Köpeklerin Covid-19 virüsünü bir saniyeden daha kısa sürede tespit edebildiği açıklandı

Köpeklerin Covid-19 virüsünü bir saniyeden daha kısa sürede tespit edebildiği açıklandı

Köpeklerin corona virüs taşıyan insanları tespit etmede swab testlerinden daha kesin sonuç verdiği, Covid 19 virüsünü bir saniyeden daha kısa bir sürede tespit edebildikleri araştırmacı bilim insanları tarafından açıklandı.

Eğitimli Köpekler Havaalanında

 
Covid 19 üzerinde çalışmalar yapan bilim insanları koku eğitimli köpekleri havaalanında görevlendirdiler.
Yapılan bu görevlendirmede ki amaç eğitimli köpekleri test etmek, Covid 19’un koku ile tespit edilip edilmeyeceğini öğrenmekti.

Swab Testlerinden Daha Başarılı

 
Havaalanında göreve başlayan köpekler, hastalık semptomu göstermeyen dışarıdan bakıldığında sağlıklı görünen kişileri durdurdu. Durdurulan kişilere uzman ekiplerce swab testleri yapıldı ve sonucun hepsinde negatif çıktığı görüldü. Takip altına alınan test sonucu negatif çıkan kişilerde aradan geçen bir iki gün sonra hastalık belirtileri tek tek görülmeye başlandı ve yapılan yeni testlerde sonuçların pozitif olduğu ortaya çıktı.
Araştırmayı başlatan bilim insanları, eğitimli köpeklerin hastalığın insan vücuduna girdiği ilk anda bile tespit edebileceklerini belirttiler. Hastalık ile mücadelede erken teşhisin önemini vurgulayan araştırmacılar, köpeklerle yapılan tespit için swab testlerinden daha iyi sonuçlar verdiğini söylediler.
Dünya genelinde Covid 19 teşhisinde kullanılan swab testleri yüzde 70 olarak başarılı sonuç vermektedir. Ancak havaalanında görevlendirilen üç köpeğin yüzde 100 başarı oranına sahip olduğu biliniyor.

Covid 19 Tespit Eden Köpekler

 
Covid 19 insan vücuduna girdiğinde metabolik olarak farklılıklar meydana getirmektedir. Bu farklılıklar vücut kokusunu da değiştirmektedir. Koku değişimini fark eden köpekler bu sayede Covid 19 virüsünü taşıyan birini anında tespit edebilmektedir.

Köpeklere Eğitim Çalışmaları Başlatıldı

 
Finlandiyalı bilim insanlarının yaptığı çalışmalardan kısa bir süre önce İngiltere’de de köpeklerle ilgili eğitimler başlatılmıştı. Devletten alınan 500 bin sterlin destekle yürütülen projenin başındaki kurumun yöneticisi, “Köpekler bu hastalığı bir saniye gibi kısa bir sürede tespit edebiliyor, biz eğitim çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 
 

Benzer Yazılar

Yukarı