Büyümeyen Köpek Cinsleri

Büyümeyen Köpek Cinsleri

SAMOYED KÖPEK ACİL SATILIK.. 4 AYLIK
Samoyed
2100₺
A CHOW CHOW YAVRULARIMIZ GELMİŞTİR
Chow Chow
2800₺
Acil borcum oldğundan buradayız .
Pomeranian boo
9999₺

Büyümeyen Köpek Cinsleri

 

1. Pomeranian Boo

 
Pomeranian, Nordic ve Spitz ırkının en minik köpeğidir. Yetişkin köpeklerin cesaretine sahip olmasıyla dikkat çeker. Büyük düşünmeyi seven cinsin zekâsı, mizacı ve parlak gözleri bulunur. Ailesine fazlasıyla düşkün olan Pomeranianlar onlarla her zaman vakit geçirmeyi sever. ırkın sahiplenmesini yapacak olan kişilerin 8 ila 9 saat yalnız kalmamasına dikkat etmesi gerekmektedir.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Orta
 Egzersize Olan İhtiyaç  Orta
 Oyuncu Karakter  Yüksek     
 Diğer Köpeklerle Arası   Zayıf
 Farklı Hayvanlarla Arası       Zayıf
 Çocuklar ile İlişkisi  Yüksek
 Yabancı İnsana Tutum  Zayıf
 Eğitebilme Hızı  Orta
 Koruma İç Güdüsü  Zayıf
 
Bakımı konusunda en dikkat edilmesi gereken nokta dişlerinin fırçalanması ve gerektiği dönemlerde banyo yaptırılmasıdır. Özellikle bu cinsin geniz bölgesine kaçmış olan suyu hapşırmasıyla dışarıya atması oldukça tehlikelidir. Hapşırması fark edildiği anda boğaz bölgesi ovulması gerekir. Kendini meşgul etmek adına oyun oynamayı tercih eden ırk sahibinden her daim ilgi bekler. Kendine güvenen, meraklı ve eğlenceli yapısı maceraperest bir ruhun ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Yabancı köpeklere ve insanlara karşı temkinli olan Pomeranian Boo cinsi sadık apartman hayvanı olarak bilinir.

Irk hakkında kısa ve ilginç bilgiler vermek gerekirse;

1. Kraliçe Victoria tatil yaptığı İtalya bölgesinde Pomeraniana aşık olduktan hemen sonra popüler hale gelmiştir.
 
2. Irkın birçok desen ve renginin yanı sıra, kalın, bakımlı ve güçlü tüyleri bulunur.
 
3. Eğitilmediği sürece çocuklarla ilişkisi kontrol edilmesi gerekir. 
 

2. Poodle Toy

 
Poodle Toylar kaniş ırkından gelen en küçük köpeklerdir. Yaramaz, sadık, sevgi dolu ve zeki şeklinde tanımlanır. Muhteşem düzeydeki görünüşünün yanında oyun oynamayı seven hareketli yapıları bulunur. Irkın olağanüstü bir zekâsı bulunur. Hatta birçok kişi bu konuda hayrete düştüğünü dile getirmektedir. Hızlı öğrenmenin yanında kötü ve iyi her türlü detayı hatırlar.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Orta 
 Egzersize Olan İhtiyaç  Düşük 
 Oyuncu Karakter  Yüksek
 Diğer Köpeklerle Arası  Yüksek
 Farklı Hayvanlarla Arası    Yüksek     
 Çocuklar ile İlişkisi  Yüksek
 Yabancı İnsana Tutum  Yüksek
 Eğitebilme Hızı  Yüksek
 Koruma İç Güdüsü  Yüksek
 
Poodle Toy cinsinin koku duyusu fazlasıyla gelişmiştir. Geçmiş dönemlerde bu köpekleri bir şeyleri aramak, bulmak ve pahalı lezzetleri kazanmak adına kullanmışlardır. Özellikle trüf mantarı bulma konusunda kullanılmıştır. Irk günümüzde en pahalı cinsler arasında yer almasına rağmen oldukça popülerdir. Az düzeyde sağlık sorununda mustarip olmaları popüler olmasına katkı sağlar.

İlginç Gerçekler

1. Hassas ve akıllı olan ırk köpek Showlarında sergilenen ilk uzun tüylü ırktır.

2. Tüyleri en sık uzayan ırklar arasında bulunduğundan muhakkak senede birkaç defa kestirilmesi gerekir.

3. Günümüzde melez köpeklerin ortaya çıkması konusunda kullanılır.
 
3. Maltese Terrier
 
 
Irk Terrier ve Malta cinsinin birleştirilmesiyle meydana gelir. Yalnız ırkın ortaya çıkmasındaki en önemli husus güçlü bir ataya sahip olmasıdır. Maltese Terrier köpekleriyle yaşamak oldukça kolaydır. Eğlenceli ve enerjik yapıları, arkadaş canlısı ve hoş karakterleri yaşamın kolaylaşmasını sağlar. Sahibine layık olmak adına elinden gelen çabayı gösteren ırk oldukça zekidir. Canlılığının yanı sıra itaat etme özelliği yeni şeyler öğrenme özelliğini destekler.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Düşük 
 Egzersize Olan İhtiyaç  Düşük 
 Oyuncu Karakter  Yüksek
 Diğer Köpeklerle Arası  Yüksek
 Farklı Hayvanlarla İlişkisi     Yüksek     
 Yabancı İnsana Tutum  Yüksek
 Eğitebilme Hızı  Yüksek
 Koruma İç Güdüsü  Düşük
 
Maltese Terrier ırkının özellikle ceket kısmı hassas bir yapıya sahiptir. Elinizden geldiğince tımar edilirken dikkat edilmelidir. Özellikle sıcaklığını koruyabilmesi adına yeterli düzeyde uzun bırakılması gerekir. Ayrıca cinse sahip olan kişilerin kulak ve göz bölgesinin temizliğine dikkat etmesi de önemli bir ayrıntıdır. Tüylerinin bu bölgelerde uzun kalması sağlık sorunlarına yol açabilir. Düzenli kesilmesi en uygun olan adımdır. Tüyleri hipoalerjenik olduğundan birçok aile tarafından tercih edilir.
 
Maltese Terrier eski dönemlerde kraliyet aileleri tarafından sahiplenildikten sonra popüler olarak günümüze kadar bu popülerliği azalmadan gelmiştir. Irk özellikle 2009’dan bu yana 400 adetten daha fazla kurumda terapi köpeği olarak kullanılır. Bakım evleri, destek anlamında yetersiz kurumlar ve afet bölgelerinde harika düzeyde yardımcıdır. Irkın sevilmesi stresi ve zorbalığı azaltırken empati yapmaya da teşvik eder.
 
4. Cavalier King Charles
 
 
Cavalier King Charles ırkı ailesiyle iyi geçinmeyi seven, akıllı, oyuncu ve neşeli cinstir. Özellikle yanınızda gezdirdiğinizde mükemmel düzeyde arkadaş olarak sizlerle zamanını paylaşmayı sever. Sık havlama özelliği bulunmayan ırk genel olarak uyumlu olmanın yanın ara sıra çekingen ya da cesaretsiz tavırlar sergileyebilir.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Orta
 Egzersize Olan İhtiyaç  Orta
 Oyuncu Karakter  Yüksek
 Diğer Köpeklerle Arası  İyi
 Farklı Hayvanlarla Arası     İyi
 Çocuklarla İlişkisi  Yüksek    
 Yabancı İnsana Tutum  İyi
 Eğitilebilme Hızı  Yüksek
 Koruma İç Güdüsü  Düşük
 
Cavalier King Charles ırkının özellikle tüylerinin haftada birkaç defa tımarlanması gerekir. Bunun yanında gerek görüldüğü zaman dilimlerinde banyo yaptırılması uygun olur. Ortalama 10 sene yaşayan cinsin bel kemiği ve kalp ile alakalı hastalıklara yakalanma riski çok yüksektir. Ayak tırnakları diğer köpeklere göre birleşik şekilde karşınıza çıkar. Bu durum onun hasta olduğunu düşündürmez.
 
Irk ile alakalı tüm dünya tarafından bilinen bir efsane bulunur. Bu efsaneye göre Dük Blenheim savaşında olduğunda Marlborough Düşeşi olan Sarah eşinin geriye dönmesi konusunda endişelidir. Bahçede kucağında bulunan Cavalier King Charles hamiledir. Bu sırada baş bölgesinde başparmağını bastırarak okşar. İlerleyen zamanda savaş kazanılır ve Dük’ün iyi olduğunun haberi gelir. Bu sırada köpek yavrularını doğurur. Yavruların hepsinin alın bölgesinin tam ortasında Sarah’ın başparmağının izi bulunmaktadır. İzin kökeninin bu şekilde geldiğine inanılmaktadır.
 
5. French Bulldog
 
 
French yani Fransız Bulldoglar sosyal ve sevgi dolu karaktere sahip bir ırktır. Eğlenceli ve canlı olmalarına rağmen aşırı düzeyde havla eğilimi göstermezler. Eski dönemlerden bu yana refakatçi köpek olarak yetiştirilmesi onun evcil bir hayvan olmasına olanak sağlamıştır. Özellikle aile içinde bulunan çocuklara karşı oldukça hoşgörülü olması, onları koruması ve vakit geçirme isteği dikkat çeker.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Orta
 Egzersize Olan İhtiyaç  Orta
 Oyuncu Karakter  Yüksek
 Diğer Köpeklerle Arası  Orta
 Farklı Hayvanlarla Arası    Orta
 Çocuklar ile İlişkisi  Yüksek   
 Yabancı İnsana Tutum  Orta
 Eğitebilme Hızı  Yüksek
 Koruma İç Güdüsü  Zayıf
 
French Bulldog ırkı akıllı olan köpek ırkından geldiğinden sahipleriyle, ailelerini memnun etmek isterler. Bu özelliği onların kolay şekilde eğitebilmesini sağlar. Eğitebilme aşamasında destek sağlamak adına kullanılabilecek gıdalar motive olmalarını sağlar. Bulldoglar oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle sahibinin ve çevresinin eleştirilerini dikkate alırlar. Yani köpeğinizi azarladığınız zaman bunu ciddiye alır. Onun olumlu şekilde takviye edilmesi her konuda size iyi yanıt vermesini sağlar.
 
1. Bulldogların bacaklarının kısa olması ve beden yapısından kaynaklı yüzme eylemi gösteremez.
 
2. Plaj tatili yapacak olan kişilerin köpekleri bu süreçte sıkılabilir.
 
3. Ünlüler arasında popüler olan ırk sahipleri arasında Leonardo di Caprio’nun eski kız arkadaşı Gisele Bündchen yer almaktadır.
 
4. Yaşam tarzları paylaşılan popüler blog sahibi birçok French Bulldog’da bulunur.
 
6. Yorkshire Terrier
 
 
Yorkshire Terrier enerjik, küçük boyutlara sahip, otoriter ve alıngan bir kişilikle karşımıza çıkar. Bu ırktan gelen köpeklerin hepsi sevecen bir yapıya sahip olsa bile dikkat gerektirmektedir. Özellikle bakımı ve eğitimi konusunda dikkatli davranarak hareket etmek ilerleyen zamanlarda rahat bir yaşam için gerekir.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Zayıf
 Egzersize Olan İhtiyaç  Zayıf
 Oyuncu Karakter  Yüksek   
 Diğer Köpeklerle Arası  Orta
 Farklı Hayvanlarla Arası    Orta
 Çocuklar ile İlişkisi  İyi
 Yabancı İnsana Tutum  Zayıf
 Eğitebilme Hızı  Orta
 Koruma İç Güdüsü  Düşük
 
Irk hiper köpekler arasında yer almaz. Yalnız davranış sorunlarının ortadan kaldırılması adına mutlaka yeterli düzeyde egzersiz yaptırılması gerekir. Ev içinde hareketli şekilde oyunlar oynatılması ya da günlük düzenli yürüyüş yaptırılması onlar için yeterli olacaktır. Özellikle günlük yürüyüşler can sıkıntısından kurtulması ve zihinsel uyarımın sağlanması adına yeterli sayılır. Cinsin paltosunun tımarının da iyi düzeyde ve dikkatli şekilde yapılması gerekir. Uzun tüylere sahip olmasına rağmen kesinlikle kalın bir paltosu bulunmaz. Haftalık banyo ile günlük fırçalama işlemi bakım için yeterlidir.
 
Irk mükemmel düzeyde çarpıcı yeteneklere sahiptir. Amerikan Kennel Club’e göre tüyleri % 100 oranında hipoalerjenik olarak onaylanmıştır. Ayrıca ırk cesaret denildiği zaman küçük boyutlarına rağmen kendinden emin şekilde davranır. Hatta geçmiş kaynaklarda 6 kg’lık Yorkshire Terrier cinsinin bir ayı kovaladığı geçmektir.
 
7. Chihuahua
 
 
Oyuncak cinsi köpekler denildiği zaman akla ilk gelen Chihuahualardır. Sınıflandırmasına bakıldığında Labdog arkadaşı olduğu görülür. Köpek dünyası içinde en büyük beyine sahiplerdir. Hızlı kavrama yetenekleri ve zeki yapıları eğitim konusu basit hale getirir. Kısa sürede eğitim alan ırk sosyal yaşamda kesinlikle zorlanmaz. Tüylerinin düzenli şekilde tımar edilmesi, diş tatarlarının kontrol edilmesi ve tırnaklarının kesilmesi gerekir. Üşüme eğilimleri bulunduğundan sıcak ortamda olması önemlidir. Ortalama 14 ila 18 yıl yaşarlar.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Yüksek 
 Egzersize Olan İhtiyaç           Düşük       
 Oyuncu Karakter  Orta
 Diğer Köpeklerle Arası  Orta
 Farklı Hayvanlarla Arası  Orta
 Çocuklar ile İlişkisi  Yüksek
 Yabancı İnsana Tutum  Düşük
 Eğitebilme Hızı  Yüksek
 Koruma İç Güdüsü  Düşük
 
Chihuahua ırkı arkadaş canlısı köpeklerdendir. Özellikle kediler ile iyi anlaşması dikkat çeker. Yavruluk döneminde tanıdıkları zaman çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinirler. Özellikle küçük çocuklara köpeği uygun biçimde taşıma teknikleri hızlıca öğretilmelidir. Çocuklarla düzenli ilişki kurasıya kadar izlenmesi gerekir. Hiper köpekler arasında bulunduğundan oyun oynamayı çok sever. Aşırı düzeyde egzersize ihtiyacı bulunmasa da sağlıklı yaşaması ve enerjisini serbest bırakması adına yürüyüş yapması gerekir.
 
Zeki olan Chihuahua düşünülenden daha cesur hareket edebilir. Tek kişiye bağlanan ırk izin almadan ya da alarak sahibin yüz bölgesini yalamayı sever. Özellikle sahibine karşı koruma iç güdüsüyle hareket etmeyi sever.
 
8. Pekinez
 
 
Güzel görünüme sahip, narin ve asil duruşlu olan Pekinezler oldukça inatçı yapıya sahiptir. Özellikle bayanların evcil hayvan tercihleri arasında yer aldığından refakatçi olarak da adlandırılır. İlk bakıldığında komik, zayıf ve küçük yapısı bulunsa da kesinlikle buna aldanmamak gerekir. Onlar bir aslan gibi cesur, inatçı ve yeri geldiğinde huysuz olabilir.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Düşük
 Egzersize Olan İhtiyaç  Düşük
 Oyuncu Karakter  Orta
 Diğer Köpeklerle Arası  Yüksek
 Farklı Hayvanlarla Arası       Yüksek        
 Çocuklarla İlişkisi  Orta
 Yabancı İnsana Tutum  Orta 
 Eğitilebilme Hızı  Düşük
 Koruma İç Güdüsü  Düşük
 
Çocuklu aileler ırkın sahiplenmesini yapacaksa bu konuda öncelikli olarak eğitim vermesi gerekir. Özellikle eşyalarını paylaşmayı sevmediğinden dolayı çocuklara karşı tepkili olabilir. Bu konuda eğitim almazsa onunla inatlaşan çocuğu ısırmaktan kesinlikle kaçınmaz. Yine eğitim kapsamında yabancılara karşı tutumları da ele alınmalıdır. Çünkü ırk yabancıların hepsine şüpheli olarak yaklaşma eğilimi gösterir.
 
Küçük boyutlarına rağmen diğer evcil hayvanlara patronluk yapmaktan hoşlanır. Karşısında bulunan evcil hayvanın onu kötüye kullanmasına ya da dürtmesine kesinlikle izin vermez. Özellikle eski dönemler yetişkin köpeklerin başında liderlik yaptığı da gözlemlenmiştir. Yavruluk döneminde sahiplenilecekse anne ve babasının hastalık taşımadığı konusunda derinlemesine araştırma yapılmalıdır. Bu ırk genetik hastalıklara yatkındır.
 
9. Shih Tzu
 
 
Shih Tzu geçmişi 1000 sene öncesine kadar dayanmaktadır. Adı küçük aslan anlamına gelir. Oyun oynamayı, yatıp dinlenmeyi, kucaklaşmayı ve sahibinin yanında olmayı çok sever.  Insanların arkadaşlığı dışında kalabilecek bir tür değildir. Yaşam sevincini kaybetmemesi adına kesinlikle günlük olarak sevilmeye ve okşanmaya ihtiyaç duyar. Akıllı olan cins inatçı yapıya sahiptir. Nazik ve saygılı eğitimle inatçı yapısı kırılabilir.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Orta
 Egzersize Olan İhtiyaç  Düşük
 Oyuncu Karakter  Yüksek 
 Diğer Köpeklerle Arası  Yüksek 
 Farklı Hayvanlarla Arası      Yüksek      
 Çocuklarla İlişkisi  Yüksek 
 Yabancı İnsana Tutum  Yüksek 
 Eğitilebilme Hızı  Orta
 Koruma İç Güdüsü  Düşük
 
Shih Tzu köpeklerinde en belirleyici özellik paltolarıdır. İpeksi ve uzun yapısı bulunur. Saçları hızlı şekilde büyür ve genelde zemine kadar ulaşır. Beyaz, kırmızı, siyah ve üç renkli olmak üzere farklı renk kombinasyonları bulunur. Tüylerinin karışmaması ve düğümlenmemesi adına günlük olarak fırçalama işlemi yapılmalıdır. Ayrıca hızlı uzama eğilimi olduğundan düzenli kesim yapılması gerekir. Bu konuda bakım maliyeti yüksektir.
 
• Yüzyıllar boyunca refakatçi olarak yetiştirilmiştir. 
• Koruma iç güdüleri düşük olduğundan bekçilik yapamazlar.
• Tüy dökmedikleri için alerjisi olan kişiler için uygundur.
• Serin iklim köpeğidir ve sıcak iklimlere uygun değildir.
 
10. Pug
 
 
Puglar kırışık yüzlü köpekler olarak bilinir. Kaslı vücut yapılarına rağmen küçük yani oyuncak köpek ırkları arasında yer alır. Irkın en belirgin özelliği horlamasıdır. Diğer köpekler zaman zaman horlama eğilimi gösterirken Puglar bunu sık şekilde yapar. Bu durum oldukça gürültülü şekilde meydana gelmektedir. Brakisefali cinsi olmasından kaynaklı horlama meydana gelir. Eğlenceli ve tutkulu olan köpekler tuhaf ve gülünç taraflarıyla dikkat çeker.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Düşük
 Egzersize Olan İhtiyaç  Düşük
 Oyuncu Karakter  Yüksek
 Diğer Köpeklerle Arası  Yüksek
 Farklı Hayvanlarla Arası      Yüksek     
 Çocuklar ile İlişkisi  Yüksek
 Yabancı İnsana Tutum  Yüksek
 Eğitebilme Hızı  Orta
 Koruma İç Güdüsü  Düşük
 
Köpek ırkları incelendiğinde birçoğunun iyi yüzücü olduğunu fark edebiliriz. Puglar için durum bu şekilde değildir. Onlar yüzmeyi pek sevmezler. Ağır yapısından kaynaklı su yüzeyinde durmakta zorlanırlar. Siyah ve açık kahverengi olanlar yaygın şekilde bulunmaz. Bu iki rengin birleşmesinden gümüş renkli yavrular dünyaya gelebilir. Gümüşlerde nadir bulunan renkler arasında yer alır.
 
Pug köpeklerinin sık şekilde çevremizde bulunmasının en önemli nedeni iyi düzeyde aile hayvanı olmasıdır. Çocuklar, bebekler, diğer evcil hayvanlar ve yetişkinler iyi geçinir. İnsanları memnun etmeyi sever. Irkın güveni kazanıldığı zaman en sadık dost olarak yanınızda kalır.
 
11. American Cocker
 
 
American Cocker’lar güzel görünüme sahip şefkatli, enerjik ve oldukça iyi huylu köpeklerdir. Spaniel ırkından gelen en küçük boyutta sahip olan köpeklerin oldukça tatlı mizah duygusu bulunur. Sevimli yapıları sayesinde sahibi ve ailesi onunla vakit geçirmekten çok hoşlanır. Enerjik ve aktif yapısı onun avlanma iç güdülerini tetiklemektedir.

Sizin İçin Değerlendirdik;

 Enerji Seviyesi  Yüksek
 Egzersize Olan İhtiyaç  Yüksek
 Oyuncu Karakter  Yüksek    
 Diğer Köpeklerle Arası  Orta 
 Farklı Hayvanlarla Arası      Orta
 Çocuklar ile İlişkisi  Orta
 Yabancı İnsana Tutum  Orta
 Eğitebilme Hızı   Orta
 Koruma İç Güdüsü  Yüksek
 
American Cocker’ların düzenli şekilde egzersize ihtiyacı bulunur. Özellikle koşma ile alakalı olan aktivitelere bayılırlar. Fiziksel ve zihinsel olarak hassas olan ırk uysal kişiliğinden dolayı karşısındakinden yumuşak düzeyde iletişim bekler. Aksi olan durumlarda huysuz bir köpekle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yoğun düzeydeki tüy yapısı düzenli bakıma ihtiyacı olduğunu belli etmektedir. Pürüzsüz ve oldukça parlak görünüm için günlük tarama işlemi yapılmalıdır. Tüylerinin sık olması kısalma işleminin de sık şekilde yapılmasını gerektirir.
 
1. Kendisiyle ilgilenilmesini bekler.
2. Avcı olma özelliği her zaman bulunur.
3. Uyumlu yapısı sessiz ve anlayışlı olmasına olanak sağlar.
4. Polen ve toza karşı alerjisi bulunur.

 

Mükemmel kalite İngiliz buldog yavruları
İngiliz Bulldog
2750₺
Çok oyuncu chihuahua
Chihuahua
1250₺
Xxs yorkshire terrier
Yorkshire Terrier
3000₺
Sizden Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı