Dünya'nın En Zeki 10 Köpek Cinsi

Dünya'nın En Zeki 10 Köpek Cinsi

Her evcil hayvan sahibi kendi köpeğinin bir dahi olduğunu düşünür. Fakat en zeki köpekler size karnını kaşıtmaktan veya attığınız topu getirmekten daha fazlasını yapabilir. Zeka söz konusu olduğunda, bazı köpek cinsleri diğerlerinden daha çok öne çıkıyor. Peki o zaman asıl soruya gelelim, bir köpeği zeki kılan nedir? 
 
Psikolog Stanley Coren, yaklaşık 200 köpek çiftliğinde yaptığı araştırmada köpek ırklarının zeka düzeylerini komut anlama, itaat etme ve uyum sağlama yeteneğine göre değerlendirerek birtakım sonuçlara ulaştı.
 
Bu sonuçlara göre dünyanın en zeki kabul edilen 10 köpek cinsinin yapabildiklerini duyduğunuzda gerçekten çok şaşıracaksınız. Bu cinslere, ortalama 250 kelimeyi öğretebiliyorsunuz ve bu komutları ortalama beş tekrarda öğrenebiliyorlar. Buda demek oluyor ki ortalama 2 yaşındaki bir çocuk kadar zekiler.
 
Bu yazımızda sizlere yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen en zeki 10 köpeği listeledik.

10. Sırada "Alabay"

 
Korumacı bir  karaktere sahip olan Alabay ırkı, yabancılara karşı içgüdüsel bir saldırganlık beslese de, sahiplerine yani size karşı oldukça sadık yapıda. Zeki, atletik ve tetikte olması sayesinde, Alabay ırkı fazlasıyla iyi bir bekçi köpeği haline geliyor.
 
Diğer köpekler ile bir arada kalmaktan pek hoşlanmayan bu ırk, özellikle aynı cinsiyetteki diğer köpeklere karşı üstünlük kurmaya çalışabilir. Bu durumda saldırganlaşabilen Alabay köpekleri mümkünse tek başlarına beslenmeli.

9. Sırada "Rottweiler"

 
Güçlü ve asil Rottweiler, ataları Mastiff’in gücünü ve zekasını taşır.
 
Heybetli görünüşü ve sert bakışlarıyla bazen ürkütücü görünse de sahibine oldukça bağlıdır. Koruma içgüdülerinin çok yüksek sebebiyle genellikle koruma köpeği veya kılavuz köpeği olarak kullanılan bu asil ırk, size saatlerce bekçilik yapabilir veya ruh sağlığınıza destek olmak için bir terapist gibi günlerce yanınızdan ayrılmayabilir.

8. Sırada "Labrador Retriever"

 
İnanılmaz sabırlı, koruyucu ve zeki oluşlarıyla bilinen bu harika ırk ayrıca engelli insanların hayatlarında oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü sahiplerinin istediği her işi yapmak konusunda eğitilebilirler.
 
Ayrıca güçlü koku alma duyuları sayesinde narkotik köpeği olarak da görevlendirilebilirler. Çeviklik ve eğitim konusunda çok yetenekli olan bu ırk Amerika’da 27 yıl boyunca ülkenin en popüler köpek ırkı olmuştur.

7. Sırada "Kafkas Çoban Köpeği"

 
Dünyanın en cüsseli ve iri köpeklerinden biri de hiç kuşkusuz Kafkas Çoban Köpekleridir. Normal köpeklerin boyutuna yaklaşık birkaç aylıkken ulaşan bu ırkın genleri gereği serin ve soğuk havalarda enerjisi çok yüksektir. 
 
Zeki, hassas ve sadık bir karakteri olan Kafkas çoban köpekleri Güney Rusya’dan Azerbaycan’a, oradan İran ve Türkiye’ye kadar bir çok ülkede görmek mümkün. Bu ırk oldukça değerlidir.

6. Sırada "Doberman Pinscher"

 
Hakkında birçok hikâye duyduğumuz, yanlış eğitim ya da eğitimsizlik nedeniyle olumsuz bir ün sahibi olan Doberman’lar gerçekte enerjik ve inanılmaz koruma yeteneklerine sahip köpeklerdir.
 
Doberman’lar ezberleme ve emirlere uyma hızlarıyla öne çıkarlar. Bu nedenle genellikle polis, koruma ya da iz sürme köpeği olarak kullanılırlar.

5. Sırada "Golden Retriever"

 
Eski zamanlarda av köpeği olarak kullanılan bu ırk şimdilerde birçok evde, özellikle çocuklarla mutluluk içinde yaşarlar.
 
Golden Retriever cinsi köpekler, otizmli çocuklar için sosyal entegrasyon programlarında, kurtarma operasyonlarında, inanılmaz koku alma duyuları sayesinde uyuşturucu terapilerinde ve daha birçok farklı insan yararına olan aktivitelerde kullanılmaktadırlar.

4. Sırada "Alman Kurdu"

 
Komut uygulama ve itaat konusunda inanılmaz yetenekleri olan bu asil ırkı listede görmek hiç de şaşırtıcı değil. Kendinden emin, cesur ve güçlü olduğu kadar zeki de olması, onun polis, tıbbı yardım ve terapi köpeği olarak görevlendirilmesine neden olmuştur. 
 
Hayati becerileri hızlı bir şekilde öğrenme ve acil durumları takip edebilme yetenekleri sayesinde en akılı köpek ırklarından birisi olarak kabul edilir. Ayrıca Alman kurtları eğitilmesi en kolay ırklardan biri olduğundan sık sık dizilerde ve sinema filmlerinde karşımıza çıkarlar.

3. Sırada "Kangal"

 
Kangal ırkının, sürü koruma ve sürüye uyum yeteneği onu en iyi sürü koruma köpeklerinin ilk sırasına oturtmuştur.
 
Ancak, Kangal özgürlüğüne düşkün bir ırk olarak itaat programlarında çok da başarılı değildir. Fakat bu veri, Kangal’ın zekasının yetersizliğini işaret etmez. Yat, kalk, otur gibi komutları pek ciddiye almaması, Kangal'ın zekasının düşüklüğünden değil tabiri caizse pek işine gelmemesinden dolayıdır.

2. Sırada "Poodle Toy / Kaniş"

 
En zeki köpek cinsleri listesinde görmeyi beklemediğiniz bir köpek olan Kaniş, talimatları hızlı bir şekilde kavrama ve anında tepki verme yetenekleri nedeniyle en akıllı köpek ırklarından biri olarak kabul edilirler.
 
2-3 yaşındaki bir insan kadar zeki olan bu ırk inanılmaz bir problem çözme becerisine sahiptir. Onu çeşitli gösterilerde görebilmeniz mümkündür, adeta bir star enerjisiyle hünerlerini sergilemekten çekinmezler.

1. Sırada "Border Collie"

 
Border Collie, İngiltere-İskoçya sınırında yaklaşık 300 yıldır çoban köpeği olarak kullanılan bir ırktır. En zeki ırklardan biri olarak kabul edilen bu sevimli köpeğe yetenek yarışmalarında sıklıkla rastlamanız mümkündür.
 
Şampiyonumuz  Border Collie yavru fiyatlarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.
 
Border Collie’lerin bu listenin en üstünde yer almalarının sebebiyse yeni bir komutu 5 saniyenin altında bir sürede anlayıp, ortalama 250 kelimeyi akıllarında tutabilmeleridir.

Benzer Yazılar

Yukarı