French Bulldog Cinsinin Irka Özel Nitelikleri

French Bulldog Cinsinin Irka Özel Nitelikleri

Saf Bir Soya Ait Olduğunu Gösteren Fiziki Detaylar;

Vücut büyüklüğüne göre büyük ve kare şeklinde bir kafaya sahip olan French Bulldog cinsinin gözleri koyu renklidir Gözler birbirinden uzak kafanın orta alt kısmında kulaklardan da uzakta yer alır. Yuvarlak şeklindeki gözler ne çok dışarıya taşmış ne de batık şeklide içerde yer almakta. Omuzlar geniş ve bele doğru daralan vücut kaslı geniş ir göğüs ve gizlenmiş bir göbeğe sahiptir. Kısa toplu bir buruna sahip French Bulldog’lar Pug’lar kadar olmasa da üst solunum yolu problemi çekerler. Ucu kısa, kalın ve düz bir kuyruğa sahiptir.

Dominant Bir Yapıya Sahip French Bulldog’un Yabancı İnsan ve Hayvanlara Karşı Tavrı

 
French Bulldog cinsi her türlü eğitim konusunda inatçı olabilirler. Onları nazik, olumlu tekniklerle motive edin. Doğru ödülü bulduğunuzda, hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Yeni insanlarla hızlı kaynaşan French Bulldog cinsi köpekler aynı hoşgörüyü yabancı köpekler için göstermezler. Oyun oynama durumunda bile karşıdaki köpeğe üstünlük sağlamaya çalışan French Bulldog’lar dominant yapısını hayvanlar üzerinde sıkça gösterir. Çocuklara karşı nazik olan bu cins üzerine fazla gidilip çekiştirildiğinde saldırgan tavırlar sergileyip havlama özelliği vardır.

French Bulldog İçin Uygun Görülen Büyüklükleri

 

Irk Boyutu:

Küçük Boy

Yükseklik: 

Erkek 23 – 30 cm
 
Dişi 23 – 30 cm

Ağırlık:

Erkek 9 – 13 Kg 
 
Dişi 9 – 13 Kg

Ortalama Yaşam:

10-12 yıl

French Bulldog Irkının Kişiliği ve Psiklojisi

 
French Bulldog cinsi son derece eğlenceli ve eğlenceyi seven köpeklerdir. Bu durum en aktif ırk oldukları anlamına gelmez. Genel olarak gün boyu dinlenmeye bayılırlar. Sürekli ilgiyi üzerinde isteyen bu cins sahibi ile oynamaya bayılır. Çok aktif olduklarından her gün yürüyüşe çıkarma gibi bir zorunlulukları yoktur. Aile köpeği olarak tüm özellikleri taşıyan bu cins sosyal yönü ile tüm aile bireyleri ile iyi anlaşarak hızlı adapte olur. Yalnız kalmayı sevmeyen French Bulldog cinsi uzun süreli ayrılıklar davranış bozukluğuna sebebiyet verebilir. İyi huylu, sakin, sessiz olan French Bulldog cinsi oyun oynamaya düşkündür. Bu durumu fırsata çevirerek sevildiği oyuncakları belirleyerek eğitim verildiğinde bu oyuncakları ödül olarak sunabilirsiniz. Bu şekilde eğitilmesi kolay olmayan bu cinsin eğitiminde maksimum verim alabilirsiniz. Eğiti verilmeyen köpeklerde sıkça itaat problemi yaşanır. 

French Bulldog'un Popüler ve Az Rastlanan Renkleri

 
French Bulldog cinsi siyah, beyaz, siyah-beyaz, siyah-tan rengi, mavi, açık kahverengi gibi çok geniş bir renk skalasına sahiptir. French Bulldog cinsi açık kahverengi, kırmızımsı bir renkten sarıya ve soluk bir kremaya kadar değişkenlik gösterir. Daha açık renkli tüyler içinde daha açık renkli bir burun kabul olabilir fakat makbul olanı siyah bir buruna sahip olmasıdır. Bazı açık kahverengi French Bulldog’ların siyah bir maskesi vardır. En nadir renklerinden biri maviyi andıran rengidir. BU renk özellikle Kanada ve Amerika’da oldukça popüler ve aranan bir renktir. Mavi rengin göğsünde beyaz akıntısı olması da değerli olsa da en değerlisi tek renk olarak mavi renkli olandır. Mavinin yanında lila ve siyah rengi de nadir renklerdendir. En çok rastlanan rengi ise siyah beyaz parçalı renge sahip olanlardır.

French Bulldog'un Hassas Derisi Ve Tüy Yapısı

 
French Bulldog cinsi çok fazla tüy dökmezler, ancak yılda iki kez mevsimsel tüy dökümü yaşarlar İlkbahar ve sonbahar mevsimi boyunca, fazla tüyleri çıkarmak için tarak ve fırça kullanın. Kısa tüylere sahip olduklarından cilt problemlerine açık bir cinstir. Genetik olarak cilt problemleri doğuştan da gelebilir. Soğuk günlerde kısa tüylere sahip olduğundan durduğu mekanın ısısını kontrol etmek gerekir. Alerjik cilt problemlerine açıktırlar. Bu genetik olabileceği gibi bir gıdadan ya da sıcak-soğuktan kaynaklı olabilir. Kısa tüylerinden dolayı deri hastalıklarına açık olan bu cins rutin olarak veteriner kontrolünden geçirilmelidir.

 French Bulldog İlk Defa Köpek Sahiplenecekler İçin Uygun Bir Irk mı?

 
İlk defa köpek sahiplenecek köpek bakımında acemi olan insanlar için French Bulldog mükemmel bir ırk denemez. Tüy dökmesi, dominant yapısı, diğer evcil hayvanlara karşı tavrı, kolay bir eğitiminin olmaması gibi nedenlerden köpek psikolojisi bilmeyen biri için French Bulldog zor bir seçim olabilir. Eğer evde bakılacaksa elbette seçilmesi gereken türler arasında üst sıralardadır. Gerek popüler oluşu gerekse masküler havası French Bulldog cinsinin çok talep gören bir ırk haline getirmiş durumda. Kendine güvenen köpeğini şımartmadan gerekirse profesyonellerden eğitim desteği alarak French Bulldog sahiplenmek isteyenler elbette bu süreci rahat geçirebilir. Genellikle ilk köpek sahipleri köpeği çocuğu ya da arkadaşı gibi gördüğünden köpeğin şımarmasına müsaade eder. Bu cinste şımarmaya oldukça müsait olup bu durumu su istimal ettiğinden köpek üzerine tam hakimiyet kuramayacak insanlar French Bulldog cinsinde zorlanabilir.

French Bulldog Cinsi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 
French Bulldog’ların çok fazla egzersize ihtiyacı yoktur, ancak sağlıklı bir kiloda tutmak için günlük yürüyüşlere çıkarılmalıdır.
French Bulldog’lar ısıyı çok iyi yönetemezler. Sıcak günlerde kendilerini aşırı yormadıklarından emin olmak için izlenmelidirler.
French Bulldog’lar fiziksel olarak olmasa da uyarıcı olarak harika bekçiler yaparlar.
Temizliğe çok önem veriyorsanız, French Bulldog cinsi sizin için iyi bir seçim olmayabilir.
French Bulldog’lar eğitilmesi kolay olabilir, ancak inatçı da olabilirler. Bu cinsi eğitirken tutarlı ve sabırlı olun.

French Bulldog Irkı İle İlgili Merak Edilenler

 
French Bulldog’ların bodur vücutları ve soğanlı kafaları yüzmeleri için engeldir. Havuz ve benzeri alanlarda gezinen köpeği göz önünde tutmak gerekir. 
 
Lady Gaga, The Rock, Leonardo Di Caprio, Hugh Jackman, Victoria Beckman, Reese Witherspoon gibi ünlüler French Bulldog sevdikleri dile getirenlerden bir kaçı. 
 
Kısa burunlu olduklarından çok uzun egzersiz yapamazlar. Yüksek sıcaklıklar solunum sorunlarına yol açabileceğinden klimalı evlerde tutulması önerilir.
 
French Bulldog’lar "yarasa" kulakları ile bilinir. Yine de üretim tarihinin ilk dönemlerinde, "gül" kulakları ile bir İngiliz buldozerinin kulağı gibi katlanmış kulaklara sahiptirler.
 
Yarışmaya çıkacak bir French Bulldog 12 kilodan daha ağır olamaz. 12 kilo AKC'nin cinsi standardına göre bir gösteri köpeği için sınırdır.
 
Robert W. Daniel, French Bulldog’unu Titanik’e beraberinde getirdi. 2 yaşındaki köpek bugün 20.000 $ 'dan fazla değerine sahip olan bir şampiyon gösteri köpeğiydi. Daniel felaketten kurtuldu ve 1940'a kadar yaşadı.
Daniel’in köpeği Gamin de Pycombe onun kadar şanslı değildi.
 

İngiliz Kökenli French Bulldog Cinsinin İsmini Fransa’dan Alma Hikayesi 

 
Büyük bir şöhreti olmasa da sevecen tavrıyla herkesin beğenisini kazanan bu ırkın tarihteki yeri. İsiminin  French Bulldog İngiltere kökenli ve Bulldog'un oyuncak boyutlu bir versiyonu olarak üretilmiştir. 19. yüzyılın Nottingham kentinde, dantel üreticilerinin “Bulldog” olarak adlandırılan İngiliz Bulldog'un daha küçük, minyatür versiyonunu yapmaya karar verirler. 1860'lı yıllarda, Sanayi Devrimi’nde ustaları Fransa'ya sürdüklerinde, köpeklerini beraberlerinde götürdüler. Fransız Bulldog, Fransa ve Avrupa'da çoğaldı ve Amerikalılar tarafından da keşfedildi. Amerika Birleşik Devletleri ilk Fransız Bulldog'unu 1896'da Westminster Kennel Club gösterisinde tanıdı. Cins hızla "Frenchie" lakabı ile ülkede popüler oldu. Bugün Amerika’nın en popüler ırkları arasında yer almaktadır. 

 

Benzer Yazılar

Yukarı