Köpek Sahibi Olanların Sık Sık Yapması Gereken Temizlikler

Köpek Sahibi Olanların Sık Sık Yapması Gereken Temizlikler

Bir köpek sahibi olmak çok iyi hissettiren bir duygu olmasıyla birlikte yanında çok sayıda sorumluluğu da getirir. Köpek sahiplerinin temizlik konusunda yapması gereken bazı detaylar vardır ve hiçbir şekilde es geçilmemesi gerekir. Köpeğinizin yaşam alanının temizliği hem onun hem de sizin sağlığınız açısından oldukça önemlidir. 
 
Köpek sahipleri aşağıda yer alan temizlik detaylarıyla hijyenik bir ortam yaratıp, köpeğinizle uzun ve sağlıklı bir birliktelik için kendinizi alıştırmaya başlamış olacaksınız. 

Köpeğinizin Kendisini Temiz Tutun

 
Diğer maddelere geçmeden önce işe temelden başlayarak, önce köpeğinizin kendi temizliğine dikkat etmelisiniz. Sık sık uygulamanız gereken en uygun yöntemleri bulmalı ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Her yürüyüş sonra patilerini silerek kendi yaşam alanına girmek ile başlayıp, cinsine ve isteğine bağlı olarak mutlaka tüylerinin dipleri dahil veterinerinizin önerdiği şampuan ve temizlik ürünlerinden faydalanarak yıkamalısınız. Köpeğinizin temizliğine öncelik verdikten sonra diğer hususlar işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

 Dişlerinin Temizliğine Önem Verin

 
İnsanlarda diş ne kadar önemli ise köpeklerinizde de bu durum o kadar önemlidir. Köpeklerde diş temizliği genelde göz ardı edilen konulardan biridir. Diş temizliğine ve fırçalamasına önem göstermek ileride yaşanacak sorunların önüne kolayca geçecektir. Bu işlemi hangi şekilde ve ne sıklıkla yapacağınız köpeğinizin cinsine göre değişmektedir. Bu durumda yeterli bilgi ve tecrübeniz olsa bile mutlaka önce veterinere götürüp bilgi ve yöntemi doğru şekilde edinmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde ağız içinde bazı sorunlara yol açabilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda köpeklerinizin dişlerini sık sık temizlemeniz gerektiğini hatırlatmış olalım.

 Köpeklerde Kulak Temizliği Sık Sık Yapılmalıdır

 
Kulak temizliği sık sık yapılması gereken temizlikler arasında yer almalıdır. Köpeğinizin cinsine bağlı olarak özellikle kulakları kapanan köpek cinslerinde kulak temizliğinin önemi artıyor. Bakteri oluşumuna oldukça müsait durumda olması sebebiyle veterinerinizden doğru temizleme yöntemlerini öğrendikten sonra kulaklarını temizlemelisiniz. Ilık su tercihi ön plana çıksa bile en uygun yöntemi veterinerinizden alınız. Kulaklarının temizliğini iki haftada bir bile olsa yapılması gerekiyor. Kulak temizliği esnasında köpeklerinizin kafasını sağa sola içgüdüsel olarak aniden çevirme olasılığı oldukça yüksek olduğundan dolayı profesyonel bilgi ve yardım almaktan kaçınmayınız.

 Yüz ve Burun Bölgesini Temiz Tutun

 
Köpekler yüz ve ağız kısmında oldukça fazla mikrop birikebilir. Sürekli nemli olması sebebiyle çok fazla kir tutmaya meyilli olacaktır. Burunlarını sürekli kullandıkları için sıcak havayla o bölgedeki kırışıkların arasının temizlenmesi gerekir. Islak ve köpeğinizin rahatsız olmadığı bir bez ile haftada en az 3 defa olmak üzere yüzünde kısa bir temizlik yapmak oluşacak kötü durumların önüne geçmenizi kolayca sağlayacaktır. İlk başlarda köpeğiniz hoşlanmasa bile bir noktadan sonra düzenle hale getirdiğinizde bu durumu kabullenecektir.

 Köpeklerinizin Tırnaklarının Temizliği

 
Köpeklerin tırnaklarının temizliği ve kesilmesi onların gün içindeki konforlarına katkısı büyüktür. Cinsine göre değişmekle birlikte pati ve tırnak temizliğinin yanında kesiminin ayda en az bir defa yapılması gerekiyor. Veterinerinizden doğru yönlendirmeleri alarak tırnak ve pati temizliğini sık sık yapmalısınız. Tırnakları yeterince uzadığında ise kesilmesi temizliği için önemlidir.

 Köpeğinizin Yatağını Mutlaka Temizleyin

 
Köpeğinizin en fazla vakit geçirdiği yerlerden biri olan yataklarını sık sık temizlemek koku ve güzel görünmesinin yanında onlara oldukça hijyenik bir ortam yaratmanıza imkan sağlayacak. Köpekler vücut ısılarıyla birlikte yataklarında hijyen dışı bir duruma istemeden sebep olurlar. Bunların önüne geçebilmenin en basit ve hızlı çözümü, köpeğinizin en sık kullandığı alanların temiz olmasıdır. Yatak bunların başında geldiği için en fazla özen göstermeniz gereken yerlerden birisidir. Köpeğinizin alerjisinin olmadığı koku ve temizlik ürünlerini tercih ederek sık sık temizliği yapılmalıdır. Yatağı, çarşafları ve yastığı en sık yıkanması gerekenlerdir.

 Köpeklerinizin Mama Kaplarının Temizliğine Özen Gösterin

 
Yatak takımlarından sonra köpeklerinizin gün içinde en çok uğrayacağı ve doğrudan temasın en yoğun olduğu yer mama kaplarıdır. Evlerde köpeğinizin temas ettiği en mikroplu yer mama kaplarıdır. Bunun sebebi köpekleriniz yeme içme esnasında çok sayıda tükürükle mama kaplarına bakteri bulaştırırlar. Bu bakteriler ilk etapta kendilerine zarar vermese bile size veya çocuklarınıza zarar verecektir. Temizliği yeteri sıklıkta yapılmazsa köpeğinize de zarar vermeye başlayacaktır. Köpeğiniz özellikle yemeğini yediği kap ve kaselerinde parça bırakmayı seviyorsa bu durum çok daha tehlikeli olacaktır. Bu durumların yaşanmaması adına köpeğinizi de ailenin bir parçası olarak görüp mümkünse her öğünden sonra değilse her gün mutlaka mama kaplarını temizlemenizi tavsiye ediyoruz.

 Mobilya ve Halılardaki Tüylerin Temizliği

 
Köpek sahiplerinin halı ve mobilyaların temizliği konusunda özen göstermesi öncelikle evde birlikte yaşayanlar için önemlidir. Ardından bu temizlik ile köpeğinize fayda sağlamış olacaksınız. Halı ve mobilyaların sık sık temizlenmesini gerektiren durumun başında tüyler geliyor. Köpeğinizin cinsine bağlı olarak döktüğü tüyler bir noktadan sonra köpeğinize de zarar verebilir. Daha fazla toz tutmasına ve hijyenden uzak bir yaşam alanına dönüşmesine sebep olacaktır. Halıları mümkün olduğunca sık temizlemek gerekiyor. Öncelikli olarak olmasa bile hijyen konusuna dikkat ediyorsanız temizlenmesi gerekenler listesinde yukarı sıralarda olmalıdır.

 Sevdiği Oyuncakların Mutlaka Temizlenmesi Gerekiyor

 
Tüm köpeklerin sevdiği ve en çok vakit geçirmeyi tercih ettiği ürünler oyuncaklarıdır. Köpekler ağızları ve patileriyle oynamayı sevdikleri için bu oyuncakların sık sık temizlenmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Özellikle peluş veya plastik oyuncakları seviyorsa ekstra özen göstermeniz gerektiğini hatırlatalım. Bu durumda yapmanız gereken köpeğiniz buna alışana kadar sevdiği oyuncakların birebir aynısından fazla sayıda bulundurmaktır. Böylece köpeğiniz oynamaya devam ederken diğerlerini temizlemeniz mümkün olur. Cins olarak ağzından fazla salya akan bir köpeğiniz varsa oyuncaklarının temizliği çok daha önem kazanacaktır.

 Kokulardan Daha Kolay Kurtulmak İçin Çarşaf Temizliği

 
Köpek sahipleri çok iyi bilir ki köpeklerimizin kokusu yoğun şekilde yattıkları ve vakit geçirmeyi sevdikleri yerlerde olur. Özellikle yaz aylarında köpeğiniz koltukta sizin yanınızda bulunmak isteyebilir bu gibi durumlarda yapmanız gereken bazı temizlik yöntemleri bulunuyor. Doğrudan koltuğa geçecek bir kokunun çıkması zor olabileceği için köpeğinizin oturmayı veya uyumayı sevdiği yerlere kolay temizlenebilen çarşaflar sermek işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece çarşaflarını çok sık temizleyerek bu kokuları önlemiş olacaksınız. Çarşaf temizliği yaz aylarında özellikle özen göstermeniz gerekenler arasındadır.

 Çöp Kutularının Temizliğini Sıklaştırın

 
Köpeklerinizin eğitimini verirken özellikle mutfaktaki çöp kutularından uzak durması gerektiğini öğretmeye çalışırız. Sizinle birlikte yaşamaya devam ettikçe köpekleriniz çöp kutularından uzak durmayı öğrenecektir fakat sık sık boşaltılıp temizlenmediği durumlarda oradaki kokular köpeğinizi içgüdüsel olarak onları karıştırmaya itecektir. Çöplerinizin mutfağın içine dökülmesini ve köpeğinizin bakterilerden uzak durmasını istiyorsanız yine özellikle yaz aylarında çöplerinizin temizliğine dikkat etmelisiniz.

 Ellerinizi Köpeğinizle Temas Ettikten Sonra Mutlaka Yıkayın

 
Köpeklere zarar vermeyen bazı durumlar insanlara zarar verebiliyor. Bu konu hakkında mutlaka veterinerinizden bilgi alıp, köpeğinizin cinsi ve olası hastalıkları konusunda hazırlıklı olmak faydalıdır. Köpeklerimizi evin bir üyesi gibi aileden biri olarak gördüğümüz için bol temaslı bir şekilde severiz ve genelde el yıkamasını ihmal ederiz. Avrupa’da yapılan araştırmaya göre köpeklerden insanlara, insanlardan köpeklere geçen hastalık durumlarının önlenmesinin birincil yolu, ellerin sevmeden önce ve sonra mutlaka yıkanması gerektiği olarak belirtiliyor. Ellerinizi köpeklerinizle temas ettikten sonra yıkamak gerektiğini unutmayın.
 

Benzer Yazılar

Yukarı