Veterinerlerden Köpek sahiplerine Uyarı: Köpeklerinizi Dondurucu Soğuklardan Korumak İçin Önleminizi Alın

Veterinerlerden Köpek sahiplerine Uyarı: Köpeklerinizi Dondurucu Soğuklardan Korumak İçin Önleminizi Alın

Veterinerlerden Kış Aylarında Dikkat Edilmesi Gereken;

 
 
Önde gelen veterinerler, köpek sahiplerini, yılın en soğuk mevsiminde ortaya çıkan ölümcül tehditlerle yüzleşmeye hazır olduklarından emin olmaları konusunda uyarıyorlar. Köpekler, sıcaklıkların düşmesi, kar ve buzun Ocak ayının ortasında tehlikeli durumlar ortaya çıkarması nedeniyle uyarılarda ve önerilerde bulundular. Donma önleyici zehirlenmelerden, trafik kazaları riskinin artması, tuz ve kum üzerinde yürümenin zararlı etkilerine kadar, köpeklerin sahiplerinin hayvanlarını güvenli ve sağlıklı tutabilmeleri için kış tehlikelerine karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarıyor.Vücudunu izole etmek için köpeklerin kürkü olmasına rağmen, don ısırığı ve hipotermi, özellikle yaşlı, çok genç ya da sadece ince kürke sahip olan hayvanlar için potansiyel olarak ölümcül tehditlerdir.

Kışın Alınması Gereken Önlemler ve Tavsiyeler

 
 
Köpeğinizi dışarı çıkardığınızda buz ve karın toplandığı patileri düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Ayak parmakları arasındaki boşlukların donma riski de vardır. 
 
Yolları ve kaldırımları buz tutmasını önlemek için kullanılan tuz ve diğer kimyasal maddeler de köpeğinizin patilerini tahriş edebilir. Küçük aşınmalar yaşarsa, eve döndüğünüzde patileri bir bez ve ılık suyla silmenizi tavsiye ederiz.
Tazı ve Chihuahua gibi kısa tüyleri olan ince kürklü köpekler soğuğu hissedebilir ve köpeğiniz yaşlandıkça soğuğunu daha fazla hissetmeye başladığını görebilirsiniz.
Köpekler, insanlar gibi soğuk havaya karşı da hassastır ve hipotermi, aşırı sıcaklıklara maruz kalmaları halinde bu büyük bir risktir. Çoğu köpek, egzersiz yaparken kıyafet olmadan iyi olacak, ancak dışarıda uzun süre geçirme ihtimaliniz varsa, bir tane almayı düşünmelisiniz.
 
Bununla birlikte, Alaskan malamutes ve St Bernards gibi bazı ırkların soğuk ortamlar için uygun olduklarını ve bir kıyafete ihtiyaç duyma ihtimallerinin düşük olduğunu göz önünde bulundurun.
 
Köpek sahiplerinin hayvanlarını soğuk havalarda uzun süreler yerine normal kısa yürüyüşlere çıkarmaları ve hayvanlara genç, yaşlı gibi durumları göz önünde bulundurmadan su geçirmez bir kıyafet almaları öneriliyor.
Hayvanların gün ışığında, havanın daha ılık olduğu zamanlarda yürütülmesi ve hayvanların yağmurlu ve karlı havalarda havluyla kurutulmasının sağlanması, tüylerinin buz ve kardan korunması gerektiği uzmanlar tarafından öneriliyor.

Kışın Azalan Egzersiz Süreleri

 
 
Daha az gün ışığında ve daha soğuk, daha yağışlı havalarda, köpeğinizin yaz aylarında yaptığı kadar egzersiz yapmadığını görebilirsiniz. Obezite köpeklerde büyüyen bir problemdir ve kronikten akut hastalığa yol açabilir. Bu yüzden kilosunu ve yiyecek alımını izlemek iyi bir fikirdir, çünkü kışın kilo almasını önlemek için beslenme öğünlerini azaltmanız gerekebilir.
 
 
Düşük ışıkta veya karanlıkta yürüyorsanız, fosforlu bir kıyafet ve tasmayı düşünün. Köpeğinizin tasmasına yanıp sönen bir ışık da ekleyerek onu daha kolay tespit edebilirsiniz. Karayolu trafik kazaları, kış aylarında köpeklerde büyük bir yaralanma ve ölüm nedenidir ve acil kliniklere ve hastanelere düzenli olarak yaralı köpekler kaldırılır. Bunun sebepten daima köpeğinizin bir mikro çip takılı olduğundan emin olun.

Antifirizlere Karşı Dikkatli Olun

 
 
Kış mevsimindeki kimyasallardan en kötüsü, bir otomobilin radyatöründen sızabilecek antifrizdir. Bilindiği gibi etilen glikol çok tehlikelidir.
Tatlıdır ve nispeten küçük bir miktar bile ölümcül böbrek hasarına neden olabilir. Erken aşamalarda, köpeğiniz sarhoş görünebilir. Köpeğinizin de korktu gözlemliyorsanız, etilen glikol yutmuştur, gecikmeden veterinerinize başvurunuz.

Kış aylarını Evde Geçiren Köpekler İçin Ev Bitkileri konusunda Dikkat Edilecekler

 
 
Poinsettia bitkisinin parlak renkli yaprakları tahriş edici bir özsuyu içerir. Bitki büyük miktarlarda yenilirse zehirlidir, ancak kökünüzün özsuyundan ve özsuyu tahrişinden dolayı yeterince yutması muhtemel değildir. Ancak güvenli tarafta olmak için, Atatürk çiçeği köpeğinizin erişemeyeceği bir yerde saklayın. 
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı