French Bulldog İçin Bakım Önerileri

French Bulldog İçin Bakım Önerileri

Köpeğiniz Egzersiz Yaptırmaya Özen Gösterin;

Güçlü bir egzersiz yapma içgüdüsüne sahip olan köpeğinize gün içerisinde düzenli kısa yürüyüşler yaptırabilirsiniz. Günlük 2 saatlik yürüyüşler yeterli olacaktır. Oturduğunuz yerin çevresinde dolaştırmak, hem etrafını komşularınızı tanımasına hem de yürüyüşünü tamamlamasına yardımcı olacaktır.Böylece etrafının güvenliğinden şüphe etmeyecektir.Yürüyüşünü yaparken güneşin tepede olduğu zaman dilimlerinden uzak durmalısınız.Güneş çarpması ve aşırı terleme susama yaşıyabilir. Solunum yolu hassasiyeti olduğu için yürüyüş veya koşu yaptığı yerin çimli ya da kumun yürüyüşte koşuda köpeğinizi rahatsız etmeyeceği yerler tercih etmelisiniz. sıcak ve soğuk havaya karşı toleransları oldukça düşüktür bu nedenle kısa ve çok egzersiz gerektirirler. Soğuk havalarda onu sıcak tutacak giysilerden rahatsız olmuyorsa giydirmeniz üşütmemesi için iyi olacaktır.
 

Göz Sağlığına Dikkat Edin

Köpeklerde genel olan hastaklarından korunmak için köpeğinizin temizliğine dikkat etmeniz gerekiyor.Her köpekte olabileceği gibi sizin köpeğinizde de gözyaşı lekesi denilen gözün çevresinde oluşan lekelenme olma olasılığı var.Aynı zamanda intahaplanma ve bakteri oluşma gibi rahatsızlıklar genel olarak bu tür için çok gözüken rahatsızlıklardandır. Bu hastalığın temel nedeni gözün ve çevresinin düzenli temizlenmediğinden kaynaklanır. Bu yüzden göz çevresinde bakteri ve intahap oluşumu gözlenebilir. Bu durum zaten oluşmuşsa;
 
• Petshoplardan ya da veterineri hekimden aldığınız göz lekesi için ya da bakteri oluşumunu önlemek için olan solisyonu bir pamuk yardımıyla kullanabilirsiniz. Geçene kadar solisyonu düzenli kullanabilirsiniz.
 
Eğer böyle bir durumun önüne geçmek veya bir daha olmamasını istiyorsanız;
• 2 gün de bir göz çevresini ılık suyla ıslatılmış bir pamuk veya yumuşak bir bezle temizlemelisiniz.

Köpeğinizi Yalnız Kalmaya Alıştırın

French Bulldog köpeğinizi yavru olduğu zamanlar sahiplenmişseniz, işe veya okula giderken alışveriş için dışarı çıkacakken onun için endişelenmeniz çok normal. Ama evin içinde yalnız kalmayı öğrenmeli. Her ne kadar sizinle olmak istesede siz de onu tek bırakmakta zorlansanızda alışması için bir kaç ipucu var bunlar;
• Belirli zaman dilimlerinde değil her hangi bir zaman diliminde onu bırakıp çıkın böylece sizin yanınızda olmayışınızı kendi yaptığı hareketlerle ilişkilendirmez (örn:tuveletini yapmaması gereken yere yaptığında cezalandırdığını gibi olmayacaktır, gitmenizi normal görecektir)
• Evden çıkmadan onu yoracak oyunlar oynayarak mutlu olmasını ve ardından uyumasını sağlayabilirsiniz.
• Her gün düzenliyürüyüş ve egzersiz yapmak onun kendine güvenini ve duygularını kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır.
• Sakin olun ve onu bırakıren acele etmeyin böylece oda endişelenecek bir şey olmadığını hissedecektir.

Kilo Almasını Önlemeye Çalışın

 

Köpeğiniz French Bulldog beslenme konusunda diğer köpeklere oranla daha dikkat olmalı çünkü obezite ve kilo almaya aşırı eğilimli bir cins. Kilo alımı kontrollü olmazsa eğer obezite olur ve yaşamından çokca yıl kaybeder. Eklem problemleri ve bağırsak , mide hastalıklarına yakalanabilir. Sırt ağrılarına eklemlerde intahaplanmaya ve sindirim problemlerine kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimali oldukça yüksek olur.Yürüyüşlerini ihmal etmemeye dikkat edilmeli ve yemek yeme saatleri düzenli olmalı.Yürüyüşlerinde nefes alma sıklığının nasıl olduğuna dikkat edip kilosunun solunum sıkıntısına sebep olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer yemek yemesini azatmakta zorlanıyorsanız;
 
• Oyalanacağı oyuncaklar ile onunla zaman geçirin.
• Yemek yeme saati dışında bir şeyler atıştırmasına izin vermeyin.

Cilt Bakımı İçin Özel Zaman Harcayın

Köpeğiniz bakımı oldukça kolay kısa ince ve pürüzsüz tüylere sahiptir. Haftada bir kez taranması uygundur. Yumuşak uçlu plastik bir tarak kullanılabilir.Taramak için olan eldivenlerdende kullanabilirsiniz. Tüylerin temiz olması için aylık banyo yaptırmak ya da gerektiğinde banyo yaptırmak yeterlidir. Bunların haricinde asıl önemli olan kıvrımlı ir yüz hattına sahip köpeğinizin yüzündeki kıvrımlarının arasının temizliğidir.Her 2 güne bir düzenli olarak kıvrımlarının arasını temizlemeniz gerekir.
Yumuşak bir bez veya pamuk ile kıvrımların arasını temizleyip kurutun. Kıvrımlarının arasında nem birikmesi, bakteri oluşumu ve tahriş olmaya yönelik düzenli olarak bu temizliği yapın.

Benzer Yazılar

Yukarı