En Fazla Tercih Edilen Pug Köpeği Türü Hangisidir?

En Fazla Tercih Edilen Pug Köpeği Türü Hangisidir?

Pug ırkından gelen köpeklerin farklı cinsleri bulunmaz ama farklı renklere sahip olan köpeklerdir. Siyah, beyaz, kayısı, krem ve gri olan renkler dikkat çeker. İnsanlar tarafından en fazla talep edilen renk siyah ile beyazdır. Farklı renklerden olan Pug köpekleri çiftleştirmede yavruların rengi köpeğin DNA’sına bağlı şekilde değişir. Çevrede en fazla krem rengiyle karşılaşırsınız.
 

En Yaygın Pug Rengi

 

Açık Kahve ( Krem )

Pug köpek ırkında en yaygın olan renktir ve insanlar tarafından en fazla bilinen türdür. Birçok insanın Pug köpeği denilince aklına krem rengi gelir. İki krem renginin çiftleşmesi sonucunda büyük olasılıkla krem rengi yavrular meydana gelir.
 

Siyah Pug

Siyah Pug köpeklerine genelde kraliçelerin evlerinde yer almıştır. Hatta eski dönemlerde siyah renkli bu köpekler kabul edilmeyen yavru olarak da kaynaklara geçmiştir. Siyah yavruların doğması tamamen çiftleşen köpeklerin DNA’sına bağlıdır. Günümüzde Pug renkleri arasında en fazla tercih edilenler arasında yer alır.
 

Beyaz Pug

Beyaz renk Pug ırkında farklı bir renk çeşididir. Bazı kişiler bunların albino hastalığına sahip olduğunu düşünse de durum bu şekilde değildir. Beyaz Puglar en nadir görülen renkler arasında yer alır ve tüyleri oldukça ışıltılıdır. Beyaz renge sahip olan köpeklerin çoğunluğunun göz bölgesinde gözyaşı sorunu bulunur. Bu sorun kısa sürede tedavi altına alınabilir. Renklerinin farklı olması kişiliklerinin farklı olacağı anlamına gelmez.
 

Gri ( Gümüş ) Pug

Gri yani gümüş rengi Pug köpekleri eşsiz düzeyde bir varyasyondur. Hatta yeni doğan yavrular arasında yer aldığında köpek üreticileri bunları ilk etapta siyah zannedebilir. Yavru büyümeye başladıkça gerçek ortaya çıkar. Nadir olan renkler arasında yer almaktadır.
 

Pug Kişilik, Bakım ve Sağlık

Pug köpek cinsi eğlenceyi görkemiyle birleştirmiş olan bir köpektir. Arkadaş canlısı olan tarafının yanı sıra kendine güvenen bir yapısı da bulunur. Sahibini her daim mutlu etmeyi seçer. Kişilik açısından uysal olan Puglar kendini aile üyelerine sevdirir.
 

Bakımı

     •  Pug köpeklerinin bakıma oldukça kolay ve azdır.
     •  Özellikle tüylerindeki ölü saçların çıkartılması adına fırçalama işleminin düzenli yapılması gerekir.
     •  Yüz kırışıklıklarında oluşabilecek olan enfeksiyonların önüne geçmek için düzenli temizlik ile kurutma işlemi yapılmalıdır.
     •  Egzersiz açısından günlük 20 dakika yürüyüş yeterli olur. Enerjik yapısı sayesinde hareketli bir yürüyüş sizleri bekler.
     •  Neme ve ısıya karşı duyarlı olduklarından sıcak ortamlarda dikkat edilmelidir.
 

Sağlık

Pug köpekleri 12 ila 15 sene aralığında bir ömre sahiptir. Kalça displazi, cilt enfeksiyonları, obezite alerji sık gözlemlenen sağlık sorunları arasındadır. Özellikle cilt kırışıklarından kaynaklı enfeksiyonlar meydana geldiğinden temizliğine dikkat edilmelidir. Bunların yanı sıra düzenli olarak veteriner hekim kontrollerinin yapılması sağlık açısından oluşabilecek her türlü sorunun önüne geçilmesini sağlar.

Benzer Yazılar

Yukarı