Bir Köpeğin Bana Güvenmesini Nasıl Sağlayabilirim?

Bir Köpeğin Bana Güvenmesini Nasıl Sağlayabilirim?

Pek çok kişi ve özellikle de ilk defa köpek sahiplenecek kişiler, bir köpeğin güvenini nasıl sağlayacağını bilemeyebilir. Durum böyle olunca köpek ile sahibi arasında istenmeyen ve zorlama olan bir iletişim gerçekleşir. Köpeğe soğuk ya da yakın görünme konusunda endişelenmeyin ve bunun yerine ona karşı açık olun. Ona size yaklaşması için zaman ve alan verin. Peki, 10 adımda bir köpeğin güveni nasıl kazanılır?

1- Köpeğinize Yeteri Kadar Zaman ve Mekan Verin

 
Bir köpek alışılmadık bir yere gidince çok sayıda tehdit algılar. Hayatındaki yeni kişinin son derece arkadaş canlısı ve çok eğlenceli olduğu konusunda ona güvence vermek oldukça önemlidir. Bu güven bağını kurmak için, köpeğinize duyduğu zamanı ve yeri verin. Onunla arkadaş olmak için acele etmeyin ve size gelmesini bekleyin.

2- Doğrudan Göz Temasından Kaçının

 
Köpek dilinde 'bakmak' bir meydan okuma veya tehdittir. Sadece doğrudan göz temasından kaçınarak, işleri düşük tutmaya yardımcı olursunuz. Esnemeyi bile deneyebilirsiniz. Evet esnemeyi! Çünkü bu, köpeği bilinçaltında rahatlatan köpek sakinleştirici bir sinyaldir.

3- Köpeklerin Beden Dilini Öğrenin

 
Köpekler korktuğunda dudaklarını yalar ve daha pek çok gösterge yaratır. Bunların her biri köpek stresinin veya iç çatışmanın belirtileridir. İşaretler gösteren bir köpeğin size alışması için zamana ihtiyacı vardır. Mümkün olduğunda buna saygı gösterin ve ilgisini çekmek için zihinsel uyarım gibi diğer taktikleri kullanın.
 
Klasik inatçı tedirginlik belirtileri şunları içerir:
 
• Başını çeviriyor ve bakışlarını başka yöne çeviriyor
• Dudak yalama
• Esneme
• Bir pençe kaldırmak
• Göbek gösteriliyor
• Alçaltılmış bir kafa ve düşük kulaklar
• Endişeli bir ifade

4- İyi Davranışı Ödüllendirin

 
Köpeği görmezden gelerek büyük bir iş çıkardınız ve size karşı merakı arttıysa yavaş yavaş size gelmeye başlar. Bu, yere bir ödül atarak cesaretini ödüllendirmek için harika bir zaman. Büyük çapta yaygara yapmadan önce sizi iyi şeylerle ilişkilendirmeye ve güven kazanmasına izin verin.

5- Bir Rutin Yaratın

 
Köpeğin beslenmesi ve sabah yürüyüşü gerçekleşmezse, dünyası tam anlamıyla tersine döner ve bu da güvensizlik duygularına yol açtı. Köpekler tanıdık olmayanları sevmez, bu yüzden köpeği rutinde tuttuğunuzdan emin olun. Bu, size güvenmeyi öğrenebileceği sağlam bir temel sağlar.

6- İlgisini Çekin

 
Kendinizi köpeğe karşı daha ilginç hale getirin, böylece araştırmak ve arkadaş olmak isteyebilir. TV izlerken yerde yatmayı deneyin ve bırakın size gelsin. Ayrıca, merakını artıracağı ve onu takip etmeye teşvik edeceği için etrafta gezinmeyi deneyin.

7- Egzersiz Yapın ve Oynayın

 
Köpek egzersiz yaptığında endişeli hissetmek için daha az enerji harcar. Elbette bu, köpeği uzun bir hatta tutmak (güvenlik için) ve fiziksel sınırlarına uymak anlamına gelebilir.
Ayrıca eğlenmek ve bağlanmak için oynamak gibisi yoktur ve bu içeride veya dışarıda yapabileceğiniz bir şeydir.

8- Zihinsel Uyarım Kullanın

 
Meşgul bir zihin, bir kişinin sorun arama olasılığı daha düşüktür. En sevdiğiniz oyuncağı koymak veya bir karton kutunun içine yiyecek koymak gibi köpeği başka yöne çevirmek için bazı stratejiler uygulayın. Sonra köpeğin kutuyu parçalamasına izin verin.

9- Eğitim Seansları Düzenleyin

 
Bazı eğlenceli eğitim seanslarını onun güvenini kazanmanın ve bağ kurmanın bir yolu olarak görmezden gelmeyin. Köpeğe yemeğini yemesini istemek gibi küçük başlayın ve ardından basit komutları öğretin. Amaç kusursuz davranan bir evcil hayvana sahip olmaktan ziyade köpeğin size olan güvenini oluşturmak olduğu için seansları kısa tutun ve ödül temelli yöntemler kullanın.

10- Ona Korku ve Endişe Vermeyin

 
Endişeli bir hayvanı rahatlatmak insan doğasında var. Bununla birlikte, korku veya endişe belirtileri gösteren bir köpeği yatıştırdığınızda yanlışlıkla davranışlarını ödüllendiriyorsunuz ve onaylıyorsunuz.
 
Daha iyi bir politika, gerginliklerini sessizce görmezden gelmek ve dikkatlerini gıcırtılı bir oyuncakla başka yöne çevirmektir, böylece cesaretlerini övebilirsiniz.
 
Ve nihayetinde köpeklerin o anda yaşadığını bilin. Sürekli olarak onların ihtiyaçlarını anladığınızı ve onlara değer vermek ve onlarla ilgilenmek için orada bulunduğunuzu gösterdiğinizde, gerçekten güvenini kazanabilirsiniz.
 
Sonuç olarak bakıldığında bir köpeğin güvenini kazanabilmek için sık sık empati yapmalı ve bolca vakit geçirmelisiniz. Tabii bu esnada onu asla sıkmamalı ve bağlılığınızı göstermelisiniz. Hiçbir tüylü dost bu sevgi ve ilgiye karşılıksız kalamaz.
 

Benzer Yazılar

Yukarı