Golden Retriever Irkının Göze Çarpan Özellikleri

Golden Retriever Irkının Göze Çarpan Özellikleri

Golden Retrieverın Herkesçe Bilinen Boyutları;

Kafatası geniş ve hafifçe yanlamasına ve uzunlamasına kemerlidir. Kafa köpeğin büyüklüğü ile orantılıdır ve herhangi bir çeşit dengesizlik yoktur. Yandan bakıldığında, kafatası ve ağızı birbirine paraleldir. Burun derisi siyahtır. Burun delikleri geniş ve açıktır. Ayaklar orta kemerli, yuvarlak ve kompakttır, aynı zamanda perdeli ayaklara sahiptirler. Kulaklar başını iki yanından aşağı doğru sarkar ve tam olarak dikilmez. Gözler genellikle koyu kahverengidir. Geniş bir anla sahip olan Golden Retriever’ın gözleri yüzünün ortasında ağızın iki yanında yer alır. Bakışları tehditkar değil meraklı ve güler yüzlü bir ifadeye sahiptir. Bu cinste doğumda gerçekleşen kalça çıkıklığı rahatsızlığı sık görülür.

Her Canlı İle Anlaşabilen Golden Retriever Cinsinin Mizacı

 
 
Neredeyse her canlı ile sorunsuz anlaşan Golden Retriever cinsi köpekler aile ortamına çekinmeden sokulabilecek bir ırk. Sakin yapılı bir köpek cinsi olan Golden Retriever kedilerle bile sorunsuz yaşadığı sıkça görülür. Tabi yavruluk döneminden itibaren kediler ile bir araya getirilip zaman geçirmesi gerekir. Çocuklarla çok iyi geçinen bu cinsi yavru iken sahiplendiğinizde evinizde 2,5-3 yaşında çocuğunuz var ise yalnız bırakmamanız tavsiye edilir. Çünkü küçük çocuklar köpeğe yavru köpeğe zarar vererek sakatlanmasına neden olabilir. Bu pozitif mizacın dezavantajı olarak Golden Retriever’lar evde yapması beklenen koruma görevini yerine genellikle getirmezler. Çünkü ilk defa karşılaşacağı insanla oyun oynama potansiyeline sahiptirler. Profesyonellerden eğitim aldığı takdirde hem sevecen olup hem de alan koruması gibi görevleri yerine getirebilir.
 

Golden Retriever Cinsinin Onaylanmış Ebatları

 

Irk Boyutu 

Büyük Boy

Yükseklik

Erkek 55 – 61 cm 
Dişi 51 – 56 cm

Ağırlık 

Erkek 27 – 36 Kg
Dişi 25 – 32 Kg

Ortalama Yaşam 

10-13 yıl
 

Birçok Duyguyu Barındıran Golden Retriever 

 
Meraklı, kendine güvenen, hassas, zeki ve kolay uyum sağlayan bir ırktır. Dünyanın en zeki dördüncü köpeği Golden Retriever cinsi aynı zamanda köpek cinsleri içinde en çok bilinen köpeklerden biridir. Sahipleri ile iyi birer arkadaş olan Golden Retriever aile içinde özellikle çocuklar ve diğer aile üyeleri ile tam bir uyum içinde yaşar. Köpeğin yeterinde sosyal olabilmesi için yavruluk döneminde faklı insanlar ve hayvanlarla etkileşime sokarak çok yönlü bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Diğer köpeklerin yanında kedilerle uyum içinde yaşayabilen Golden Retriever’lar havlama gibi caydırıcı özellikleri olmadığından bekçilik görevinde iyi bir performans sağlayamazlar.

Golden Retriever'ın Sevimli Tonları

 
 
Golden Retriever altın renginin çeşitli tonlardadır. Bazıları koyu altın tonları, bazıları ise daha hafif altın tonlarında olabilir. Altın sarısı, koyu sarı, Açık Kahverengi ve krem  Golden Retriever cinsinin temel renkleridir. Bu renkler dışında bunların daha açık ve koyu tonları ile de karşılaşılır. Nadir rastlansa da beyaz rengi de mevcuttur. Yavru doğduğunda genelde asıl renginin açık tonlarında doğar ve büyüdükçe asıl rengine kavuşur. Çift katmanlı tüyleri olduğundan genelde alt katmandaki kısa yoğun tüyler kürk renginin birkaç ton daha açığı olur. Yaş ilerleyerek yaşlandıkça renkleri daha koyulaşabildiği gibi boz bir renkte alabilir. Nadiren de renkte açılmalar görülür. 

Golden Retriever Cinsinin Düzenli Bakıma İhtiyaç Duyan Çift Katlı Kürkleri

 
Tüy özellikleri genel olarak şu şekildedir:
 
Tüy Uzunluğu:  Uzun tüylü 
Tüy Yapısı: Çift katmanlı, Sık, Hafif Dalgalı, Yumuşak, Su geçirmez.
Fırçalanma İhtiyacı:  Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir.
Tıraş ve Banyo:  Tıraş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir. (Aşırı sıcak yaz aylarında tıraş edilmesinde bir sakınca yoktur.)
Tüy Dökümü:  Orta derecede tüy döker.
 
Çift katmanlı kürke sahip Golden Retriever cinsini diğer çift katmanlı köpeklerden ayıran en temel özelliği atalarından gelen tüylerindeki su geçirmezlik özelliğidir. Kendisi de üretilmesinin akabinde sulu alanlarda avlanırken kullanılan bir köpek cinsidir. Su geçirmezliği ve ayaklarındaki perdeler suda vakit geçirmek için avantajlıdır.

Golden Retriever Apartman Köpeği mi Bahçe Köpeği mi? 

 
Bahçeli ve geniş alanlara ihtiyaç duyan Golden Retriever günlük yürüyüşleri yaptırıldığı takdirde dairede de yaşayabilir. Büyük boyutlu köpekler içinde en çok apartman dairesinde bakılan cinslerden biridir. Enerjisi yüksek yürümeyi ve oyunu seven bu cins enerjisini atmak için mutlaka her gün 45 dakika ile 1 saat arası orta tempoda yürütülmelidir. Aksi takdirde eğitim almama, agresif tavırlar ve çeşitli psikolojik problemler yaşayabilir. Tüm bunların yanında tam bir aile köpeği olan Golden Retriever her yaştan çocuk ile çok iyi anlaşır. Dairede bekçilik ya da hırsızlık gibi olaylardan korunmak için seçilecek bir cins değildir. Yabancılara karşı çok uyumlu bir köpek olduğundan bu gibi görevler yerine yaşlılara ve engellilere refakat ya da özellikle sazlık alanlarda yapılan avcılık gibi faaliyetlere daha yatkındır.

Golden Retriever Cinsi Bir Köpekten Beklentiniz Neler Olmalı? 

 
 
Golden Retriever cinsi bekçilik ve alan koruma görevleri için tercih edilecek son ırklardan biridir.
 
Evinizdeki hayvanlarınıza bir köpek eklemek istiyorsanız ideal bir cins.
 
Litaratürde çocuk bakıcısı olarak geçen Golden Retriever aile en yakın köpek cinslerinden bir tanesidir.
 
Eğitime yatkın ve çok güzel cevap veren bir cins olduğundan temel eğitimini köpek sahipleri de kolaylıkla verebilir.
 
Evinizde refakate ihtiyaç duyan bir aile üyesi varsa eğitim verildiği takdirde bu görevi başarı ile yerine getirebilir.
 

Golden Retriever’ın Kendi Cinsine Özgü Olan Bilinmeyenleri 

 
Golden Retriever dünyanın en zeki dördüncü köpek ırkıdır.
 
Golden Retriever suda oynamaktan çok hoşlanırlar ve mükemmel yüzücülerdir.
 
Yıllar boyunca insana yararlı olduğu kanıtlanmış mükemmel bir koku duyusuna sahiptirler.
 
Golden Retriever, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve Brezilya'da en popüler ve çok sevilen köpeklerin başında gelir.
 
Tüy dökümünü en aza indirmek için Haftada en az bir kez taranmalıdır.
 
Amerikan başkaları Gerald Ford ve Başkan Regan, Golden Retriever'lere oldukça düşkündü.
 
Golden Retrieverlar, özellikle ilkbahar ve sonbaharda bolca tüy döker.
 
Golden Retrieverlar günlük 40-60 dakikalık bir egzersiz yapması gereken aktif köpeklerdir.
 
İlk olarak 1800'lerin ortalarında İskoçya'da üretildiler.
 

Golden Retriever Cinsinin Keşfi ve Popüler Oluşu 

 
Golden Retriever, 19. yüzyılın sonlarında İskoçya ve İngiltere'de, öncelikle düz ve dalgalı tüylere sahip Retrieverler, Tweed Water Spaniels ve İrlanda Seteri cinslerinden üretilmiştir. Golden, İngiliz aristokratlarının su kuşlarını ve yüksek rakımlarda yetişen kuşların avlarına katılıp aynı zamanda refakatçilere destek olacak şekilde yardımcı köpek olarak yetiştirildi. Lord Tweedmouth Nous adlı sarı dalgalı tüylere sahip Retriever'la Tweed Water Spaniel cinsi olan Belle ile çiftleştirdi. Bu şekilde üretilen  Golden Retriever Tweed Water Spaniel’in sudaki yeteneklerine sahip aynı zamanda İrlanda Seteri’nin yeteneklerine sahip bir ırk oldu. Dost canlısı oluşu, görünümü ve yüksek düzeyde eğitilebilirliği, bu cinsi ABD'de en popüler cinlerinden biri haline getirmiştir. Günümüzde, Golden Retriever aile ve bakımevlerinde, körlere hizmet eden ve engelli kişiler için kulak veya el olarak hizmet eden farklı saha görevlerinde ve köpek gösterilerinde kullanılır. İngiltere'deki Kennel Club, Golden Retriever'i 1911'de ayrı bir cins olarak resmen listesine aldı.
 
 

Benzer Yazılar

Yukarı