Chow Chow (Çin Aslanı) Beslenmesi ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Chow Chow (Çin Aslanı) Beslenmesi ile ilgili Bilinmesi Gerekenler

Yavrularda Beslenme Şekli Nasıl Olmalı?;

Yavru ya da yeni doğanlar anne sütüne muhtaçtır. Bu tüm ırklar için değişmeyen bir gerçektir. 6-8 haftaya kadar anne sütü içen yavru, yavaş bir şekilde normal beslenmeye geçebilir. Önceleri tadımlık olan yeni besinler, sonrasında komple mama şeklinde verilebilir. 

Minikler için süze peynir, pirinç lapaları ve yumurtadan oluşan ufak porsiyonlar günde 3-4 kez az miktarda verilebilir. 12 hafta 6 ay sonunda artık kuru mama ve diğer mamaları yiyecek duruma gelecektir. Aktif bir ırk olmasının yanı sıra, göbek problemi olmaması için kilo ve fiziksel kontrol her zaman yapılmalı, gerektiği durumlarda mama azaltılarak diyet yapılmalıdır. 

Beslerken Zaman Ve Miktar Belirleme

Chow Chow yetişkin seviyeye geldiğinde günde 2 ya da 3 öğün yeterli olacaktır. Günlük kalori ihtiyacı baz alınarak verilecek olan mama öğünlere bölünebilir. 
 
Gelişimi normal olanlar için günlük 1006 kalori yeterlidir. Tipik yetişkinler için bu miktar 1230 kaloriye kadar çıkar. Köpeğiniz aktif yani hareketli ise günde 1957 kalori verebilirsiniz. 
 
Bu kalori eğilimlerini belirlerken verdiğiniz mamanın onlara kalori mi yoksa kilo mu olduğunu kontrol etmeniz gerekecektir. Bu şekilde doğru miktarı yakalayabilirsiniz. Irk biraz doğaldır. Bu nedenle beslenme şekli de doğala yakın olmalıdır. 
 
Onların mama miktarını belirlerken aktivitelerini ciddiye almak şarttır. Bütün günü kanepede geçiren bir köpek ile evin içinde ya da bahçede dolanan bir köpeğin yiyeceği mama miktarı aynı olmayacaktır. 

Besin Takviyelerine İhtiyaç Duyulur Mu?

Chow Chow cinsi kendine has bir yabanlık içindedir. Bu nedenle doğal besinleri bedeni kabul eder. Diğer köpek ırkları gibi ete düşkün değildir ve fazla et tüketimi tüylerde deride sorun yaratabilir. Bu nedenle doğal besinlerle takviye yapılmalıdır.
 
Yumurtalar en ciddi besin takviyeleridir. Özellikle kabuklarını da ezip kurutarak verebilir, tüylerinde ki canlanmayı hızlandırabilirsiniz. 
 
Veterineriniz ile görüşerek ona belirli vitamin takviyeleri yapabilirsiniz. A, D ve E vitaminleri, folik asit, B kompleksler bunların başında gelir. Kemik unu, fosfor, mangan ve çinko gibi diğer mineraller de mamalarına, yemeklerine eklenebilir. C vitamini de onlar için sağlıklı bir destek olacaktır. Evde hazırlayacağınız uygun mamalara bunları veterinerinizin önerdiği şekilde ekleyerek verebilirsiniz.

Mama Seçimini Nasıl Yapmalı?

Bu ırkın ete düşkün olmadığını bu nedenle de çok fazla et tüketmemesi gerektiğinden bahsettik. Pirinç Çin Aslanı için gerçekten genlerine uygun bir besindir. Ev yapımı sebzeli güveçlere pirinç ekleyebilirsiniz. Kuru mama veriyorsanız şişkinlik hissini önlemek amacı ile mamayı bir miktar ıslatabilirsiniz. Bu şekilde yeteri kadar yiyecek ve midesinde şişkinlik yaratmayacaktır. 
 
Beslenmesinde esmer pirinç, arpa, yulaf, nohut, ıspanak, domates, yeşillikler ve deniz hayvanlarına yer verebilirsiniz. Sağlıklı yağları tercih edin. Balıklar ve kanatlı hayvanlar, diğer et türlerine göre daha iyidir. Omega 3 ve 6 besin prensipleri içinde yer almalıdır. Arada da olsa kuzu eti ona iyi gelecektir. Sık verilmemesi önemli bir konudur. 
 
İçerik olarak protein oranı daha düşük, yağ dengesi sağlanmış ve vitamin, mineral dengeli kuru mamalar seçilebilir. Irkın Tibet bölgesinden geldiği ve bu bölgede daha çok sebze, tahıl ağırlıklı beslendiği unutulmamalıdır.
 

Ev Yapımı Chow Chow Maması

Onlar için sağlıklı ve dengeli bir mamayı evde de rahatlıkla yapabilirsiniz. 

Malzemeler;
150 gr dana ve hindi eti (kıyma olarak) Yarı yarıya olabilir. Dana eti daha çok olacaksa yağsız tarafı tercih edin.
2-3 su bardağı dolusu kıyılmış sebze (havuç, taze fasulye, bezelye, ıspanak, elma, balkabağı ve tatlı patates)
İki diş sarımsak (bunu her zaman koymayın. Arada olabilir. Soğan kesinlikle koymayın!)
Haşlanmış pirinç. Bunu haşlarken 1 bardağa 3 bardak su kullanın. Lapa olması gerekiyor.

Yapılışı;
Kıyılmış etleri bir tavada tamamen pişene kadar kavurun.
Bir tencerede ya da su ısıtıcısında su ısıtın.
Bir tencereye sebzeleri alın ve hafif kavurun. Kaynar suyu üzerine çıkana kadar ilave edin ve kaynatın. Havuçlar ve patatesler yumuşayana kadar pişirin.
Pişen eti de üzerine alın ve altını kapatıp soğumaya bırakın.
Servis yaparken pişen pirinç lapanız ile karıştırın ve o şekilde verin.
 

Benzer Yazılar

Yukarı