Chow Chow Cinsinin Öne Çıkan Özellikleri

Chow Chow Cinsinin Öne Çıkan Özellikleri

Orijinal Bir Chow Chow’da Aramanız Gereken Özellikler;

Vücudu kaslı, iri kemikli bir yapıya sahip olan Chow Chow cinsi orta büyüklükte bir köpektir. Gövdesi kısa ve geniş biçimde kuyruk sırtına doğru kıvrılmış şekildedir. Arkadan bakıldığında arka ayakları çok az görünür haldedir. Geniş, düz kafatası ve kısa, geniş ve derin ağızlı büyük bir kafaya sahiptir. Orijinal Chow Chow cinsinin mavi-siyah dili vardır. Omuzun omurgası yatay olarak yaklaşık 55 derecelik bir açı oluşturur ve üst kol yaklaşık 110 derece ile bir açı oluşturur. Önden bakıldığında, ön bacaklar göğse paralel ve geniş aralıklıdır. Kalın ayak pedleri üzerinde yuvarlak, kompakt, kedi gibi tüylü ayaklara sahiptir.

İnatçı Chow Chow’ların İnsanlar ve Hayvanlar ile Diyalogları 

 
Çocuklarla büyüdüğünde, Chow Chow cinsi onlarla iyi anlaşır, ancak küçük bir çocuktan çok fazla rahatsız edilirse bunu tolere edecek yapıda bir köpek değildir. O sebepten çocuğunuz köpekle nasıl iletişim kurması gerektiğini ona öğretin. Nasıl davranacağını bilen büyüklükteki çocuklu ailelerde en iyi sonuçlar alınır. Tipik olarak nazik ve rahat olan Chow Chow, aktif aile yaşantısına çok uygundur, çocuklarla uyumlu olup, alanlarına saygılı olunduğunda agresif bir tavrı olmaz. Bunun yanı sıra diğer evcil hayvanların da evcilleştirmelerini sağlar. Saldırı, Chow Chow cinsinin en büyük sorunudur, ancak kaçınılması mümkün bir sorundur. Chow Chow, aynı cinsiyetteki köpeklere karşı doğal olarak saldırgandır ve küçük bir köpek ya da kedi ile birlikte sunulduğunda avcılık içgüdüleri köpeği ele geçirilebilir. Sahiplenenler tek köpekli bir aile olmalı veya karşı cins ve benzer büyüklükteki ikinci bir köpekle birlikte yetiştirilmelidir.

 Chow Chow Irkının Dünya Standartlarına Göre Belirlenen Ölçüleri 

Irk Boyutu : 

Büyük Boy

Yükseklik : 

Erkek 46 - 56 cm 
Dişi 46 - 56 cm

Ağırlık :

Erkek 20 – 32 Kg 
Dişi 20 – 32 Kg

Ortalama Yaşam :

15 yıl

 Chow Chow'un Genel Ruh Hali ve Mizacı

 
Chow Chow agresif bir cins, sahiplerini ve bulunduğu alanı son derece koruyucu bir yapısı vardır. Chow Chow cinsi köpekler sabırsızdır. Kendilerine karşı sert bir tavırla iletişim kurulmasından hoşlanmazlar. Bununla birlikte, sevgi ve saygı ile muamele edildiğinde, bir Chow Chow, karşılığında eşit derecede sevgi dolu ve saygılı olacaktır. Chow Chow cinsi bir köpek sahipleneceklerin yavru iken aileye dahil etmeleri hem eğitile bilirlik hem de aile fertleri ile arasında güçlü bağlar oluşmasında etkilidir. Eğer eğitim verilmez be köpek iç güdülerine göre hareket etmesine izin verilirse agresif davranışa yol açabilir.

Chow Chow Irkının Kendine Özgü 5 Rengi

 
 
Siyah: Siyah Chow Chow kürkü tamamen siyah, bacaklarında ve kuyrukta gri gölgelenme olabilir. Burun ve dudaklar siyah,  gözleri koyu kahverengi. Ağız ve diş etleri ve damağı mavi-siyah ve dil koyu mavidir. 
 
Krem: Dil ve damak koyu mavi dudaklar ise siyahtır. Gözler koyu kahverengi. Diş etleri pembedir. Kürk renkleri beyazdan açık kırmızıya kadar değişebilir.
 
Kırmızı-Kızıl: Koyu maun rengine benzeyen kürk ve kuyruk, yele ve bacaklar daha hafif gölgeleme ile açık altın rengine kadar değişebilir.
 
Mavi ve Açık kahverengi olarak adlandırılan diğer renklerde dil mavi-siyah bedenin kalan bölgelerindeki renkte vücut rengi ile aynıdır.

 Chow Chow 'un Yüz ve Pofuduk Kürkü

 
Chow Chow cinsinin iki farklı yüz tipi bulunmaktadır. Bunlardan biri uzun diğeri ise kısa buruna sahiptir. Kısa burunlu olanlarda gözler daha içeri gömük yüzde ve özellikle boyun kısmında yele gibi uzun tüyler bulunmaktadır. Uzun buruna sahip olan Chow Chow’lar da tüy uzunlukları kısa burunlu olanların ki kadar değildir. Aslana benzetilen yüz tipi kısa burunlu uzun yeleli olan türdür. Aynı zamanda bu türün tüyler daha uzun ve şişkin durduğundan bu tür daha iri gövdeli gibi görünür. Kısa burunlu olan yüz tipine sahip tür içinde açık yüz tipi ve kapalı yüz tipi olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılır. Kapalı yüz tipinde köpeğin gözleri neredeyse göremeyeceği kadar içeri doğru gömüktür.

 Chow Chow Irkına Air Çift Katmanlı Tüyleri

 
Çift katmanlı kürke sahip olan Chow Chow cinsinin tüylerinin bakımı özen ve ilgi ister. Dış yüzeyde yer alan katman içerideki ne göre daha sert, kaba ve kalın tüylere sahiptir. Alt katman tüyleri ise yüne benzer yumuşak ve ince tüylüdür. Bu tüylerin bakımının yanında kuruda tutulması önemlidir. Köpeğin havuz ya da deniz gibi bir alanda kendini tamamen ıslatmamasına dikkat etmek gerekir. Büyük bir cins olduğundan kurutulması önemli ve zorludur. Bu konuda tecrübe sahibi olmayanların bu tip alanlarda köpeğin tamamen ıslanmasına izin vermemeleri gerekmektedir.

Chow Chow Sahiplenmeyi Düşünenlere Notlar 

 
Chow Chow cinsi sadece bir kişi ile çok yakın bağ kurabilir. O sebepten aile içinde köpekle kim daha çok ilgilenebilecek ise seçim ona göre yapılmalıdır.
Çift katmanları tüyleri günlük rutin taranma gerektirir.
Günlük egzersizlerine dikkat edilirse apartman dairelerinde yaşayabilirler.
Gözleri içine gömük olan yüz tipine sahip bir Chow Chow’unuz varsa eğitim verirken komutları önden göstermeye dikkat edin. Çünkü yanları görmede problem çekebilirler.

Chow Chow  Hakkında İlginç Bilgiler 

 
Tang hanedanlığı sırasında bir imparator Chow Chow cinsine düşkün olduğundan avlanma için 5000 köpek eğittirdiği rivayet edilir. Bu köpeklerin eğitiminden sorumlu 10000 askerde görev yapmaktaymış.
Ünlü psikanalist Sıgmund freud’un Jofi adında bir Chow Chow cins köpeğe sahipti. Bu köpek gelen hasta çocukların yanında durarak onların rahat etmesinde yardımcı oluyordu.
Çoğu köpekte sadece 42 adet dişi varken Chow Chow cinsinin çenesinde 44 adet dişe sahiptir. 
Yavru iken pembe olan dilleri yetişkin olduklarında mavi-siyah renkte olurlar. Shar Pei cinsi ile dünyada bu renkte dile sahip iki köpekten biridir.
 

Çin İmparatorluğunun Av Köpekleri Chow Chow Cinsinin Kökeni 

 
Kralların vazgeçemediği Chow Chow'ların insanlar ve ülkeler üzerindeki etkisini inceleyelim. Bu cins Moğolistan ve Kuzey Çin kökenli olduğu, Moğolistan göçebe kabileleri ile yavaşça güneye doğru ilerlediğine inanılmaktadır. Chow Chow köpeklerin ilk tasvirleri Han Hanedanlığından MS 206 yıllarında çanak ve çömlek ve resimlerde görülür. Bir Çin imparatorunun 2.500 çift Chow Chow cinsi av köpekleri olduğu rivayet edilir. Avlamaya ve korunma için bu cins bekçi olarak kullanılırdı. Çin'de, bu cinse çeşitli isimler verildi: siyah dil köpeği (hei shi-tou), kurt köpeği (lang gou), ayı köpeği (xiang gou) ve Kanton köpeği (Guangdong gou). İsimlerinin Chow Chow olması 18. yüzyılın sonlarındaki İngiliz tüccarların mallarının bir kısmı bu cins köpekleri içermekteydi. Köpekler de dahil olmak üzere çeşitli eşyalar, "chow chow" olarak adlandırıldı ve bu isim daha sonra bu ırka verildi. Chow Chow düzenli olarak Çin’den ithal edildi. Köpekleri seven Kraliçe Victoria’nın bu türe ilgisinin artmasından sonra Chow Chow’lar popüler hale geldi. 1895 yılında İngiltere'de Chow Chow cinsi için bir kulüp kuruldu.

 

Benzer Yazılar

Yukarı