Çocuklu Aileler İçin Sahiplenecek En İyi 20 Köpek Cinsi

Çocuklu Aileler İçin Sahiplenecek En İyi 20 Köpek Cinsi

Köpekler, cinslerine göre farklı karakterlere sahiptir. Bazı köpek ırkları çocuklara karşı saldırgan tavırlar izleyebilirken bir kısmı ise tam bir çocuk dostudur. Sakin, nazik ve duyarlı olan köpek cinslerinin çocuklarla da iletişimi kuvvetlidir. Köpek sahibi olmak; 
 
 Çocuklara daha nazik ve şefkatli olmayı öğretir.
 Hayvanlarla sağlıklı iletişim kurmaya küçük yaşlardan itibaren alışırlar. 
 Köpekler, çocuklar için en iyi oyun arkadaşlarından biridir.
 Köpekle birlikte büyüyen çocukların sorumluluk duyguları gelişir ve daha arkadaş canlısı olurlar. 
 
Çocuklarla iyi anlaşan köpekleri araştırmak ve aileniz için en uygun karakteri seçmek önemlidir. Bu aşamada sizlere en iyi 20  aile köpeğini tanıttık… 

 1. Cavalier King Charles Spaniel 

 
 
 
Cavalier King Charles İngiliz kökenli köpek ırkıdır. Yaşam süreleri ortalama 9-14 yıl arasında, ağırlıkları ortalama 2-4 kg ve boyları ortalama 28-38 cm arasındadır. Cavalier King Charles cinsinin en belirgin karakter özelliği arkadaş canlısı olmasıdır. Özellikle çocuklarla iletişimi çok kuvvetlidir ve naziktir. Tam bir aile köpeği olan bu ırk; 
 
 Oyuncu 
 Samimi 
 Eğitilmesi kolay 
 Başka hayvanlarla iyi anlaşan 
 Egzersiz ihtiyacı orta 
 
olan tam bir aile köpeğidir. Sahibine kısa sürede alışır ve yabancılarla tanışmayı sever. Girdiği ortamlarda oyuncu karakteri ile dikkat çekmek ister. Çocuklar için çok iyi bir oyun arkadaşıdır. Aile köpeği olmasından dolayı yalnız bırakılmaması tavsiye edilir. 

 2. Bernese Dağ Köpeği 

 
 
 
Bernese Dağ köpeği, büyük ırk köpek cinsleri arasında yer alan aile köpeklerinden biridir.  Günümüzde sevecen tavırları, şefkati, samimiyeti ile aile köpeği olarak evlerde yaşamaya başlamıştır. Geç büyüyen bir ırktır ve yaşam süreleri ortalama 7-10 yıldır. 
 
 Bernese Dağ köpeği en zeki köpek ırklarından biri olduğu için eğitilmesi kolaydır. 
 Erken dönemlerde sosyalleşmeye başladığında ailesine çok bağlı olur ve korumacı tavırlar sergiler. 
 Uzun süre yalnız kalmayı sevmez, sevgi ve saygı duyulmasını ister, evde kalmaktan rahatsız olmaz. 
 Çocuklarla iletişimi oldukça kuvvetlidir ve oyun oynamayı sever. 
 Nazik, akıllı ve uyumlu karakteri tam bir aile köpeği olduğunu gösterir. 

 3. Alaska Kurdu 

 
 
 
Alaska kurdu oldukça hareketli, enerjisi yüksek, dost canlısı bir köpek cinsidir. Sahibine karşı sadık ve korumacı oluşu ailesine bağlanmasını sağlar. Girdikleri ortama kısa sürede uyum sağlayan bu köpeklerin çocuklarla iletişimleri oldukça kuvvetlidir. Ancak egzersiz ihtiyacı yüksek olduğu için mutlaka bahçeye ihtiyaç duyar. Aynı zamanda küçük yaşlarda eğitilmeye başlaması ailesine alışması için önemlidir. 

 4. Boston Terrier 

 
 
 
Sivri kulakları ve sevimli suratı ile diğer köpek ırklarından kolaylıkla ayırt edilen Boston Terrier, özel bir ırktır. En belirgin karakter özelliği sevecen bir köpek olması denilebilir. Boston Terrier, etrafına neşe saçan, insanlarla vakit geçirmekten hoşlanan mutlu bir köpektir. 
 
 Boston Terrier nazik karakteri ile Amerikan Beyefendisi ismini almıştır. 
 Çok zeki oldukları bilinir ve eğitilmesi kolaydır. 
 Enerjileri çok yüksek, hızlı ve sevecendir. 
 Sahibine karşı saygılı ve bağlıdır. İtaatkar bir yapısı olduğu için ailesine bağlıdır. 
 Çocuklarla iletişimi kuvvetlidir ve oyun oynamayı severler. Ancak çok küçük çocuklarla baş başa bırakılmaması önerilir. 

 5. Labrador Köpeği 

 
 
 
Koku alma duyuları çok gelişmiştir ve vefakar bir yapıları vardır. Avcı köpeği oldukları için egzersiz ihtiyaçları yüksek, korumacı, sadık ve hızlıdırlar. Birçok köpek ırkına göre daha zekidir ve eğitilmesi kolaydır. Oyun oynamayı severler, suya girmekten hoşlanırlar. Labrador, zekası ile girdiği ortamlara uyum sağlamakta çok iyidir. Aynı zamanda dikkat çekmeyi sever ve ailesinden beklediği ilgiyi görmek için şirinlikler yapmaktan kaçınmaz. Çocuklarla iletişimi kuvvetli olduğu gibi onlarla basit oyunlar oynamaktan keyif alırlar. 

 6. Golden Retriever 

 
 
 
Golden Retriever dünyanın en şefkatli köpek ırkıdır. İnsanlara, farklı köpek ırklarına ve farklı petlere karşı oldukça naziktir. Sevgi dolu diye tabir edilecek bir karakteri vardır. Büyük köpek ırklarından olan Golden Retriever, her yaşta aile ortamına uyum sağlayabilir. Zeki, sevecen, şefkatli, iletişimi kuvvetli ve konuşkandır. Karakteri aile ile yaşamaya çok müsaittir. Bu köpekler, çocuklara karşı da oldukça naziktir. Onların istediği oyunları oynar, sevgi gösterir ve korumacı tavırlar sergileyebilirler. 

 7. Bulldog 

 
 
 
Asık suratı ile tanıdığımız Bulldog köpek ırkı, görünümün aksine oldukça neşeli bir ırktır. İngiltere kökenli olan bu köpekler; kibar, hareketli ve cesur olarak tanınır. Sert bir görünümleri vardır ancak şefkatli ve sevecendir. 
 
 Bulldog dünyanın en güvenilir ve kibar köpek ırklarından biridir. 
 Çocuklara karşı fazla nazik ve duyarlı oluşu, onlar için en iyi oyun arkadaşlarından biri olmalarını sağlamıştır. 
 Yavruyken çok hareketli olan bu ırk, oyun oynamayı çok sever. 
 Çok konuşkan olmadığı için apartman hayatına da uyum sağlayabilir. 
 Bu köpeği sahiplenecek kişilerin bilmesi gereken en önemli özelliği; sevgi görmediği zaman depresyona girdikleridir. Sahibinden çok fazla sevgi ve ilgi bekler. 

 8. Boxer 

 
 
 
Dünyanın en popüler köpek ırklarından olan Boxer, köpek dünyasının Peter Pan’ı olarak da biliniyor. Bu köpeklerin sert ve mutsuz görünümlerinin altında oldukça sevimli bir karakter yatıyor. Boxer, karakter özelliklerine bakıldığında aile ile yaşamaya uygun bir köpek ırkıdır. En bilinen karakter özelliği neşeli olmasıdır. Etrafına neşe saçan bu cins, çocuklarla oyun oynamaktan keyif alır. En sevdiği aktivite, ailesi ile zaman geçirmektir. Çok konuşkan olmadığı için apartman hayatına uyum sağlar. Ailesine çok bağlıdır, kısa sürede duygusal bağ kurar ve onlardan da sevgi bekler. 

 9. Beagle 

 
 
 
Kökeni henüz bilinmeyen Beagle ırkı, dünyanın en eski cinslerinden biridir. Düşük kulakları ve uzun burnu ile dikkat çeken sevimli suratı ile tüm dünyada popülerlik kazanmıştır. Beagle, çocuklarla en iyi anlaşan köpek cinslerinden biridir. Zeki, meraklı, sevecen bir karakteri vardır. Özellikle çocuklara karşı hoşgörülüdür. Beagle; 
 
 İnsanlara karşı nazik ve duyarlı 
 Hayat dolu ve meraklı 
 Sakin 
 Sosyalleşmeyi seven 
 Yabancılara karşı hoşgörülü 
 Enerjisi ve sevgi ihtiyacı yüksek bir köpek cinsidir. 
 

 10. İrlanda Seteri 

 
 
 
Günümüzde dünyanın en sevilen aile köpeklerinden biridir. En belirgin karakter özelliği çok hareketli olmasıdır. Bu nedenle köpek dünyasında havai fişek lakabını almıştır. Çok hareketli olduğu için apartman yaşamına uyum sağlaması zordur. Ancak bahçeli bir evde aile için iyi bir ev arkadaşı olacaktır. Bu köpekler sakin, naif, kibar, sevecendir. Yabancılarla anlaşır, çocuklarla oyun oynamayı çok sever. Aynı zamanda diğer petlerle de arası çok iyidir. Evinde farklı evcil hayvanı olan aileler için en ideal seçimlerden biri olabilir. 
 

 11. Fransız Bulldog 

 
 
 
French Bulldog olarak da tanınan köpek ırkı sivri kulakları, küçük ve asık suratı ile tanınır. En bilinen özelliği akıllı oluşudur. Ancak inatçı bir yapıları da olduğu için küçük yaşlardan itibaren eğitilmesi gerekir. Çocuklarla arası çok iyidir, onlarla oyun oynamaya bayılırlar. Gereksiz havlama ve saldırma eğilimleri olmadığı için apartman yaşamına da kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Sadık, neşeli, eğlenceli karakteri ile tam bir aile köpeği olduğu söylenebilir. 
 

 12. Brüksel Griffon 

 
 
 
Basık burnu, mini kulakları ve uzun tüyleri ile oyuncak gibi görünen bu köpekler tam bir aile köpeğidir. Sakin karakterleri sayesinde apartman yaşamına da kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Brüksel Griffon; 
 
 Akıllı 
 Sevecen 
 Arkadaş canlısı 
 Şımarık 
 Eğlenceli 
 Hassas ve nazik 
 
Karakter özelliklerine sahiptir. Çocuklarla iletişimi çok kuvvetlidir ve birlikte oyun oynamayı severler. Sahibine çok bağlı olan bu köpek cinsinin zaman zaman kıskandığı da görülebilir. Zeki olduğu için eğitilmesi kolaydır ve diğer hayvanlarla da iletişimi kuvvetlidir. 
 

 13. Newfoundland 

 
 
 
Büyük bir ev köpeği sahiplenmek istiyorsanız Newfoundland çok iyi bir ev arkadaşı olacaktır. Bu köpekler 69-74 cm arasında uzayabilir ve ağırlıkları 59-68 kg arasındadır. En belirgin karakter özelliğinin zariflik olduğu söylenebilir. Adeta asil denilecek tavırlar sergiler ve gün içinde sakindir. Kırılgan bir yapıya sahip olduğu için eğitimi sırasında yüksek sesle konuşulmasından dahi rahatsız olabilirler. Ailesine bağlıdır, diğer petlerle iyi geçinir, çocuklarla arası iyidir ve birlikte zaman geçirmeyi sever. Oyun oynamayı çok sevdiği için çocuğunuza oyun arkadaşlığı yapmaktan keyif alır. 
 

 14. Border Collie 

 
 
 
Uzun tüyleri ile dikkatleri üstüne toplayan bu sevimli köpek cinsi hem sevecen hem inatçı bir karaktere sahiptir. Onunla iyi anlaşmak için mutlaka nazik olmanız gerekir. Sakin, kendi halinde, sadık ve temkinlidir. Zeki olduğu için eğitilmesi kolaydır. Çocuklarla arası en iyi olan köpek cinsi, oyun oynamayı sever ve aile ortamına kısa sürede uyum sağlar. 

 15. Yumuşak Tüylü Wheaten Terrier 

 
 
 
Sevimli görünümü ve yumuşacık duran tüyleri onlara yumuşak tüylü denilmesine sebep olmuştur. Koruma içgüdüleri gelişmiştir. Ancak saldırgan tavırlar sergilediği neredeyse görülmez. Çocuklara karşı çok sakin, duyarlı davranır. Hoşgörülü, sabırlı, uyumlu bir ırktır. Aile ortamına alışacağı gibi apartman hayatına da uyum sağlar. 
 

 16. Poodle 

 
 
 
Kendine özgü kıvırcık tüyleri olan diğer köpek ırkımız ise Poodle’dir. Oyuncak boyutunda olan bu köpekler, küçük köpek sahiplenmek isteyen aileler için harika bir seçim olacaktır. 
 
 Poodle birçok köpek ırkına göre daha zeki ve tutarlıdır. 
 Yabancı cisimler ve insanlar ilgisini çeker. Meraklıdır ve gözlem yeteneği gelişmiştir. 
 Yabancılarla tanışmayı, sosyalleşmeyi çok sever. 
 İlgi görmekten hoşlanır, özellikle sahibinin ilgisini çekmek için sevimli şımarıklıklar yapabilir. 
 Ailesi ile sıkı bağ kurması, çocuklarla iyi anlaşması, neşeli ve enerjik olması onları tam bir aile köpeği yapar. Aynı zamanda apartman yaşamına da uyum sağlayabilirler. 
 

 17. Bichon Frise 

 
 
 
Bichon Çuha köpeği olarak da tanınan bu ırk; uzun beyaz kürkü ile tüm dikkati üzerine toplar. Dikkat çekmekten, sevilmekten, kucakta gezmekten hoşlanırlar. Özellikle sahiplerinin ilgisi bu köpek cinsini çok mutlu eder. İnsanlarla iletişimi çok kuvvetli olduğu gibi çocuklarla sıkı bağlar kurar. Sahiplendiğiniz de çocuğunuzun en iyi arkadaşlarından biri olacaktır. Evde yalnız kalmayı sevmez bu nedenle uzun süre yalnız kalmak onu depresyona sürükleyebilir. 
 

 18. Vizsla 

 
 
 
Kısa ve parlak tüyleri, düşük kulakları ile diğer köpek ırklarından ayırt edilen Vizsla, sevgi dolu ve sadık bir cinstir. Eğitilmesi kolaydır ancak yer yer inatçı davrandığı görülebilir. Yabancı insanlara havlama eğilimi yüksek olduğu için erken yaşlarda sosyalleşmesi için eğitilmelidir. Bu köpeklerin karakterini tanımlarken cıvıl cıvıl demek yanlış olmaz. Evinize bir bebek gelmiş gibi eğlenceli, sevimli hareketler yapar. Hem çocuklar hem diğer petlerle iyi anlaşır. Etrafına neşe saçan bu köpekler, çocuklarla çok iyi arkadaşlık bağları kurabilir. 
 

 19. İngiliz Cocker Spaniel 

 
 
 
Uzun tüylü kulakları ve uzun sevimli burnu ile tanıdığımız bu köpekler, zekaları ile kendini kanıtlamıştır. İngiliz Cocker Spaniel eve girdiği andan sonra sahibini kendisi seçecektir. Aileden birine daha bağlı olur ve ondan ilgi görmek ister. Yabancılardan çok hoşlanmasa da saldırgan değildir. Enerjik, neşeli, sevecen ve arkadaş canlısıdır. Çocuklarla arasının iyi olması ve aile yaşamına uyum sağlayacak bağları kurması onları en iyi ev köpeklerinden biri yapmıştır. 
 

 20.  Bizim Seçimimiz; Kırma/Melez Cinsler 

 
 
 
Evet, karma cins köpekler tek başlarına bir ırkı temsil etmiyor. Ancak onlarla birlikte yaşamak için sevebileceğiniz onlarca özellikleri var. 
 
 Safkan köpekler genetik hastalıklara daha yatkın iken melez ırklar daha sağlıklıdır. 
 Birden fazla ırkın birleşimi olması, her gün yeni bir özelliğini keşfetmenizi sağlar. 
 Bu köpeklerin fiyatları cins köpeklere göre daha uygundur. 
 Eşsiz görünümleri ve karakterleri vardır. Tüm özellikleri kendine has olduğu için zaman içerisinde tanımak daha keyifli olacaktır.

 

Benzer Yazılar

Yukarı