Gerçek Soy, 8 Türk Köpek Irkı. Gen Testleri İle Tescilli 8 Irk Çıkartmayı Hedefliyoruz.

Gerçek Soy, 8 Türk Köpek Irkı. Gen Testleri İle Tescilli 8 Irk Çıkartmayı Hedefliyoruz.

Gerçek Soy, 8 Türk Köpek Irkı;

Uluslararası Avrasya Irkları Federasyonu (AVKIF) tarafından yürütülen çalışmalar ve Avrupa Birliği (AB) nezdinde yürütülen yerli ırk çalışmaları devam ediyor. Araştırmalarda Kangal, Akbaş, Boz, Malaklı ve Karadeniz Çoban Köpeği tescillenmişti. Bu tescillenen ırklara Türk Tazısı (Saluki) , Trabzon bölgesine has Zerdava ve av köpeği olarak bilinen Osmanlı Zağarı eklenerek toplam tescilli sekiz Türk köpek ırkına ulaşılmış olacak.
 
AVKIF Başkanı Mustafa Helalpara konu hakkında AA muhabirine açıklamalar yaptı. 7 yıl önce kurulan federasyonun, Türk köpek ırklarının tescil edilerek kayıt altına alınması amacı ile çalışmalar yapmakta. 
Federasyon, uluslararası bağlantılar ile ön plana çıkan bir kuruluş olduğunu söyleyen Helalpara, Dünya Köpek Vakfı olarak bilinen Alianz ile birlikte çalıştıklarını ve bu kurumun çalışmalarının AB tarafından da onaylandığının altını çizdi. 
Kangal, Boz, Akbaş, Karadeniz Çoban Köpeği ve Malaklı cinslerinin tescillerinin yapıldığını belirten Helalpara, bu tescillerin AB tarafından da kabul edilerek onandığını ifade etti.

Tescil Belgelerimizi Alianz Dünya Köpek Vakfı Başkanının Elinden Aldık

Alianz Dünya Köpek Vakfı Başkanı Maria Eugania Ribelles’in 4 ay önce İstanbul’a geldiğini, çeşitli ülkelerden ilgili temsilciliklerden gelenlerin katılımları ile düzenlenen törenle bu tescil belgelerinin kendisine takdim edildiğini söyledi. 
Helalpara; “tescil işlemi bizi çok mutlu etti. Ülkemizde mevcut olan köpek ırklarının eskiden doğru şekilde tanıtımları yapılmamıştır. Başta Ankara Üniversitesi profesörleri ve kinologlarla birlik bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon ırkları gen testi de dahil tüm çalışmaları tamamlayarak AB’ne sundu. Kabul gören belge ve testler neticesinde geçen yıl ırklar tescil edildi. Yerli ırklarımızın dünya genelinde tanınması, çeşitli yarışma ve etkinliklerde yer alabilmesi adına büyük bir başarıdır. 
 

Geçen Yılın Türkiye Şampiyonları Tesciller Sayesinde Dünya Şampiyonasında

Geçen yılın Ülke şampiyonları Türk Çoban, Av ve Bekçi Köpekleri bu yıl İspanya’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonasına katılabileceklerini belirten Helalpara, “bu tür yarışmalarda ülkemize has ırklar olan Kangal, Boz, Malaklı, Akbaş ve Karadeniz Çoban gibi ırkların boy göstermesi, ülke tanıtımı ve gerçek değerleri açısından büyük önem arz etmektedir.” Diye belirtti.
 

Üç Irkın Daha Tescil Çalışmaları Başlatıldı

Zerdava, Türk Tazısı (Saluki) ve Osmanlı zağarı için de çalışmaların başlatıldığı gerekli için hazırlanıldığını belirten Helalpara; bu ırkların da yerli olduğuna dair kanıtların derlenip toplanmasına başlandığını, ölçüm ve gen testlerinin henüz sürdüğünü, bunları da kısa sürede tescilleterek, dünya vitrinin de yerlerini alacaklarına inandığını ekledi;
 

Devlette Bu Konuya Duyarlı Olmalı

Geçmişten bu yana bazı kurumların bu tarz çalışmalar yaptığını ama henüz bir sonuç alamadıklarını söyledi. Bunun büyük bir eksilik olduğunu ve bu eksikliğin içlerinde uhde kaldığını ilave etti. “bu konuda devlet bizimle hareket eder ve destek olursa memnun oluruz. Maddi bir beklentimiz yok. Önceki 5 ırkın tescilinde de devletten ücret talep edilmedi. Federasyonumuzun kendi gücü ile bunu başardık. Yerli köpek ırklarımız ülkemize ait bir değerdir. Buna herkesin sahip olması gerekir. Bu cinsler ülke tanıtımında, dünyanın ülkemize bakış açısında yeni bir kanaldır. 
 

Türk Köpek Irkları Safkandır

Dünya genelinde birçok ırkın atalarının aslında Türkiye’de mevcut olduğunu belirten Helalpara; “Türkiye’de ki ırklar 12 bin yıllık tarihe sahiptir. Bu ırklar başka ırklardan ürememiş, tamamen safkan ırklardır. Bu nedenle farklı ülkeler bu ırkları sahiplenmek istemekteler. Bu nedenle biz köpeklerimize sahip çıkarak, tescil ettirerek onlara “Hayır, bu köpekler bize ait” diyoruz. Avrupa Birliği’de artık bunu tescil etti, şeklinde açıklamalarına son verdi. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı