Hayvan Hakları Kanunun'da Yeni Yasa Değişikliği Talebi Gecikmedi

Hayvan Hakları Kanunun'da Yeni Yasa Değişikliği Talebi Gecikmedi

Bursa'da ki Hayvanseverlerin Tepkisi Devam Ediyor;

 
Bursa'da Hayvanseverler son dönemde oldukça artan hayvan şiddeti üzerine dikkat toplamak için, yürüyüş ve basın açıklamaları ile gözleri kendilerine çekmeyi başardılar. Bursa Hayvanlarla Yaşam Derneği Başkanı Sibel Akıncı hayvan hakları kanunun hayvanlara karşı önlem alınmalı ve ihtiyaçlar oranına göre değişmesi gerektiğini savundu.
 
Yurt çapında gündemde olan Ankara Yenimahalle'de ki köpek vahşetinin yaşanması üzerine hayvansever bir grup Bursa'da bir araya geldi. Bursa Hayvanlarla Yaşam Derneği üyeleri ve hayvanseverler protesto etmek için kedi ve köpekler ile birlikte Kızılay'dan Heykel Meydanı'na kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüş sonunda tüm hayvanseverler adına açıklama yapan Sibel Akıncı, Ankara ile birlikte Kütahya'nın Tavşanlı, İzmir'in Menemen, Bursa'nın Orhaneli ilçesinde eziyet gören hayvanlar için de burada protesto da olduklarını belirtti. Hayvan hakları ihlalinin olduğunu söyleyen Sibel Akıncı " Hayvan dostlarımız için adalet önünde hesap verilmesi için derneğimiz suç duyurusunda bulundu. Öncelikle bu yaşananlardan sorumlu olan kişileri kınıyoruz.  Hayvan hakları alanında bulunan yasaların acil olarak 'doğru- yeterli- uygulanabilir' şekilde düzenlenmesi gerekiyor. " diye belirtti.

Hayvanlar 'Mal' değil 'Can' olarak Görülmeli

 
Hayvan haklarını ihlal eden kişiler için hapis cezası verilmesi gerektiğini ve bunun için hızlı bir şekilde yasa çıkarılması gerektiğini savunan Sibel Akıncı, hayvana zarar veren bir kişinin, insana da zarar vereceğini düşünüyoruz diyerek bir takım hayvan haklarına önerilerde bulundu. 
" Hayvanlar 'mal' değil 'can' olarak görülmeli ve Avrupa'da ki gibi hayvanlar kanunen 'hukuki statü' tanınmalıdır. Tüm hayvanlar eşit bir şekilde güvence altına alınmalı, sahipli, sahipsiz olarak adlandırılmamalıdır. Hayvanlara karşı işlenen suçlar ile ilgili birebir ilgilenen görevli polis teşkilatları oluşturulmalıdır. " gibi isteklerini ve dileklerini anlatan Akıncı'nın konuşmasından sonra toplanan grup dağıldı. 

Benzer Yazılar

Yukarı