Cane Corso Yavrusu Sahiplerinin İhtiyaç Duyacağı Yetiştirme Önerileri

Cane Corso Yavrusu Sahiplerinin İhtiyaç Duyacağı Yetiştirme Önerileri

Sağlık Taraması Ve Aşılar İçin Veteriner Seçimi;

Veteriner yavru köpeğinizin gelişim sürecinde önemli bir rol oynayacağından veterineri sadece evinize yakın olması tek kıstasınız olmasın. Veteriner seçiminde kliniğin yoğunluğu çalışan ilgisi ve veterinerin uzmanlık alanı gibi dikkatte alınması gereken pek çok kıstas var. Tavsiye üzerine araştırma yapmak veteriner seçiminde tercih edilebilir bir yoldur. Eğer etrafınızda benzer özellikleri taşıyan cinste köpek sahibi bir tanıdığınız varsa veterinerini öğrenerek bilgi alıp uygun gördüğünüz takdirde yerinde ziyaret edebilirsiniz.
 
Yıllık check-up'ların yanında, köpeğinizi veterinere götürmeniz için başka nedenler de vardır. Yavrular keşfetmeyi sevdikleri için, kulak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar, cilt alerjileri, artrit ve bağırsak sorunları dahil olmak üzere bu genel tıbbi durumlardan bir veya daha fazlasıyla karşılaşabilirler.
Hastalığından şüphelenirseniz, veterinere götürdüğünüz köpeğin sonuçlarını saklayın, böylece daha kolay teşhis için veterinerinizle paylaşabilirsiniz. 

Yavru ile Birlikte İhtiyaç Duyulan Araç-Gereçler

 
Cane Corso cinsi güçlü bir yapıya sahip oluğundan deri tasmalar ve zincir kayışlar tercih edilir. Ama ilk alacağınız tasma ve kayışın köpek yavru olduğundan rahat ve yumuşak yapıda olmasına dikkat edin.
 
Köpeğin ve çevrenin güvenliği için kafes. Özellikle ev içinde her zaman takip edemeyeceğiniz yavru elektrik kablosu gibi kendine zarar verebilecek nesnelere karşı meraklıdır. Geceleri evin içinde ev eşyalarına ve kendine zarar verebilir. Kafesler bu gibi durumlarda fayda sağlar.
 
İki adet paslanmaz çelik mama kabı bulundurun. Plastik ve seramik kaplara göre daha sağlam ve bakteri bulundurmama özelliğine sahip çelik malzeme yavru köpekler için daha kullanışlıdır. 

Yeni Ailesine ve Ortamına Alışması İçin Bunları Yapın

 
Hayata giren bir köpek yavrusu düzeni bütünüyle değiştirir. Eğer bu köpek evin içinde yaşayacaksa tıpkı eve bir bebeğin katılması gibi evde bir dizi değişikliğe gitmek gerekir. Bazı yavrular aktif ve heyecanlı bazıları ise utangaçtır. O sebepten eve gelen yeni yavru kendi haline bırakılmalı ve sevimli haline kapılıp sık sık kucakta tutulmamalı. Evde yaşayan bireylerin özellikle çocukların yavru köpek eve geldiğinde sakin ve dengeli davranmaları gerektiği önceden anlatılarak ortam hazırlanmalıdır. Köpekler genelde yeni geldikleri evde ya da bahçede etrafı gezerek keşfetmeye çalışırlar. Zamanlarını büyük çoğunluğunu da uyuyarak geçirirler. İlk günler yavru köpeğe çok ilgi göstermemek ve kendi haline bırakmak köpeğin bu süreci en rahat şekilde atlatmasına yardımcı olur.
 

Beslenmesinde Mama ve Ham Gıda Çeşitleri

 
Cane corso yavrularına kuru mamanın yanında peynir, meyve, sebzeler ve pişmiş yumurtalar da sunulabilir ancak bu yiyecekler günlük tüketilen gıdanın yüzde 10'undan az olmalıdır. Cane Corso yavruları en kaliteli kuru mamalar ile beslenmelidir. Köpeğe verilen yiyeceklerin için sofradan artan yemekleri minimumda tutmaya çalışın. Çünkü bu durum mineral ve vitamin eksiklikleri, diş ve kemik sorunlarına yol açabilir. 
 
8. Haftadan 12. Haftaya kadar Cane Corso yavruları günde dört öğüne ihtiyaç duyar.
 
Cane Corso yavruları 3 ila 6 aylık bir günde üç öğün beslenmelidir.
 
Yavruları altı aylıktan sonra günde iki öğüne yedirin.
 
Cane Corso, 1 yaşına ulaştığında, günde bir öğün, genellikle yeterli olur.
 
Bazen yetişkin köpekler öğünü ikiye bölünerek gün içinde iki kez de yemek isteyebilirler. Bu durumu köpek sahibi takip ederek öğrenmelidir.  
 

Kas ve İskelet Sağlığı İçin Egzersiz

 
Cane Corso yavrusunun sağlıklı bir kas yapısı için günlük fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Günlük egzersiz aynı zamanda Cane Corso yavrusunun yaramaz davranışlarını durdurmada yardımcı olur. Evde yaşayan yavru için kazma, koşma, çiğneme doğa aktiviteler hem ruh hem bede sağlığı için faydalıdır. Yavrularda her gün 10-15 dakika yürüyüş ve bahçe ya da park gibi bir alanda kendi kendine yapacağı aktiviteler günlük enerjisini atması için yeterli olur. Büyük köpeklerde yürüyüş ve aktiviteler olmazsa olmazdır. Küçük köpekler gibi evin içinde enerjisini atamayan köpekler fiziksel rahatsızlıkların yanında davranışsal problemlerde yaşar.

Bahçe ya da Ev Düzenine Uyumu İçin Temel Eğitim

 
Ev eğitimi köpek yavrusunun eve girmesi ile başlar.  Yavru köpekler her 3-4 saatte bir tuvalet ihtiyacı duyar. Bu yüzden tuvalet ihtiyacını gidermek için dışarı çıkartarak ya da bahçeye salınarak bu alışkanlığı kazandırmak gerekir. Köpeğin her doğru davranışında sözle ya da yiyecekle ödüllendirin. Hatalı davranışlarında ise “hayır” gibi bir olumsuz kelime ile durumdan memnun olmadığınızı belli edin. Dominant bir yapıya sahip olan Cane Corso cinsinin eğitimi erken yaşta başlamalıdır. Köpeğin kaza sonucu yaptıklarını azarlamayın bu köpekte korku duygusunu geliştirir. Bu da psikolojisi için iyi değildir. 

Dominant Bir Karakter Olan Cane Corso Yavrusunu Sosyalleştirme

 
Yavru köpeğin 4 aylık olduğu zaman, temel eğitim ve sosyalleştirmenin tamamlanması gerekir. Köpeğin sosyalleşmesi için en yakın arkadaşlarınız ve evcil hayvanları ile bir araya getirin. Başlarda korkudan dolayı agresif bir tutumda olsa da erken yaşta yeni insanlar ver köpeklerle tanıştırmak ileri ki dönemde rahat bir bakım sağlar. Misafirleriniz evinize geldiğinde kapıda köpeğiniz ile karşılayın ve evin içine davet ederek köpeğin üzerinde yabancı insanlara karşı pozitif bir enerji oluşturun. Bu durum alan koruma özelliğini kaybettirmez sadece sizin izin verdiğiniz insanlara ve köpeklere karşı dengeli bir ruh halinde olur. Aksi takdirde her gelene saldırgan bir tavır sergileyen köpeğin bakımı özellikle evin işçinde çok daha zor olacaktır.

Gelişiminde İhtiyaç Duyulacak Temel Bakım Malzemeleri

 
Köpek sahiplenmeden önce yavrunun bakımı için tarak, lastik eldiven, tırnak makası, köpek şampuanı, köpek kremi, köpek diş macunu, köpek diş fırçası ve havlu gibi bakım malzemelerine ihtiyaç vardır. Bakım sadece köpeğinizi güzel görünmesi ile ilgili değil, onu sağlıklı ve mutlu olmasına yardımcı olur. Tüy dökümü orta dereceli olan Cane Corso cinsini haftada 3 kere taramak yeterli olur. 
 
Köpek yavrusu için yatak seçerken iskelet ve eklem sağlığı için yumuşak bir yapıya sahip olmasına özen gösterin. Yatağın kullanıldığı süre içinde temiz ve kuru olmasına dikkat edin.  

Ev içi Disiplin ve Güvenlik İçin Özel Alan Tahsisi

 
Yavru köpeği izleyemediğiniz zamanlarda ya da evde yalnız bıraktığınızda kendine ve çevresine zarar vermemesi için evin bir bölümünde yavru için alan ayırmak gerekir. Köpek bu alanda uyur, yemek yer ve oyun oynar. Bu alanı oluşturamayanlar kafes ile bu koşulları sağlayabilir. Köpeğin bu alanı ceza gibi değil zaman geçirmekten keyif aldığı bir yere dönüştürün. Bunun için yiteceklerini sevdiği oyuncakları bu alanda toplayabilirsiniz.
 

Benzer Yazılar

Yukarı