Köpek Besleyenler için Ev Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Köpek Besleyenler için Ev Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Köpekler sadık bir dosttur. Köpekler de insanlar gibi alerjiye sahip olabilirler. Evde temizlik olarak kullanılan malzemeler, insanlarda alerji oluşturduğu gibi köpeklerde de oluşturabilmektedir. Ayrıca havasız, temiz olmayan ortamlardan da oldukça rahatsız olur. Kendimiz için temizlik malzemesi için zararlı olmayan, organik olanları kullanırken onlar için de aynı malzemeleri kullanmanız gereklidir.

Evlerde Temizlik İçin Kullanılabilecek Olan Malzemeler

 
 
Temizlik malzemeleri olarak kullanılan, deterjanlar, sabun ve cilalar ve her evde kullanılmakta olan köpeklerin içmesi hatta yalaması ve bazen bu maddelerle temas etmesinde bile alerjik reaksiyonlara ve hatta zehirlenmesine sebep olmaktadır. Bu tarz maddeleri sadık küçük dostlarımızın ulaşamayacağı yerlerde bulunması gerekmektedir. 
 
Temizlik yaparken de bu kullanılan malzemeler dikkat eksikliğimiz sonucunda yiyecek ve içeceklerine karışabileceklerdir. İlk olarak temizlik yaptığımız yerden, malzemeleri bulundurduğumuz ve hemen kullandığımız malzemeleri kullanırken o odadan ve bulunduğumuz yerden küçük sadık dostlarımızı uzaklaştırmalıyız. İçinde deterjan bulunmakta olan kovaları onlar içme suyu zannedip içebilirler. Hatta bazen o suyu oyuncak zannedip patilerini sokup oynamak isteyebilirler. 
 
Küçük sadık dostlarımız bu suları yerden yalayabilir, bu gibi durumlarda derhal dostunuzu en yakın bir veterinere götürmelisiniz. Üzücü olan sonuçlar ve tehlikeli olan durumlar için önlem almakta her zaman fayda vardır. Bu sebeple bu tarz temizlik malzemeleri onların göremeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmek gereklidir.
 
Bizim vücudumuza zararlı olan maddeler dostlarımızın alışkın olmadığı maddeler olduğundan dolayı daha da zararlı bir hale gelebilir. Küçük sadık dostlar evde geçirdiği zaman içerisinde, çoğunlukta yerde oynayarak, kimi zaman yuvarlanarak ya da evin her köşesini koklayarak zaman geçirmektedirler. Böyle bir durumda temizlik malzemelerinin içermekte olduğu, amonyak, formaldehit ve fetol gibi kimyasal olan maddeler, dostlarımız için hayati olan sonuçlara hatta ve hatta ölüm tehlikesine kadar varan sonuçlara yol açabiliyor. O anda alerjilere sebep olmasa dahi köpeklerde de insanlarda olduğu gibi çeşitli kanserlere neden olabilmektedir. 

Yerler İçin Sirkeli Su

 
 
Evde yerleri silmek için kullanılabilecek, anti bakteriyel ve doğal olarak kullanılabilecek olan madde arasında sirke bulunmaktadır. Sirkeli su karışımını evin her köşesinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle evinizde sürekli yerlerde yatan, yerlere düşen yiyecekleri yalayan ya da yiyen ya da her yeri aralık bırakmadan koklayan evcil hayvanlarımız için kullanılabilecek yer silme maddesi olarak sirkeli su güzel ve güvenilir bir tercihtir. Ayrıca sirkeli suyla silinen zeminlerin ardından da soda kullanarak cilalama yapılabilmektedir.
 

Camlar İçin Kullanabileceğiniz Limon

 
 
 
Camları ve cam olan yüzeyleri, leke bırakmayacak biçimde ve bunu kolay yaparak ve tamamen doğal olan ürünlerle temizleyebilirsiniz. 2 litre olan suya 5 kaşık olan limon suyu karıştırarak cam temizleme suyunu hazırlayabilirsiniz. Arkasını görebildiği bir malzemeyi kabul ettikleri, hem burun hem de ağızlarını dayadıkları camlar için kullanılabilecek olan en ideal olan malzeme limondur.
 

Köpek Oyuncaklarının Da Temizlenmesi Gereklidir
 

 
 
Çoğu köpek sahibi olanlar, küçük sadık dostlarımızın oyuncaklarını çamaşır makinasında yıkamaktadırlar. Bu sağlıklı olan bir yöntem değildir. Ayrıca yine bu oyuncaklar için de sirkeli su daha iyi bir arınma da kullanılan malzemedir.
 

Mutfak ve Banyo Da Kullanılması Gereken Malzemeler
 

 
 
Mutfak ve banyolarda güvenilir ve ucuz olarak kullanabileceğiniz en iyi madde karbonattır. Yeterli olacak şekilde serpiştirdiğiniz karbonatları, nemli veya ıslak olan bir bezle silebilirsiniz. Eğer mutfak yüzeylerinde yağ bulunuyorsa; yağ için de karbonata tuz ekleyebilirsiniz. 
Bir yüzeyi temizlemek için 2 su bardağı suya, 3 yemek kaşığı olacak şekilde sıvı sabun ve doğal olan ve aynı zamanda anti bakteriyel özelliğe sahip, mantar oluşmasını önleyen 25 damla çay ağacı yağı ile karıştırarak, yüzeyi bununla temizleyebilirsiniz.
 

Koku Giderme Amacıyla Karbonat

 
 
 
Koku emen, temizleyen ve aşındırıcı özelliklerine sahip olan en iyi malzeme karbonattır. Tezgâhlarınızı, kahve tozuyla olan lekeleri temizlemek için ve ayrıca sadık küçük dostlarınızın mama kasesini temizlemek amacıyla karbonatı kullanabilirsiniz. Karbonat, ılık su ve tuzu karıştırarak yüzeylere uygulayabilirsiniz. Bu malzemeleri karıştırarak kremsi bir kıvama getirerek, temizlemek istediğiniz bölgeyi ovun ve ardından da su ile durulamalısınız. Bu karışım küçük sadık dostlarımız için oldukça doğal bir üründür. Ayrıca halı ve kilimleriniz de bulunan kirleri ve lekeleri de kimyasal temizleyiciler yerine karbonat kullanarak temizleyebilirsiniz. Halınızın veya kilimlerinizin üzerine bir miktar karbonat serpiniz, ardından da elektrikli süpürge kullanarak çekiniz, bu şekilde kilim ve halılarınız da olan kokuları da giderebilirsiniz.
 

Boya Lekeleri İçin Sirke

 
 
 
Boya köpekler için de insanlar için de oldukça tehlikeli ve zararlı olan bir maddedir. Evlerinizi boyadığınız sırada kâselere sirkeli suları doldurarak çeşitli noktalara yerleştirin bu şekilde onlar için de etkiyi aza indirebilirsiniz. Lekelerin çıkartılması için hidrojen peroksit de kullanabilirsiniz. Sıvı sabun, karbonatı ve hidrojen peroksidi karıştırarak elde edebilirsiniz. Hidrojen peroksitle inatçı olan lekelerden bir çırpıda kurtulabilirsiniz. 
 
Lekelerin üzerine bir miktar karbonat serpin üzerine sıvı sabun ve yarım fincan yüzde 3’lük hidrojen peroksidi karıştırarak uygulayabilirsiniz. Temizlik bezi ya da fırça yardımıyla iyice ovun ve lekeli alanları su ile tamamen duruladıktan sonra 10 dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. Sert lekeler için de ayrıca uygulayabilmeniz gerekebilir. Sadık dostlarınız için de zararsız olan bu doğal olan yöntemin işe yaradığını fark edeceksiniz. 
 

Tuvalet Temizliğinde Kullanılması Gereken Malzemeler

 
Tuvalet için kullanmış olduğunuz malzemeler de sadık küçük dostlarınız için de önemlidir. Tuvalet temizleyici için de kullanılabilecek en doğal ve etkili olan madde yine sirkedir. Sirke ve su karışımını klozetinizi temizleyebileceğiniz gibi aynı zaman da köpeğinizin tuvalet kabı temizliğinde de kullanabilirsiniz. Evcil hayvanlarla ve hatta köpeklerle yaşıyorsanız, bu tarz temizlik önlemlerine dikkat etmeniz gereklidir. 
 

Köpek Besleyenler İçin Ev Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

 
 
 
 Günde en az bir defa evinizi elektrikli süpürge ile süpürmelisiniz.
 
 
 Kolay bir yöntem olarak yine robot süpürge edinebilirsiniz. Fiyatları artık daha makul seviyededir.
 
 
 Süpürdüğünüz evi ayrıca sirkeli su ile de silmelisiniz.
 
 
 Eğer köpeğinizin tuvalet eğitimine tam alıştıramamışsanız ya da bir rahatsızlığı nedeniyle sürekli kaçırıyorsa, birkaç kere tuvaletini yapması açısından tuvalet bezini yere yapması açısından serebilirsiniz.
 
 
 Köpeklerin idrar kokusu keskin ve güçlüdür bu yüzden en kısa sürede temizlenmesi gerekmektedir. Temizlikten sonra kokusunu alamayabilirsiniz ancak köpeğiniz aynı bölgeleri idrarını yapmak için yeniden kullanacaktır. Enzim bazlı kullanabileceğiniz evcil hayvan koku nötrleştirici kullanabilirsiniz.
 
 
 Kapınızın girişine hem evinizin hem de köpeğinizin temizliğini sürdürmesi açısından köpeklerinizin ayaklarını dışarıdan geldiğinde silmeniz için bir kova su ve bez bulundurmalısınız.
 
 
 Evcil hayvanlar için özel üretilmiş mendilleri kullanabilirsiniz. Bunlar hem hızlı temizlik hem de pençelerinde bulunan kirleri temizlemek açısından oldukça kolay olan bir yöntemdir.
 
 
 Çıkarılabilir olan köpek yatak yüzeyleri kullanabilirsiniz. Bu şekilde yatak kılıfını da düzenli olarak temizleyebilirsiniz.
 
 
 Sık sık sehpa ve evin diğer bölümlerinin tozlarını almalısınız. Köpekler sürekli bu bölgelerle temas halinde ve yalayabilirler.
 
 
 Evleri sık sık havalandırmalısınız. Ayrıca hava temizleyen diğer malzemeleri de kullanabilirsiniz.
 

Benzer Yazılar

Yukarı