Hayvanseverleri Sevindirecek Proje Binali Yıldırım'dan Geldi

Hayvanseverleri Sevindirecek Proje Binali Yıldırım'dan Geldi

Sokaktaki Dostlarımız için Yeni Proje;

 

 
Günümüzde sokaklarda karşılaştığımız hasta veya yaralı kedi, köpekleri gördüğümüzde müdahale için veterinere götürmemiz gerekebiliyor. Fakat yakında veteriner kliniği bulabilmek maalesef bazı yerlerde zor.. Bu gibi durumlara karşılık olarak Binali Yıldırım hayvan dostlarımız için bir proje geliştirdiğini açıkladı.
 
İstanbul'da hayvan dostlarımız için kurulan 9 adet Hayvan Bakım Evlerine destek olarak 8 adet Dostlar Atölyesi açılacak. Sokaklarda bulunan hayvanların sağlığı için hizmet veren “Vetbüs” adında araçlar olacak ve bu araçlar sokak sokak gezerek anında hayvanların sağlığında gerekli müdahaleyi edebilecek. Ayrıca yapılacak uygulama ile sokak hayvanlarının ve sahipli hayvanların aşılarının takibini yapılabileceği bir veri bankası oluşturulması planlanıyor.

Yeni Projenin Detayları;

Yeni kurulan bu proje 3 plandan oluşuyor. 
• Birinci aşamasında hayvan bakım merkezlerini çoğaltmak ve herkesin kolaylıkla ulaşılabileceği bölgelere kurulması.
• İkinci aşamasında ise, mobil istasyonlar ile anında yerinde müdahale edilmesi.
• Üçüncü aşamasında, teknolojiden faydalanarak dostlarımız için veri tabanı oluşturmak.
 

Sokakta Kalan Dostlarımıza Sıcak Yuva Hedefi

İstanbul içerisinde bulunan 9 Adet Hayvan Bakım Merkezi 2018 yılında 8 Bin kapasitede olmasına rağmen 187 Bin 444 sokak hayvanına tedavi sağladı. Son güncel rakamlara göre İstanbul'da 130 bin köpek ve 125 bin de sahipsiz kedi bulunuyor. Projenin hayata geçmesiyle birlikte her mahallenin içerisine hayvanlar için sağlık, eğitim ve etkileşim mekanlarının kurulması planlar arasında.
 
Bu merkezler ile Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma, Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket edilerek çalışmaların yürütülmesi planlanıyor. Bir çok sokakta kalmış dostlarımıza çalışmalar sonucunda yeni, sıcak yuvaların bulunması amaçlandı. 
 
Mevcut bakım evlerinin yanı sıra 8 Dostlar Atölyesinin de yapımı planlar arasında.
 
Bakım evlerinin yapılacağı yerler ise şu şekilde sıralandı; Çatalca Subaşı Mahallesi, Beykoz Öğünce Mahallesi, Eyüpsultan Işıklar Mahallesi, Kadıköy Hasanpaşa Hayvan Hastanesi, İTÜ Ayazağa Kampüsü Etkileşim Merkezi, Çekmeköy Ömerli Mahallesi, Eyüpsultan Hasdal Mahallesi, Sultangazi Cebeci Mahallesi..

Sokak Sokak Gezen Vetbüsler

Sahipsiz sokak hayvanlarının bulundukları mahallelerde anında aşılama ve tedavi hizmetinin sağlanacağı Vetbüs hayvan tedavi ünitesi ile artık sıkça karşılabileceğiz.
Özel dizayn ile uzman veterinerlerin bulunduğu Vetbüs'ler ile sorunlar anında yerinde çözülebilecek hale gelecek. 
 

Yeni Mobil Yazılım Programı; VETNET

Dostlarımız için teknolojiden yararlanılarak VETNET adında bir teknoloji uygulaması geliştirilecek. Bu uygulama içerisinde hayvan dostlarımıza ait tüm bilgiler bulunacak. 
İstanbullular uygulamada sahipli hayvanların aşı takvimlerini takip edebilecekler. Hayvanlar hakkında bilgilendirmelerin yapılacağı bu uygulamada Vetbüs ile de iletişim kurabilecek ve Vetbüsler'in hangi tarihte nerede olacağının bilgisi de uygulama içerisinden takip edilebilecek.

Benzer Yazılar

Yukarı