Cane Corsa Mutlu Olacağı Düzenli Bakım Tüyoları

Cane Corsa Mutlu Olacağı Düzenli Bakım Tüyoları

Çocuklar ve Diğer Hayvanlar İle İletişim;

 

Cane Corsa diğer köpeklere karşı ya da başka hayvanlara karşı oldukça saldırgandır. Kaçan hayvanları avlama içgüdüleri oldukça fazladır. Cane corsa’nın çiftleşmesinde, sosyalleşmesinde, eğitiminde veya yönetiminde sözünüzü geçirebilmeli ve onu bu noktada eğitmelisiniz. Aksi halde , diğer hayvanlara ciddi şekilde zarar verebilir yaralayabilir veya öldürebilir.
 
Çocuklar ile kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. Yemeği verdikten sonra rahatsız edilmekten hoşlanmazlar. Bu yüzden yemeğini dingin bir yerde yemelidir. Çevresinde başka hayvan veya küçük çocuklar olmadan. Çocukların köpeğin kuyruğu çekmesine, kulakları ile oynamasına izin vermeyin. Ama köpeğin çocuğunuzu ya da sizi sahip olarak bilmesi için yapabileceği birkaç madde var;
 
  • Küçüklükten itibaren kulağına masaj yaparak onu sakinleştirebilir ve üstünde söz sahibi olabilirsiniz.
  • Kuyruklarına ara ara dokunarak onları ehlileştirin. Böylece kuyruğuna yanlışlıkla dokunduğunuzda saldırganlığının önüne geçebilirsiniz.

 

Gerekli Olduğu Kadar Sosyalleşme

 

 
Köpeğinize bakarken ev ortamına alışmasını sağlayın. Sesin ve gürültünün olağan olduğunu bilip yetiştirmek saldırganlığını azaltacaktır. Yabancılara karşı koruyucu içgüdülerine sahip Cane Corsa uygun yetiştirilirse bekçi köpeği olarak kullanılabilir. Gerekli sosyalleşme sağlanmazsa eğer, herkesten şüphelenecektir veya savunma amaçlı hırlama, ısırma yaşanacaktır.
 
Sahibi ve ailesi olarak sizi tanıyıp bilmesine olanak sağlayın. Onunla egzersiz yapın ve birlikte zaman geçirin. Sıcak kanlı davranışları bilip alışması insanları iyi ve kötü olarak ayarlamasına yardımcı olacaktır. Böylece herkese saldırmayacak ve çevresinde olan bitene karşı anlayışlı olacaktır.
 
 

Tüy Bakımında Bilmeniz Gerekenler

 

 
Cane Corsa kısa ve çift katmana sahiptir. Tüyleri kolaylıkla tarayabilirsiniz. Her gün tüyler taranmalı. Özellikle bahar aylarında tüylerin dökülme dönemi olduğundan daha çok taranmalı. Orta boyutlu kıllı bir fırça, lastik bakım eldiven ile ölü kılları mobilya üzerine düşmeden tüyleri taramak hem tüylerin temizliğini hem de dökülmelerine engel olabilirsiniz. Tüm ırklarda olduğu gibi, tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir, çünkü aşırı uzun tırnaklar köpeğe acı verebilir ve yürüme ve koşmada sorunlara neden olabilir.
 
Banyo da kullanılan köpek şampuanının köpeğinizin cinsine uygun olduğundan emin olun. Tüy bakımını yaparken köpeğinizin derisini tahriş etmeden aşırı bastırmadan tüyleri tarayın. Isteğe göre haftada bir banyo yaptırabilirsiniz.

 

Diyet İçin Önemli Öneriler

 

Yetişkin bir Cane Corso günde 4-5 bardak kuru köpek mamasına ihtiyaç duyacaktır. Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği değişiklik gösterebilir, büyüklüğü, yaşı, yapısı, metabolizması ve aktivite seviyesine bağlıdır. Şişkinlik ve mide bulantısı riskini azaltmaya yardımcı olmak için iki öğüne bölmek en iyisidir. Köpeğinizin aşırı kilo alıp almadığını değerlendirdiğinizden emin olun. Kilo almayı not ederseniz, veteriner hekiminizle besleme programını, miktarını, yiyecek türünü ve egzersiz rutini değiştirmeniz gerekip gerekmediğini tartışabilirsiniz.
 

Cane Corse İçin Egzersiz Planlaması

 

Tempolu yürüyüş veya en az bir kilometre koşu, başlamak için iyi uygundur. Cane corso'nun yapması gereken bir işiniz yoksa, kendine ait bir şeyler bulabilir ve eşyaları parçalayıp, çiğnemek isteyebilir. Bir çiftliğin varsa, hayvancılık yapabilir. Ancak, apartman tipi bir eve sahipseniz, her gün bir köpeklerin yapacağı sporu, hileler öğrenmek veya itaat becerilerini uygulamak için zaman geçirin.
 
Atlama, eğilme ve tasma çekmeyi önleme konusunda dikkatli olunmalıdır. Cane corso zeki ve çalışkandır, bu nedenle bu cinsin öğrenmesi zor olmamalıdır. Cins, yüksek bir avcı kişiliğine sahiptir ve kediler ve diğer köpekler gibi küçük hayvanları kovalamaya ve öldürmeye meyillidir.

Benzer Yazılar

Yukarı