Köpeklerde Göz ve Kulak Temizliğinde Dikkat Edilecek Noktalar

Köpeklerde Göz ve Kulak Temizliğinde Dikkat Edilecek Noktalar

Göz Bakımında Uygulanacak Adımlar 

 
Sağlıklı bir köpekte gözler iri ve parlak olup akıntı ve çapak bulunmaz. Gözler mat, kanlı görünüyor ve göz kenarlarında çapaklanma oluyorsa bu bir hastalık belirtisi olabilir. Köpeğinizin göz temizliğine  dikkat etmelisiniz. Çapaklanma gibi durumlar üşütme kaynaklıdır. Temizlemenize rağmen  sürerse veteriner kontrolü gerektirir. ilk önlem olarak gözler asit borikli ılık suyla ya da papatya çayı ile temizlenir. Çapaklar alınır. Birkaç gün içinde bir iyileşme görülmezse köpeğinizi veterinere göstermelisiniz. 
 
Kızarıklık veya diğer tahriş belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Sağlıklı gözler parlak ve berraktır ve gözün beyazı saf beyazdır. Köşelerdeki akıntıları pamuk ile veya ılık suyla ıslatılmış yumuşak bir bezle hafifçe silerek alın. Pamuklu topu doğrudan gözün üzerine sürtmediğinizden emin olun.
Köpeğinizin göz kızarıklığı, şişmesi veya göz küresi görünümündeki değişiklikler varsa derhal veterinerinize danışın
 
 

Kulakta Enfeksiyon Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

 
Kulaklar köpekte en önemli organlardan biri olmasının yanı sıra hastalıklara da açık bir organdır. Uyuzum bir türlü sadece kulaklara yerleşir. Dış kulak yollarında şiddetli kaşıntı yapar kulak içinde kirli, yağlı bir kitle oluşur. Hayvan sürekli ayakları ile kulaklarını kaşır. Bu nedenle kulak temizliğine gereken önem verilmelidir. Köpeklerde görülen bir kulak rahatsızlığı ihtimalini ortadan kaldırmak için özel damla su ile ıslatılmış Pamuklu çubukla temizlemek gerekir. Ancak bu işlem sırasında kulak içlerine fazla girilmemelidir. Çünkü zedelenme olasılığı çok fazladır. Dış kulak yolundaki kirleri bir Pamukla  alın. Kötü kokulu koyu renkli beyaz bir akıntı varsa bir veterinere danışarak kulak muayenesi yaptırın. Hayvana fırçalarken kulak yüzeyi incelenip varsa pire kene gibi parazitler ayıklanır. Kulak içleri kontrol edilir kulak içlerinde birikmiş kirler varsa bunlar temizlenir. Bu kirlerin fazla birikmesi iç kanallara doğru toplanması bu temizlik sayesinde önlenir.
 

Kulakta Parazit Oluşma Nedenleri 

Maya ve bakteri, kulak enfeksiyonlarının en sık görülen nedenlerindendir. Bu mikro organizmaların karanlık, nemli ortamlarda büyüdüğünü biliyoruz ve evcil hayvanımızın kulakları bu organizmalar için ideal bir yer. Bizim kulak kanallarımız dümdüz içeri girerken, bir köpeğin kulak kanalı aşağı ve sonra içeriye doğru ilerler. Dikey kanal olarak bilinen kulak kanalının aşağı kısmı, kulağın boşalmasını zorlaştırır ve kurutma için gerekli hava akışını engelleyebilir. Birçok cinste diğer bir faktör de büyük kulak kapaklarıdır. Bu kapaklar sıklıkla kulak kanalını kaplar ve gerekli hava akımını önler.
Evcil hayvanınızın kulaklarını durulamak için, kulak kanadını dikey tutun ve hafifçe yukarı doğru çekin, bu kulak kanalının alt kısmının açılmasına yardımcı olur ve daha iyi bir şekilde yıkanmasını sağlar.
Kulakları sallamalarına izin verin. Banyodan sonra serbest bıraktığınızda evcil hayvanınızın büyük olasılıkla başlarını kuvvetlice sallayacağının farkında olun. Bu size ve mobilyalarınıza rahatsız edici gelse de, daha fazla sıvı ve döküntüyü gidermeye yardımcı olacağı için aslında iyi bir şeydir. Evcil hayvanınız sallandıktan sonra kulağı bir kez daha silmek iyi bir fikir olabilir.
 

Kulak Temizliği Yaparken İzlenmesi Gereken Adımlar

 
Evcil hayvanların sadece kulaklarına haftalık olarak bakım yapmak gerekirken, kulak problemleri olanlar için günlük bakım gerekebilir. Evcil hayvanınızın veteriner tedavisi gerektiren bir kulak problemi varsa, kulağı temizlemek tedavinin daha iyi ve daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilir.
 
Köpeğinizin kulak problemlerine eğilimli olması durumunda, köpeğinizin kulakları ayda en az bir kez temizlenmelidir.
Kir, çizik, parazit veya akıntı olup olmadığını kontrol etmek için kulağın içine bakın. Eğer kulaktan kötü bir koku geliyorsa enfeksiyondan şüphe edebilirsiniz. 
Bir parça pamuğu top haline getirip mineral yağ ile nemlendirin ve kulakları hafifçe silin , parmağınızın ilk ekleminden daha derine girmeyin.
 
Nemli pamuk topunu doğrudan gözün üzerine sokmayın, çünkü pamuk lifleri göze takılabilir ve göz küresini çizebilir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Benzer Yazılar

Yukarı