Profesyonel Köpek Portreleri Çekmek İçin İpuçlar

Profesyonel Köpek Portreleri Çekmek İçin İpuçlar

Hayatımızda oldukça önemli yeri olan köpeklerimizin fotoğraflarını çekmek bizim için oldukça zevklidir. Evcil hayvanlarımızın fotoğraflarını çekerken profesyonel olarak fotoğraf çekmek isteyebiliriz ama bunun için stüdyoya veya profesyonel kameralara ihtiyacımız yoktur. Doğal ışıktan da yardım alarak istediğiniz portrelerde fotoğraf çekebiliriz.
 

Köpek Fotoğrafları İçin İpuçları

 
 
Köpekler kişilik olarak oldukça farklı özelliklere sahiptir. Her anına şahitlik edip onları fotoğraf ile anılara dönüştürebiliriz. Cep telefonları ile fotoğraf çekimini gerçekleştirebiliriz ancak bir profesyonel bir makine ile bu işlem çok daha göz alıcı olabilir.. Bunun için öncelikle bir kameraya sahip olmanız gerekmektedir.
 
Hayatımızda yer alan köpekler için portre fotoğraf çekimleri yaptırabiliriz. Bu işlem hem sizin hem de profesyonel fotoğrafçılardan yardım alarak yapılabilir. Çekimler için ister açık alan isterseniz kapalı alan belirleyerek çekimlerinizi yapabilirsiniz. Bu çekimleri daha kolay hale getirecek bazı ipuçlarını sizler için hazırladık. 
 

Çekim İçin Kolaylıklar

 
 
Çok fazla fotoğraf çekimi yapmalısınız. Böylece güzel kareler yakalama fırsatı elde etmiş olursunuz. Profesyonel olarak çekim işlemlerini gerçekleştirenler de başarılı bir sonuç elde etmek için oldukça fazla sayıda fotoğraf çekmektedir. Çok fazla çekim işlemi yapmanız fotoğraflar arasında eleme yapılırken sıkıntı çekmemenize de yardımcı olacaktır.
Köpek portreleri çekimi için zaman zaman stüdyonun dışında da çekim işlemleri gerçekleşmektedir. Stüdyo ekipmanları ile yolda yürürken bile köpek portreleri çekilebilir. Bundan dolayı malzemelerin her zaman fotoğrafçının yanında olması gerekmektedir.
 

İyi Bir Çekim Doğru Ekipman

 
 
Köpek portreleri çekerken hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Fotoğraf çekiminde oldukça önemli olan ise fotoğraf ekipmanlarının eksiksiz olmasıdır. Ayrıca makinelerinin yeterli bataryaya sahip olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Köpek portreleri her alanda ve her zaman karşınıza çıkabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı makinenizi yanınızdan ayırmayın. 
Köpek portreleri için en önemli çekim modu otomatik olarak ayarlanmasıdır. Bunların yanında spor modu veya evcil hayvan modları da oldukça tercih edilebilir. Tercih edilen bu modlar kısa süreli pozlama ayarlarına sahip olduğu için hareket halinde bulunan hayvanlarınız için oldukça ideal çekim modudur. Kamera ayarının doğru yapılmasının ardından köpeklerinizin doğal pozlarını yakalayabilirsiniz. Kameranızın enstantane hızını ayarlamanız oldukça önemlidir. Hareket halinde bulunan hayvanlarınızın her anını böylece rahatlıkla yakalayabilirsiniz.
 

Köpeğinizin Dikkatini Odaklayın

 
 
Köpek portrelerini çekerken göz teması kurmanız oldukça önemlidir. Bunun için zaman zaman yere yatmanız veya yerde emeklemeniz söz konusu olabilir. Mükemmel şekilde fotoğraf çekimi yapmak isterken evcil dostunuz buna yanaşmayabilir. Ama bu durum sizin için oldukça eğlenceli hale gelir. Evcil hayvanların portre fotoğraflarının çekimlerinde en çok problem odaklanmada yaşanmaktadır. Bunun nedeni ise her an hareket edebilen, koşup atlayan biz canlının gözlerine net olarak odaklanmanız oldukça zordur. Bu sebeplerden dolayı her çekimde net bir görüntü elde edemeyebilirsiniz. Ancak her hareketini çekme özelliğine sahip olan bir kameranızın bulunması bu durumu oldukça kolaylaştırabilir. Yakın çekim yapmak istediğinizde hassas odanlanma oldukça önemlidir.
 

En Rahat Olduğu Ortamı Tercih Edin

 
 
Köpek fotoğraflarının çekimi oldukça sabır isteyen bir iştir. Tedirgin etmeden onların rahat bir zamanında fotoğraf çekme işlemini yapabilirsiniz. İstediğiniz zaman çekim işlemi için köpek mamasından yardım alarak köpeğinizi biraz rahatlatabilirsiniz. Böylece sizin ne yapmak istediğinizi daha rahat anlar ve çekiminiz daha kolay geçer.
 
Köpeklerinizle çekim süresini bir saatten fazla uzatmamanız önemlidir. Çünkü köpek dostlarınız bu durumdan çabuk sıkılabilirler ve fotoğraf çektirmek istemeyebilirler. Sıkılmadıkları zaman ve uygun bir ortam bulmanız durumunda sizler için oldukça güzel portreler çıkacaktır.
 
Köpekler doğal ortamlarının dışında oldukça zengin bir duygu yoğunluğu içerisindedir. Çekim esnasında köpekler mutlu, üzgün, hareketli gibi pek çok duyguya sahip olabilirler. Tüm bu duygular yüzlerinden oldukça kolay anlaşılabilir. Hissedilen bu duyguyu yakalamak insanlardan farkı olmadığını tam anlamıyla ifade etmektedir. Aynı zamanda köpeklerin bu duyguları sahiplerine biraz benzedikleri anlamınada gelmektedir. Fotoğrafçının da aslında tam istediği bu durumu vurgulamaktır. 
 

Rahat Bir Ortam ve Farklı Pozlar

 
Köpek portrelerini çekme işlemi sadece stüdyo ortamlarında olacak diye bir durum söz konusu değildir. Bunların yanında yeşilliği bol olan bir alanda veya bahçenizde gerekli ekipmanlarla çekim işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Evinizin içerisinde köpek dostlarınızın her hareketini kamera ile yakalayarak istediğiniz portreleri elde etmeniz mümkündür. Köpekler yapı olarak oldukça hareketlidir. Bu sebepten dolayı çekim işlemi için kameranızın oldukça iyi olması gerekir. Gerekli olan modun ayarlanması durumunda oldukça fazla çekim yapabilirsiniz. 
 
Evcil hayvanlarımızın fotoğraflarını çekerken yemyeşil bir alan veya evimizin bahçesi fotoğraf için yeterli olacaktır. Doğal bir poz isterseniz onu rahat bırakmanız en doğrusu olacaktır. Hareketlerini kısıtlamak onun doğal pozlar vermesine engel olacaktır
 
Köpek portreleri çekiminde gündoğumu ve gün batımından yararlanabilirsiniz. Günün erken saatlerinde veya geç saatlerinde köpeğiniz ile çıkmış olduğunuz yürüyüşte istediğiniz portreleri elde etmek mümkündür. Fotoğrafı çekmek için köpeğinizden biraz uzaklaşarak yumuşak bir çekim elde edebilirsiniz. Böylece hayvan dostlarınızla masalsı bir fotoğraf elde etmiş olursunuz.
 

Çekimler İçin Mekan Tercihi

 
 
Farklı ortamlarda köpek portreleri çekme işlemi oldukça özen ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Hem hayvanınız ile iyi iletişim içinde olmak hem de pozları istediğiniz gibi yakalamak sizi biraz yorabilir. Fotoğraf çekiminde farklı açıları denemek size farklı portreler sunacaktır. Bunların yanında doğal bir ortamda kameranızın lensini dostunuzun burnuna dayayıp çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece keyifli bir portre elde etmiş olabilirsiniz.
 
Köpek portresi çekiminde kapalı bir mekan tercih edebilirsiniz. Ancak böyle bir mekanda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunların arasında çekim esnasında flaş kullanmamanız gerekmektedir. Kapalı ortamda kullanılan flaş köpeğinizin kötü çıkmasına neden olmaktadır. Bunun yanında köpeğiniz çekim esnasında flaştan tedirgin olabilir. Kameranın flaşını kullanmak yerine bulunduğunuz ortamlarda ışıklandırmalardan yardım alabilirsiniz.
 
Portre çekimi için bir başka çekim alanı da negatif arka planı uygulamaktır. Çekmiş olduğunuz hayvanın zıt bir arka plan tercih edebilirsiniz. Portre çekim işleminin püf noktası ise fotoğrafta boş alan bırakarak denge sağlamaktır. Bunun yanında negatif fotoğraf çekerek denge sağlayabilirsiniz.
 
Köpek portreleri için tercih edilen mekanlar da arka plan tercihi oldukça önemlidir. Çekmiş olduğunuz fotoğraflar böylece daha kaliteli bir hale dönüşebilir. Bu konuda dikkat etmeniz husus köpeğinizin tüy rengidir. Arka plan ile köpeğin tüy rengi uyum içerisinde olması gerekmektedir.
 
Unutmayın ki köpek fotoğrafçılığı oldukça sabır ve özen gerektiren bir işlemdir. Köpeklerimiz bir insan modeli değildir. Fotoğraf çekiminde köpeklerimizin hareketlerine adapte olmamız güzel sonuçlar almamıza yardımcı olacaktır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı