Hayvan Sevgisi, Çocuğun Sağlığı ve Kişisel Gelişimindeki Önemli Rolü

Hayvan Sevgisi, Çocuğun Sağlığı ve Kişisel Gelişimindeki Önemli Rolü

Hayvanlarla Büyüyen Çocuklar Kıskançlıktan Uzak Oluyor;

 
Çocukların, psikolojik, sosyal, fiziksel ve zihinsel sağlığında önemli rol oynayan hayvan sevgisi aynı zamanda çocuk ve bebeklerin motor gelişimine, ince kas harekelerinin gelişmesine yardımcı olur. Bunun yansıra çocuğun sahiplenme duygusunu artırır, çevrede kendine ait olan eşyaları koruma içgüdüsüne kapılır.
 
Ailesinden gördüğü sevgiyi paylaşmayı öğrenip kıskançlık duygusu gibi olumsuz duyguların gereksiz olduğunu erken yaşta öğrenirler. Bunun sebebi kendine ait olan hayvana yeterli sevgiyi ve ilgiyi verebilmek için ailesi ile onu korumaya çalışan çocuk ilginin sevgiyle doğru orantılı olmadığını ihtiyaç olduğunu anlar. Bu yüzden yeni bir kardeş gelmeden önce eve çocuğunuzun seveceği bir hayvan alabilir ve olası kıskançlıklardan kaçınabilirsiniz. 

İletişim Becerileri diğer Çocuklara Göre Daha İyi Oluyor 

 
Hayvanı olan ve onunla zaman geçiren çocuklar, yalnızlıktan uzak ve iletişime açık oluyorlar. Çevresiyle her zaman iletişim halinde olabiliyor. Karşısındaki kişiyle empati yaparak yaklaşması ve özgüvene sahip olmasından dolayı doğru iletişimde bulunmak bu çocuklar için zor olmuyor. Hayvanlara bakarken bu çocuklar psikolojik olarak güçlü bir irade edindikleri için karşıdaki bireyin iletişimde onu ezmeye çalıştığı zamanları anlıyor ve ona göre tepki vermeye başlıyor. Başka çocukların bu iletişim seviyesine gelme yaşına göre 1 ya da 2 sene önce bu iletişim becerilerini kazanıyor, hayvanlara bakan çocuklar. Özellikle zihinsel engeli ve bu tür rahatsızlığı olan çocuklar için hayvan bakmak bambaşka bir dünyaya kapı açıyor ve hayvanlarından destek alarak daha güçlü iletişime açık bireyler oluyorlar. Daha sosyal ve çevredeki bir çokinsanla iyi iletişime sahip enerjik çocuklar oluyorlar.

Dikkat eksikliği ve Hiperaktiviteyi Azaltır 

 
İlginç bir şekilde, evcil hayvanlara sahip olmak ve onlarla birlikte büyümek dikkat eksikliğini, dikkat eksikliği bozukluklarını veya hiperaktivite teşhisi konmuş çocukları bu rahatsızlıklardan kurtarıyor. Dikkatlerini toplamakta zorluk çeken çocuklar için çevresinde bir hayvan olması oldukça önemli. Böylece dikkat eksikliğini ve bununla gelen derslerde başarısız olma gibi olayları engellemiş oluyorsunuz.
 
Hayvanlarla büyüyen çocukların ders başarılarının yüksek olduğunu yine araştırmalar ile ortaya konmuş dersleri algılamadaki hız hayvanlarla büyüyen çocuklar da daha hızlı oluyor. Öğrenme hızının arttığı ve hiparaktivite gibi yerinde duramayan, çok enerjik olan çocukların sakinleşmesini sağlamakta çocuklarla hayvan beslemek yararları arasında bulunuyor.  Genel olarak hayvanlarla hayvan sevgisiyle büyüyen çocuklar; 
 
• Daha iyi genel sağlıkları oluyor 
 
• Daha itaatkâr oluyorlar 
 
• Daha fiziksel olarak daha aktif oluyorlar 
 
• Daha az karamsar oluyorlar 
 
• Daha az davranış problemleri oluyor. 
 
• Daha az öğrenme problemleri oluyor. 
 
• Daha çabuk öğrenirler.
 
• Okul hayatlarında daha başarılı olurlar

Hayvan Bakan Çocuklar Pratik ve Bağımsız Düşünebiliyor 

 
Köpek, kedi, kuş balık gibi hayvanlarla büyüyen çocuklar, karşısına çıkan sorunlar için ağlayıp başkasından yardım istemek yerine kendi fikir arıyor ve çözüm önerilerinde bulunuyor. Köpeğinin ya da hayvanın herhangi bir sorununda bütün olumsuz kötü ihtimalleri değerlendirmeyi ve ona göre hareket etmeyi çocuklar öğreniyor.
 
Erken yaşta bu becerilerin gelişimi, çocuk ve bebeklerin yetişkin çağlarda ya da ilerleyen yaşlarda düşünme kabiliyetinin artmasına yardımcı olacaktır. Artık karşısına çıkan sorunlar için pratik ve akıllıca fikirler üretmeye çalışır ve çözüm odaklı bireyler halinde büyürler. Bu yüzden başına gelebilecek olaylar karşısında güçlü kalmayı başarabilir. 

Bağışıklık Sistemleri Daha Güçlü Oluyor 

 
Evcil hayvan sahibi olmak çocuğunuzu daha sağlıklı yapar. Pediatri uzmanlarının, bir evde beslenen hayvanlarla büyüyen bebeklerin, evcil hayvansız yaşayan çocuklardan daha az hasta olma ihtimalinin olduğunu söylüyorlar. Sonuçlar, bebeklerin ortamlarını aşırı derecede hijyenik tutmanın sağlıkları için iyi olmadığı görüşünü desteklemekte. Önceki araştırmalar, bebekler arasında alerji riski düşük olan evcil hayvanların varlığını ilişkilendirirken, farelerde yapılan son bir araştırma, çocukların köpek içeren evlerde olan toz ve kiri  önlediğini ortaya koymuştur. 
 
Araştırmalar, bir evcil hayvanla yakın temasta bulunan bebeklerin yaşamlarının ilk yıllarında daha az hastalandığını, diğer insanlara göre hastaneye gitme ihtiyacının daha az olduğu kanıtlandı. Evde beslenen hayvan tehlikesine ve evcil hayvanların dışarıdan eve taşıdıkları mikroplara maruz kalma, bebeklerin gelişen bağışıklık sistemlerini iyileştirmesi için önerilmektedir. Araştırmalar ayrıca, köpeklerle yetişen çocukların alerji riskinin olma olasılığının azaldığını tespit etti. Bunun yansıra hayvanlarla büyüyen çocukların alerji ve cilt sağlığını şöyle etkilediği gözlemlendi; 

Alerji: 

Solunum alerjileri veya astımı olan (en azından bir ebeveyni bu hastalıktan olan ve riski taşıyan mustarip olan) çocukların, evde köpeği varsa benzer sorunları geliştirme ihtimalinin çok daha düşük olduğu bulunmuştur. Erken yaşta köpeklere birlikte yaşamanın anahtar olduğunu buldular. Yine de çocuğunuzun doktoruna danışmayı ihmal etmeyin. 

Cilt: 

Son araştırmalar Köpeklerin aslında egzama riski taşıyan çocukları koruduğunu buldu. Aslında, evde köpekleri olmayan köpek alerjisi olan çocukların, egzamaya sahip olanlara göre dört kat daha fazla olduğu görülmüştür. 

Fiziksel Olarak Sağlıklı Oluyorlar 

Çocuğunuzun köpek gibi egzersiz yapan hayvanlarla büyümesi onun kas hareketlerini ve kaslarını güçlendiriyor. Bebeklikten itibaren bir köpekle olan bebekler daha erken yürümeye başlıyor. Aktif bir spor hayatları oluyor. Hayvanınızla yürüyüş yapması koşu yapması ya da oynaması birçok kasını hareket ettiriyor. Böylece güçlü bir vücuda sahip oluyorlar.
 
Sağlıklı ve bağışıklık sistemi güçlü bireyler olarak yaşamlarını devam ettiriyorlar.  Vücut yapısı gelişimini erkenden sağlıklı şekilde tamamlayan bu çocuklar, astım, kalp ve damar hastalıkları, obezite vb. rahatsızlıkları önlüyor.  Küçük çocukların bu yaşlarda hayvanlarla ilgilenmesi el becerilerini ve motor hareketlerini kullanılmasını kolaylaştırıyor.   

Empati Yapmayı ve Merhametli Olmayı Öğrenirler 

 
Hayvanların dilinden anlamaya çalışan çocuklar, onun hal ve hareketlerinden bir anlam çıkarmaya çalışır. Bunun yansıra kendilerini hayvanın yerine koyup düşünmeye çalışırlar. Böylece erken yaşlarda empati yapmayı öğrenmiş olan bu çocuklar ilerde başkalarına olan davranışlarında her zaman empati ile düşünerek, nazikçe çevreye yaklaşırlar. Bu onlara sağduyulu olmayı ve çevredeki hayvanlar ve insanlar için kendinin rahatsızlık duyduğu hareketleri yapmamayı tercih etmesine neden olacaktır. Empati yapmak karakter ve kişilik oluşumunu doğru yönlendirmeye, doğru tercihler yapmaya olanak sağlıyor.  Çevreye karşı hayvanlara, insanlara ve bitkilere karşı empati kurarak yaklaşan bu çocuklar, merhametli olmayı öğreniyor affedici kinden uzak olan karakterler edinmiş oluyorlar.  

Hayvanlarla Büyüyen Çocukların Sorumluluk Duygusu Fazla Oluyor 

 
 
Küçük yaşta edinilen hayvanın bakımında etkin rol oynayan çocuklar, canlı hareket eden bir varlığa bakmanın sorumluluğunu daha iyi anlıyor. Herhangi bir eşyaya ya da bitkiye bakmaktan daha etkili olan hayvan bakımı çocukların karşısındakinin canlı bir varlık olduğunu daha iyi anlamasına sebebiyet veriyor. Bu yüzdende hayvanlarla büyüyen bir çocuk, hayvanın sorumluluğunu kendisinde hissediyor. Onu kendinden küçük bir arkadaşı, kardeşi gibi görüyor ve ona ablalık abilik yapmak istiyor. Tabi her ne kadar çocuklar kendilerinde bu sorumluluğu fazlasıyla taşısa da bütün sorumluluğu onlara yüklemekten kaçınmalı ve çocuğunuzu hayvanınızla ilgilenirken izlemelisiniz. Sorumluluk duygusu ile büyüyen çocuklar, okul ve kariyer hayatlarında daha başarılı oluyor. 

Özgüvenleri Yüksek olan Bireyler Oluyorlar 

 
Bir hayvan ile büyümenin ve ona bakmanın getirdiği sorumluluk duygusu, empati ve yaşına göre daha bilinçli olmak çocukların daha özgüvenli olmalarını sağlıyor. Çevreleri ile iletişime geçmekte zorlanmayan çekinmeyen bu çocuklar, herhangi bir gördükleri haksızlığı da özgüvenleri sayesinde çabucak ifade edebiliyor. Böylece başkaları tarafından hor görülme zarar görme, okulda zorbalığa uğrama gibi olumsuz deneyimlerden uzakta büyüyorlar. Böyle bir olay ile karşılaştıklarında ise, daha cesaretli ve kendini ezdirmeyen bir yaklaşımları oluyor. Bunun sebebi köpek gibi güçlü bir hayvanın varlığını arkadaşı olarak bilmesi ve köpeğinin hayvanın onu desteklediğini düşünmesinden kaynaklanıyor. Okul hayatlarında yanlışlarını çekinmeden sorduklarından dolayı, daha başarı olma ihtimalleri artıyor. Yanlış bir şey yapmanın doğal olduğunu ve önemli olanın bir daha o yanlışı tekrar etmemek olduğunu köpeğine eğitim verirken kendisi de öğrenmiş olan çocuk, yanlışlarından hep bir ders çıkarması gerektiğini bunlardan çekinip örtbas etmemeye çalışmaktan kaçınması gerektiğini biliyor. Aynı zamanda sosyal bir çevreye sahip olan bu çocuklar başka çocuklar ile konuşurken gayet rahat oluyor. 

Depresyon ve Psikolojik Sıkıntıların Önüne Geçer 

 
Birçok araştırmada ortaya çıkan sonuçlarda kedilere köpeklere veya bir hayvana sahip olan kişilerin depresyon ve stresten daha uzak olduğu ortaya çıkmıştır. Hayvan sahibi olan ve olmayan bir gurup insanın tehlike durumlarında hareketleri izlendiğinde hayvan sahibi olanların stres seviyelerinin daha az arttığı gözlemlenmiştir. Çevrede bir canlının olması durumunda ya da hayvanların sevgi ile insanlara yaklaştığından dolayı psikolojik olarak daha güçlü olunuyor. Küçük yaşta hayvanlarla büyüyen çocuklar ise küçüklükten beri depresyon ve stres seviyesinin düşük olmasından kaynaklanan bir mutlulukla büyüyor. Çevredeki insanların mutsuzluklarına çare aramaya ve olumlu düşünceleriyle onları mutlu etmeye çalışıyor bu çocuklar. Kolaylıkla yaşadıkları sıkıntıları atlatmaya çalışan hayvan sahibi çocuklar,hayvanlareını kendilerini destekleyen seven bir canlı olaraak görüyor. 

Ölüm ve Doğumun Doğal Bir Süreç Olduğunu Erken Öğrenir 

 
Hayvanların ömürleri bizimkine nazara daha kısadır ve çocuğunuza bu durumu erken yaşlarda açıklamanız gerekir. Çünkü ileriki yaşlarda olumsuz tecrübeleri kolay atlatabilmeleri ve bunun doğal bir süreç olduğunu bilmelidir. Zaten ölümün ne demek olduğunu öğrenmiş çocuklar daha akıllı ve farkındalığı yüksek bir yaşam sürmektetir. Aynı şekilde köpeğinizi, hayvanınızın doğum yapması ve yeni yavrulara sahip olmanızı, hayatın belli bir düzen içinde olduğunu vurgulayarak anlatmaya özen gösterin. Doğum ve ölümü birbirini tamamlayan birer işleyiş olduğunu hayvanları sayesinde öğrenen çocuk güçlü karaktere sahip olacaktır.  

Yapılan Araştırmalara Göre Hayvanlar Çocuk Sağlığına Faydalı

 
Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre aslında toplum olarak tam tersini bildiğimiz, hayvanların çocukların sağlığına zararı değil faydası olduğu tespit edildi. Hatta farklı araştırmalar ile birlikte bu tanı doğrulandı.
 
Kedi ve köpekler gibi evcil hayvanlar ile yaşayan çocukların bağırsak mikrobiyatasının olumlu anlamda etkilendiği ortaya çıktı. Yapılan bilimsel araştırmaya göre de bu durum çocukları hem alerjik reaksiyonlardan hemde obeziteden koruyor. 
 
Dr. Atilla Bektaş'ın vermiş olduğu özel röportajda, "Çocukların evcil hayvanlarla birlikte zaman geçirmesine herhangi bir ket vurmayalım. Bu 3 - 4 kanıt düzeyi yüksek bilimsel çalışmayla, bir paradigma yıkılmış oldu. 
Sadece sevgiyi, yemeğimizi değil, bununla birlikte mikrobiyatımızı yani faydalı bakterilerimizi de paylaşıyoruz. " Mikrobiyata aslında mikro organizma topluluğudur.  İçinde yaklaşık 100 Trilyon bakteri bulunuyor. 

Yenidoğan Bebek ve Köpekler

 
Yalnız küçük çocukların değil, evde hayvan beslemenin yeni doğan bebeklerin bağırsak sağlığına da etkisi büyük olduğu tespit edildi.
 
"Doğumda emzirmeyle birlikte mikrobiyata gelişmeye başlıyor ve metabolik olarak daha iyi olmamızı sağlıyor, sağlıklı halimizi koruyor hastalıklara yakalanmamızı engelliyor."  1 Milyonun üzerinde çocukla yapılan bu araştırma, özellikle evinde kedi köpek besleyen ilk 6 yaş grubuna bakıldı. Ve görüldü ki bu çocuklar, %13 oranında daha az alerjik astım rahatsızlığına yakalanıyor. 
 
"Son yapılan çalışmalar da obeziteyler ilgili azaltan faydalı bakteriler olduğu saptanmıştır."  Bu Bilimsel makaleyi Amerikan Allerji ve Klinik İmmünoloji dergiside yayınlandı. 
Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise evcil hayvanın iç ve dış parazit aşılarının düzenli olarak yaptırılıyor olması.
 
Dr. Atilla Bektaş ise şu sözler ile konuşmasını tamamladı. " Onlar ile birlikte oynasınlar zaman geçirsinler çünkü birbirlerinin sağlıklarının geliştirirler, hem psikolojik olarak hemde mikrobiyolatalarına karşılıklı katkı sağlarlar."

Benzer Yazılar

Yukarı