Cavalier King Charles Cinsinin Özellikleri Hakkında Genel Bilgiler

Cavalier King Charles Cinsinin Özellikleri Hakkında Genel Bilgiler

Cavalier King Charles Cinsi Bir Köpekte Aranması Gereken Fiziki Özellikler;

Kafa büyüklüğü vücuduna oranla ne büyük ne de küçük olan Cavalier King Charles cinsinin gözleri yuvarlak ama belirgin değildir. Gözleri kenarları siyah olan bu cinsin kulakları başının üst kısmından başlayarak çenesinin altını geçecek şekilde geçmektedir. Genelde üreticiler tarafından makul olarak kabul edilen renk kombinasyonu gözleri kahverengi ve alnından başlayarak çenesine doğru inen beyaz bir akıntı olması yönündedir. Boyuna göre uzun bir bedene sahip olan Cavalier King Charles bacakları da buy uzunluğuna oranla biraz kısa kalır. 

Cavalier King Charles Cinsinin İnsan ve Hayvanlara Karşı Tutumu

 
Cavalier King Charles Cinsi çocuklarla çok yakın bağlar kurar  ve sıklıkla onlarla en iyi arkadaş olurlar. Bu cins sert davranışlardan ve tüy çekme gibi hareketlerden hoşlanmasalar da konu çocuklar olunca sabırlı davranıp bu tip hareketleri büyük ölçüde tolere edebilirler.  İnsanlara karşı eğer ani bir hareket görmedi ise pozitif yaklaşan ve agresiflikten uzak bir tavrı vardır. Bu durumu sağlamak ve geliştirmek için yavruluktan itibaren köpeğin hem insanlar hem de hayvanlar ile sık sık bir araya getirip sosyalleştirilmelidir. 

Cavalier King Charles Irkının Belirlenen Boy ve Ağırlığı

 

Irk Boyutu 

Küçük Boy

Yükseklik 

Erkek 30 - 33 cm 
Dişi 30 - 33 cm

Ağırlık 

Erkek 5 – 8 Kg 
Dişi 5 – 8 Kg
 
Ortalama Yaşam 
 
10-15 yıl

Cavalier King Charles Cinsinin Karakteri

 
 Cavalier King Charles enerji dolu, hareketli, bir köpektir. Oyun oynamayı seven sportif bir ırk olan Cavalier King Charles sahibi ile vakit geçirmekten hoşlanan tam bir kucak köpeğidir. Zeki olan bu ırk eğitime açık fakat temel itaat eğitiminin yeterli olacağı bir cinstir. Kurallar belirlenmediği takdirde şımararak agresifliğe dönüşebilecek bir yapıya sahip olduğundan 8. haftadan itibaren eğitiminin başlatılması önerilmektedir. Ev köpeği olarak anılsa da daha önceleri av köpeği olarak kullanıldığından oku ve görme yetenekleri oldukça gelişmiştir. Isırma, havlama gibi özellikleri olmasa da fazla sabretmeyen bir cin s olduğundan Golden Retriever gibi büyük cinslerin sabrını bu boyuttaki bir köpekten beklememek gerekir. 

Cavalier King Charles Irkına Ait Renk Kombinasyonları

 
Siyah ve Bronz: Gözler üzerinde, yanaklarda, kulakların içinde, göğsünde, bacaklarda ve  kuyruğun alt kısmında zengin tan lekeleri bulunan siyah gövdeli bir kombinasyon . Siyah ve Bronz'un genetik kombinasyonları çok karmaşıktır. 
 
Ruby: Vücudunun tamamı kızıl bir renk ile kaplı olup diğer renkler içindeki tek renkli olan tek türdür.
Üç Renkli Cavaliers: gözlerin üzerinde,  yanaklarda, kulakların altında ve kuyruğun alt tarafında, zengin bronz lekeleri bulunur. Kulaklar ve her iki gözün çevireside siyah ile kaplı. 
 
Blenheim Cavaliers: Kulaklar ve her iki gözü de çevreleyen kırmızı kestane rengi ile kaplıdır. Yüzün ortasından beyaz renk ile inen bir akıntı vardır. Üreticiler ve ırkın sevenleri tarafından tercih edilen bir renktir.

Cavalier King Charles'ın Tüy Yapısı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
Tüy Uzunluğu: Orta uzunlukta
Tüy Yapısı: Yumuşak, Düz yer yer hafif dalgalı.
Fırçalanma İhtiyacı: Haftada en az İki fırçalama yeterlidir
Tıraş ve Banyo: 3-4 haftada bir banyo veya kuru şampuanla yıkanabilir. Kulak içindeki ve parmak aralarındaki tüyleri kontrol etmeli ve gerektiği zaman kısaltılmalıdır. 
Tüy Dökümü: Orta derecede tüy döker
 
Cavalier King Charles cinsi evde çekinilen bir durum olsa da tüy dökümü konusunda orta derecededir. Orta uzunlukta tüylere sahip olan cinsin tüyleri özel bir kürk olduğundan değil tüy dökümünün önüne geçilmesi açkısından özenli bir bakım gerektirir. Günlük tüy tarama ve aylık yıkanma rutinleri yerine getirildiğinde tüy dökümü en aza indirilebilir. Tüylerinin bir diğer özelliği ise yumuşak ipeksi bir dokusu olması. Tıpkı yavru köpeklerin yumuşak yavruluk tüyleri gibi Cavalier King Charles cinsinin yetişkinlik çağında da bu tip ipeksi tüylere sahiptir. 

Apartman Dairesinde Bakılabilecek en uygun Irk: Cavalier King Charles 

 
Evde bakılabilecek en ideal köpek olarak anılan Cavalier King Charles cinsinin ev için tek kusuru tüy dökmesinin çok oluşudur. Bunun yanında havlama huyu olmamasına rağmen eğer eğitimi yeterli derecede verilmezse şımarık bir yapıda olup havlamaya meyillidir. Ebatları dolayısı ile daireler için uygun olan Cavalier King Charles enerjisi yüksek bir ırk olduğundan yürüyüşlerine ve egzersizlerine önem verilmesi gerekir. Tuvalet pedini kullanmayı sevmeyen bu cinste tuvalet eğitimi erken yaşta verilerek takip edilmesi gerekir. Yeni insanlar, çocuklar ve evcil hayvanlarla arası iyi olan Cavalier King Charles evde bakılmak için aranan tüm özellikleri bünyesinde toplar. Yalnız çocuklarınız 2,5-3 yaşlarında yani ne yaptığının çokta farkında olmayan yaşlarda ise özellikle köpeğin yavruluk döneminde çocuk ile köpeği yalnız bırakmamanız tavsiye edilir.

Cavalier King Charles'a Irka Özel Özellikleri

 
 
Cavalier King Charles insanlarla arkadaşlık seviyesi yüksek olan bir cinstir. İnsana olan bağımlılığından dolayı uzun saatler yalnız bırakılmaması önerilir.
 
Özellikle ilkbahar ve sonbaharda bu cins düzenli tüy döker. Bu sebepten düzenli tarama ve fırçalama gereklidir.
 
Evde bir bahçeye sahipseniz ve bahçede serbest bırakırsanız bu cins bir av köpeği olduğundan etrafta dolanan kuş, böcek gibi küçük avları sürekli kovalar.
 
Irk yüz yıllardır evlerde bakıldığından dış alan için uygun değildir. Sadece gün içinde enerjisini atmak ve oyun oynamak için bahçeye salınabilir.

Cavalier King Charles Irkı Köpekler İle İlgili Bilinmeyenler

 
 
Amerika Birleşik Devletleri'nde, 18. en popüler saf ırktır.
 
Kral II. Charles, yanında en az üç köpeği olmadan herhangi bir yere gitmediği söylenir. Hatta kaynakların bir kısmı da kralın köpeğiyle ilgilenmekten krallığını ihmal etmesi ile suçladı.
 
1985'te Başkan Ronald Reagan karısına Noel için Rex adında bir Cavalier King Charles hediye etti. 
 
Kral Charles Cavalier King Charles cinsi köpeğinin hiçbir hayvanlara yasak olan, Parlamento binasını köpekleri için serbest hale getirdiği kanunu koyduğu söylenir. Onun kanun bugün hala yürürlükte.
 
Tarihi yüzyıllara dayanmasına rağmen, Cavalier King Charles cinsi 1920'lere kadar uzanmaktadır. Amerikan Köpek Kulübünün yeni bir üyesidir. AKC ilk olarak 1995 yılında Cavalier ırkını tanıdı.
 

Kraliyet Ailesinin Özel Köpeği Cavalier King Charles Cinsinin Tarihi 

 
Soyluluk sembolü Kral olarak bilinen türün hayat hikayesinin tarihi gelişiminden bahsedelim. English Toy Spaniel cinsinin bir alt kategorisinde yer alan King Charles ile Cocker Spaniel arasında yapılan çapraz çiftleştirme sonucu üretilmiştir. İspanya'da kraliyet mahkemelerinde ve soylu evlerinde, Fransa, İngiltere ve İskoçya'da da bulunmuşlar ve genellikle sahiplerinin portrelerinde sıkça yer almışlardır. İskoç Stuart ailesi özellikle küçük köpeklere düşkündü. İskoç Kraliçesi Mary idam edildiği sırada yanında  oyuncak Spaniel vardı. İngiliz hükümdarları, kötü şöhrete sahip olan Kral I. Charles ve oğlu II. Charles, en nihayetinde onurun isminde isimlendirilen bir siyah ve çok çeşitli renklere sahip olan oyuncak spaniel'e isimlerini vermişlerdir. Charles’ın  ölümünden sonra, Kral Charles Spaniels'in popülaritesi azaldı ve Puglar ve diğer kısa yüzlü ırklar yeni kraliyet favorileri oldular. Kral Charles Spaniels bu köpeklerle yetiştirildi ve sonunda kısa burun ve kubbeli kafa gibi özelliklerinin çoğunu geliştirdi.
 

Benzer Yazılar

Yukarı