Büyüme Çağındaki Pomeranian Yavrularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Büyüme Çağındaki Pomeranian Yavrularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Veteriner Seçerken Aranacak Kriteler;

 
Eğer Pomeranian’ınızı bir köpek çiftliğinden aldı iseniz 24 ile 72 saat içinde sözleşme gereği olarak sağlık durumunu kontrol için veterinere götürmelisiniz. Bu kısımda çiftlik ile yaptığını sözleşme maddeleri önemlidir. Çünkü doğru yetiştiriciler bu kontrolden sonra çıkabilecek hastalıklar sonrasında yavruyu geriye iade almaktadır. Veteriner seçerken önce en yakın olanlarını tercih edin. Eğer yeterli bulmazsanız tavsiye üzerine bir veteriner bulun. Veterinerinizin yakınınızda olması acil müdahale gerektiğinde büyük avantaj sağlayacaktır. Bunun yanında veteriner seçerken en az 4-5 veteriner ile görüşün. Oyuncak köpek ırkları hakkında uzman bir veteriner bulabilirseniz en iyisi o olacaktır. 
Pomeranian yavrusu için zamanında yapılamayan aşılar solucan gibi sağlıksal tehlikelere yol açabilir. Köpek aşıları 6 haftalık olduğunda başlar ve 16. haftaya kadar devam eder.

Köpek Sahiplenmeden Önce Bu Adımları Atın

Pomeranian yavrusu sahiplenmeden önce evinizde ve hayatınızda değiştirmeniz ve eklemeniz gerekenleri köpek eve gelmeden tamamlayın.
İlk defa köpek sahipleneceklerin aşağıda yer alan listedeki malzemeleri edinmesi ve yapılması gerekenleri tamamlaması gerekir.
 
Veteriner seçimi 
Kuru Mama
Atıştırmalık
Mama kabı
Oyun alanı
Oyuncaklar 
Yatak
Tuvalet pedi
Göğüs tasması
Tasma kayışı
Tasma (aksesuar amaçlı) - opsiyonel
Diş bakım ürünleri
Tüy bakım ürünleri 
Kıyafet – opsiyonel

Evi ve Bahçeyi Hazırlarken Dikkat Edilecekler


 
Yavru küçük olacağından idaresi kolay olarak düşünülebilir ya da ev içindeki çoğu alana ulaşması zor görünebilir. Fakat Pomeranian yavruları çok hareketli ve meraklı olduğundan eve girer girmez zaman geçireceği alanları belirleyip köpeği o alanlar içinde vakit geçirmesine yönelik oyuncak gibi ödüllerle teşvik etmelisiniz. 
Aklınıza gelecek her eşya ayakkabı, kitap, uzaktan kumanda gibi eşyaları yüksek yerlere yerleştirilmelidir. Elektrik kablolarını yavrunun erişemeyeceği alanlara kaldırın. Yerden yürütülen kabloları koruyucu yırtılmaz bantlar ile kaplayın.  Evin zemininde unutulacak küçük nesneler köpeğin boğulmasına neden olabilir. Bu tip küçük nesneleri her gün rutin olarak tarayın ve bunu sadece yavru iken değil her zaman yapın. Bahçenizde bulunan çim bakım kimyasalları ve zehirleyecek nesnelerin içinde bulunduğu torbalarını çıkarın. Arı kovanları ve böceklerin içinde olabileceği delikleri kapatın ya da köpeğinizden uzak tutun.

Evde Geçireceği ilk Günlerde Yavruya Yaklaşım


 
Yavru eve geldiği ilk günler kucağınızda tutmak, sık sık yatakta yanınıza almak isteseniz de köpeğin bu alışma sürecinde bu durum çok tehlikelidir. Köpek yavru iken alışacağı bu ilgiyi her zaman isteyecek göremediği takdirde de saldırgan tavırlar sergileyecektir. Köpeğiniz eve geldiği ilk günler kaldırıp yüksekte tutmak yerine dizlerinizin üzerine inerek köpeğinizle iletişim kurun. Eve gelen köpek heyecanlı ve korukmuş olacağından ev içerisinde hızlı hareket ve yüksek sesten kaçının. Köpeğin evin içinde rahat hissetmesi için sürekli olarak evde yiyecek ve su bulundurun. Yavru köpek ilk günlerde soğuk davranabilir. Tüylerini tarama, yürüyüşe çıkarma ve egzersiz gibi aktiviteler ikili ilişkiyi güçlendirecektir.

Yavru Köpek Bakımında Yiyecek ve Su

 
  • Yavrular yeterince sık yemiyorlarsa, kan şekeri seviyelerinde hızlı bir düşüş yaşar ve bu durumda da hipoglisemi riski vardır. Zayıflık, uykusuzluk gibi işaretleri vardır.. Küçük vakalar da bir parça bal ile tedavi edilebilir; Orta ve şiddetli vakalarda yaşamı tehdit edebilir ve acil veteriner bakımı gerekebilir. 
  • 8 ya da 9 haftalık olan yeni Pomeranian yavruları ilk ay için serbest beslenmelidir. Bu da taze yiyeceklerin her zaman köpeğin ulaşabileceği yerlere bırakılması gerektiği anlamına gelir.
  • 12 haftalık ve daha büyük olan köpeklerin günde 3 öğün ve en az 4 kez de atıştırmalık ile beslenmesi gerekir. 
  • Pomeranian köpek yavrusu sık sık yemek zorundadır ve çok az miktarda yiyecek yemesi gerekir. Birkaç kilo ağırlığındaki bir köpek yavrusu, günde sadece 1/4 ila 1/2 su bardağı mama tüketecektir. Bu miktarın günde 3 öğüne ayrılması gerekir.
  • Gıda alerjileri beslenmede önemli husustur; Bu, döküntü ve kaşıntı ve mide rahatsızlığı gibi çok kötü cilt sorunlarına neden olabilir. Kimyasal koruyucu maddeler, yapay renklendirici, mısır, soya, buğday ve tahıllar ve yan ürünlerden kaçınmanız gerekir. 

Atıştırmalıklar

Daha önce bahsettiğimiz kan şekeri kazalarını önlemeye yardımcı olarak, öğünlerinizin arasında atıştırmalıklar koymalısınız. Ve bu bölümde atıştırmalıkların köpeğe verilişi önemlidir. Köpeğin tuvalet, havlamama gibi alışkanlıkların önüne geçilebilir.

Su

Taze su her zaman su kabında hazır olmalıdır. Filtresiz musluk suyunun tehlikeleri konusunda dikkatli olun. İçerisindeki bakteriler ve toksinlerden dolayı yavru köpeğiniz için içme suyu kullanın. Musluk suyu yasal olarak arsenik, kurşun, fabrika akıntısından kaynaklanan toksinler içerir. 

Mama kabı

Pomeranian sahiplerinin yapabilecekleri bir çok şeyi olduğu gibi, kullanılan kaselerin tipi de bu listenin başında gelir. Soluk, pembe bir burnu olan bir Pomeranian görürseniz, ya az yemek yemesinden, güneşe zarar vermesi, plastik bir kâseden yemek yemesi ya da içmesi iyi ihtimallerden bazılarıdır.  Alternatif olarak seramik veya paslanmaz çelik kullanılabilir. Seramik kırılabileceğinden paslanmaz çelik kullanmanızı öneririz.
 

Kendini Rahat Hissedeceği Bir Alan Tanıyın

 
  • Tuvalet Pedleri çiş ve kakaların evin her yerinde saçılmasını önler.
  • Evinize kuracağınız oyun alanları köpek yavrunuzu takip etmediğiniz anlarda güvenli ve konforlu bir ortam sağlar; Bu alanda yavru köpeğinizi tek bir yerde, oyuncak, yiyecek, su, yatak, vb. tüm ihtiyaçlarıyla birlikte tutacaktır.
  • Güvenli ve rahat bir alanın uyumasına izin verin. Eğer köpek yavrunuz yatağınızda uyumasına izin verirseniz, yatağınıza çiş ve kaka yapacaktır. Buna ek olarak, yatakta beraberce küçük bir yavruyu kazara yaralamak çok kolaydır. 

Gelişimi İçin Egzersiz ve Yürüyüşe Başlama Takvimi

 
Pomeranian yavrunuzu aşıları tamamlandıktan sonra yürüyüşe ve başka yerlere götürmeye başlayabilirsiniz. Güvenli bir şekilde, bu noktayı geçmek için 2 hafta beklemeyi öneriyoruz.
Bu şekilde bir köpek yavrusu, daha önce köpeklerin veya vahşi yaşamın olabileceği herhangi bir alanda yakalanabileceği hastalıklardan tamamen korunacaktır.
Egzersiz, yavrunuzun hayatının önemli bir parçası olacaktır. Aslında, düzenli egzersiz köpeğinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olacak ve köpeğin mutluluk seviyesinde bir faktör oynayacak. 
Her biri 20 dakika süren günde iki yürüyüş ile köpeğin enerjisini alarak büyüme ve gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.
Oyuncak cinsler boyunda soluk borusu çökme problemine eğilimlidirler. Bunu önlemek için gezdirme kayışına boyun tasması yerine köpeği gövdeden saran tasmalara yönelin.

Pomeranian Yavru Köpeklerinde Banyo

 
Pomeranian köpek yavrularında banyoya hemen başlayabilirsin. Bunu, temiz su kullanarak bir banyo lavabosunda yapabilirsiniz. Yavrular suyun akışından rahatsız olabileceğinden köpeği lavaboya koymadan önce 8-10 cm kadar su doldurulabilir. Yavrular kirli görünmese bile banyolar 3 haftada bir banyo yaptırılmalıdır. Bunun sebebi, vücut yağlarının birikilmesinden oluşan gözenek tıkanıklıkları kötü kokuya neden olur.Yavru köpeklerin ciltleri oldukça hassas olacağından, cilde en  kaliteli şampuan kullanmak gerekir.

Benzer Yazılar

Yukarı