Köpekler Hakkında  Kısa Maddeler Halinde Bilinmeyen 101 Gerçek

Köpekler Hakkında Kısa Maddeler Halinde Bilinmeyen 101 Gerçek

Köpekler, sahiplerine son nefeslerine kadar koşulsuz olarak sevgi, arkadaşlık ve sonsuz sadakat ile bağlanır. Bunun gibi köpekler hakkında bilmediğimiz aslında bir çok ince detay bulunuyor.
 
Daha fazla uzatmadan, insanın en iyi arkadaşı olan köpekler hakkında bilmediğimiz detayları inceleyelim. 
 
1. Köpekler 250 kelimeyi ve hareketi anlar, ezberleyebilir, bu da onları bebekler kadar akıllı yapar!
 
 
Bir köpek , bir insana kıyasla ne kadar akıllıdır ? Hayvan psikologları tarafından yapılan araştırmaya göre köpekler 250 kelimeye kadar anlayabilir, beşe kadar sayabilir ve temel hesaplamaları yapabilirler. Aslında köpekler iki yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip!
 
2. Köpekler içinde bir zaman duygusu var.
 
 
İnsanların ne zaman uyanacağını, uyuyacağını ve yemek yiyeceğini bildiği iç biyolojik saat olan sirkadiyen ritim köpeklerde de mevcuttur. Böylece köpekler, gündüz akşam gibi genel bir zaman algısına sahiptir.
 
3. Ulusal Köpek Günü ne zaman? Tabiki bu muhteşem gün 26 Ağustos'ta kutlanıyor.
 
 
Ulusal Köpek Günü, evcil hayvan ve aile yaşam tarzı uzmanı ve hayvan savunucusu Colleen Paige tarafından 2004 yılında kuruldu. 26 Ağustos, kurucunun ailesinin sahiplendiği ilk köpek üyesi Sheltie'yi evlat edindiği gündü.
 
4. Bir köpeğin bıyıkları, havadaki ince değişiklikleri tespit etmelerine ve karanlıkta yaklaşan tehdide karşı onları daha tetikte tutmalarına yardımcı olur.
 
 
Gerçeklere göre, bir köpeğin bıyıkları havadaki titreşimleri algılamasına yardımcı olur ve böylece radar dedektörlerine benzer şekilde hareket eder. Daha basit bir ifadeyle, bıyık, köpeğin duyu hücrelerine hayati bilgiler iletir.
 
5. Köpekler neden nefes nefese kalır? Köpekler, ekstra vücut ısısından kurtulmanın bir yolu olarak nefes nefese kalırlar.
 
 
Köpekler terler, ancak terleme süreci, sıcak havalarda kendilerini serinletme yollarından yalnızca biridir. Her yerde terleyen insanlardan farklı olarak, köpekler sadece pençe yastıkları ve burnu gibi alanlarda terleyebilir. Bu nedenle, sıcak bir günde köpeğin ayağının altını ıslatmak soğumasına yardımcı olur.
 
6. Bir köpeğin koku alma duyusu, bir insanınkinden 10 milyon kat daha iyidir.
 
 
Köpeklerle ilgili büyüleyici bir gerçek , köpeklerin burunlarında yaklaşık 300 milyon reseptöre sahip olduğu belirtiliyor. İnsanlarda sadece 6 milyon var. Köpeklerde koku alma gücünün, insanlarda olduğundan yaklaşık 40 kat daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.
 
7. Yavrular sağır olarak doğarlar, ancak büyüdükçe sahiplerinden 4 kat daha fazla duyabilirler.
 
 
Köpekler sese karşı insanlardan daha hassastır ve köpeklerin şok edici 50.000 HZ'ye kadar duyabileceğine inanılıyor. Köpek ıslıkları 20.000 HZ'de çalışır, bu da insanların neden bunu duyamadığını açıklar. (genellikle insanlar sadece rahatça 5.000 HZ'ye kadar duyar).
 
8. Köpekler için en yaygın isimler Max, Molly, Maggie, Sam ve Zach'dir.
 
 
Bir araştırmaya göre, Max bir erkek köpeğin Bella'nın dişi köpekler için en yaygın olduğunu göstermektedir. Charlie ikinci sırada, onu Buddy, Cooper, Rocky ve Duke izliyor.
 
9. Köpekler, sahiplerinin korkulu mu yoksa stresli mi olduklarını koklayarak anlayabilirler.
 
 
Bir çok araştırmacı, köpeklerin insan sahiplerinin duygularını ve ruh hallerini tespit etmek için koku alma duyularını kullandığını buldu. Bulgulara göre köpekler, bir insanın terini koklayarak nasıl hissettiğini öğrenebilirler.
 
10. Köpekler hangi meyveleri yiyebilir? Muz, yaban mersini, kivi, karpuz ve ananas yiyebilirler.
 
 
Muz, potasyum açısından son derece zengindir, yaban mersini sağlıklı ciltler ve güçlü bir bağışıklık sistemi için harikadır, kivi ise C vitamini için bir güç merkezidir! Bununla birlikte köpekler, persin içerdiği için avokado, böbrek yetmezliğine neden olabileceği için üzüm ve boğulma tehlikesi olabileceği için kiraz yememelidir.
 
11. Köpekler neden havlar? Havlama, bir köpeğin insanlarla ve diğer köpeklerle iletişim kurma yoludur.
 
Köpeklerin kendilerine özgü bir dili vardır, insanlardan tamamen farklıdır. Havlamak aynı zamanda ulumak, hırlamak ve sızlanmak bir köpeğin doğal iletişim şeklidir. Dahası, diğer köpeklerle ve insanlarla iletişim kurmak için havlarlar. 
 
12.  Neden köpeklerin burunları ıslak? Salgılanan mukus, köpeklerin daha iyi kokmasına yardımcı olur.
 
Bir köpeğin burnunun ıslak olmasının farklı nedenleri olabilir. En bariz sebep, köpeğin daha iyi kokmasına yardımcı olmaktır. Ayrıca, ıslak bir burun, köpeklerin burunlarından ve pençelerinden terlerken sıcak havalarda soğumasına yardımcı olur.
 
13. Köpekler neden kamburlaşır? Heyecanlanan köpekler dikkat çekmek ve statü kazanmak için kamburlaşır.
 
Köpekler, sahiplerinin veya diğer köpeklerin dikkatini çekmek için bu etkinliği gerçekleştirir. Daha da önemlisi, köpekler bunu sosyal statü kazanmak ve diğer köpekler üzerindeki hakimiyetlerini güvence altına almak için yaparlar. 
 
14. Ortalama olarak, yetişkin köpeklerin 42 dişi varken, insanların sadece 32 dişi vardır.
 
Yetişkin köpeklerin 42 dişi varken yavruların 28 süt dişi vardır. Buna karşılık, yetişkin insanlarda 32, insan bebeklerinde ise sadece 20 tane var.
 
15. Yavrular 4 aylık olduklarında süt dişlerinin tamamını kaybeder.
 
Sağlıklı yavruların yaklaşık 28 süt dişi vardır ve bunlar büyüdükçe yaklaşık dört haftada dökülmeye başlar. Köpek 14 ila 30 hafta arasında olduğunda tüm yavru dişler düşer ve yerini 42 güçlü yetişkin diş alır.
 
16. Köpeklerin hasar görmüş veya kaybedilmiş dişleri yeniden çıkmaz ve birini kaybederlerse, sonsuza dek kaybederler.
 
Bir köpeğin dişleri hasar gördüğünde veya düştüğünde sonsuza dek yok olurlar. Bu nedenle, evcil hayvanınızın yutmalarına iyi bakmanız önemlidir.
 
17. Düşük şekerli yiyecek ve ağız bakterilerindeki farklılıklar nedeniyle, köpeklerde çürük oluşması pek olası değildir.
 
18. Kısa burunlu küçük ırklarda genellikle tartar ve plak oluşumu gibi daha fazla oral ve periodontal sorunlar vardır.
 
Çeşitli köpek cinsi gerçekleri , Poodle, Pomeranian, Pug ve Cavalier King Charles Spaniel gibi küçük köpek ırklarının, daha büyük ırklara göre diş çürümesine maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu iddia ediyor.
 
Ayrıca, kalkık burunlu ırklarda genellikle nefes alma sorunları vardır. Bu nedenle birçok havayolu, solunum komplikasyonları olabileceğinden, keskin burunlu ırkları kısıtlamaktadır .
 
19. Bir köpeğin dişleri yeşilimsi, kahverengiyse, dişeti hastalığı olabilir.
 
Diş eti hastalığı veya periodontal hastalık, bir köpeğin dişlerindeki destek yapılarının kaybıyla sonuçlanan bir enfeksiyon olarak tanımlanır. Dişlerin rengi belirgin bir şekilde değişmişse, köpeğin genellikle dişeti hastalığı vardır.
 
20. Köpeğin üst çenesinin ortasındaki büyük diş, hayvanın yiyecekleri ezmesine ve kesmesine yardımcı olan karnasiyal diştir.
 
Evcil hayvanınızın ağzındaki en büyük dişin ne olduğunu merak ediyorsanız, bu karnasiyal diştir. Bu diş, hayvanın yiyecekleri ezmesine, kesmesine veya tutmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Dahası, köpeğin çiğneme oyuncağı zannettiği mobilyayı değiştirirken bulursanız, suçu karnasiyal dişe atın. 
 
21. Tıpkı insanlar gibi, günlük fırçalama plak oluşumunu, diş eti hastalıklarını ve bakterilerin kan dolaşımına girmesini önlemeye yardımcı olur.
 
Mümkün olduğunca erken başlarsanız ve her gün düzenli olarak yapıyorsanız, sadece ağız boşluğunda bir takım problemleri değil, aynı zamanda bakterilerin kan dolaşımına girmesini de engelleyecektir. 
 
22. Köpekler neden başlarını eğer? Bunu, sahiplerinin yüzüne daha iyi bakmak ve ifadelerini okumak için yaparlar.
 
Uzmanlara göre, köpekler başlarını birkaç iyi nedenden dolayı eğer. Birincisi, sahiplerinin ne söylemeye çalıştığını anlamak, İkinci olarak, köpeklerin bir sesin kaynağını daha iyi algılamak için başlarını eğebileceğini belirtiyor .
 
23. Köpeklerde kulak enfeksiyonları yaygındır ve genellikle bakteriler, kulak kanalında kıllanma ve alerjilerden kaynaklanır.
 
Kulak enfeksiyonundan muzdarip bir köpeğin sergileyebileceği en yaygın semptomlar arasında başın eğilmesi, sürekli kaşıma, kulaklardan kötü bir koku, kirli bir akıntı ve kulakta şişme bulunur. Basit bir tıbbi temizlik hayvana yardımcı olsa da bazen ameliyat gereklidir.
 
24. Köpekler neden ot yer? Ot yiyen veya sık sık kusan köpeklerde kurtlar gibi iç parazitleri olabilir.
 
İç parazitler köpeklerde yaygındır ve hemen hemen her köpeğin rahatsız edici bir solucan istilası vardır. Özellikle kancalı kurtlar, yavru köpeklerde ölümcül olabilir, bu nedenle sık sık bir veterinere gitmek önemlidir. 
 
25. Köpekler nasıl pire kapar? Genellikle köpekler, pire istilasına uğramış diğer hayvanlarla temas halinde bulunarak pire kaparlar.
 
Uzmanlara göre, köpekler çeşitli şekillerde pire kapabilirler, en çok da köpek veya kedi gibi başka bir hayvanla temas halinde kapabilirler.
 
26. Tedavi edilmezse, pireler köpeklerde enfeksiyonlara, alerjik reaksiyonlara ve anemiye neden olabilir.
 
Pirelerin köpek dünyasındaki en büyük rahatsızlıklar arasında olduğu iddia ediliyor . Bir köpeğin pireye sahip olabileceği belirtiler arasında saç dökülmesi, sıcak noktalar, pire kiri, aşırı yalama, ısırma ve kaşıma sayılabilir. Bunun için birçok mükemmel şampuan, sprey ve ağızdan alınan ilaçlar var.
 
27. Kusma, sıcak çarpması, böbrek yetmezliği, pankreatit ve hatta zehirlenmenin bir belirtisi olabilir.
 
Köpeklerde kusma nedenleri görünüşte sonsuz olsa da, hayvanın kusmasının en yaygın nedenleri arasında pankreatit, bağırsak parazitleri ve zehirlenme yer alır. Eğitimli bir profesyonel, köpeği tedaviye koyabilir, kusmayı kontrol altına almak için ilaç verebilir veya ona pirinç ve derisiz tavuk gibi yiyecekler hazırlamayı önerebilir.
 
28. Köpekler neden kuyruklarını sallar? Köpekler, sahipleri veya diğer köpeklerle iletişim kurmak için kuyruklarını kullanır.
 
Köpeklerin mutluluk işareti olarak kuyruk salladıkları yaygın bir efsanedir. Ancak uzmanlar köpeklerin kuyruklarını bir dil biçimi olarak kullandıklarını iddia ediyorlar.
 
29. Sık ishalden muzdarip köpeklerin, susuz kalabilecekleri için bol suya erişmeleri gerekir.
 
Köpeklerde ishal olması durumunda, gıda hassasiyetlerine kadar birçok neden olduğunu göstermektedir. Dikkatli olun, köpeğin ekstra sulu içmesini sağlayın çünkü ishal kolayca su kaybına ve ölüme yol açabilir.
 
30. Köpeklerde en yaygın kanser türleri melanom, lenfoma, osteosarkom, mast hücre tümörleri ve hemanjiyosarkomdur.
 
Köpeklerle ilgili bilimsel gerçeklere göre köpekler , tıpkı insan emsalleri gibi kanserden muzdarip olabilir. Yapılan bir araştırma, her 100.000 köpekten yaklaşık 800-900'ünün maalesef kansere yakalandığını açıkladı. Köpeklerde en sık görülen kanserler, lenf düğümleri kanseri, kan damarları kanseri, cilt kanseri, kemik kanseri ve meme bezi kanseridir.
 
31. Ulusal Köpek Lenfoma Farkındalık Günü 7 Kasım'da kutlandı.
 
Ulusal Köpek Lenfoma Farkındalık Günü, lenfoma hakkındaki bilgileri yaymak için oluşturuldu .  Ulusal Köpek Lenfoma Günü, ünlü bir köpek koçu ve yarışmacısı olan Terry Simmons'ın fikriydi.
 
32. Köpeklerde yaygın olan kanserlerin yarısından fazlası erken teşhis edilirse tedavi edilebilir.
 
33. Köpeklerde kanser semptomları arasında idrara çıkmada güçlük, tutukluk, uyuşukluk, soluk diş etleri ve şişkin bir karın yer alır.
 
Bazen köpeklerde kanser belirtilerini tespit etmek kolaydır, ancak bazen belirtiler o kadar açık değildir. En sık görülenlerden bazıları karın şişliği, iyileşmeyen yaralar, iştah değişiklikleri, depresyon, öksürük, köpeğin derisinin altında şişlikler ve şiddetli ağrı kanıtıdır.
 
34. Golden Retriever, Rottweiler ve Bernese Dağ Köpekleri gibi bazı köpek ırkları kanser geliştirme riski daha yüksek olabilir.
 
Saf köpek ırkları söz konusu olduğunda kanserin karma ırklara göre daha yatkın olduğunu gösteriyor. Aslında, araştırmalarda Golden Retriever'ların daha duyarlı olduğunu bulunmuş. Ne yazık ki, araştırmalar kanserin  daha erken yaşlarda ortaya çıkabileceğini de buldu.
 
35. Hormon dengesizlikleri, ultraviyole radyasyon ve çim gübresi gibi kimyasallar köpeklerde kansere neden olabilir.
 
Beslenme, virüsler, hormonal dengesizlikler, konserve gıdalar ve radyoaktif atıklarla ilişkili faktörlerin tümü tehlikeli hastalığın oluşumuna katkıda bulunabilir.
 
36. Kanser köpekleri kısırlaştırılarak önlenebilir.
 
Dişi köpekleri kısırlaştırarak, doğru yaşta yapılırsa yumurtalık ve rahim kanseri olasılığının büyük ölçüde azaltılabileceğini göstermektedir. Dahası, erkek köpeklerin prostat kanserine yakalanma şansı, kısırlaştırılarak tamamen ortadan kaldırılabilir.
 
37. Köpekler ne zaman büyümeyi bırakır? Genel olarak, küçük ırklar 8 aylıkken tamamen büyürken, dev ırklar 18 aylık olana kadar büyür.
 
Farklı ırklar farklı hızlarda büyürler ve büyüme hızı söz konusu olduğunda cinsin büyüklüğü en büyük belirleyicidir. Kural olarak, büyük ve dev ırkların büyümesi için daha fazla zamana, küçük ve küçük ırkların ise daha az zamana ihtiyacı vardır.
 
38. Brandy adlı bir Boxer, En Uzun Dilli Köpek unvanını taşıyordu.
 
Bir köpek üzerindeki en uzun dil kaydına geçti. Etkileyici dili, yalnızca 10,1 cm uzunluğundaki bir insan diline kıyasla, 43 santimetreye ulaştı. 
 
39. Boxer'ların üzerindeki kırışıklıkların temizlenmesi gerekiyor.
 
Av köpekleri olarak tanınan Boxer, avlarını kırışıklıkları içinde yakalayarak kan kalıntısı toplama eğilimindedir. Enfeksiyonun kalmadığından emin olmak için evcil hayvanın kırışıklıklarını temizlemek için nemli bezler gereklidir.
 
40. Boxerlar, ünlüler arasında en sevilen köpek ırklarından birisidir.
 
Hugh Jackman, Jessica Biel, Luke Perry ve Jennifer Love Hewitt gibi ünlülerin Boxer'ı sevmesinin iyi bir nedeni var. Cins, en sevilenlerden sadece bir tanesi.
 
41. Pitbull bir cins değil, benzer özellik ve özelliklere sahip köpekleri tanımlayan genel bir terimdir.
 
Amerikan Pitbull Terrier ve Amerikan Staffordshire Terrier Pitbull en yaygın temsilcilerinden ikisidir. Ayrıca, Dogo Argentino, Bulldog ve Bull Terrier gibi ırklar daha basit bir şekilde Pitbull olarak tanımlanır.
 
42. Pitbull'lar mükemmel kaçış sanatçılarıdır.
 
Büyük bir arka bahçeniz varsa, Pitbull'unuza dikkat edin! Köpeklerle ilgili iyi bilinen ama havalı gerçeklere göre , Pitbull'lar oradaki en atletik köpek ırklarından bazıları! Bu nedenle, çitlere kolayca tırmanabilir ve kaçabilirler.
 
43. Razor Edge Pitbull yavruları binlerce dolara satılıyor!
 
Özel, hantal görünümü ve tatlı doğası nedeniyle, Razor Edge Pitbull, en çok aranan Pitbull türlerinden biridir. Bununla birlikte, Razor Edge'in resmi olarak tanınan bir cins olmadığını unutmamak önemlidir.
 
44. Sibirya Kurdu, zorlu arazilerde ağır yükleri çekmek için Eskimolar tarafından yetiştirildi.
 
Kızak köpeklerini merak ediyorsanız, her zaman çalışan köpekler olarak yetiştirildiğini gösteriyor. Aslında, bu köpek türü Eskimolar tarafından ren geyiğini gütmek ve sahiplerini davetsiz misafirlere karşı korumak için de kullanılmıştı.
 
45. ​​En popüler Sibirya kurdu renk kombinasyonlarından bazıları kırmızı ve beyaz, siyah ve beyaz ve samur ve beyazdır.
 
Husky köpekleri hakkındaki bilgilere dayanarak , çoğu gerçek , safkan bir Sibirya Husky'nin ceketinin saf beyazdan saf siyaha kadar farklı renklerde, kafasında farklı lekeler ve işaretler varken veya yokken olduğunu not eder. Daha az yaygın olmasına rağmen, bir Husky'nin ceketi koyu gri, beyaz veya gümüş gibi düz bir renk de olabilir.
 
46. Husky, sert ve oldukça zeki karakterleri nedeniyle titiz eğitim gerektirir.
 
Bu köpekler ile deneyimsiz olan aileler için iyi bir seçenek değildir. Kendi kendine yeterli, kararlı ve çoğu zaman idare edilmesi zor oldukları anlamına gelir.
 
47. Newfoundlands perdeli ayakları vardır ve harika yüzücülerdir.
 
Newfoundland köpekler harika yüzücüler ve uzun yıllardır su kurtarma köpekleri olarak kullanılıyorlar . Bu cins köpeklerin bu kadar iyi yüzmeyi başarmasının ana nedenlerinden biri yarı perdeli ayaklarıdır.
 
48. Newfoundlands, sür ya da öl köpeklerdir.
 
Son derece sadık bir evcil hayvan arıyorsanız, bir Newfoundlander evlat edinin. Sahiplerini yabancılardan korudukları ve ayrıca küçük çocuklar için mükemmel bir dadı oldukları biliniyor. Bu nedenle, Newfoundland köpeği genellikle "dadı köpeği" ve "yumuşak dev" olarak da adlandırılır.
 
49. Literatürde Lord Byron ve Emily Dickinson gibi önemli şahsiyetler bir Newfoundland köpeğine sahipti.
 
Lord Byron'ın ünlü şiiri “ Epitaph to a Dog”, kuduz nedeniyle hayatını kaybeden İngiliz şairin Newfoundland köpeği Boatswain'e ithaf edilmiştir. 
 
50. Bernese Dağ köpeği tipik olarak sığırları Alplerdeki otlaklara sürmek için kullanılmıştır.
 
Cins, nesiller boyunca mülk korumasından süt sığırlarını otlaklara sürmeye kadar çok yönlü bir çiftlik köpeği olarak kullanıldı. 
 
51. Bernese Dağ köpekleri son derece kahramandır.
 
Bu köpek ırkı ile ilgili en şaşırtıcı gerçek , genellikle kahramanlık yapabilecek olmalarıdır! 2013 yılında, Bella adında bir Bernese Dağ köpeği, Kanadalı sahibini yanan bir evden çekerek yangından kurtardı. Dahası, Nica adlı başka bir Berner, California'daki bir nehir akıntısından iki kurbanı kurtardı!
 
52. Bernese köpeklerinin bir espri anlayışı vardır.
 
Bu cins, hızlı bir şekilde kahkahalara yol açan belirli eylemleri tekrarlayarak insanlarını güldürmeye çalışabilir. 
 
53. Alman Çobanlar, Hollywood endüstrisinde büyük rol oynarlar.
 
Film endüstrisini en iyi temsil edilen türlerden biridir. Çoğu insan, uluslararası bir film yıldızı ve Hollywood'da bir simge haline gelen terk edilmiş köpek yavrusu Rin Tin Tin'i duymuştur.
 
54. Oturan ve kameraya bakan bir Alman Çobanının Youtube videosu fenomen oldu ve yaklaşık 10 milyon görüntülendi!
 
YouTube'un da Alman Çobanlarını sevdiğinin kanıtı var ve kanıtı basit bir videoda yatıyor. Daha doğrusu, 40 saniyelik YouTube videosunda Dunder adında bir köpek ve yavru köpeğin yetişkin bir köpeğe dönüşmesini anlatılıyor.
 
55. Alman Çobanların çılgın bir iş ahlakı vardır.
 
Alman Çobanları, aşırı iş ahlakı ve sadakatleri nedeniyle diğer tüm ırklardan tamamen farklıdır. Alman çobanı tür suçluların yakalanması ve uyuşturucu arama gibi zorlu işleri olması gerekir.
 
56. Maltese korkusuz köpeklerdir.
 
Tatlı ve masum bir görünüm vermelerine rağmen, Maltese köpekleri aslında yabancılarla tanışmaktan ve yabancı şeyler keşfetmekten korkmazlar. Bu hem bir kötü bir durum hem de bir nimet olabileceğinden, sahiplerinin küçük evcil hayvanlarını yakından takip etmeleri önerilir.
 
57. Maltese alerjisi olan insanlar için harikadır.
 
Hipoalerjenik köpek arayan insanlar, bu cins mükemmel bir seçimdir. Evcil hayvan alerji istatistiklerine göre , hipoalerjenik bir köpek olarak böyle bir şey olmasa da, reaksiyonları çok daha az. Bu tatlı ırkla ilgili en iyi şey, hiç tüy dökmemeleridir.
 
58. Maltese  eskiden Aslan Köpeği veya Romalı Kadınların Köpeği olarak biliniyordu.
 
Bu köpeklerle ilgili daha da müthiş gerçeklere göre , Maltese eskiden popüler olarak Melita Köpeği, Spaniel Gentle, Maltese Teriyeri ve Maltese Aslan Köpeği olarak biliniyordu. Ancak günümüzde bu cins sadece Maltese olarak anılmaktadır.  
 
59. Kanişler birinci sınıf avcılardır.
 
Narin Kaniş'in su kuşlarını almak için yetiştirilmesi garip görünebilir, ancak Poodle köpeklerin harika sporcular olduğunu iddia ediliyor . Yumuşak ağızları ve çevik fiziği, Poodle'ın yaralı veya ölü kuşları sudan almasına yardımcı olur.
 
60. Kanişler dört farklı boyutta gelir.
 
Kanişler çok yönlü cins olarak bilinirler ve dört boyutta bulunurlar: standart, orta, minyatür ve oyuncak. 
 
61. Cockapoo ve Goldendoodle popüler Kaniş ırklarıdır.
 
Poodle, zekası, tatlı doğası ve eşsiz kürkü nedeniyle yıllardır farklı melezlemeler de yer almaktadır. En yaygın türleri Cockapoo, bir Cocker Spaniel ve Poodle karışımı ve Golden Retriever ve Poodle karışımı olan Goldendoodle'dır.
 
62. Chihuahua, Meksika'nın en büyük eyaleti ve popüler bir köpek cinsidir!
 
Sevimli mini ve mikro cins, adını Meksika'nın en büyük eyaleti olan Chihuahua'dan alır. 19. yüzyılda Meksika'yı ziyaret eden Amerikalı turistlerin bu türe aşık olduklarını iddia ediyor!
 
63. Chihuahua'lar Cinco de Mayo'nun şenlikleri sırasında kutlanır.
 
Chihuahualar o kadar seviliyor ki, festivallerde genellikle canlı pançolarla giydirilir ve küçük gitarlar ile aksesuarlanır,  takılır.
 
64. Chihuahuas, dünyadaki en küçük köpek türüdür.
 
Chihuahualar aynı zamanda dünyanın en küçük köpekleri olarak biliniyor. Aslında, bir Chihuahua olan Milly, 2013'teki Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na göre dünyanın yaşayan en küçük köpeği oldu .
 
65. Puglar aslen Çin'den geliyor ve kraliyette kucak köpekleri olarak bilinirler.
 
Puglar kelimenin tam anlamıyla dünyanın her yerinde bulunabilmesine rağmen, kökenleri Çin'deki eski zamanlara kadar uzanmaktadır. 
 
66. Puglar Kısa Kafalı.
 
Pugların eşsiz ve tuhaf görünümü ve sadık doğaları, insanların bu eski cinsi ele geçirmek istemelerinin nedenidir. Pugların brakisefalik (kısa kafalı) sendromdan muzdarip olduğunu iddia ediyor , bu yüzden yüzleri parçalanmış ve kafaları çok kısa. Dahası, bu durum nedeniyle sık sık ve yüksek sesle horlarlar.
 
67. "Homurdanma" Pug için kullanılan terimdir.
 
Bir kuş sürüsü, bir balık sürüsü ve bir karga cinayeti, homurdanan bir Pug sürüsü kadar tuhaf olmaya yaklaşmaz. Önemli bir not, homurdanmak için en az üç boksörden oluşan bir grup olması gerekir.
 
68. Saint Bernard aslen dağ kurtarma köpeği.
 
Tüm köpek ırkları arasındaki dev olan Saint Bernard, eskiden bir dağ kurtarma köpeği olarak kullanılıyordu. Günümüzde, Saint Bernard'lar sadık aile hayvanları olarak tutuluyor.
 
69. Saint Bernard, hızlı büyüme nedeniyle kemik hastalıklarına daha yatkındır.
 
Bazı köpek ırkları bazı hastalıklardan muzdarip olma olasılığı diğerlerine göre daha yüksektir. Ne yazık ki, devasa büyüklükleri ve hızlı büyüme nedeniyle, cinsin dirsek displazisi, kalça displazisi ve kemik kanseri gibi kemikle ilgili hastalıklardan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.
 
70. Ünlü çocuk dostu Beethoven'da bir Saint Bernard başrolde .
 
Bu türün en iyi bilinen örneği, sorun yaratan bir Saint Bernard köpeği içeren sevimli bir aile komedisi olan Beethoven'da ortaya çıktı . 
 
71. Uzun çimenlerin arasında beyaz uçlu kuyruğuna bakan bir Beagle'ı görebilirsiniz.
 
Gerçekten eşsiz küçük tazı türü olan Beagle'lar, çoğunlukla tavşan avlamak için kullanılan mükemmel bir koku tazıdır. 
 
72. Snoopy bir Beagle'dır.
 
Schulz'un klasik çizgi romanı Peanuts'tan sevimli ve ikonik köpek aslında bir Beagle. 
 
73. Garfield'dan Odie bir Beagle'dır.
 
Snoopy medyadaki tek ünlü Beagle değil. Jim Davis'in 1978 hitinden Odie'nin bir Beagle'a dayandığını iddia ediyor. 
 
74. Kraliçe Victoria Dachshund'a kafayı takmıştı.
 
Kraliçe Victoria Dachshund'un kesinlikle her erkeğin evini bir kaleye çevireceğini söylerdi. Kraliçe Victoria ve Prens Albert, Almanya'daki ırkı keşfettiler ve 1845'te Deckel adını verdikleri ilk köpeklerini almaya karar verdiler. 
 
75. Dachshund ayrıca sosis köpek veya sosisli sandviç olarak da adlandırılır.
 
Resmi olarak Dachshund olarak bilinen bu cins, oradaki en cesur köpeklerden bazılarıdır. Bununla birlikte, benzersiz vücut şekilleri nedeniyle, çoğu kişi bu ırka sosis köpeği hatta sosisli sandviç olarak adlandırır. 
 
76. Dünyanın en yaşlı köpeği unvanı, Chanel adında 21 yaşındaki bir Dachshund'a aitti.
 
Dachshund, açıkça görülen uzun bir ömre sahip olduğu biliniyor. Chanel, 2009 yılında 21 yaşında öldü ve ona Guinness Dünya Rekorunu en uzun yaşayan köpek olarak verdi. 
 
77. Köpekler neden uluyor? Köpekler iletişim kurmak ve dikkat çekmek için uluyorlar.
 
Uzmanlar, köpeklerin yakındaki diğer köpeklerle iletişim kurmak için kullandıkları birçok yöntemden birinin uluma olduğunu iddia ediyor. Ayrıca köpekler, varlıklarını diğer köpeklere duyurmak ve dikkatlerini çekmek için ulurlar.  
 
78. Köpekler neden yalar? Köpekler, sahiplerinin tuzlu derisini sevdikleri için ya da sadece bir şefkat belirtisi olarak yalarlar.
 
Uzmanlara göre, yalama süreci, köpeği mutlu eden ve rahatlayan iyi hissettiren endorfin salgılar.  
 
79. Çikolata köpekler için neden kötüdür? Çikolata, köpekler için ölümcül olabilecek bir bileşen olan teobromin içerir.
 
Köpekler teobromini metabolize edemezler, bu nedenle hassas sistemlerinde ciddi derecede toksik seviyelere yükselebilir.  
 
80. Köpekler hangi renkleri görebilir? Köpekler tüm renkleri görebilir, ancak insanlar kadar canlı görünmezler.
 
Köpeklerin dünyayı siyah, beyaz ve gri olarak gördükleri meşhur efsanesi çürütüldü! Jay Neitz, köpeklerin renk görüşünü test etti ve birçok denemeden sonra, köpeklerin renkleri gördüğünü, ancak insanlar gibi göremediğini keşfetti. 
 
81. Köpekler neden pençelerini yalar?  
 
Bir köpeğin maya enfeksiyonundan muzdarip olabileceği en yaygın işaretlerden biri, pençelerin yalaması veya çiğnenmesidir, çünkü bu hareket köpeklerin geçici olarak rahatlamasına yardımcı olur.
 
82. Bir köpek hayatı boyunca ne kadar uyur? Köpekler günde 12 ila 14 saat uyur.
 
Ortalama bir köpeğin her gün yaklaşık 12 ila 14 saat kaliteli uyku aldığını iddia ediyor - bunu bir köpeğin ömrü boyunca çarparak, bu çok fazla uyku demektir! Öte yandan, hiperaktif köpek yavrularının iyi dinlenmiş hissetmeleri için 18-20 saate kadar ihtiyaçları vardır. Ayrıca, köpek büyüdükçe daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilir.
 
83. Köpekler neyi hayal eder? Köpeklerin oyun oynamayı, yemek yemeyi ve bir şeyler kovalamayı hayal etmeleri çok muhtemeldir.
 
Birçok araştırmacı, köpeklerin insanlara benzer rüyalar yaşadıklarını iddia ediyor ve günlük aktiviteler hakkında rüya gördükleri tahmin ediliyor.
 
84. Scooby - Doo ne tür bir köpektir ? Scooby bir Danua'dır.
 
Scooby, Hanna-Barbera'nın 1969'da yarattığı animasyon televizyon serisinin ikonik karakteridir. Erkek bir Danua olan Scooby, genç bir dedektif olan Shaggy Rogers'ın en iyi arkadaşı ve yoldaşıdır.
 
85. Dünyanın en büyük köpeği nedir? 
 
Danua en uzun, İngiliz Mastiff ise dünyanın en ağır köpeğidir.
 
86. Köpekler ne zaman kızışır ? Dişi köpekler genellikle 6 aylık olduklarında kızışır.
 
Uzmanlar, dişi bir köpeğin 6. ayda cinsel olgunluğa ulaştığını iddia ediyor. Bununla birlikte, bir köpeğin ilk ısısı için ortalama yaş, köpeğin cinsine ve boyutuna bağlı olarak değişebilir. 
 
87. En zeki köpek hangi cins ? Border Collie ve Poodle en zeki köpeklerdir.
 
Border Collie cinsi köpekler, mükemmel çobanlar ve son derece atletik köpekler olarak bilinir. İkincisi, Poodle yüksek zekaları ile ünlüdür ve onları avlanmaları, geri getirmeleri, itaat etmeleri ve takip etmeleri harika köpekler yapar.
 
88. Köpek yıllarını insan yıllarına nasıl çevireceğinizi merak mı ediyorsunuz ? Yaklaşık 15 insan yılı, ortalama büyüklükteki bir köpeğin hayatının ilk yılına eşittir.
 
Bir köpek için ikinci yıl, bir insan için yaklaşık dokuz yıla eşittir ve sonraki her insan yılı, bir köpek için yaklaşık beş yıldır.
 
89. Dünyadaki en hızlı köpek ırkı nedir? Tazılar dünyadaki en hızlı köpeklerdir!
 
Tazılar Dünya gezegenindeki en hızlı köpekler olarak sınıflandırılır. Aslında, bu durumda saatte 45 mil gibi etkileyici bir hıza çıkabilir. Ek olarak, Saluki, Afgan Tazısı, Vizsla ve Alman Çoban, kendilerini dünyanın en hızlı köpek ırkları listesinde buldu.
 
90. Havlayamayan tek köpek türü nedir? Basenji'nin havlayamadığı ortaya çıktı.
 
Basenji, havlama yetersizliği ile ünlü eski bir cinstir. Ancak bu cins hiçbir şekilde sessiz sayılamaz. Basenjiler havlamasa da, sık sık şarkı söyler, homurdanır ve sahipleriyle konuşurlar. 
 
91. Neden köpekler bir hale yatarken önce bir daire? Yatmadan önce daire çizmek köpeklerin rahat etmesine yardımcı olur.
 
En bariz neden rahatlamaktır, daha az belirgin olanı ise köpeğin köpek atalarından miras almış olabileceği genetik bir yatkınlığı içerir. Aslında, vahşi doğada köpekler genellikle kendilerini saldırılardan korumak için daire çizerler.
 
92. Bir köpeğin kaç parmağı vardır? Çoğu köpeğin her patisinde dört ayak parmağı vardır, ancak Büyük Pireneler'de altı tane vardır!
 
Genel olarak, çoğu köpek ırkının toplam on altı parmağı vardır - her bir patide dört ayak parmağı. Bununla birlikte, Avustralya Çoban Köpeği ve Rottweiler gibi bazı ırklarda, çiğ kemiği adı verilen fazladan bir ayak parmağı vardır. 
 
93. Lassie ne tür bir köpekti? Televizyon ünlüsü bir Rough Collie idi.
 
1943 yapımı Lassie Come Home filminin yıldızı Lassie , bir kadın Rough Collie idi. Sevimli köpek yıldızı, izleyiciler tarafından o kadar iyi karşılandı ki, Lassie tarihin en sevilen TV şovlarından biri oldu.
 
94. Kurtlar evcil köpeklerle çiftleşebilir.
 
Köpekler ve kurtlar benzer DNA'yı paylaşır, bu da onları melez yavruları üretmekten daha fazlasını yapar. 
 
95. Köpekler patlamış mısır veya Fritos gibi kokar.
 
Yavrularınızın pençelerinden farklı bir Frito-esque kokusuna sahip olduğu tespit edilmiş. Uzmanlara göre koku, zararsız bakterilerden kaynaklanıyor.
 
96. Babunlar küçük köpekleri veya köpek yavrularını kaçırabilir.
 
Babunların köpekleri evcil hayvan olarak tutmak için çalmadıklarını iddia ediyorlar.
 
97. Turnspit köpeği eskiden mutfağın bir parçasıydı.
 
"Vernepator Cur" olarak da adlandırılan bu soyu tükenmiş tür. Köpek, büyük bir çarkın içinde koşmak ve eti daha hızlı ve daha eşit şekilde pişirmek için döndürmek için kullanıldı. 
 
98. Birilerini koklamak, el sıkışmakla eşdeğeridir.
 
Evcil hayvan sahiplerinin bunun bir köpeğin başka bir köpeği tanımanın bir yolu olduğu hatırlatılmalıdır. 
 
99. Köpekler genellikle gezegenin manyetik alanına göre dışkılama yapar.
 
Son derece tuhaf gelse de, Köpeklerin Dünya'nın elektriksel manyetik alanına oldukça duyarlı olduğu sonucuna vardı. Bu nedenle, köpekler Kuzey-Güney ekseninde kaka yapmayı tercih ediyor.
 
100. Rakun köpekleri ne rakun ne de köpektir.
 
Hayvan, Rakun Köpeği olarak adlandırılsa da rakun olarak sınıflandırılmadığı gibi köpek de değildir. Kurtlar, tilkiler ve köpeklere yakından ilgilidirler. Rakun köpekleri sulak alanlarda, tarım alanlarında, ormanlarda ve farklı kentsel alanlarda bulunabilir.
 
Sonuç: Köpekler hakkında bilmediğimiz birçok şey var. Bu makaledeki köpek gerçeklerinden bazıları hiç akıllıca olmayabilirken, diğerleri kesinlik şok edici gerçeklikte. Kesin olan bir şey var: Köpekler hakkında ne kadar çılgınca şey öğrenebilirsek öğrenelim, onları kayıtsız şartsız bizi sevdikleri kadar seveceğiz.

Benzer Yazılar

Yukarı