Cane Corso Beslerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Cane Corso Beslerken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Yavru Ve Yetişkin Beslenmesi Nasıl Yapılır?;

Oldukça kaslı ve iri yapılı olan bu ırkın beslenmesi de diğer ırklardan farklılıklar göstermektedir. Özellikle yeni doğanlar gelecek için hazırlanmak amacı ile sağlam ve sık beslenmek zorundadırlar. Doğduktan 2,5 aya kadar sonra, emme zamanlarının aralarında minik et parçaları ile beslenmeye başlayabilirsiniz. Ancak etin onun dişine uygun kıyılmış olmasına özen gösterin. Bu günde 1-2 defa olabilir. Verilecek olan et yağsız, balık türevleri ya da haşlanmış tavşan, dana eti olabilir. Doğumdan itibaren 6 ay süre ile otlar verilmemelidir. 6 aydan sonra etten daha az oranda ot ve sebze verilebilir ve hatta yetişkinlikte gereklidir. 
 
Yavrular günde 5 ya da 6 kez duruma göre besleme yapılabilir. Bu süreç 5 ay bitene kadar devam eder. Sonrasında yemek sayısı azaltılmaya başlanabilir. 6. Ay 4-5 beseleme, 6-8 arasında 3-4 besleme, 8 ve 10 aylarda 3 besleme yapılabilir. 10 aylıktan itibaren günde 2 kez beslenmesi yeterli olacaktır. 

Irka Özel Beslenme İhtiyaçları

 
Protein içeriği yüksek beslenme yavru Cane Corso için ergenlikte de gereklidir. Olgunluk ve yaşlılıkta ise daha kontrollü olabilir. Kas yığınlarını güçlendirmek adına et ve protein içeren belirli besinler daha sık verilebilir. 
 
Yumurta, birçok ırk için iyi bir besindir. Ancak yavrular için beyazı sakıncalı olabilir. Bu nedenle kaynar suya atacağınız bir yumurta 30 saniye pişirip çekebilirsiniz. Bu şekilde sarısı pişmemiş, beyazı da daha rahat hazmedilir bir şekle gelmiş olacaktır. 
 
Et olarak başlangıçta haşlanmış sığır eti, kanatlı hayvan etleri, tavşan ve balık eti beslenmelerine eklenebilir. Ayrıca yulaf, pirinç gibi besinler de mamalara az miktarda ekli olmalıdır. 
Besin değerlerinin orantıları yetişkinler için ortalama; %23 protein, %12 sağlıklı yağlar, %5,5 tahıl ve lifler içermelidir. Bu tarz bir mamanın 1 bardağı yaklaşık 300-340 kalori civarında olacaktır. 

Doğru Beslenmediğinde Yaşanacak Sorunlar

 
Irka has ortopedik sağlık sorunlarının aşılması yavru Cane Corsaların beslenmesine dikkat edilerek ciddi oranda önlenebilir. Yavrulara fosfor ve kalsiyum uygun sevilerde verilirse büyüme hızlarını da kalori kontrolü ile sağlarsanız çok daha rahat bir gelecekleri olacaktır. Kalsiyum %1,2 ile 1,8 olurken Fosfor %1,0 ile 1,6  oranında olmalıdır. 
 
Omega 3 ve omega 6 tüm köpek cinsleri için olduğu gibi bu ırk içinde inanılmaz faydalı yağ asitleridirler. Beslenmelerinde kilo konusu da önemli olduğundan yaş ilerlediğinde glisemik indeksi düşük gıdalar tercih edilmelidir. 
 
Gine İtalyan Mastiff için en ciddi rahatsızlıklardan birisi de; Gastrit Dilatayon Volvulusudur. Köepeğinizin nefes almasını zorlaştırarak, midenin hava ile dolmasına denir. Bunu önlemek için yapabileceklerinize bir bakalım. Genel olarak incelendiğinde 1 öğün yiyenler, 2 öğün beslenenlere oranla bu rahatsızlığa daha fazla yakalanıyor. Kısmen yağsız yiyecekler verilmelidir. Ayrıca mama kabı beslenmeden 30 dakika sonra kaldırılmalıdır. 
 
Cilt döküntüleri ve akıntılarını önlemek amacı ile probiyotikler ile beslenmesi önemlidir. Özellikle süzme yoğurt günlük olarak yemeklerle birlikte verilebilir. 
 
Ve tüm bunların yanında bolca su verilmelidir. Sık değiştireceğiniz su tüm evcil hayvanlar için hayati önem taşımaktadır. 

İtalyan Mastiff Cinsinden Uzak Tutmanız Gereken Besinler

Kepeğiniz iştahla oraya buraya saldırırken, kendisi için zararlı maddeleri de yemek isteyebilir. Onu uzak tutmanız gereken besinlere gelin birlikte bakalım;
 
Haşlanmış kemikler, çiğ olanlara oranla daha sert olurlar. Bu kemikler boğazına ya da midesine sıkışabilir. Bu nedenle kemik vermek isterseniz çiğ olarak vermelisiniz.
Domuz eti ve domuz yağı. Bakteri içerebileceği için 3 ay dondurucuda beklettikten sonra verilebilir. Bu şekilde bakteriler ölecektir. 
Tavuk ve kaz kemikleri
Turşu, turşu türevleri, baharatlar ve füme et ürünleri
Pasta, tatlı ve şekerlemeler
Tatlı su balığı (kılçıklı olduğu için)
Çiğ ve pişmiş hamur işleri
 

Evde Cane Corso İçin Farklı Yemekler Yapabilirsiniz

 
Genel bir kanı olarak köpeklere çiğ et verilmez denilse de, doğası gereği Cane Corco cinsleri çiğ beslenme için uygundurlar. Elbette verilecek olan karışımı doğru şekilde hazırlamak önemlidir.
 
Verilecek olan çiğ mama protein, yağ, sebze ve tahıllardan oluşabilir. İçerik olarak kemiksiz tavuk ve diğer kanatlı hayvan etleri, kılçıksız balık, az haşlanmış dana ya da koyun eti (az yağlı) onu beslemek için iyi birer seçim olacaktır. 
Ayrıca yemek tabağının içine 30 saniye kaynak suda haşlanmış yumurta, bir miktar yulaf, biraz lahana, havuç ve onun için uygun sebzelerden ilave edebilirsiniz. Bu şekilde çiğ beslenme ile daha farklı bir diyet uygulamış olursunuz. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı