Cavalier King Charles İçin Minik Bakım Tüyolar

Cavalier King Charles İçin Minik Bakım Tüyolar

Tüylerin Bakımını İhmal Etmeyin;

 

 
Genellikle uzun tüylere sahiptir Cavalier King cinsi köpekler. Dökülmelere engel olmak amaçlı haftada birkaç kez tüyler taranmalı. Tüylerin parlak ve sağlıklı olması köpeğinizin genel sağlığının bir göstergesidir. Bu yüzden köpeğinizin genel sağlığı hakkında tüylere bakılarak bir sonuç çıkarılabilir. Soluk aşırı seyrek ve gevşek bir görüntü sağlıksızdır. Köpeğinize banyo yaptırırken tüylerin kolay taranması ve zarar görmesini engellemek için köpekler şampuanı kullanmanız gerekir. Bunun yanı sıra cildin tahriş olmasını engellemek ve olası rahatsızlıklarına karşı iyi bir tercih olacaktır. Yaz aylarında tüyleri çok fazla kısaltmamaya özen gösterin. Çünkü tüyler köpeğin cildini güneş ışınlarından ve sıcaktan koruyacaktır.

Parazitler En Büyük Düşman

 

 
İç ve dış parazitler köpeğinizin agresif ve huysuz olmasına sebebiyet verir. Genellikle yemekten kirli su içmekten, kirlenmiş topraklarda yürümekten veya virüslü sivrisinekler tarafından ısırılmaktan ve çevreden dolayı oluşabilecek iç parazit oluşumunu anlamak zor değildir. Karında şişkinlik, gaz çıkarma, ishal olma, kilo kaybı, kanlı dışkı gibi belirtilerde veteriner doktorunuza başvurmalısınız. Köpeklere kesinlikle çiğ et verilmemelidir. Çiğ et ve az pişmiş olan et bağırsaklarda parazit oluşumuna neden olur. Bu da hayvanlarda saldırganlık ağrı şeklinde dışarı vurur.

Kalp ve Damar Hastalığını Önlemek İçin Dikkatli Bakım

 

 
Cavalier King kalp rahatsızlıklarından müzdarip bir köpek cinsidir. Ölüm sebeplerinin başında kalp rahatsızlıkları gelir. Kapakçığın gevşemesinden dolayı kan sızma yapar ve bu durum kalbi daha çok yorar. Kalp kapakçığının ve damarlarının çabuk deforme olmasından kaynaklanan bu rahatsızları önlemeye çalışabilirsiniz. Kalp rahatsızlığı olan köpeklerin bazılarında kalp üfürüğü görülebilir. Ve kalp üfürüğü dışardan kendini belli eder. Köpeğinizde kalp problemlerini gösteren bir kalp üfürmesi veya soluk soluğa kalma göğsünde sancı hissettiğine dair ağrılı bölgenin üzerine yatma gibi etkiler görürseniz, veteriner hekiminizden alacağınız ilaçlarla köpeğinizin sağlığını yerine getirebilir, ömrünü uzatabilirsiniz.

Egzersiz İçin Dikkat Edilecekler

 

 
Bu köpekler çok fazla egzersiz gerektirmez, Köpeği sağlıklı olması için her gün düzenli bir yürüyüş yapması gerekir. Günde iki veya daha fazla yürüyüş yeterli olacaktır. Yürüyüşlerin çok uzun olmaları gerekmez; bahçenizin sokağınızın veya mahalleniziniz çevresinde yürüyebilirsiniz.
 
Egzersiz yapmak bir köpeğin hayatının önemli bir parçasıdır aktif ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bahçeli veya müstakil bir eve sahipseniz, köpeğiniz açık havada egzersiz yapacaktır Yavru köpeği eve getirmeden önce, bahçenin içindeki alanı korumak için bahçedeki veya bahçedeki çitlerinizi güçlendirmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

 

Kulak İçi Bakımı

 

 
Köpeğinizin kulak yapısının uzun olması, havalandırmayı engelleyen bir durumdur bunun sonucunda enfeksiyon ve mantar oluşumu görülecektir. Kulak üzerinde olan tüylerin daha kısa olmasını hedeflerseniz hava girişini az da olsa sağlayabilirsiniz. Bu kulak içinin nemli olmasını önleyecektir. Kulakları hafta bir düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Kirli olduğunu şeffaf bir tabaka olduğunu görüyorsanız eğer, temizlemelisiniz. Kulak Temizliği; büyüklüğü kulağa göre olduğunu düşündüğünüz bir bezi ılık su ile hafif ıslatarak nazik hareketlerle yapılır. Eğer temizliğini düzenli olarak yapmazsanız birçok enfeksiyon ve nem oluşumu mantar oluşumu görülecektir. Eğer kulak içi çok sık ve aralığı az şekilde nemleniyorsa veteriner hekiminizden bu durum için krem isteyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yukarı