Ülkemizin İlk Cankurtaran Köpeğinin Kim Olduğunu Biliyor Musunuz?

Ülkemizin İlk Cankurtaran Köpeğinin Kim Olduğunu Biliyor Musunuz?

Ülkemizde ilk defa cankurtaranlık görevini üstlenen Fox, Antalya’nın hatırı sayılır mavi bayraklı bir plajında mesaisine başladı. Denizde çırpınan birini gördüğünde hemen yanına gidip kurtaran mucize köpek üst düzey reflekslere sahip.
 
1,5 yaşında ki Belçika Kurdu cinsine mensup akıllı köpek Fox, ülkemizin turizm başkenti olan ili Antalya'daki sahilde 42. cankurtaran oldu.
Plajdaki cankurtaran kulübesinde görev yapan köpek boğulma durumlarına duyarlı.
 
 
Havanın sıcaklığına aldırış etmeyen köpek Fox, boğulma durumlarında git komutu ile denize giriyor ve boğulan kişinin yanına gidiyor.
Üzerindeki ekipmanla boğulan kişinin tutunabilmesi için hareket ediyor, karaya güvenle ulaştırıyor.İnsanlara ikinci bir hayat yaşama şansı veriyor.
 

11 Ay Eğitim Sürecinden Geçti

 
Türkiye Su Altı Federasyonunda da eğitmenlik yapan Ahmet Gödeler,
“Fox 11 ay eğitim aldı. 2,5 aylıkken bana geldi ve 6 aylık olunca eğitimlere başladık.Şuan plajda tek başına görev yapıyor.Zaman geçtikçe diğer mesai arkadaşları ile de çalışacak Fox kurtarma işlemini her yönüyle öğrenecek.Dünya sahillerinde sıkça gördüğümüz cankurtaran köpekler, Fox’la birlikte ülkemizde de olacak. Ayrıca Fox’un tüm masraflarını sponsor bir şirket tarafından karşılanıyor." dedi.
 

Çırpınma Refleksine Duyarlı

 
Fox’un çırpınma refleksi gösteren kişiye anlık tepki verdiğini söyleyen Gödeler, ”Cankurtaranın tek bir komutuyla veya kendi hissiyatına göre denize giriyor.
Vücudundaki ekipmanını tehlikede olan kişiye denk getirecek şekilde dönüyor. Tüm bunları ise sadece bir tenis topu için yapıyor.” diyerek sözlerine devam etti.
 

Tepkiler Olumlu

 
Eğitmen Gödeler, ”Şu zamana kadar Fox’u görenler olumlu tepkiler veriyorlar.Sürekli tebrik edilip alkışlanan Fox bu zamana kadarki Türkiye’nin ilk cankurtaran köpeği hem sevimliliği hem de ekibe olan desteği ile dikkatleri hemen üzerine çekiyor. Kızı ile birlikte yüzerken Fox’la karşılaşan Bilge Şahin, “Görünce şaşkınlığımızı gizleyemedik fakat varlığı insanı güvende hissettiriyor. Fox’u göreve başlatanlara ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

 

Benzer Yazılar

Yukarı