Dogo Argentino Cinsi Köpeğin Bilinen ve Bilinmeyen Tüm Özellikleri

Dogo Argentino Cinsi Köpeğin Bilinen ve Bilinmeyen Tüm Özellikleri

Dogo Argentino cinsi köpeklerle ilgili bilinen ve bilinmeyen ya da doğru ve yanlış bilinen tüm özellikleri bu makalemizde bir araya getirdik. Güçlü görüntüsünün altındaki aile sevgisini, baskın tutumu ve koruyucu özellikleri ile ne kadar hırçınlaşabileceğine dair tüm detayları derledik. Bakımı, aile ilişkileri, beslenmesi, aşıları ve çok daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.
 
Dogo Argentino Cinsine Hızlı Bakış
 
Enerji Seviyesi Yüksek
Egzersize Olan İhtiyaç Yüksek
Oyuncu Karakter Yüksek
Diğer Köpeklerle Arası  Orta
Farklı Hayvanlarla Arası  Orta
Çocuklar ile İlişkisi Yüksek
Yabancı İnsana Tutum Mesafeli  
Eğitebilme Hızı Yüksek
Koruma İç güdüsü Yüksek 

 

1- Dogo Argentino Cinsi Köpeklerin Karakteri  

 
Oldukça zeki, hareketli ve güçlü bir ırktır. Avlanma ve koruma içgüdüsü çok belirgindir. Ailesi ile yakın temas halinde olan bir aile köpeğidir ve bu şekilde olumlu özelliklerini geliştirir. Dogo Argentino, oldukça az havlayan bir köpektir. Genellikle yabancılara karşı arkadaşça bir ilgi göstermez. Oynamayı ve öğrenmeyi seven bu ırk, ailesi ile yeterli zaman geçirmeye ihtiyaç duyar. Ailesini korur ve çocukları çok sever. Aynı cinsiyetten köpeklere baskın olma eğilimindedir ve çoğu zaman da uyumsuzdur. Bağımsız ve güçlü bir karaktere sahip olan Dogo Argentino, bu özelliği nedeniyle eğitilmesi biraz zordur. İtaatkâr davranmak onun için oldukça zordur. Kontrolün kendisinde olmasını tercih eder. 

2-  Dogo Argentino Köpeğinin Dişi - Erkek Boyutu, Ağırlığı  ve Ortalama Yaşı

  
 
• Dogo Argentino, güçlü ve atletik yapıya sahip büyük ırk bir köpektir. Erkek köpeklerin boyları 62 - 86 cm arasında değişiklik gösterir. Dişilerin boyları ise 60 - 65 cm arasındadır. 
• Ağırlıkları her iki cinsiyet için de 35 ile 45 kg arasında değişim gösterir.
• Tüyleri pürüzsüz, kısa ve yumuşak yapıdadır. İklim koşullarına bağlı olarak, tüylerin kalınlığı ve yoğunluğu değişim gösterir. 
• Kürk rengi saf beyazdır. Bazen baş bölgesinde siyah bir bölüm olabilir.
• Yaşam süresi, sağlıklı beslenme ve bakımla doğru orantılı olan bu ırk, ortalama 10-13 yıl yaşamaktadır.
 

3-  Dogo Argentino Cinsinin Fiziksel Özellikleri

 
Dogo Argentino; performansı, görünüşü ve karakteri ile oldukça etkileyici bir ırktır. Sportif yapıda olması onu daha kaslı bir görünüme sahip kılar. Kafası oldukça güçlüdür ve ağır bir görünümü vardır.  Ağız kısmı kılıç şeklinde ve geniştir. Bacakları uzun ve kaslı bir yapıdadır. Göğüs kafesi oldukça geniştir. Kulaklar yanlardan yukarı doğru uzar ve üçgen şeklindedirler. Bazı köpeklerin göz çevresinde siyah leke olabilir. Siyah burun beyaz tüyler ile ön plana çıkar. Beyaz kürke sahip olan bu ırkın kürk yoğunluğu yaşadığı coğrafyaya göre değişim gösterir. 
 

4-  Dogo Argentino Köpeğin Bilinmeyen Yönleri

 
Dogo Argentino, iri ve sert bakışlara sahip bir köpek ırkı olduğu için saldırgan olduğuna dair yaygın bir kanı bulunuyor. Ancak bu köpek ırkı, doğru eğitildiği takdirde saldırgan olmadığı gibi sevgi dolu ve oyuncu bir aile bireyi haline geliyor. Yetişkin köpekler agresif eğilim gösterse de genellikle uyarılma olmadığı sürece saldırganlık ve meydan okuma gibi davranış sergilemezler.
 
Aile üyelerine olan yakınlıkları ile bilinen bu köpek ırkı, oyuna düşkün olmalarıyla da bilinir. Enerji seviyesi yüksek olduğu için bu enerjiyi atma gereği duyarlar.  Bunun için günde en az 30 dakika oyun oynamaları ya da egzersiz yapmaları gerekir. Ayrıca, koku alma duyuları çok gelişmiş olan bu köpek ırkı, bazı ülkelerin Narkotik Polis Departmanında görev alabiliyor. 

5-  Yavru Dogo Argentino Tavsiyeleri

 
• Aileye yavru bir Dogo Argentino katmak istiyorsanız, bu ırkın eğitimi ve köpek hiyerarşisinin ilkelerini iyi anlamalısınız. Çabuk ve zevkle öğrenen bu ırk, sevgi dolu ve tutarlı bir liderliğe ihtiyaç duyar.
• Yavru olarak alacağınız bu köpeğin ilerde büyüyeceğini unutmamalısınız. Bu nedenle yeterli alan ve zamanınızın olup olmadığına karar vermelisiniz.
• Eğitimi, yetiştirilmesi ve sosyalleşmesi konularında zaman harcamanız gerekiyor. Bir de köpek eğitimi konusunda tecrübeli iseniz bu ırk sizin için uygun sayılır.
• Yavru bir Dogo almadan önce yaşayacağı alanı, yemek ve su kabı gibi ihtiyaçlarını temin etmeniz gerekiyor. Yavru köpeklerin mesane kasları tam gelişmediği için 2-3 saatte bir tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar.
• Bu ırk sahiplerine karşı duygusal ve sadık köpekler olsa da ırk özellikleri gereği baskınlık kurmaya meyillidir. Bu nedenle eğitimlere yavruyken başlamak çok daha sağlıklı olacaktır.
 

6-   Dogo Argentino Olumlu ve Olumsuz Yönleri  

 
 
Olumlu Yönleri
 
• Arkadaş canlısı ve açık fikirli, öğrenmeye heveslidir.
• Ailesi ile yakın bir bağ kurar ve oldukça güçlü koruyucu içgüdüye sahiptir. 
• Mutlak sadakat ile sevgi gösterir.
• Başta doğa sporları olmak üzere hemen her sporda, eğitilme ile birlikte, sadık ve güvenilir bir arkadaştır.
• Havlama eğilimi oldukça azdır.
• Kısa tüyleri sayesinde bakımı oldukça kolaydır.
 
Olumsuz Yönleri
 
• Ailesine olan sadakati onun yabancılara karşı şüpheci yaklaşmasına neden olur.
• Asla tam teslimiyeti kabul etmez. Kontrolü kaybetmek istemez.
• Doğuştan gelen belirgin bir işitme kaybı ya da sağırlık sorunu ortaya çıkabilir. 
• Büyük köpeklerin çoğunda ortaya çıkabilen kalça displazisi bu ırkta yaygın olarak görülür.
• Genellikle gıda intoleransına eğilimlidir.
 

7-  Dogo Argentino İç Güdüsel Öne Çıkan Özellikleri 

 
Zeki ve güçlü bir ırk olan Dogo Argentino, sert görünüşünün ve bilinenin aksine oldukça sevimli ve aile dostu bir köpektir. Belirgin bir avlanma ve koruma içgüdüsüne sahip olan bu ırk yabancılara karşı saldırgan olmasa da şüpheci yaklaşım sergiler. 
Oynamayı çok seven bu ırk, hızlı öğrenme gösterirler. Küçük yaşlarda verilmeye başlanan eğitim sayesinde, bekçi ve polis köpeği olabilirler. Yüksek koku alma seviyeleri sayesinde bazı ülkelerde narkotik köpeği olarak da eğitilmişlerdir. 
Ailesine olan sadakati ve bağlılığı ile dışarıda koruma köpeği evde ise tam bir aile köpeği konumundadır.  
 

8-  Temel Eğitimleri

 
Dogo Argentino cinsi köpeklerde eğitim yavruluk döneminde başlamalıdır. Eğitimde en önemli nokta eğiticinin tutarlı davranmasıdır. Sertlik ve sevgi orantılı tutulmalıdır. Aksi halde köpek agresif reaksiyonlar gösterebilir. Diğer köpeklere karşı olan toleransını geliştirmek için bir köpek okuluna götürülebilir ya da küçük yaştan itibaren başka bir köpek ile birlikte tutulabilir. Bu durum köpeğinizin diğer köpeklere karşı daha ılımlı yaklaşımını sağlayacak ve sosyalizasyonunu da arttıracaktır.
 

9- Ne Yer? Ne Yemez?

 
• Köpeklerde beslenme söz konusu olduğunda ihtiyaçlar bireysel olarak değişebilir. Tüm köpeklerde olduğu gibi obeziteden kaçınılmalıdır. Ancak bu ırk için obezitenin eklemler üzerinde özellikle zararlı bir etkisi vardır. 
• Dogo gibi büyük köpekler için Barf yani çiğ beslenmenin faydalı olduğu söylenmektedir. Barf; çiğ et ve sebzelerden oluşan bir beslenme yöntemidir. 
• Sadece kuru mamalarla beslemek dört ayaklı dostlarımız için oldukça riskli olabilir. Kuru yiyecekler midede çok şişer. Bu durumda köpeğin tıbbi müdahaleye gereksinimini doğurabilir. 
• Büyük miktarlarda beslenme sonrasında köpeğinizin bir müddet dinlenmesine izin verin. 
• İlk olarak doğal olmak üzere çeşitli vitaminlerle köpeklerin sağlığı desteklenebilir. Özellikle C vitamini birçok hastalığa karşı koruyucu görevi görmektedir.
• Günde bir adet haşlanmış yumurta vermeniz köpeğinizin gelişimini destekler. 
• Haftada en fazla 3 kere mamasına ekleyeceğiniz somon ya da ton balığı köpeğinizi destekleyecektir.
• Bu ırkın çoğu yoğurdu çok sever. Günde 1 kaşık ya da haftada 1 kâse olarak vereceğiniz yoğurt, köpeğinizin kas ve iskelet sistemi gelişimini destekleyecektir.
• Yukarıda belirtilen ek gıdalar her köpek için farklıdır. Öncelikle köpeğinizin alerji ya da gıda intoleransı olup olmadığına dikkat etmenizi öneririz.
• Verilebilecek besinlerin yanı sıra kesinlikle verilmemesi gereken besinler de vardır. Bunlar; alkollü içecekler, çikolata ve tatlılar, avokado, sarımsak, soğan.  İnsanlar için faydalı olan kiraz, badem, kereviz gibi besinler de köpeğiniz için uygun değildir. 
 

10- Beslenme Tablosu

 
Dogo Argentino ırkı özellikle cilt hastalıklarına oldukça yatkındır. Gıda intoleransına eğilimli oldukları için sindirim problemi yaşayabilirler. Kusma, cilt problemi ya da ishal benzeri sorunlarla karşılaşıldığında veteriner hekime danışarak diyet değişikliğine gidilmelidir.
 
Genç yaştan itibaren yüksek enerjili mamalar ile beslenmelidir. Yüksek enerji içerindeki yüksek proteinden kaynaklanmalıdır. Tahıllı mamaların aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. 
 

11-  Dogo Argentino Türleri ve Renkleri 

 
Dogo Argentino, her zaman saf beyaz renklidir. Bazen, nadiren de olsa kafa bölgesinde siyah renkli bir maske bulunabilir. 
 

12-  Egzersiz ve Oyun Seçenekleri

 
Hareket etme dürtüsü yüksek olan bu ırkın, küçük apartman dairesinde yaşaması söz konusu değildir. Doğada yapılacak uzun yürüyüşler bu ırk için idealdir. Erken yaşlardan itibaren eğitime başlanırsa; koşarken, ata binerken veya uzun bisiklet turlarında size eşlik edebilir.  İyi bir koku alma güdüsüne sahip olduğu için bu tarz aktiviteler onun için ilgi çekicidir. Sürekli tekrar edilen egzersizlerden kolayca sıkılır. Avlanma ve koruyucu içgüdülerini yaşatmak ve harekete geçirmek için yapılacak olan egzersizler de bu ırk için idealdir.
 

13-  Rutin Bakım Programı

 
 
* Tüy 
Kısa ve beyaz kürke sahip olan bu ırk için tüy bakımı oldukça kolaydır. Sadece haftada 1-2 tarama işlemi ile kir ve ölü tüylerden kurtulabilirsiniz. 2-3 ayda bir kez köpekler için özel şampuanlar kullanılarak yıkama işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca beyaz tüylü köpekler için özel olan şampuanlar da seçilebilir. Tüy bakım rutinine erken yaşlarda başlanması büyüdüğünde bu işlemi zevkli hale getirebilir.
 
* Diş  
Kendi diş bakımımız gibi köpeklerin diş bakımı da önemlidir. Köpekler için özel üretilen diş fırçaları ile dişler fırçalanabilir. Ayrıca köpek diş sağlığı için geliştirilmiş olan yenilebilir kemirmelikler de kullanılabilir. 
 
* Yüz 
Yüz temizliği için ekstra bir özene gerek yoktur. Köpeğiniz uyandığında göz çevresinde çapaklarla karşılaşabilirsiniz. Bunları ıslak bir mendil ya da pamuk yardımı ile yüzden uzaklaştırmanız yeterli olacaktır. Fazla miktarda ve sıvı şeklinde çapakla karşılaşılırsa veteriner hekime danışılmalıdır. 
 
* Kulak
Kulak temizliği her köpek için özeldir. Ancak Dogo cinsi köpeklerde bu durum gıda intoleransı ile doğru orantılı gelişebilir. Alerjik reaksiyon gösteren bu ırkta kulak kaşıntısı fazlaca olabilir. Bu durumda veteriner hekime danışılmalı ve kulak temizleme suyu ile haftada 1-2 kez kulaklar temizlenmelidir.
 
* Tırnak 
Tırnak bakımı bu ırk için aslında oldukça kolaydır. Kesme işlemine gerek duyulmaz. Çünkü köpek kendisi yürürken tırnaklarını törpülemektedir. Ancak farklı bir durumda tırnakların kesilmesi hem aile için hem de köpeğin kendisi için iyi olacaktır. 
 

14- Yaşam Ortamı ve İlişkileri

 
 
* Aile içi insanlar
Ailesine karşı oldukça sevecen ve korumacıdır. Ancak doğası gereği baskın karaktere sahip olan bu ırk için yavruluk döneminde eğitime başlanılması gerekmektedir.
 
* Dışarısı ve Diğer insanlar  
Dışarıya karşı ya da diğer insanlara karşı şüpheci yaklaşım sergiler. Özellikle ailesine karşı koruyucu içgüdüsü ile hareket eden bu ırk için diğer insanlar tehdit teşkil eder. Küçük yaşlarda eğitime başlanılmasının önemi bu noktada devreye giriyor. Dışarıda ya da diğer insanlara karşı saldırgan hareketler sergilemesini engellemek amacı ile erken yaşta sosyalleştirilmesi oldukça önemlidir.
 
* Diğer Evcil Hayvanlar
Bu ırk diğer evcil hayvanlarla çok da iyi anlaşamaz. Sürekli bir üstünlük kurma eğilimindedir. Bu ırkın yanında ikinci bir evcil hayvan düşünülüyorsa bunun yavruluk döneminde alıştırılması  önemlidir. 
 

15- Youtube Yorumcuları Ne Demiş?  

 
# Köpek Koleji
Çok cesur köpeklerdir. Eğitilebilirlikleri oldukça yüksektir. Düzgün yetiştirildikleri taktirde çok iyi ev köpeği olabilirler. Bu ırk oldukça sadık, insana bağlı bir ırk. Dirsek temasını seven bir ırk. Aktif, egzersiz ihtiyacı yüksek bir ırk. Bu nedenle düzgün egzersiz edilmesi gerekiyor. Bu ırkta en çok dikkat edilmesi gereken sosyalizasyon. Sosyal davranışları iyi şekillendirmek gerekiyor. Çünkü istediği zaman çok sert olabilen bir ırk. Bir koruma köpeği çünkü. Dolayısı ile sosyal algılar içinde yetiştirilmediği taktirde istenmeyen olayların yaşanabileceği bir ırk. Ama düzgün yetiştirildikleri zaman da harika bir pet olabiliyorlar. 
 
# Köpekler Hakkında Her Şey
Sevilmekten, çocuklardan, yemeklerden, aile içindeki her sevimli şeyden hoşlanan bir dost. Ailedeki tüm bireyleri sahiplenirler. Ancak konu ailenin karşısındaki bir düşman ise o tam anlamıyla bir cellat. Dogo Arjantin harika bir bekçi köpeği olarak faydalanılan bir köpek olarak dikkat çekmektedir. Ailesine aşırı şekilde bağlıdır. Günlük olarak antrenman yapmak zorundadır. Günlük minimum 1 saat zaman ayrılması gerekmektedir. 
 
# Ergün Turgan K9
Yüksek derecede egzersiz ihtiyacı vardır. Araziyi, tabiatı çok seven köpeklerdir. Ailesine çok düşkün köpeklerdir. Okşanmayı, ellenmeyi, sevilmeyi, öpülmeyi çok seven hayvanlar. O cüssesinin altında hassas bir kalbi var. Bu köpeklere Beyaz Ölüm Meleği diyorlar, değil. Bu köpekler Beyaz Melek. 
 

16-   Çiftleşme ve Gebelik Süreci

 
15- 19 ay yaş dönemleri ilk çiftleşme için uygun kabul edilir. Dişi köpekler erkeklere göre cinsel erişkinliğe daha erken yaşta ulaşır. Dişi köpeğin çiftlemeye hazır olduğunu anlamak için veteriner hekime danışılmalıdır. Bunun haricinde sahibinin de gözlemlemeleri önemlidir.  Dişi köpekte; davranışları, cinsel organı gibi hususlar gözlemlenmelidir. 
Genel olarak çiftleşmede dişi köpeğin kendini daha huzurlu hissedeceği yer tercih edilmelidir. Bazen erkek bazen de dişi köpek çiftleşmek istemeyebilir. Bu gibi durumlara dikkat edilmelidir. Aksi halde yaralanmalar olabilir.  
Çiftleşme sonrasında gebe hamile kalan köpek 55-68 gün içerisinde doğum yapar. Hamilelik döneminde köpeğe özel mamalar verilmelidir. 
 

17-   Aşı, Veteriner ve Sağlık Bilgileri

 
Güçlü ve sağlam görünüme sahip olan Dogo Argentino ırkı kalıtsal olarak bazı hastalıklara meyillidir. Özellikle sağırlık bu ırk için yaygın olarak görülür. Yavruluk döneminin altıncı haftasında işitme testi yaptırılabilir.  En sık görülen diğer sağlık sorunu ise kalça displazisidir. Kalça eklemlerinin yanlış gelişmemesi için özellikle yavruyken; merdiven çıkmamasına ve çok yorucu egzersizler yapmamasına dikkat edilmelidir.
Bu ırk, cilt ve sindirim problemlerine neden olan gıda intoleransına eğilimlidir. Küçük yaştan itibaren kaliteli mamalar ile beslenmelidir. Beklenmedik bir durumla karşılaşıldığı takdirde veteriner hekime danışılmalıdır. 
Yavruluk döneminde yapılması gereken aşılar olduğu gibi düzenli olarak yapılması gereken parazit aşıları gibi farklı aşılarda mevcuttur. Aşı uygulama takvimi şu şekildedir;
 
         YAŞ                                                    UYGULAMA   
6.Haftalık Puppy DP
7.Haftalık İç ve Dış Parazit Uygulamaları
8.Haftalık 1. Karma Aşı
9.Haftalık Bronşin-KC aşısı ile iç parazit uygulamasının tekrarı
10.Haftalık 1. Corona virüs Aşısı
11.Haftalık 2. Karma Aşı
12.Haftalık 1. Lyme Aşısı
13.Haftalık Kuduz Aşısı
14.Haftalık 2. Corona virüs Aşısı
15.Haftalık 2. Lyme Aşısı

 

18-  Dogo Argentino İlginç Haberleri 

 
Bombon adlı popüler bir Dogo Argentino, "El Perro" filminde önemli bir rol oynuyor . Film Patagonya'da geçiyor. Hayatın anlamını köpeğiyle bulan işsiz bir adamın hikayesini anlatıyor.
 

19- Dişi, Erkek, Yavru Dogo Argentino İsim Tavsiyeleri    

 
 
Dişi                   Erkek                 Yavru                  
• Milka • Casper •Chapo 
• Jaymie   • Paşa • Efes
• Balım • Sayko • Tuti 

 

20- Dogo Argentino Irkın Kökeni Hakkında 

 
Cinsin üretim amacı; pumaları, panterleri ve diğer güçlü vahşi hayvanları avlamak için uygun olan güçlü bir av köpeği yaratmaktı. Güçlü, coşkulu ve azimli olan bu köpekler, avlanma taleplerini en iyi şekilde karşıladıklarını gösterdiler.  
 
Daha sonra Dogo Argentino'daki belirgin uyanık fark edildi. Bu nedenle, Arjantin'de popüler bir köpektir.  Sadece avlanmakla kalmaz, aynı zamanda evi ve bahçeyi de korur.
Ev sahibi ailesine olan belirgin sadakatlerinden dolayı, iyi bir aile ve refakatçi köpektirler. 
 

21- Bir Dogo Argentino Sahibinin Sözleri

 
Genel kanıya göre saldırgan bir ırk olarak bilinen bu köpekler sanılanın aksine tam bir aile köpeği. Yavruluk döneminde gerektiği şekilde eğitildiği zaman sizi hiçbir şekilde yalnız bırakmayacak sadık bir dost oluyor.
 
Bir Dogo Argentino dosta sahipseniz dışarıda asla zarar görmezsiniz. Genelde insanlar ondan korkuyor ve size yaklaşamıyorlar. Sürekli sevilmek isteyen bu arkadaş dışarıda farklı bir karaktere bürünüyor ve sizi her zaman koruyor. Ancak bu cins bir köpek sahibi olacaksanız mutlaka ama mutlaka eğitimli olmalısınız.
 

Benzer Yazılar

Yukarı