French Bulldog Nasıl Beslenmeli?

French Bulldog Nasıl Beslenmeli?

1- Yaş Ve Kiloya Göre Öğün Belirleme;

Genetik özellikleri dikkate alınarak seçilen mamalar ile beslenmelidirler. Yavrular 6 ile 8 hafta boyunca anne sütü ile beslenmelidir. Serbest beslenme 4 aya kadar dürebilir. Ancak kilo alma konusunda hassas olan bu ırk için mama saatleri ve mama miktarı dikkat edilmesi gereken bir konudur.
 
Günde 2-3 öğün ortalama bir yetişkin için yeterlidir. Yaş ilerledikçe 2 hatta 1 öğün mama verilebilir. 12 aylık olan bir yavru artık yetişkin statüsündedir. Bu şekilde günde 2 ile 3 öğün mama ile beslenmelidir. Yavrular hızlıca kilo alabilir ve ciddi anlamda obez olma ihtimalleri vardır. Bu nedenle mamanın içeriğine ve öğünlerde verilen miktara dikkat edilmelidir.
 
Mama her zaman aynı yerde ve mümkün oldukça aynı saatte verilmelidir. Mamayı verdikten sonra 20-25 dakika bekleyin. Yense de yenmese de kabı ve mamayı kaldırın. Bu şekilde beslenme disiplini sağlar, düzenli mama yeme alışkanlığı edinirler.

2- Mamasının Besin Değerleri Ne Olmalı?

Mamanın içeriğine baktığınızda aşağıda ki detayları görmelisiniz. Bunlar Fransız Bulldog için sağlıklı bir mama içeriğidir.
 
• Kuzu eti, somon, sığır eti veya tavuk eti gibi sağlıklı ilk kaynak etler. Bazı mamalar tahıl içermez. Bunları tercih edebilirsiniz. Fiyatı yüksek olsa da onlar için en kaliteli besin gruplarını içermektedir.
 
• Bazen proteinleri bitki bazlı almak, kilo sorununu da çözebilir. Bezelye, mercimek gibi vegan ve alerji yaratmayan bitki, tahıl karışımları olan mamalar tercih edilebilir. Tatlı patates, nohut, mercimek, kurutulmuş meyveler de içerikte bulunabilecek iyi besinlerdir.
 
• Sağlıklı yağlar tüm ırklar için olmazsa olmazdır. İyi bir deri ve kürk için sağlıklı yap asitlerine ihtiyaç vardır. Omega 3 bunların başında gelmektedir. Bu yağı en iyi somon balığından alabilir ve bu balık onlar için çok faydalı bir protein kaynağıdır. Yavrulara özellikle bu tarz mama vermek gelecekleri için çok etkili olacaktır. 
 

3- Obezite Sorunu Yaşamaması İçin Doğru Beslenme Planı

 

Obezite ırkın geneli için büyük risktir. Özellik yaz aylarında yürüyüşte zorlanmaları, hareketlerini azaltmaları onların kilo almalarına neden olabilir. Bu gibi bir sorun ile karşılaşmadan önce önlem almak gerekmektedir. Düzenli kilo kontrolünün yanı sıra, karbonhidratlı mama alımı durdurulmalı, protein, lif ve az miktarda yağ içeren mamalara geçiş yapılmalıdır.
 
Gündüz yürüyüşe çıkamıyorsa, akşam saatlerinde serinde yürüyüşe çıkartmalı, mümkün oldukça egzersiz yaptırmalıdır. 
Beslenme kürlerinde çiğ beslenmeye de geçebilirsiniz. Veteriner kontrolünde bunu yapabilirsiniz. Ayrıca makalemizin altında önerilen reçeteleri de bulabilirsiniz.

4- Alerji Sorununu Beslenme İle Aşma

 

• Irk geneli beslenme konusunda hassastır. Genetikleri göz önüne alınarak beslenmeleri önemlidir. Sürekli olarak aynı mama uzun süre verilmemelidir. Yıl içinde 3-4 defa kademeli mama değişimine gidilmelidir.
 
• Bazı yiyeceklere alerjisi olan bu ırk, bir takım gıda maddelerine intolerans göstermektedir. Cilt iritasyonları, döküntü, kaşıntı, kusma ve ishal bu reaksiyonların belirtileridir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda hemen verdiğiniz mamayı değiştirip, veterinere götürmeniz gerekir.
 
• Özellikle hazır mamalarda ki sıkıntılı dolgu malzemeleri bunlara neden olabilir. Mısır ve soya gibi maddeler buna sıklıkla neden olabilir. Ayrıca buğday Fransız Bulldog cinsi için gaz yapıcı bir besindir. Köpeğiniz sık bir şekilde kötü kokuya sahip gaz çıkarıyorsa, muhtemelen buğday ve türevi besinler yemiştir.
 
• Alerjiden onu koruyabilmeniz için mama içeriklerini kesinlikle iyice kontrol etmelisiniz.

Fransız Bulldog’un Çiğ Beslenme İçin Tarif Önerileri

 

Evde vereceğiniz çiğ mamalar için veterineriniz ile görüşüp, eksik olan vitaminler için öneriler alabilirsiniz. Günde ne kadar ve kaç kere mamalar ile birlikte bu vitamin katkılarını vermeniz önemlidir. 
İyi bir mama, mineral katkısı sağlanarak hazırlanır. Bunun için ufak bir parça sığır ciğeri, maydanoz ve yumurta kabukları ile güzel bir eklenti hazırlayabilirsiniz.
 
Çiğ mama tarifi;
• ½ bardak çiğ kıyılmış et
• ½ bardak sebze karışımı; yarım dolma biber, bir tutam kuzu ıspanak, bir tane havuç, bir parça brokoli, bir yumurta (blenderda iyice karıştırabilirsiniz. Sindirimi kolay olur)
• 2 ton balığı parçası
• 2 yemek kaşığı zeytin yağı
• Veterinerinizin verdiği vitamin katkıları
 
Çiğ mama yapılışı; 
• Kıyma ve zeytinyağını bir kapta yoğurun.
• Blendera sebzeleri, yumurtaları ve balığı ilave edin. Tüm malzemeleri parçalayın ve kıymanızın üzerine ilave edin.
• Mama 2-3 öğünlüktür. Bu nedenle parçalara ayırıp saklama kaplarına koyun. Buzlukta dondurup saklayın. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı