Cane Corsa Cinsinin Mizacı ve Dış Görünümü

Cane Corsa Cinsinin Mizacı ve Dış Görünümü

 Cane Corsa Cinsinin Irkının Yüz ve İskelet Yapısı;

Geçmişinde yaban domuzu gibi zorlu yaban hayvanlarına karşı mücadele vermiş Cane Cors, atletik kaslı ve güçlü bir iskelete sahip. Elmacık kemiklerinde ölçülen başın çevresi, başın toplam uzunluğunun iki katından fazladır. Cildi sıkı ve pürüzsüzdür. Kafatası Önden bakıldığında geniş ve hafif kavislidir. V şeklinde kulakları. Uzun, yayvan bir ağıza, kemerli bir boyna sahiptir. Genetik kalça ve dirsek çıkıkları sık rastlandığından bu bölgelere karşı ekstra dikkat edilmelidir. Güçlü bir çeneye ve dişlere sahip olan Cane Corsa köpek parklarında ağızlık takmak daha güvenli olacaktır.

Cane Corsa Cinsinin Sevecen Halleri ve İletişimi

 
 
Cane Corsa, sert duruşu olan bir cins gibi dursa da çocuklarla arası iyi ideal bir aile köpeğidir. Dikkat edilmesi gereken iki nokta şunlardır. Birincisi köpeği çok erken yaşta hem insanlarla hem de evcil hayvanlarla bir araya getirip sosyalleşmesini sağlamak. Bu şekilde diğer canlılardan korkmamayı öğrenip kendini ve ailesini korumak için saldırgan tavırlar sergilemez. Bu cinslerde görülen bir diğer iletişim sorunu, evinin bahçesine bağlanıp vakit geçirilmeyen köpeklerde görünür. Bu tip davranışlar köpeği olduğundan daha agresif bir ruh haline sokar. Köpeği 6 haftalıkken sosyal çevre ile bir araya getirmek köpeğin yetişkinlik döneminde daha rahat bir eğitim ve itaat almasına da yardımcı olur.

Cane Corsa Cinsinin AKC Standartlarına Göre İdeal Boyutları

 
Irk Boyutu : 
 
Büyük Boy
 
Yükseklik : 
 
Erkek 64 - 69 cm 
 
Dişi 58 - 61 cm
 
Ağırlık :
 
Erkek 45 – 50 Kg 
 
Dişi 40 – 45 Kg
 
Ortalama Yaşam :
 
9-11 yıl
 
Belirlenen bu boyutların üzerine çıkan köpekler eğer obezite gibi bir rahatsızlığı yoksa İngiliz Mastifi ya da Napoli Mastifi standartlarına girer. Tabi bu durum bu cinslerin ismi ile anılması için yeterli değildir. İki iri köpeğin çiftleşmesi gibi durumlarda safkan bir köpek belirlenen standart ölçülerin üzerinde olup aynı anda safkan unvanı taşıyabilir.

Cane Corsa Cinsinin Karakter Yapısı

 
Cane Corsa , çocuklar da dahil olmak üzere ailesine karşı uysal ve sevecen bir cinstir. Onu bu noktaya getirmek, erken yaşlardan itibaren sosyalleştirme ve eğitim gerektirir. Köpeklerden korkan veya hoşlanmayan ya da büyük bir köpeği idare edemeyen insanların bu cinsi sahiplenmeye kalkması büyük hatadır. Zeki olan bu cinste temel itaat kesinlikle öğretilmeli ve sık sık hatırlatılmalıdır. Ödüllendirme yöntemi ile eğitimi tekrar ederek bu ilişkide emri verenin siz olduğunu köpeğe öğretmelisiniz. Aksi takdirde çok hızlı bir şekilde yönetimi almak isteyecek bir karaktere sahiptir. Her köpeğin gibi, Cane Corsa'nun erken sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Manzara, ses ve yeni yüzler gibi deneyimlere dört aylıktan önce başlanması gerekir. Bu şekilde köpeğin çok yönlü sosyal bir karaktere sahip olması sağlanabilir. 

Cane Corsa Renk Tonlarına Bakalım

 
Siyah, Gri ve açık kahverengi temel üç kürk rengidir. Diğer renkler bu renklerin kombinasyonu ile ortaya çıkmıştır. Cane Corsa cinsi köpeklerin açık renk olanlarının yüzünde siyah bir maske bulunur. Beyaz renkteki Cane Corsa’lar AKC tarafından Diskalizasyona uğramış kabul edilir ve renkleri içinde yer almaz. Çizgili desenlere sahip renk kombinasyonları olan kürk renklerinde burun her zaman siyahtır. Gri ve tonlarında burun rengi kürk rengi ile aynı olabilir. Koyu renklere sahip Cane Corsa’lar da göğüs altından çeneye uzanan beyaz bir bölüm bulunur. Bu beyaz işaret her birinde bulunmayıp farklılık gösterebilir.

7 Yılda 3 Tane Cane Corsa Beslemiş Kişinin Cins Hakkındaki Tecrübeleri 

 
7 yıllık tecrübe ve 3 Cane Corsa besleyen kişinin bu cinste yaşadığı en büyük problemler hastalıklar olmuş. Köpeğe istenilen görüntüyü vermek için yıllardır yapılan oynamalar sonucu köpeğin anatomisinde problemler oluşmuş ve İtalya’dan üreticiden alınan safkan yavrularda bile kalça ve eklem rahatsızlıklarına rastlamış. Hatta bir yavruda 6 aylık iken dirsek çıkıklığı tespit edilmiş ve ameliyatlar geçirmiş. Bu ırkta  genetik hastalık riskinin %50 olduğunu söyleyen köpek sahibi 7 yıllık Cane Corsa tecrübesi sonrası bu ırkta yapılan değişimler sonrası kalça ve dirsek çıkıklığı sık gerçekleşen bir sorun olduğunu vurguluyor. 
 
Mükemmel kalça yapısı: %6.7 
Kalça çıkıklığı: %40.0 (Golden retriever, Rottweiler ve Alman çoban köpeği  gibi daha yaygın ırklara göre iki kat daha fazla.)

Cane Corsa Cinsi Daire İçinde Bakmaya Uygun Mu?

 
Cane Corsa cinsi gerekli planlama yapıldığı takdirde dairede bakılabilir. Bu dairenin çok küçük metrekareye sahip olmaması köpeğin hareket kabiliyetini kısıtlamaması önemlidir. Günlük yürüyüşler ve egzersizler yapıldığı takdirde enerjisini atan köpek günün geri kalanını dairede geçirebilir. Evde yaşayan Cane Corsa’lar için eğitim çok önemli ve gereklidir. Orta büyüklükte bir köpek olduğundan avcılık geçmişi ve alan savunması görevleri göz önüne alındığında çevrilmiş bahçesi olan evler Cane Corsa için elbette en uygun alanlardır. Egzersizi ve yürüyüşü yapılmayan ya da aksatılan daire köpeklerinde agresif tavırlar ve psikolojik sorunlar gözlemlenir.

Cane Corsa Cinsi Bir Köpek Sahiplenmenin Avantaj ve Dezavantajları

 
Kısa tüylere sahip olmasından dolayı sık bir taranmaya ihtiyacı yoktur.
 
Akıllı ve zeki bir cins olduğundan kolay öğrenir.
 
Alan koruması için gerekli tüm özelliklere sahiptir.
 
Sert duruşunun aksine çocuklarla sıkı bağlar kurduğundan aile için ideal büyük köpeklerden biridir.
 
En problemli yönü kalça ve ayak bileklerinde oluşan hastalıklardır.
 
Yürüyüşe çıkarıldığında gezilen yerdeki kedi ve küçük köpeklere dikkat edilmesi gerekir.

Cane Corsa Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler  

 
Cane Corsa iyi bir ilk köpek değildir. Köpek besleme konusunda tecrübe sahibi değilseniz bu köpek öğrenmenize neden olur.
 
Cinse özel sağlık sorunlarını önceden araştırmalı ve bu hastalıklar için hazır olmalısınız.
 
Eğer evinizde oyuncu ve minimum eğitime sahip kuralsız bir köpek istiyorsanız Cane Corsa doğru seçim olmayabilir.
 
Köpek sahiplenmeden önce beklentilerinizi net bir şekilde belirleyin. Eğer ihtiyacınız alan korumaya yönelik bir köpek ise Cane Corsa doğru, dairede bakıp yürüyüşlere sık çıkmayacağınız bir köpek ise yanlış bir seçim olur.
 
Eğer köpeğiniz woo woo woo şeklinde sesler çıkarıyorsa sizinle konuşmaya bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir. Cane Corsa cinsinin insanlarla iletişim kurduğu ses bu şekildedir. 
 
Cane Corsa, çitle çevrili arka bahçeye sahip ev için uygundur.
 

Mastiff Irkının En Kaslı Cinsi Köpekleri Cane Corsa’ın Tarihteki Yeri

 
Yetenekli bu ırkın tarih boyunca kullanım alanlarını ve isminin hikayesini inceliyelim. Mastiff ırkına bağlı köpeklerden biri olan  Cane Corsa İtalya menşeili bir cinstir. Roma İmparatorluğu'nun güçlü olduğu dönemlerde, Yunan adalarını işgal eden lejyonlar bu cinsi alarak İtalya’ya getirmiş ve üretilmesini sağlamıştır. Roma savaş köpeği soyundan gelen bu cins yakın akrabası olan Napoliten Mastiff'ten daha hafif ve daha atletik olarak avlamaya ve alan korumasına daha yatkın bir türdür. “Cane” kelimesi Latince'dir ve “canis” kelimesinden türemiştir. “Corso” kelimesi “muhafızlar” anlamına gelen “kohor” ya da “corsus” kelimesinden gelmektedir.  1980’li yıllarda nesli tükenme noktasına gelen Cane Corsa uluslararası çaba ile yeniden popüler bir ırk haline gelmiştir.

 

Benzer Yazılar

Yukarı