Gülen Köpek Pomeranian Boo, Sahibinden Kısa Notlar

Gülen Köpek Pomeranian Boo, Sahibinden Kısa Notlar

#Pomeranian Evde Yalnız Kalabilir Mi?


Onu yalnız bırakmanızı önermem. Bu ırk sahibine düşkün, yalnızlığı sevmeyen bir yapıya sahiptir. Elbette onu gittiğiniz her yere götüremezsiniz. Ancak evde tek kalma süreci 8- 9 saati geçmemelidir. Onu tek başına bıraktığınızda, komşularınızdan geri dönüşler alacaksınız ve sıklıkla havladığını söyleyeceklerdir. 
 
Çok uzun süre bırakmanız gerektiğinde yanında ona arkadaşlık edebilecek bir yakınınızın olmasını öneririm. Bu şekilde sorun bir nebze de olsa sakin geçirilebilir. 

#Pomeranian Ne Yer?Onun minyon yapısının aksine, hareketli oluşu daha fazla kaloriye ihtiyaç duymasına neden olur. Besleme sırasında sağlıklı ve minik lokmalar vermenizi öneririm. Ağız yapısı küçük ve diş sorunlarını sıklıkla yaşaması nedeni ile daha küçük parçalar verilmelidir. Sağlıklı beslenebilmesi için sık ve az mama vermenizi öneririm. Piyasada yer alan küçük ırk mamalarının yanı sıra, onlara evde kendiniz de güzel mamalar hazırlayabilirsiniz. 

Protein değeri %40 civarında olan, tahıl ve yağlar bakımından zengin mamalar, onların sağlıklarını korumalarında önemlidir.

#Pomeranian Nasıl Taranır?


Özel yapısı, dökülen tüylerin sıklıkla temizlenmesine gereksinim duyar. Ben, ince telli ve kalın telli fırçaları tercih ediyorum. Bu şekilde kürkün üst ve alt yüzeyine tam olarak ulaşabiliyorum. Tarama işlemi baştan arkaya doğru, ufak ve dikey hareketlerle yapılmalıdır. Haftada en az bir kez bu şekilde taranmasını öneriyorum.

Ayrıca banyodan sonra da ona bu masajı, bakımı yapmanız daha iyi hissetmenizi sağlar.

#Pomeranian Giysileri


Küçük ırklar, büyükler kadar korunaklı yapıya sahip değil. Bu nedenle ufaklığa kıyafet giydirmek bazen kaçınılmaz oluyor. Bazıları moda olarak görse de, özellikle kışın onun hassas yapısını kıyafetlerle korumaya alabiliyorum. Sizler de bu şekilde hasta olması, üşümesi ve ıslanmasını önleyebilirsiniz. Minik yapısı, ona harika bir görünüm, yakışan bir elbise ile bütünlük sağlıyor. Daha çok yağmurluk, örgü kazaklar ve benzeri kıyafetleri göğüs kısmına ve başına gelecek şekilde tasarlayabilirsiniz.

Bu şekilde korunma sağlarken, şımarık bir güzelliğe de sahip olduğunu göreceksiniz.

#Pomeranian Şampuanı


Köpekler için satılan özel şampuanlardan seçim yapın. Asla insanlara özgü ürünler kullanmayın. Farklı markaların bakım, tüy onarım ve nemlendirici özelliğe sahip ürünleri bulunuyor. Yulaf ezmesi, PH dengesi yüksek ya da aloe vera özlü ürünleri tercih edebilirsiniz. Bir de hassas köpekler için koku giderici şampuanlar da güzel sonuç verir. Tüm bunların yanı sıra arada bit ve pire önleyici ürünleri de kullanmanızı tavsiye ederim.

#Pomeranian Renkleri

 
Bu ırkın kendi içinde melezlenmesinden dolayı renk çeşitliliği çoktur. Sarı, siyah, beyaz, mavi, samur, turuncu, kahverengi, lavanta ve kırmızı ana renklerdir. Ayrıca bunların karışımından oluşan parçalı renkler de söz konusudur. Örneğin; kırmızı samur, kremalı samur, İrlanda parçalı renkleri…

#Pomeranian Güzellik Yarışması

 
Son yıllarda bu ırka yönelik güzellik yarışmaları çok yaygın. Onların duruşları, yürüyüşleri ve itaatlerinin yanı sıra, kılık kıyafet sunuşları da yarışmada önemlidir. Tıpkı bir manken gibi kendinden emin bir köpek izlemek isterseniz yarışmalara katılabilirsiniz.
Ülkemizde de artık bu yarışmalar düzenlenmeye ve rağbet görmeye başladı.

#Pomeranian Makas Tıraşı

 
Tıraş konusunda farklı seçenekler bulunuyor. Makas, küçük düzeltmeler yapmak, şekillendirmeler için oldukça ideal. Kendiniz bu işlemi yapamıyorsanız, uzman bir köpek kuaföründen destek alabilirsiniz. 
 
Aslan kesim, küt kesin ve diğer kesimlerde makas ciddi anlamda kurtarıcı bir yardımcıdır. Ancak köpeğiniz hareketli ise bunu tek başınıza yapmanızı önermem.

#Pomeranian Makine Tıraşı

 
Makine ile tıraş ettirmek aslında en hızlı ve kesi çözümlerden. Özellikle kısa kestirmek istediğinizde tıraş makineleri randımanlı sonuç verir. Ayrıca köpeğiniz huysuz ve tedirgin ise, kısa sürede tıraşı bitirmeniz mümkün olacaktır.
 
Özellikle yaz aylarında yoğun tüy yapısını rahatlatmak adına, seyreltici makineleri tercih edebilirsiniz. Düzeltmeler için de makine en iyi üründür. 

#Pomeranian Tıraş Fiyatları

 
Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde köpek kuaförleri çok yaygın. Bu kuaförler ırka ya da isteğe göre tıraş yapabiliyorlar. Köpeğinizin boyutları, modelin zorluğu ya da kolaylığı fiyatı belirleyen en büyük etmen. Ama ortalama olarak 50 TL ile 250 TL arasında değişen fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.
 
Ufak düzeltmeler için birçok yer ücret almıyor. Sürekli gittiğim yerde ben bu tarz işlemlere sadece bahşiş bırakarak yaptırabiliyorum. Referanslı yerleri tercih etmenizi öneririm.

#Pomeranian Malzemeleri

 
Öncelikle bakım malzemelerini söylemek isterim. Şampuanlar ve bakım kremleri olmazsa olmazlar içinde. Tarak ve fırçalar hemen akabinde ihtiyaç duyulan en önemli malzemeler. Göz ve vücut mendilleri, diş macunu ve fırçası onlar için bence en önemli ürünler.
 
Bunların haricinde tasma, yağmurluk, isimlik gibi aksesuarları da severek alıp kullanacağınıza eminim. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı