Evde Beslenen Köpekler İçin En Önemli Eğitim: Tuvalet Eğitimi

Evde Beslenen Köpekler İçin En Önemli Eğitim: Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Gerektiren Noktalar ve Tuvalet Pedi;

Yavru köpekler genelde yemek yedikten sonra ve uykudan uyandıktan sonra tuvalet ihtiyacı hissederler. Böyle zamanlarda köpeğiniz alıp dışarıya çıkarın. Eğer bir bahçeye sahipseniz köpeğin burada kendisine bir tuvalet alanı seçmesine izin verin. Köpeğinizi ile apartmanda yaşıyorsanız; köpeğin yavru olduğu sürece tuvalet pedleri üzerinde eğitim verebilirsiniz. Köpeğiniz küçük boyutlu bir ırk ise tuvalet pedlerini sürekli olarak kullanabilirsiniz. Köpeğinizi tuvaletini yapacağı alana götürdüğünüzde ihtiyacını görünceye kadar o alanda kalmalı. Bu durumu hemen kavrayacak olan genç köpek zamanı geldiğinde o belirlenen alana gitmek için size ihtiyacını beden dili ve havlamaları ile fark ettirecektir. Huzursuz gibi davranan köpek tuvalet ihtiyacını belli eder ve kapıya yönelir. Bu durum evde tuvalet pedi kullananlar için daha kolaydır.  Bu durumda köpek tuvalet ihtiyacı için pede yönelir ve her hangi bir komuta ihtiyaç duymaz. Köpek eğitim sırasında evin içine tuvaletini yaptığında “Hayır” diyerek yaptığının hatalı olduğunu hissettirin. Tuvaletini yapmış olsa da dışarıda eğitimini veriyorsanız dışarı, ped üzerinde eğitim veriyorsanız pedin üzerine getirerek bekletin. Evin içine yaptığı dışkısını oradan alıp tuvalet eğitimi gördüğü alana koyun ve köpeği dışkının yanında bir süre tutun. 

Tuvalet Eğitimi Verirken Köpeğe Karşı Tutum Nasıl Olmalı?

Bu gibi eğitimlerde fiziksel müdahaleler eğitimin gerilemesine neden olur. Çünkü daha önce köpek beli belirsiz işaretler yaparak dikkat çekmeye çalıştığında sahibi fark etmeyince olduğu yere tuvaletini yapar. Fiziksel müdahalede bulunan köpek korkacağından bir dahaki sefere evde bulduğu karanlık bir köşede tuvalet ihtiyacını giderecektir. Bu şekilde hatalı öğrenmeye dair bir örnek eğitim verelim. Evin küçük kızına yavru köpek ile ilgilenmesi söylenir ve köpeğin tuvaletini evde yapamaması konusunda tembihlenir. Küçük kız köpeğin tuvaletini evde yaptığını fark etmesinden sonra köpeğin ensesinden tutarak burnunu dışkıya sokar ve sonra balkon kapısını açarak köpeği bahçeye salar. Tüm bunları öğrenen köpek bir dahaki sefere tuvaletini eve yaptıktan sonra burnu ile sürükler ve balondan bahçeye çıkar. Köpek bunu yaptıktan sonra öğretileni uyguladığı için övgü bekler. Bu sebepten köpeğe eğitim verirken fiziksel müdahale ve hatalı davranışlardan kaçınmalı sadece köpeğe olumsuz bir komut söylenerek bu durumdan memnun olunmadığı beden dili ile hissettirilir. 

Her Köpek İçin Evde Tuvalet Eğitimi Esasları

 
Tuvalet pedi yetersiz gelen köpeklerde tuvalet eğitimini dışarıda değil evde vermek istiyorsanız; bu iş için plastik bir leğen yada bir kutu gerekir. Bu leğen içine kum koyabilirsiniz. Eğer kumu sık sık değiştirmek ve evde sağa sola saçılmasını engellemek istiyorsanız kum yerine gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Önce yavrunun bulunduğu odanın tabanını gazete kağıdı ile örtün yavrunun tuvalet ihtiyacını giderdiği gazete kağıdını alıp kumun içine gömün. Yavru ilk tuvaletini yaptığı yeri koklayarak bulacaktır. Bu şekilde köpek koklayarak hazırladığınız alana tuvaletini yapacaktır. Bu durum ilk seferde mükemmel sonuç vermese de zamanla işe yarayan bir tuvalet eğitim modelidir. Bu eğitim alanı için banyo seçilebilir. Yavru köpekler mesanelerini kontrol etmekte zorlandıklarından kutuya yetişemeyip evin bir yerine tuvaletini yaparsa sert bir ses tonu ile “Hayır” diyerek onu tuvaletini yapması gereken alana götürün. Tuvaletini yapana kadar, belli bir süre başında bekleyip daha sonra yumuşak bir ses ile “Aferin” diyerek başını okşayın. Bu eğitimde bir süre sabır gösterilirse başarıya ulaşılabilir.  
 
 

Benzer Yazılar

Yukarı