Doberman Köpeğin Bilinmeyen Yönleri ve Tüm Özellikleri

Doberman Köpeğin Bilinmeyen Yönleri ve Tüm Özellikleri

Dobermanlar insanlar tarafından her zaman konuşulan bir köpek olmuştur, fakat adından çokta güzel bir şekilde bahsedildiği söylenemez. Bu yazımızda sizlere son derece zeki ve sadık bir köpek olan, ama aynı zamanda da insanların ön yargılı olduğu bir ırk olan Dobermanlardan bahsedeceğiz. 

Doberman  Cinsine Hızlı Bakış   

 Enerji Seviyesi  Yüksek
 Egzersize Olan İhtiyaç  Yüksek
 Oyuncu Karakter  Ortalama   
 Diğer Köpeklerle Arası  Normal
 Farklı Hayvanlarla Arası      Normal
 Çocuklar ile İlişkisi  Normal
 Yabancı İnsana Tutum  Mesafeli
 Eğitebilme Hızı  Hızlı
 Koruma İç güdüsü  Yüksek

Doberman Cinsi Köpeklerin Karakteri 

Doberman, köpek ırklarının arasında insanlarla en iyi anlaşan ırklardan birisidir. Doğru eğitildiklerinde size karşı son derece koruyucu ve bağlı olurlar. Dobermanların, saldırgan ve hırçın bir karaktere sahip oldukları zannedilsede bunlar kulaktan doğma yanlış bilgilerdir. Hırçınlık bu ırkın karakteristik bir özelliği değil, yanlış ellerde olduğunda yönelebileceği bir durumdur. Bu sebeple Dobermanların mizacı sahiplerinin yetiştirme şekline ve tutumuna göre şekillenir. İyi sosyalleştirilmiş bir doberman kesinlikle agresif olmaz. 
 
Bu ırkın en dikkat çeken özellikleri güçlü ve zeki olması. Bu sebepten ötürü askeriyede ve arama kurtarma ekiplerinde sıklıkla kullanılan bir ırktır. Aynı zamanda çok dominant olduğu için eğer ilk kez bir köpek besleyecekseniz bu ırkı tavsiye edemeyiz. Bunun sebebi gereken otoriteyi kuramaz, köpeğinizi doğru bir şekilde eğitemezseniz sizin üzerinizde baskın olmaya çalışmalarıdır.

Doberman  Boyutu, Ağırlığı  ve Ortalama Yaşı 

• Doberman erkeğinin omuzbaşından yere yüksekliği ortalama 68-72 cm, dişi için bu boyutlar 63–68 cm'dir. 
 
• 3 aylık dişi bir dobermanın ağırlığı yaklaşık 10 ila 14 kg arasında olmalıdır. Bu değer 6. ayda, yaklaşık 19 kg ile 26 kg arasındadır. 1 yaşına girdiğinde bu değer yaklaşık 26 ile 38 kg arasında olacaktır. Dişi bir doberman 16 ila 19 ay arasında büyüyecektir.
 
• 3 aylık erkek bir dobermanın ağırlığı yaklaşık 12 ila 15 kg arasında olmalıdır. Bu değer 6. ayda, yaklaşık 23 ila 28 kg arasındadır. 1 yaşına girdiğinde bu değer yaklaşık 32 ila 42 kg arasında olacaktır. Dişide olduğu gibi büyüme süresi yaklaşık 16 ile 19 ay arasındadır.
 
• Dobermanların ortalama ömrü 10-12 yıl arasındadır.

Doberman Köpeğin Bilinmeyen Yönleri

• Dobermanlar bazı yerlerde kişisel koruma veya kolluk kuvvetlerinde kullanıldıkları için çekilebilen veya yırtılabilen zayıf noktaları (kuyruk, kulak) yasal olan ülkelerde kesilebiliyor. Ülkemizde bu tür işlemler yasaktır.
 
• Bazıları tüm bir aileye bazıları ise tek bir insana bağlılık gösterir.
 
• Türün yaratıcısı haydutlarla dolu bölgelerde sık sık yolculuk yaptığından dolayı bu köpeği üretirken her türlü durum için koruma ve bekçilik yapacak türde bir ırk üretmek istedi ve çalışmasında son derece başarılı oldu. 
 
• Dobermanların erkeği ve dişisi arasında mizaç farkının olduğu gözlemlenmiştir.

Yavru Doberman Tavsiyeleri

Öncelikle dobermanlar dominant bir ırk olduğu için ilk defa köpek bakacak tecrübesi olmayan insanlar tarafından bakılması köpeğin yanlış taraflara yönelebilmesine yol açabilir. Bu sebepten ötürü köpekler hakkında yeterli bilgi ve tecrübeniz olduğuna inanıyorsanız, bir doberman beslemenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ki Dobermanlar otoriter ve sözünü dinletebilen sahipler isterler, bundan emin oluncaya kadar otoriteyi test ederler.
 
Farklı ırklarda köpekler ile aynı ortamda bakılmaları durumunda diğer köpeklere karşı lider olma çabasına gireceklerdir. Eğer halihazırda beslediğiniz köpekleriniz var ise ailenize yeni bir yavru doberman almadan önce bu hususa dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Dobermanların Fiziksel Özellikleri

 
Dobermanlar orta büyüklükte köpeklerdir. Tüyleri kısa ve sert, kürkü tek katmanlıdır. Bu sebepten soğuk havalarda üşümeleri kolay bir ırktır. Soğuk ortamlarda bırakmamalı veya ısıtıcılı kulübe, ısı yalıtımlı kulübeler tercih edebilirsiniz.
 
Uzun ve derin bir göğüs yapısı vardır.Dışarıdan baktığınızda kaslı ve zarif gözükür. Bu da Dobermanlara oldukça güzel bir görünüm verir.

Doberman Köpeklerin Olumlu ve Olumsuz Yönleri  

Olumlu Yönleri 
• Görünüm açısından kaslı ve asil bir görünüme sahiptir.
• Bekçilik ve koruma görevlerinde oldukça başarılıdır.
• Hem bahçede hemde evin içinde bakılmaya müsait bir köpektir.
• Eğitilebilme düzeyi oldukça yüksek bir köpektir.
• Sahibinin yakınında bulunmayı aşırı derecede severler.
 
Olumsuz Yönleri
• Doğru şekilde yetiştirilmediklerinde saldırganlığa yatkın bir ırktır.
• Kürk yapısından dolayı soğuk iklimlerde beslenmesi tavsiye edilmez.
• Irk olarak kronik hastalıklara yatkın köpeklerdir.

Doberman Güdüsel öne çıkan Özellikleri

Dobermanların güdüsel olarak en bilinen özelliklerinin başında üreticisininde istediği gibi yani koruma özelliğinin olmasıdır. Bu ırkın koruma ve bekçilik güdüsü o kadar yüksektir ki bir anne dobermanın yavrularını babasından bile koruduğuna şahit olunmuştur. 
Gerek yaşadığınız alanı gerekse dışarıda, sizi yabancılardan ve şüphe oluşturacak her türlü durumdan çok cesur bir şekilde koruyabilecek bir köpektir.

Temel İtaat Eğitimleri

Doberman köpekleri için eğitim son derece gereklidir. Bunun en önemli sebebi çevik yapılarından dolayı çevreye karşı biraz daha saldırgan olma eğiliminde olmaları. Bu nedenle dobermanların temel eğitimleri sosyalleşmeye karşı veriliyor. Aynı zamanda dobermanların zekaları ortalamadan yüksek olduğu için eğer bir doberman sahiplenmek istiyorsanız eğitimi konusunda ve verdiğiniz komutlara geri dönüş alma konusunda sizi üzmeyecek bir ırktır.

Ne Yer? Ne Yemez?

• Köpeğinize yemesi için pirinç gibi buğdaygiller familyasından besinler verebilirsiniz.
• Et, balık ve tavuk türü besinlerde köpeğiniz için faydalı olabilir.
• Tatlı türü şekerli besinleri kesinlikle tavsiye etmiyoruz.
• Aynı şekilde soğan ve sarımsakta köpeğinizden uzak tutmanız gereken besinler arasında yer alıyor.

Beslenme Tablosu

Dobermann, atletik vücuda sahip enerjik bir köpek ırkıdır. Bundan dolayı düzenli ve kaliteli besinlere ihtiyaç duyar. Eğer köpeğinizi düzenli ve doğru bir şekilde beslemezseniz, enerjisini ve sıkça bahsettiğimiz o estetik görünümünü kaybetmesine yol açabilirsiniz.
 
Doberman ırkının, ilerleyen başlıklarda bahsedeceğimiz kronik rahatsızlıklarından birisi olan kalça çıkığına yatkınlığından ötürü bebeklik dönemlerinden itibaren dengeli bir şekilde kuru köpek maması ile beslenmesi ve kilosunun kontrol altında tutulması, bu rahatsızlığın önüne geçebilmekte büyük önem taşır.

Doberman Renkleri

Dobermanlar, Dünya Köpek Federasyonu'nun (FCI) kabul ettiği standartlara göre siyah ve kızıl renklerinde olabiliyor. American Kennel Club (AFC) ise siyah, kızıl, mavi ve kahve rengi fawn olmak üzere bu dört kürk rengini kabul eder. Albino Beyaz renkleri de bulunabilir.

Egzersiz ve Oyun Seçenekleri

Dobermanlar için egzersiz yapmak eğlencenin yanı sıra enerjilerini atmak için çok iyi bir yoldur. Bu ırkın diğer ırklara göre daha enerjik olmasıda dobermanlar için egzersizi çok gerekli kılıyor. Dobermanların küçüklükten itibaren kilosunu kontrol altında tutmanın önemini diğer başlıklarımızda anlatmıştık. Bu sebeple köpeğinize bol bol egzersiz yaptırarak hem eğlenceli vakit geçirip hemde sağlığını korumasına destek olabilirsiniz.
Oyun seçeneklerinin bir sınırlaması yoktur evde besleyenler aklınıza gelebilecek her türlü eğlenceli aktiviteyi yapabilirsiniz. Yürüyüşe çıkmak, top oynamak ve yaz aylarında yüzmeye gitmek yapabileceğiniz birçok aktiviteden bazıları. 

Rutin Bakım Programı

* Tüy 
Tek katmanlı kısa ve sert tüyleri olan dobermanların tüylerini haftada 1 – 2 kez fırçalamanız yeterli olacaktır. Tıraş ihtiyacı yoktur fakat mevsim geçişlerinde tüy dökülme miktarı daha çok olacağından gerekirse banyo yaptırılabilir.
 
* Tırnak 
Tırnak bakımları aksatılmamalıdır ve tırnakları düzenli olarak kısa tutulmalıdır.
 
* Diş  
Düzenli olarak diş taraması gerektirir ve tartar tehlikesine karşı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Yaşam Ortamı ve İlişkileri

* Aile içi insanlar
Dobermanlar, aile içinde bazen tüm bir aileye bazen ise tek bir kişiye bağlanırlar. Eğer küçüklüğünden beri onu bahçede yalnız başına terk etmeyip sürekli ailenin içinde, ailenin bir üyesi gibi davranırsanız gereksiz agresiflik göstermeyecek tam tersi çok oyuncu ve eğlenceli olabilecek bir yapısı vardır.
 
* Dışarısı ve Diğer insanlar  
Irk özelliği gereği korumacı tavrı çok baskın olmasından dolayı köpeğinize sosyalleştirme eğitimini veremezseniz yabancılara karşı şüpheci ve agresif olabilir. Özellikle doberman cinsi köpeğinizin diğer ırklardan farkıda karakteri tamamen sizin elinizde olmasıdır.
 
* Diğer Evcil Hayvanlar
Aynı şekide diğer insanlara olduğu gibi diğer evcil hayvanlarınızla da iyi geçinmesi köpeğinizin sosyalleşme derecesiyle alakalıdır.

Youtube Yorumcuları Ne Demiş? 

#HavHav TV
Benimde aşık olduğum ırklardan birisi olan dobermanlar, çok sert görünmesine karşın aslına bakarsanız gayet sosyal ve oyuncu köpeklerdir. Sahiplerine düşkünlüğü, zekası, enerjisi ve eğitime son derece yatkınlığından dolayı dobermanlar, işçi köpeği sınıfına dahil edilmişlerdir.
 
#Elit Yavru
Dobermanlar diğer ırklar gibi çok sosyal bir ırk değillerdir. Daha çok hayatı tamamen sahibi, sürekli gözü sahibine odaklı yaşayan köpeklerdir ve diğer köpeklerle anlaşması çok kolay olmayan bir ırktır.
 
#Köpek Koleji
Duygu durumları biraz değişik bir ırk, insanın gölgesi gibi yaşamayı ve dirsek temasını aşırı derecede seven bir köpek. O yüzden doberman sahiplenecek kişilerin egzersiz konusunda kendisine güvenmesi gerekiyor.

Çiftleşme ve Gebelik Süreci

Dişi bir dobermanın kızgınlık dönemi ortalama olarak 3 hafta sürmektedir. Genellikle çoğu ırkta olduğu gibi  6 ila 8 ayda bir kızgınlık dönemine girecektir ancak bunun daha erken ya da daha geç olması da mümkündür.
 
Köpeğinizde gebeliği gösteren belirtilerden bazıları meme uçlarının şişmesi ve 25-30 günlük bir gebelikte daha belirgin hale gelmesi. Çoğunlukla gebe kalmasından 45-50 gün sonra, kilo alması nedeniyle karnının şiştiğini fark edeceksiniz. 

Aşı, Veteriner ve Sağlık Bilgileri

Dobermanlar kronik hastalıklara yatkın olan bir ırktır. Köpeğinizde karşılaşabileceğiniz kronik hastalıklardan bazıları şunlardır;
 
• Von Willebrad Hastalığı, kanda pıhtılaşma bozukluğuna yol açar.
• Kalça displazisi, uyluk kemiğinin kalça eklemine tam oturmadığı kalıtsal bir sorundur.
• Progresif Retinal Atropi, retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalığıdır.
• Hipertrofik Kardiyomiyopati, bir kalp hastalığıdır.
 
 6. Hafta  İç- dış parazit aşısı
 6. Hafta  Karma aşısı 1
 9. Hafta  Karma aşısı 2
 10. Hafta  Lösemi aşısı 1
 12. Hafta  Kuduz aşısı
 13. Hafta  Lösemi aşısı 2
 16.Hafta  Fiv aşısı
 1 Yaş üzeri       Karma aşısı, kuduz aşısı ve lösemi aşısı    

Doberman İlginç Haberleri

• ABD'de doberman cinsi bir köpek sahibinin göğsünün sol tarafına sürekli sürtünerek sahibinin meme kanseri olduğunu fark etmesini sağladı.
 
• Antalya'da bir evin yatak odasında yangın çıktı fakat bahçedeki doberman cinsi köpekler itfaiye ekiplerinin daireye girişine izin vermedi.

Dişi, Erkek, Yavru Doberman İsim Tavsiyeleri 

Dişi
Elmas
Merlin
Dandy
 
Erkek
Atlas
Patron
Nero
 
Yavru
Cesur 
Asi
Tina

Doberman Irkının Kökeni

Almanya kökenli olan doberman ırkını 1880'li yıllarda yaşayan vergi memuru Karl Friedrich Louis Dobermann, o dönemde işinden dolayı sık sık tehlikeli bölgelerde seyahet ettiğinden ötürü kendini koruyacak bir ırk yaratmayı amaçlayarak farklı köpekleri kullanarak ortaya bu ırkı çıkarttığı biliniyor.
Tam olarak bilinmesede ırkın geliştirilmesinde German Pinscher, Rottweiler, Beauceron ve Weimanarer ırklarının kullanıldığı düşünülüyor.

Bir Doberman Sahibinin Sözleri

Doberman, kim ne derse desin çok özel bir köpek. Yeri geldiğinde sizi çok cesur bir şekilde koruyan, yeri geldiğinde yüksek enerjisiyle her türlü aktivitede bulunup beraber zevk alabileceğiniz aynı zamanda aşırı derecede sadıklığıyla yanınızdan hiç ayrılmak istemeyecek harika bir arkadaş.
 

 

Benzer Yazılar

Yukarı