Depremin Baş Kahramanları, Arama Kurtarma Köpekleri

Depremin Baş Kahramanları, Arama Kurtarma Köpekleri

Depremlerin isimsiz kahramanları olan arama kurtarma köpeklerinin önemi geçtiğimiz günlerde meydana gelen İzmir depreminde bir kez daha anlaşıldı. Enkaz altındaki kişileri üstün yetenek ve performanslarıyla aralıksız arama faaliyeti gösteren köpekler depremin baş kahramanı olarak ilan edildiler.

İsimsiz Kahramanlar

 
İzmir depreminde enkaz altındaki vatandaşların arama ve kurtarma sürecine, kokuya duyarlı eğitim almış köpeklerde katıldı. Bu eğitimli 20 köpek afet bölgesinde yer tespitinde bulunarak arama kurtarma ekiplerine yardımcı oluyor, “Köpekli Arama Kurtarma Timi” olarak enkaz altındaki vatandaşların hayatta kalmalarını sağlıyorlar.

Ses Duyarlılığı İle Eğitim Birleşiyor

 
Köpekler tiz seslere karşı son derece duyarlı canlılardır. Hassas duyuları ile hemen sesin olduğu bölgeye yoğunlaşır. Arama kurtarma köpekleri bu yeteneklerini verilen eğitimle, canlı arama bulma güdüsü birleştirirler ve ortaya mucizevi kurtarma anları çıkar.

Kahraman Köpekler Nasıl Seçilir?

 
İnsanlar ile köpekler arasında koku duyarlılığı konusunda büyük uçurumlar vardır. Köpekler ortamdaki az miktardaki kokuyu bile çok yoğun hissedebilmektedir. Bu sebeple kahraman köpekler kokuya duyarlı köpeklerdir. Hassas burunlu bu köpekler aynı zamanda iyi eğitim almış oyuncu karakterli olmalıdır.En çok da enerjik ırklardan seçim yapılır.

Kahraman Köpekler Sosyal Olmalı

 
Kahraman köpek seçimlerinde çoğu zaman Labrador ve Malinois gibi koku duyarlılığı yüksek, eğitimi kolay köpekler tercih edilir. Duydukları herhangi bir sesten olumsuz etkilenmemeleri ve tedirgin olmamaları için sosyalleştirilmeleri gerekir. Sosyalleştirilen bir köpeğin dikkati dağılmamakta, konsantrasyonu bozulmamaktadır.

Bu Köpekler İçin Koku Sesten Daha Önemlidir

 
Arama kurtarma köpeklerinin eğitimleri ömür boyu sürer. Aldıkları eğitimle hassas duyuları zamanla gelişmektedir. Hem koku hem de sese karşı duyarlı olan bu köpekler için koku konsantrasyonun bozulabileceği durumlarda sesten daha fazla önem arz edebilmektedir.

Daha Fazla Arama Kurtarma Köpeği Yetiştirilmeli

 
Ülkemizin coğrafi konumu bakımından deprem, tartışmasız, her an yüzümüze tokat gibi çarpacak bir gerçektir. Bu sebeple büyük yıkımların yaşanabileceği depremlerde enkaz altındaki daha fazla canın kurtarılması için kahraman köpeklerin sayısı artırılmalıdır.Yaşam ile ölüm arasında büyük rol oynayan köpeklere ülkemizce yeterince eğitim verilmeli, gereken önem sadece deprem günlerinde değil her an gösterilmelidir.
 

Benzer Yazılar

Yukarı