Cavalier King Carles Beslenmesinde Bilinmesi Gerekenler

Cavalier King Carles Beslenmesinde Bilinmesi Gerekenler

Irka Uygun Mama İçeriğini Belirleme;

Protein ve yağ, hemen hemen tüm ırklar için ana besin maddesidir. Doğru orana sahip bir mama, onun günlük ihtiyaçlarını karşılayabilir. İçeriğinde iki ya da üç farklı et bileşeni olan mamalar seçilmelidir.
Mama içinde bulunan yağın iyi kaynaklı olması en önemli konudur. Deri ve kürkün sağlığı için özellikle Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerine ihtiyaç vardır. Ticari mama içindeki bu yağları denetlemelisiniz.
 
Tahıl olarak pirinç, yulaf tercih edilebilir. Ayrıca tatlı patates iyi bir karbonhidrat olacaktır. Karbonhidratı iyi olan bir mama varsa, tahıl olmayan türleri tercih edilebilir. İdeal mama; karbonhidrat oranı düşük, yüksek protein içeriğine sahip, vitamin ve mineral içerikli bir mamadır.
 
Yavruların mamalarında ise kalsiyum ve fosfor ideal oranda karıştırılmış olmalıdır. Bu şekilde ilerleyen dönemde kemik sorunları yaşamasının önüne geçilmiş olacaktır.

Yaş Ve Kiloya Göre Mama Miktarının Ayarlanması

Ortalama bir yetişkin olarak adlandırılan ve 15 kilo civarında olan bir Cavalier, günlük 550 kaloriye ihtiyaç duyar. Daha az hareket yapan, yaşlı ya da kısırlaştırılmış bir başka köpek ise bundan daha düşük bir kaloriye ihtiyaç duyacaktır.
 
Gelişme çağında, aktif ve 10 kilo civarında olan bir erken için günlük kalori gereksinimi 990 civarında olabilir. 
 
Köpeğinizi beslerken saatinde vermeye özen göstermelisiniz. Mama kabı her zaman aynı yerde olmalı, mama saatinde mamasını vermeli ve 30 dakika yenmesi için süre vermelisiniz. Sonrasında mama kabını ortadan kaldırmalısınız. Bu şekilde köpeğiniz her zaman orada mama olmayacağını bilecek ve saatinde mamasını yiyecektir. Bu şekilde kilo ve disiplin sorununu da çözmüş olacaksınız. 
 
Yaş olarak küçük olan yavrular günde 3-4 öğün beslense de, 10 kilo ve üzerine çıkan bir erişkin artık günde 2 kez beslenebilir. İlerleyen dönemde kilo sorunu olmaması için 1 öğüne düşürülebilir. 

Cavalier King Charles Spaniel  Cinsinde Obezite Sorunu

Şişmanlık ya da güncel adı ile obezite insanlar gibi evcil hayvanların da en ciddi sorunlarının başında yer alıyor. Hareketsiz ev ortamı, dengesiz beslenme, fazla mama verilmesi, yağ ve karbonhidrat oranı yüksek mamalar Cavalier King Charles Spiniel cinsi için de ciddi kilo alımına neden oluyor. Bu gibi durumlarda veterinerinizin gözetiminde bir diyete girilmesi gerekiyor.
 
Günlük egzersiz süresi arttırılmalı, mama miktarı 2 ye bölünerek azar azar verilmelidir. Özel diyet için protein ağırlıklı mamalar ya da ev yapımı mamalar tercih edilmelidir. Sebze ve sağlıklı yağlardan oluşan bir çiğ diyet de önerilebilir. 
 
Köpeğinizin obez olduğunu nasıl anlarsınız? Göğüs, omurga ve kuyruk bölgesinde birikmiş yağlar elinize geliyorsa, bel ve karın sıkışması yoksa bu ihtimal güçlüdür. Boyun ve diğer uzuvlarda yağ birikimleri ile birlikte karında da şişlik gözlenmektedir.

Sağlıklı Beslenme Sırrı Ev Yapımı Mamada Gizli

Evinizde onlar için hazırlayacağınız yemeklerin avantaj ve dezavantajları vardır. Ev yapımı yemeklerin avantajları; onun ihtiyaçlarını bildiğiniz için doğru sebze ve etlerle, ideal karışımları hazırlayabilirsiniz. Irkın genetik hastalığı olan mitral kalp kapak hastalığının aşılmasında yemeklerin büyük önemi vardır. Onların hasarlı bölgelerini onarabilecek besinlerle takviye yapabilirsiniz. Bu tip mamalar harika sonuçlar verecektir. 
Bir köpek maması ne kadar az işlem görürse sindirimi ve faydası o kadar iyi olur. Bu nedenle evinizde yapacağınız yemekler onlar için daha besleyici ve faydalı olacaktır. Kuru mamalar su ihtiyacını bedenden aldıkları için böbrek, karaciğer ve mide sorunlarına neden olabilmektedirler. 
Diyet yapması gereken köpeklerde GDO içermeyen besinler kullanılabilir. Mamalarda kullanılan maddeler için bunun olmama garantisi verilemez.
Evde yapılan mamanın dezavantajları; uygun takviyeler ile dengeli yemekler yapamama riski içermektedir. İçeriklerinin, katkıların veteriner hekim tarafından gözden geçirilmesi gerekir. Zaman alan bu yemeklerin hazırlanması daha pahalıya mal olabilir. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı