Cane Corso Cinsi Köpeklerin A'dan Z'ye Tüm Özellikleri

Cane Corso Cinsi Köpeklerin A'dan Z'ye Tüm Özellikleri

Cane Corso, güçlü yapısı, sadık kişiliği ve koruyucu doğasıyla bilinen büyük bir köpek ırkıdır. İtalya kökenli olan bu ırk, antik çağlara dayanan bir geçmişe sahiptir ve özellikle mülk, hayvanlar ve aileleri korumak için kullanılmıştır.
 
Cane Corso, doğru bir şekilde eğitilip sosyalleştirildiğinde sadık, koruyucu ve sevecen bir aile köpeği olabilir. Ancak, bu güçlü ırkı sahiplenmeden önce detaylı araştırma yapmak ve sağlıklı bir yavru için güvenilir bir yetiştirici seçmek önemlidir. Bunun için https://www.kopekdunyasi.com/kategori/cane-corsa linkinden Köpek Dünyası sitesindeki tüm Cane Corso ilanlarını inceleyebilirsiniz.
 

 

Cane Corso Cinsine Hızlı Bakış

 Enerji Seviyesi
 Orta
 Egzersiz İhtiyacı
 Yüksek  
 Oyuncu Karakter
 Orta
 Diğer Köpeklerle Arası
 Orta
 Farklı Hayvanlarla Arası    
 Orta
 Çocuklar ile İlişkisi
 İyi
 Yabancı İnsana Tutum
 Orta
 Eğitilebilme Hızı
 Yüksek
 Koruma İç güdüsü
 Yüksek
 Zekâ Seviyesi
 Orta
 Havlama Eğilimi
 Orta
 

Karakter Özellikleri

 
Cane Corso ırkından gelen köpekler oldukça baskın bir karakter yapısına sahiptir. Özellikle yaşadığı aileye ve onun çevresine karşı koruma iç güdüsü taşır. Kendi kendine sorumluluk alma eğilimi olan bu köpeği yaşadığı aile eğitmezse kontrol etmek zor olabilir. Özellikle eğitim almayan Cane Corso köpekleri sahibinin sınırlarını zorlar ve nereye kadar gidebileceğini test eder. Bu ırk atletik ve zekidir. Hem zihinsel hem de fiziksel açıdan formda kalması adına egzersize ihtiyaç duyar. Onları koşuya ya da zorlu parkur yürüyüşlerine götürmek ideal bir seçim olacaktır. Zeki yapısı aile yaşamına eğitildiği sürece uyum sağlamasına olanak verir. Bekçi köpeği tavırları bulunan ırk oldukça sadıktır.

Boyutu, Ağırlığı ve Ortalama Yaşı

 
•  Erkekler 64 ila 68 cm, 45 ila 50 kg
•  Dişiler 23 ila 25 cm, 40 ila 45 kg

Cane Corso Köpeğin Bilinmeyen Yönleri

 
•  Cane Corso köpekleri koruma köpeği olarak adlandırılır.
•  Bu ırk 6 adet yavru doğurabilir.
•  Hatta bazı kaynaklarda 90 ila 120 kg kadar ulaştığı bilinmektedir.
•  Kafa kısmı büyük olan bu köpeklerin doğumdan kısa zaman sonrasında kulakları kesilir.
•  Otoriter, zeki ve sorumluluk alan köpekler kesinlikle daha önce köpek bakmayan kişiler için uygun değildir.
•  Saldırgan iç güdüleri bulunan Cane Corso köpeklerinin erken yaşta eğitime tabi tutulması gerekir.
•  Geniş çitlerle çevrili arka bahçesi olan aileler için çok uygun bir ırktır.

Yavru Cane Corso Tavsiyeleri

 
Cane Corso ırkından gelen bir yavru sahiplenmeyi düşünüyorsanız öncelikli olarak kendinize neden bu ırk ile ilgilendiğinizi sormanız gerekir. Ardından mutlaka bu ırkı besleyen ya da satan kişilerle konuşmanız gerekir. Bu sayede artı ve eksilerini daha kolay öğrenerek sizin için uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Cane Corso yavrusu alacak olan kişilerin bilmesi gereken diğer bir detay da yavrunun anne ve babasının sosyal çevresidir.
 
Sosyal açıdan eğitimli anne babadan gelen yavrular oldukça az düzeyde sorun meydana getirir. Zaten Cane Corso yavrusu alacak kişilerin mutlaka erken dönemde temel ve sosyal eğitimlerine başlaması gerekir. Bu köpekler bekçi köpeği olarak mükemmel düzeyde çalışır. Ev içinde bakılacaksa muhakkak genel yaşam kurallarını da bilmesi zorunludur.

Yavru Cane Corso 2024 Fiyatları

 
Cane Corso yavru köpek fiyatları şehir, bölge, pet shop ve anne babasına göre fiyat açısından farklılıklar göstermektedir. İstanbul ile İzmit arasında bile Cane Corso fiyatları birbirinden farklı olarak karşımıza çıkar. Hatta İstanbul Kartal ve Nişantaşı bölgesindeki köpek fiyatları bile değişmektedir. Yani yaşanılan bölge bu konuda fazlasıyla etkilidir. Cane Corso 2024 fiyatlarını incelediğimiz zaman 4,000 TL- 7,500 TL 150 dolar ile 284 dolar arasında değişkenlik gösterdiğini görebiliriz.

Olumlu ve Olumsuz Yönleri

 
Olumlu Yönleri
 
•  Muazzam düzeyde güçlüdür.
•  Tüyleri kısa olduğundan bakımları kolaydır.
•  Eğitildiklerinde iç mekân içinde sessiz ve sakindir.
•  Görüntü açısından oldukça heybetli bekçi köpekleridir.
•  Yabancılara karşı her zaman temkinlidir.
•  Eğitime duyarlıdır.
 
Olumsuz Yönleri
 
•  Evde, arabada ve diğer mekanlarda çok yer kaplar.
•  Ağanıza ya da bacağınıza oturmak ister.
•  Eğitilmedikleri coşkulu ve atlayan bir yapısı bulunur.
•  Yalnız kaldıklarında yıkıcı olabilirler.
•  Uygun şekilde eğitilmediklerinde saldırgan olabilir.
•  Horlama ve salya akıtma sorunları olabilir.
•  Gaz en büyük sorunlarından bir tanesidir.

İç Güdüsel Öne Çıkan Özellikleri

 
 
Cane Corso köpekleri köpekler kategorisinde mastiff tür olarak karşımıza çıkar. Mülklerini korumak, avlanmak ve bekçilik yapmak için doğmuştur. Özellikle çok eski dönemlerde sığır sürülerinin getirilmesinde, ev önü bekçiliğinde ve avcılıkta kullanılmıştır. Bu özellikler tamamen doğasında yer alır. Özellikle evinize gelen davetsiz misafirleri kaçırmak adına havlar. Bu konuda beklediğinizden daha koruyucu davranışlar sergiler. Saldırılara karşı korkusuz şekilde yaklaşır ve korumak adına gereken her şeyi yapar.

Temel Eğitimleri

 
Cane Corso ırkından gelen köpekler akıllı olduklarından dolayı kolaylıkla eğitime tabi tutulabilir. Özellikle farklı görevleri ve çok yönlü görevleri hızlı şekilde kavrayarak öğrenir. Cins kendi zihnine buyruk hareketler yapmayı sevdiğinden dolayı ilk defa sahiplenecek kişilerin iki defa düşünmeleri gerekir. Köpeğin özellikleri ve eğitimi tüm aile üyeleri tarafından bilinmelidir. Özellikle yavruluk döneminden itibaren itaat eğitimi alması gerekir. Temel eğitimleri kapsamında gerekirse sahibinin dışarıdan kurum desteği alması da sağlıklı şekilde yaşaması adına gerekir. Bu eğitimler özellikle apartman dairesinde yaşayacak olan köpeklere gerekir.

Beslenme Tablosu

 
Yetişkinlik düzeyi gelmiş olan Cane Corso köpeği için günde 4 ila 5 su bardağı kuru mama yeterli olur. Şişkinlik ile mide bulantısı sorunlarıyla karşılaşmaması adına bu miktarın iki öğüne bölünmesi en doğru besleme şekli olur. Yavru olanlar için bu miktar ayına göre iki katına kadar çıkabilir. Ayrıca köpeğinizin beslenmesinde kilo alımlarıyla alakalı kontrolleri de yapmanız sağlığı açısından gerekir. Kilo alımları düzenli şekilde not edildiğinde veteriner hekimler beslenme programında gerekli düzeltmeleri yapar. Cane Corso köpekleri yemek yemeyi sevdiğinden dolayı veteriner hekimin söylediği dışında mama verilmemelidir. Bu durum hem sağlık sorunlarının hem de obezitenin oluşmasına sebebiyet verecektir.

Renkleri

 
•  Kırmızı
•  Gri
•  Geyik yavrusu rengi
•  Kestane
•  Siyah 

Egzersiz ve Oyun Seçenekleri

 
Cane Corso ırkından gelen köpeklerin hepsi egzersize ihtiyaç duyan aktif türlerdir. Günlük düzenli yapılacak olan egzersiz köpeğinizin zihinsel ve fiziksel açıdan form içinde yaşamasına olanak sağlar. Günlük olarak en az 1 saate yakın yürüyüş yapmak ideal olur. Ev içinde köpeğinizin yapacak bir işi yoksa o kendi işini bulabilir. Bir yerleri kemirmek, çiğnemek işi uğraşıp enerjisini azaltmak ister. Eğer bahçeli bir eviniz varsa koşturmak, top oynamak ve yürümek egzersizi için yeterli olacaktır. Oyun oynayarak da onun enerjisini atmasına destek olabilirsiniz. İtaat oyunları, beceri oyunları, saklambaç ve spor içerikli oyunlar eğlenceli zaman geçirmesine olanak sağlar.

Bakım Programı

 
Tüy Bakımı
 
Cane Corso köpeğinizin tüylerine bakım yapmak ve tımarlamak kısa olduğundan dolayı oldukça kolaydır. Tüylerini kıl fırçası ya da eldivenle haftada bir kez taramak yeterli olur. Parlak yüzeyi korumak adına cila ya da saç kremi kullanımı yapılmalıdır. Hafif şampuan desteğiyle 3 ayda bir defa yıkanması da yeterli our.
 
Tırnak Bakımı
 
Büyük boyutlarından kaynaklı Cane Corso ırkının tırnakları da büyüktür. Bundan dolayı uzunlukları sık şekilde kontrol edilerek kesilmelidir.
 
Kulak Bakımı
 
Köpeklerin kulak bölgesi eşkenar üçgen şeklinde kesilir. Bu durum standartlarına uygun olan gereklilik değildir. İç kısımlarının nemli pamukla silinmesi kulak temizliği açısından yeterli olur.

Yaşam Ortamı ve İlişkileri

 
Aile İçi İnsanlar
 
Aile içinde bulunan çocuklarla kalması uygun olmayabilir. Bunun için eğitim şarttır. Evde oluşabilecek olan riskli durumların azaltılması ve ev içindeki diğer bireylerle aralarının iyi olması adına köpeğe rahat bir ortam hazırlanması gerekir.
 
Dışarısı ve Diğer İnsanlar
 
Irkın doğası gereğince yabancı kişilere karşı koruyucu iç güdüler taşır. Dost olan insanlara ise yoğun biçimde maruz kaldıklarında daha yakın ilişki kurar. Dost insanlarla bir arada kaldıklarında onların hareketlerini incelemeyi sever. Kişilerde anormal davranışlar meydana geldiğinde hemen fark eder. Dikkatli biçimde sosyalleşme ortamında olmazsa insanların hepsinden şüphe duyabilir.
 
Diğer Hayvanlar
 
Cane Corso köpekleri kendi sınırları içinde var olan diğer hayvan türleriyle anlaşma konusunda sıkıntılar yaratabilir.  Hakimiyetin kendinde olmasından hoşlandığından dolayı karşısında bulunan hayvana saldırgan düzeyde hareketlerde bulunabilmektedir.

Youtube Yorumcuları Ne Demiş?

#Köpek Koleji
 
Köpek koleji Cane Corso ve daha birçok köpeğin tanıtımını yapar. Tanıtımın Cane Corso köpeğiyle birlikte yapılması da videonun detaylandırılmasını sağlamıştır. Güçlü ve kaslı olan köpeklerin eğitilebilirliği yüksektir. Hatta eğitimin algılanması adına videoda top ile yapılan oyunları da görmeniz mümkündür. Bu ırk eğitildiği sürece ev içinde ( ın door), ev dışında ( out door ) olarak yaşayabilirler.
 
#GG Dogs
 
Youtube kanalında dikkat çeken detaylardan bir tanesi de Cane Corso fiyatlarıdır. Fiyatları köpeğin safkanlığı, anne ve babasının genetiği etkilediğini belirtir. Cane Corso köpekleri sizlerin yanına geldiğinde kuyruğunu orta düzeyde sallıyorsa sizinle arkadaş olmak istiyordur detayı oldukça önemlidir.
 
#Pet Günlüğü
 
Eğlenceli köpek sunumları videoları sunan Pet günlüğünde köpeğin büyük boyutuna rağmen uysal yapısı üzerinde durulur. Ülkemizde bulunan büyük köpek ırklarına göre Cane Corso’ler dar alanlarda yaşama özelliğine sahiptir. Bir kangal 2 odalı evde yaşayamazken bu ırk yaşayabilir. Ülkemizde yeni yeni popüler hale gelen ırk çocuklarla iyi şekilde geçinerek sevgisini sunar.

Çiftleşme ve Gebelik Süreci

 
Cane Corso dişileri 6 ya da 8 aylık dönemler içinde kızgınlık sürecine giriş yapar. Bu dönem hemen hemen 3 hafta kadar sürer. Erkek Cane Corso cinsi dişide olduğu gibi 6 ya da 8 aylık dönemlerde kızgınlık sürecine giriş yapar. Erkekler çiftleşmek adına her zaman uygundur dişiler ise kanama dönemi geçtikten sonra çiftleşmeye hazır hale gelir. Bu da kızgınlığın 9. Gününe denk gelir. Çiftleşme yaşayan köpeklerde kenetleme süresi bir saate kadar uzayabilir.
 
Gebelik
 
Bir köpeğin gebe olup olmadığı çiftleşmeden 30 gün sonra anlaşılır. Veterinerler çiftleşmeden 21 gün sonra test yaparak durumu netleştirebilir. Hatta ultrason ile görüntüleme de artık günümüzde yapılmaktadır. Ultrason yavru sayısı konusunda bilgiler vermez. Doğum ve gebelik süreci her köpeğe göre farklılık gösterebileceği için veteriner hekim bilgisiyle hareket edilmelidir.

Aşı, Veteriner ve Sağlık Bilgileri

 
Cane Corso köpeklerinde gözlemlenen sağlık sorunları arasında;
 
•  Gastrik dilatasyon, özellikle hızlı yemek yemekten kaynaklı meydana gelir.
•  Kalça displazisi, kalıtsal bir hastalıktır.
•  Ektropion, gözaltı kapaklarında sarkmaların ve yuvarlanmaların olduğu sağlık sorunudur.
 
 6. Hafta  İç- dış parazit aşısı
 6. Hafta  Karma aşısı 1
 9. Hafta  Karma aşısı 2
 10. Hafta  Lösemi aşısı 1
 12. Hafta  Kuduz aşısı
 13. Hafta  Lösemi aşısı 2
 16.Hafta  Fiv aşısı
 1 Yaş üzeri     Karma aşısı, kuduz aşısı ve lösemi aşısı  
 
Her 2 aylık dönem içinde dış parazit aşısı ile her 3 aylık dönem içinde iç parazit aşısı yapılması gerekir.

İlginç Haberler

 
Cane Corso köpekleri 1000 sene öncesinde Tibet’in dağlık bölgelerinde bulunan manastırları korumak adına kullanılmıştır. Bu bölgeden Rusya’ya getirilen köpekler savaşmak içinde kullanılmıştır. Bu ırk düşünülenden daha yüksek zekâ seviyesine sahiptir. Özellikle sahibini ve ailesini ne kadar zorlayabileceği konusunda denemeler yapar.

Dişi, Erkek Yavru Cane Corso İsim Tavsiyeleri

 
Dişi 
 
•  Stella
•  Mia 
•  Chloe 
 
Erkek 
 
•  Sam
•  Jackson
•  Roxy
•  Çoban 
•  Olıver  
 
Yavru 
 
•  Kumlu
•  Bal

Irkın Kökeni

 
Cane Corso İtalya bölgesinde doğmuştur. Soyu bitmiş olan Molossus ve benzeri bir köpek atasıdır. Geçmişi boyunca bekçi köpeği, savaş köpeği ve yetenekli avcı olarak kullanılmıştır. 1. ve 2. Dünya savaşları esnasında bu köpeklere olan ilgi bir hayli azaldı. 1970 senelerinde Cane Corso tutkunu olan kişiler cinsin tekrardan canlanmasını sağladı. ABD’ ye 1988 senesinde getirildi. Bu bölgeden sonra sevilen ve birçok kişinin bahçesinde yer alan ırk haline gelmiştir.

 

Benzer Yazılar

Yukarı