Gıda Atıkları Köpek Mamasına Dönüşüyor

Gıda Atıkları Köpek Mamasına Dönüşüyor

Antalya'nın güzide ilçelerinden biri olan Kepez'de işletmelerden ve evlerden alınan yiyecek atıkları, dönüşüme uğratılarak sokak köpekleri için mama olarak üretiliyor. Hayvanseverlerin yüzünü güldüren, sokak hayvanlarına umut olan bu proje hakkında detaylar haberimizde.

Sıfır Atık Projesi'nden Köpek Mamasına

 
Kepez Belediyesi'nin hayata geçirdiği sıfır atık projesi kapsamında evlerden, işletmelerden ve okullardan alınan yiyecek atıkları belediye tarafından köpekler için beslenme kaynağı haline geliyor. Her gün düzenli olarak yola çıkan ekipler, Kepez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünce kurulan geri dönüşüm merkezine topladıkları atıkları dönüştürülmek üzere getiriyorlar. Et, kemik, ekmek vb. gıda atıklarından oluşan yiyecekler 24 saatlik zaman diliminde sürekli olarak karıştırılıyor. Elde edilen hamur Pelet adı verilen mekanizmadan geçiriliyor. Bu fermantasyon işlemi köpekler için besin değeri oldukça yüksek olan mamaların üretilmesini sağlıyor. Dönüştürülen mamalar, havası alınmış paketlerde sokak hayvanları ve hayvanseverler için dağıtıma çıkarılmak için hazır halde bekletiliyor.

Üretilen Mamalar Ücretsiz Olarak Dağıtılıyor

 
Hazırlanıp muhafaza edilen mamalar, belediye çalışanları tarafından bölgede yaşayan kimsesiz köpeklere düzenli olarak dağıtıma çıkarılıyor. Ayrıyeten sokak hayvanlarına yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarda merkeze giderek mamalara ücretsiz sahip olabiliyorlar. Sadece evlerden veya işletmelerle kalmayıp üretim yapılan seralardan da sebze ve meyve kalıntılarını toplayan ekipler bu kalıntılarla günlük 5 tona yakın kapasiteyle doğal gübre üretiyorlar.

"Türkiye'de İlk Biz Yaptık"

 
Dokumapark içerisindeki hayvan yaşam alanlarına da ulaştırılan, dönüşüm sonucu üretilen mamalar, sokak hayvanlarına umut oldu. Havası alınan paketlerde korunan mamalar sıfır atık projesi doğrultusunda canlılara dağıtılarak, aç kalmamaları için büyük çaba sarf ediliyor. Çalışmalarının detaylarından bahseden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, atıkların değerlendirilmesi için proje başlattıklarını belirtti. " Projelerimizin farklı süreçleri bulunmakla beraber israfı tamamen ortadan kaldırmak için yararlı işler yaptığımızın inancındayız." dedi. Ekipler tarafından tesis getirilen büyük çaplı işletmelerden alınan yiyecek atıkları yine tesise özel fermantasyon makineleri ile dönüşüm işleminin gerçekleştiğini söyledi. Bu uygulamanın Türkiye'de bir ilk olduğunu belirten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yaptıkları bu projeden büyük mutluluk duyduklarını, tesis kapasitesinin artması için gerekli çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyleyerek sözlerini noktaladı.
 

Benzer Yazılar

Yukarı