Evde Tek Kalabilen Pug Köpeği Türkiye'de En Çok Aranan Köpek Oldu

Evde Tek Kalabilen Pug Köpeği Türkiye'de En Çok Aranan Köpek Oldu

Pug ırkından gelen köpekler küçük boyutları, şefkatli ve sevecen yapılarıyla bilinirler. Bu özelliklerinin yanı sıra tercih edilmelerinin en önemli sebebi evde uzun saatler yalnız kalabilmeleridir. Bu detay onların apartmanda yaşamalarına olanak sağlar. Pug köpeğiniz evde doğru eğitim gördüğü zaman günde 8 ila 10 saat yalnız kalabilir. Bu süre zarfında oluşabilecek olan kazaların önüne geçmek için, onları evin belli bölgesinde sınırlandırmak ve köpek kapısı kullanımı en önemli detaydır. Ayrıca tuvalet ihtiyacı içinde çiş pedlerinin kullanımı yapmak işinizin kolaylaşmasını sağlar.

Pug Köpeğinin 3- 8 Saat Sorun Çıkarmadan Evde Yalnız Kalabileceğini Biliyor muydunuz?

 
Evinizde bırakacağınız Pug bir yavruysa 5 ila 6 aylık olana kadar bağırsak hareketlerini kontrol edemediklerini unutmamanız gerekir. Bu zaman diliminde olan yavru halen lazımlık eğitimi almalıdır. Buna rağmen yavru ya da yetişkin Pugunuzu bırakmak zorundaysanız;
 
• Yavrunuza çiş pedi kullanımı nasıl yapıldığını öğretmeniz gerekir.
• Yalnız kalacağı sürede rahatlaması adına ona bir kulübe bırakabilirsiniz. Kulübe onun yaramazlıklardan uzak kalmasına olanak sağlayacaktır.
• Yavru Pugunuz siz yokken evde herhangi bir kaza yaptıysa gelince onu azarlamamalısınız. Azarlanması eğitim sürecini zora sokar.
• 3 ila 8 saat aralığında yiyecek ve su kabının erişebileceği bir alanda olması gerekir.
• Oyalanması adına oyuncak bıraktığınızda birkaç saat onu meşgul eder. Oyuncaklar egzersiz yapmasına ve yorulmasına da olanak sağlayacaktır.
 
Pug köpekleri yapılarından kaynaklı olarak fazla enerji harcamaya ihtiyaç duymazlar. Yani gün içinde yetişkin bir Pug uyuklayarak sizi bekleyebilir. Akşam işten geldiğiniz zaman düzenli olarak yürüyüş yaptırmanız sağlıklı şekilde yaşamına devam etmesi adına gereklidir.

Pugun Ayrılma Kaygısı, Belirtileri ve Hazırlık

 
Pug köpeklerine eğitim verilmezse sahibi işteyken ayrılma kaygısı yaşamaya başlaması kaçınılmaz bir durumdur. Kaygı yaşayan Pugunuz aşağıda bulunan davranışları sergiler.
 
• Pugunuz huzursuz olur. Tekrarlayan ve zorlayıcı olumsuz davranışlar sergilemeye başlar.
 
• Aşırı düzeyde sızlanma ve havlama eyleminde bulunur. 
 
• Depresyon belirtileri oluşmaya başlar.
 
• Aşırı düzeyde sürünme ve kendini yalama davranışı geliştirir. Bu durum stresten kaynaklı meydana gelmektedir. Kendisini yalaması sakinleşmek adına yaptığı bir harekettir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

 
Köpeğinizde meydana gelen anormal düzeydeki bir semptom meydana geldiği zaman ciddi hastalık belirtisi olabilir. 
Tabii ki her anormal semptom ciddi bir hastalığın belirtisi de olmaz. Bu konuda veterinere danışmak gerekmektedir. 
Özellikle aşağıdaki belirtiler meydana geldiği zaman veteriner hekim aranmalıdır.
 
• İştahta azalma ve su tüketiminde azalma meydana gelirse
• Kırık diş varsa
• Kırmızı diş eti sorunu bulunuyorsa
• Ağız kokusu ve tartar birikimi varsa
• Tüylerde aşırı dökülme mevcutsa
• Kaşıntılı cilt sorunu varsa
• Zihinsel açıdan donukluk sıkıntısıyla karşı karşıyaysanız
• Saldırganlık ve korku sorunları varsa
• Ateş ve kilo kaybı varsa
 
Yukarıdaki sıkıntılar baş gösterdiği zaman acil şekilde veteriner hekime götürmek oluşabilecek ciddi sıkıntıların kısa zamanda önüne geçmeye olanak sağlar.
 
Ayrılma Kaygısı İçin Hazırlık 1
 
 Kapı ya da Köpek Parkı  Evinizde uygun düzeyde oda sayısı bulunuyorsa Pug için bunlardan bir tanesini tahsis edebilirsiniz.
 Odanın kapı kısmında köpekler için tasarlanmış olan köpek kapı aparatları kullanmak onu kazalardan koruyacaktır.
 Yalnız kaldığı sürede oda içinde tüm ihtiyaç malzemeleri bulunmalıdır.
 Odasında Kaliteli Yatak Olması Gerekir.  Pug köpekleri yatmayı ve dinlenmeyi sever.
 Ayrıca kalça ve eklem sorunlarına yatkın olduğundan dolayı doğru yatak seçimi yapılması gerekir.
 Evde yalnız kaldığı süre zarfında oyuncaklarını çiğnemek, dinlenmek veya kıvrılmak için uygun olan
 yatağının bulunması ona güvenlik ve konfor sağlar.
 Çiş Pedi Kullanımı Yapın.  Pug köpeğinizi evde yaşam için tuvalet eğitimi almış olsa bile 3 ila 8 saat yalnız kaldığı zaman
 tuvalet konusuna ihtiyaç duyabilir. Oda içinde bir kenarda çiş pedi kullanımı sorunun çözülmesi sağlar.
 Yeterli Düzeyde Yiyecek ve Su Bırakın.  Gün içinde köpeğinize yeterli düzeyde yiyecek bırakmak gerekir. Pug aç kaldığı zaman agresif olabilir.
 Yiyecek miktarı konusunda veteriner hekimden yardım alabilirsiniz.
 Rahatlatıcı ve Dinlendirici Atmosfer Yaratın.  • Rahat bir gün geçirmesi için odaya giren güneş ışınlarını perde ile düzene sokun.
 • Aşırı ısıdan mustarip olan Puglara serin bir ortam hazırlayın.
 • Odanız karanlıksa kesinlikle ışıkları açık bırakın.
 • Meşgul olması ve çiğnemesi adına oyuncak bırakın. Özellikle köpeğin hareketlerine ve dokunuşlarına cevap veren oyuncak türleri olmasına dikkat edin.   
 • Bunlar ses çıkartan ve konuşan oyuncak türleri olabilir.
 
 

Kişilikleri

 
Oyuncak köpek kategorisinde yer alan Puglar kucak köpeği şeklinde yetiştirilmektedir. Özellikle sahibi olan kişinin sevgisine, ilgisine ve arkadaşlığına her daim ihtiyaç duymaktadır. Oyuncu olan bu köpekler çevresinde ilgi odağı olmaktan hoşlanır. Sahibi olarak onu görmezden gelmeye başladığınız anda mutsuz olmaya başlar. Zeki olan köpeğinizi şımarttığınız anda tüm evi dağıtabilir. Kendi sahiplerine bağlı olduğundan dolayı onun sesine duyarlıdır ve hafif düzeyde sesinizi yükseltmeye başladığınızda uysallaşır. Yani onlara ceza vermenize kesinlikle gerek bulunmaz.

Ayrılma Kaygısı İçin Hazırlık 2

Köpeğinizin ayrılma kaygısı varsa gün içinde onu 15 ila 20 dakika ziyaret ettiğinizde rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ayriyeten köpek gezdirici kiralamakta bastırılmış olan enerjisini boşaltmak, temiz hava solumasını sağlamak, ayrılık kaygısından kurtulmak ve sosyal etkileşimde bulunmasına destek vermek adına faydalı olacaktır.
 
Pug Köpeğinin Ev İçindeki Hiyerarşisi
 
 
Pug cins köpeği uzun süre tek başına kalacaksa evde bulunan hiyerarşik düzeni eğitim desteğiyle öğrenir. Eğitimi konusunda en önemli kriter sabırlı olmaktır. Puglara sert ve aşırı komut verici davrandığınızda gerekli olan eğitimi almaları zorlaşır. Bunun yerine sabırlı ve sevgi dolu yaklaşmak kısa sürede gereken davranışların oturmasını sağlayacaktır. Ayriyeten köpeğinizin ev hiyerarşisi kapsamında sizin sahibi olduğunuzu bilmesi de çok önemlidir. Evde  kalma sürecinde ki için hazırlıkları sayfamızda bulabilirsiniz. Puglar eğitim almadıklarında kendilerini bulundukları mekânın sahibi olarak nitelendirir. Bu durum zaman içinde büyük sorunlara yol açar. Doğru davranışları sergilemesi ve ev düzeni dışında hareket etmemesi adına gerekirse uzman bir eğiticiden yardım alınabilir.

 

Benzer Yazılar

Yukarı