmadığından emin değilseniz, dikkatli olmak ve bunun yerine bu yükseltilmiş köpek yataklarından birini almak isteyebilirsiniz. Bu yataklar, dayanıklı, PVC kaplı kumaşla kaplanmış çelik bir çerçeveye sahiptir ve yükseltilmiş tasarımları, köpeğinizi sıcak günlerde daha serin tutmayı da sağlayacaktır. Çoğu kullanıcı, köpeklerinin bu yatağı sevdiğini söylüyor. Kullanıcılar ayrıca köpeğinize ekstra yastık vermek istiyorsanız, üzerine bir battaniye veya havlu koyabileceğinizi de not ediyor.

4. Banyo zamanını çocuk oyuncağı haline getiren yalama matları

 
Kediler kadar kötü olmasalar da çoğu köpeğin banyo yapmaktan hoşlanmadığını biliyoruz. Ancak onları duvara yapışan silikon yalama matı ile banyonun o kadar da kötü olmadığına ikna edebilirsiniz. Bu silikon mat, yumrulu ve tırtıkları olan bir yüzeye sahiptir. Sadece yumruların üzerine fıstık ezmesi sürün, ardından matı küvetinizin duvarına yapıştırın. Köpeğiniz fıstık ezmesini yalarken siz de rahat bir şekilde yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Bundan sonra köpeğiniz banyo saatlerini iple çekecek. Hatta belki de köpeğinizin banyo zamanını sevmesinin tek nedeni bu harika ürün olacak.

5. Yiyecekler için hava geçirmez bir saklama kabı

 
Köpeğinizin mamasını hava geçirmez bir kapta saklamanız önemlidir. Aksi takdirde fareler, böcekler ve diğer istenmeyen haşereler doluşabilir. Bu kullanışlı evcil hayvan maması kapları son derece popüler bir seçenektir. Litresine göre mama tanelerini tutabilir ve kullanımı kolaylaştıran döner kapaklara sahiptirler. Özellikle BPA içermeyen gıda sınıfı plastikten yapılanları ve hava geçirmez özelliği olanlarını seçmekte fayda var. Böylece zararlı bakterilerin oluşmasını önler, kokuları ise içeride tutar.

6. Belirli odaları kapatmak için bir bebek kapısı

 
Köpeğinizi mutfaktan, kediniz varsa onun kum kutusundan veya üst kata çıkmaktan uzak tutmak istiyorsanız, bir “bebek” kapısı en iyi arkadaşınız olacaktır. Bu ekstra genişlikteki kapılar, tercihinize göre farklı uzunluklara sahiptir. Kolayca kilitleyebileceğiniz kullanışlı bir geçiş tasarımına sahiptir. Ayrıca, geçmesi gerekebilecek bir kediniz veya küçük bir yavru köpeğiniz olması durumunda, kapının altında daha küçük bir kapı vardır. Birden fazla evcil hayvanı olanlar için ideal bir kapıdır.

7. Günlük yürüyüşleriniz için sağlam bir tasma

 
Tasma, köpek sahipleri için başka bir temel üründür ve tüm tasmalar eşit yaratılmamıştır. Aralarında çift kulplu tasmalar en çok tercih edilendir çünkü tasmanın sonundaki halkaya ek olarak, köpeğinizi size yakın tutmak istediğiniz durumlar için ortada başka bir mekanizma daha vardır. Bu özel çift saplı tasma 2 metreye yakın uzunluktadır. Ağır hizmet tipi naylondan yapılan bazı tasmalar ise geceleri yürürken bile yansıtıcı dikişlere sahiptir.
Diğer adıyla LED köpek tasması, geceleri evcil köpeğinizi gezdirirken size son derece yardımcı olur. Yanından geçen arabalar/araçlar köpeğinizi kolayca fark edebildiğinden yalnızca güvenli bir yürüyüş deneyimi sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda parlayan yakası, evcil hayvanınızın tasması takılı değilken karanlıkta onu bulmanıza yardımcı olur. LED tasmaya ek olarak aydınlatıcı bir köpek ceketi de satın alırsanız, evcil hayvanınızı rahat tutmanın ve karanlıkta görünürlüğünü artırmanın yararına aynı anda ulaşırsınız..

8. Bir dizi yıkanabilir köpek mama kabı

 
Yavru köpeğinizin ya da yeni sahiplendiğiniz köpeğinizin mama ve su kaplarına ihtiyacı olacak. Piyasadaki uygun fiyatlı paslanmaz çelik kâseler harika bir seçenek. Kapasite olarak birbirinden farklı olurlar ve bu nedenle orta ila büyük köpekler için en iyisidir. Kaymayı önlemek ve zeminlerinizi korumak için kauçuk bir tabana sahip olanları da vardır. Ayrıca, kâseleri kirlendiği zaman kolay temizlik için bulaşık makinesine atarak yıkayabilirsiniz.

9. Akşam yemeği karmaşasına yemek matı ile son!

 
Ayrıca, köpeğinizin mama kabının zemine zarar vermesini önleyecek bir mama matına yatırım yapmak da iyi bir fikirdir. Köpeğiniz su kabında oynamaya başlarsa buna engel olmak için bu yemek matlarından birini alın. Dağınıklığın önüne geçtiği gibi parke zeminlerin ıslanmasını da engeller. Silikon mat, dökülmeleri kontrol altına almak için yükseltilmiş bir dudağa sahiptir ve leke tutmaz, temizlemeyi çok kolaylaştırır. Böylece sevimli dostunuz ile aranız açılmamış olur!

10. Köpek vücut koşum ve tasması

 
Bir köpek koşum takımı, tasmanın köpeğin boynuna uygulayacağı baskıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Sadece tasma da yeterli olabilir ama köpeğinizin cinsine göre belki koşum takımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Tasma takan köpek kendini çektiğinde boyun çevresinde oluşan basınç normal solunum döngüsünü de etkileyebilir. Bununla birlikte bir koşum takımı, bu kuvveti köpeğin vücudunun arka tarafı boyunca eşit olarak dağıtmaya yardımcı olur. Biri göğüste, diğeri arkada olmak üzere iki farklı bağlantı noktasına sahip bir koşum, sahibi tarafından kolay kullanım sağlar. Aynı zamanda çekmeyi de kısıtlar ve evcil hayvanınız, sizin yanınızda yürümeyi öğrenir. Köpek tasması en az 150 santim uzunlukta olmalıdır. Yumuşak bir tasma ve koşum takımı, liderliği ele geçirmek için köpeğini eğiten kişiye ihtiyaç duyduğu konforu sağlayacaktır.

11. Kulak mendilleri

 
Köpeğinizin kulaklarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir ve köpek kulak mendilleri mükemmel bir çözümdür. Köpeğiniz genelde böyle bir prosedürden kaçınmak ister, bu nedenle ebeveyn olarak sizin kulağın açılmasından kiri çıkarmak için uğraşmanıza kadar olan sürecin zorluğuna son verecek bir kulak mendili almanız gerekebilir. Köpekler için çay ağacı gibi bir sürü öz içeren kulak damlaları ve yağları vardır. 

12. Göz mendilleri

 
Kulak mendilleri kadar etkili olan göz mendilleri, gözün altında oluşan ve gözyaşı lekeleri olarak da bilinen kümelerin temizlenmesine yardımcı olur. Küçük cins köpekler, daha büyük cinslere kıyasla yaş lekelerine daha yatkındır. Gözde meydana gelen akıntı, enfeksiyon gibi göz problemlerinin tedavisi sırasında, köpeklerin gözüne damla kullanmak bir zorunluluktur ve ihmal etmemeniz gerekir.

13. Patileri için besleyici yağ

 
Bir köpeğin patisinin iç kısmı kuruyabilir ve çatlaklar geliştirebilir. Pati yağları, ekstra nemi garanti eder ve sert patileri yatıştırır. Sıcak asfalt yollarda veya kaldırımlarda yürümek, genellikle bir süre sonra patilerde istenmeyen hasarlara neden olur. Patilerinin üzerine pati yağı ile masaj yapmak ayakları nemlendirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olur. İnternette bulabileceğiniz birbirinden çeşitli markalar vardır. Hatta bazı markalar çok harika kokan çeşitler de piyasaya sürmüştür. Köpeğinizin rahatlayacağını ve sizin de kokulara bayılacağını garanti ederiz.

14. Koku giderici sprey/Köpek Deodorantı/ Köpek kulübesi temizleyicileri

 
Köpeğinizin kulübesi, enfeksiyonlara yol açan bakteri ve mikroplar gibi davetsiz misafirlerin gelme ihtimaline karşı düzenli temizlik ve dezenfeksiyon gerektirir. Aynı zamanda kötü kokunun temel nedeni olan dışkı, kıl, kir gibi lekelerini temizlemeyi ihmal etmeyin. Köpek kulübeleri için iyi bir dezenfektan kullanmak, bakterileri ve diğer enfektif ajanları ortadan kaldırmaya yardımcı olacağından temizleme prosedürünü düzenli izlemelisiniz. Evinizin, köpeğinizin derisi veya idrarı sebebiyle yayılan "pek hoş olmayan koku" ile dolmasını istemiyorsanız, iyisi mi bir koku giderici sprey alın. Evcil hayvanınızdan yayılan kokuları ve pisliğin ileride evde yayılmasını önlemek için önceden kirlettiği bir halı/mobilya üzerine püskürtün. Köpek için aldığınız koku giderici sprey, özellikle kalın tüyü olan ve tipik bir şekilde kötü kokuya sahip köpeklerde etki gösterip işe yarar. Kokuyu fazla yerleşmeden önlemek an mantıklısıdır. 

15. Su şişesi

 
Egzersiz veya oyun süresi boyunca köpek için yanınızda su bulundurmak çok önemlidir. Sıcak havalarda köpeğiniz yürürken aşırı ısı ve nem kaybı yaşayabilir; bu nedenle evcil hayvanın susuz kalmasını önlemek için envai çeşit suluklardan birini satın alıp yanınızda bulundurabilirsiniz.
Köpeğinizle yürüyüşe çıktıysanız, ikiniz için de yeterli su taşımanın önemli olduğunu biliyorsunuz ve kendi su şişenizi paylaşmak istemiyorsanız, bu ürünü seveceksiniz. Portatif su şişesi ve kâse bir arada inanılmaz derecede kullanışlıdır. Birbirine geçmeli olan bu ürün sayesinde ona elinizden su içirmek yerine kâsesini yere koyup suyu şişeden ilave edebilirsiniz. Köpeğinizin içmesi bittiğinde, kalan suyun tekrar iç kısma akmasını sağlamak için şişeyi kaldırmanız yeterli olacaktır.  

16. Köpek diş macunu ve işinize yarayacak bir diş fırçası

 
Evcil hayvan sahibi olarak köpeğinizin ağız bakımına dikkat etmelisiniz. Diş hijyeni sağlanamadığı takdirde, köpeğinizde ağız kokusu, diş eti iltihabı, diş ağrısı ve aşırı durumlarda ise diş kaybına neden olabilen periodontal diş eti hastalığı gelişebilir. Ağız bakımı; diş temizleme mendili, düzenli fırçalama ve kaliteli diş macunu kullanımını içermelidir. Evcil hayvanınızın diş sağlığını korumak için ona diş tedavileri de verilebilir. Kullanım kolaylığı açısından piyasadaki bazı diş mendilleri diğerlerinden daha iyidir. Biraz araştırma ile size uygun olanını bulabilirsiniz. 

17. Köpekler için bakım eldiveni

 
Köpeğinizin tüylerini tımar etmeniz için mutlaka bir bakım eldiveni almanız gerekmektedir. Hem üzerinde biriken tüyleri toplayıp başka yerlere dökülmesini önlersiniz hem de biraz kaşınmak onların keyfini yerine getirecektir. Önerimiz bu işlemi dışarıda yapmanız. Evin her yerini tüy yumağı yapmak yerine dışarıda açık alanda bir yürüyüş yaptıktan hemen sonra onu taramanız daha kolay olacaktır. 

18. Pire önleyici toz

 
Mükemmel bir pire kontrolü ve çözümü için, pire önleyici toz gereklidir. Özellikle yaz aylarında yaygın olan pire istilası sorununun üstesinden gelmek için köpeğinizin vücudunun her yerine sürülebilir. Köpekler için pire önleyici şampuanlar da vardır. İnternetten araştırabilir ya da veterinerinize danışabilirsiniz. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı