Husky ( Sibirya Kurdu ) Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Husky ( Sibirya Kurdu ) Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Husky, köpek ırkları arasında, büyüleyici bakışları, zarif yapısı ve dostça kişiliğiyle ön plana çıkan bir cinstir. Eğer aktif bir yaşam tarzınız varsa ve sosyal bir arkadaş arıyorsanız, Husky size mükemmel bir uyum sağlayabilir. Ancak, bu cinsin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde bakmak ve onlara sevgi dolu bir yuva sağlamak önemlidir. Unutmayın, Husky sadece bir köpek değil, aynı zamanda sadık bir dosttur ve onlarla geçirilen zaman, sonsuz mutluluk ve anılarla dolu bir yaşamın anahtarıdır. Bu link üzerinden https://www.kopekdunyasi.com/kategori/husky sahiplenmek istediğiniz Sibirya Kurdunu zahmetsiz bir şekilde bulabilirsiniz.

 

Sibirya Kurdu ( Husky ) Cinsine Hızlı Bakış

 Enerji Seviyesi  Yüksek
 Egzersiz İhtiyacı  Yüksek
 Oyuncu Karakter  Yüksek      
 Diğer Köpeklerle Arası  İyi
 Farklı Hayvanlarla Arası    Çok İyi
 Çocuklar ile İlişkisi  Çok İyi
 Yabancı İnsana Tutum  İyi
 Eğitilebilme Hızı  Orta
 Koruma İç Güdüsü  İyi

Karakter Özellikleri

Cins aile ortamına uygunluğu ve sevimli karakter özellikleriyle bilinmektedir. İnsanlarla bir arada olmaya her zaman bayılır. Seven kişilerle bir arada olmayı tercih ederler. Yalnız kalmaktan kesinlikle hoşlanmayan Sibirya Kurtları ev içinde riskli durumlar meydana getirebilirler. Ev içinde bu durumların oluşmaması adına kesinlikle eğitime tabi tutulması gerekir. Zeki olan Husky’lerin kendilerine ait olan zihinleri vardır. Cinsi öğrenmek adına kesinlikle sahiplenme yapan kişilerin sabırlı ve tutarlı olması gerekir.

Boyutu, Ağırlığı ve Ortalama Yaşı

•  Erkekler 21 ila 23,5 cm yükseklik, 45 ila 60 kg
•  Dişiler 20 ila 22 cm yükseklik, 35 ila 50 kg
•  Ömürleri 12 ila 14 yıl arasıdır.

Sibirya Kurdu ( Husky ) Köpeğinin Bilinmeyen Yönleri

•  Dünya çapında en popüler olan köpek ırkları arasında bulunur.
•  Dev olan ve dünyada bu şekilde tanınan Alaska kurtları 140 kg kadar çıkar.
•  Irkın arka ile ön ayakları kar üstünde hareket etme kabiliyetlerini geliştirmek adına geliştirilmiştir.
•  Kuvvetli olan vücut yapıları bulunmaktadır.
•  Kafatası bölgesi sivri ve uzundur

Yavru Sibirya Kurdu ( Husky ) Tavsiyeleri

Husky ırkından bir köpek sahiplenmek istiyorsanız öncelikli olarak doğru hizmet veren pet shoplardan yardım almanız gerekir. Pet shoplar dışında ayrıca online alandan ya da yetiştiricilik yapan kişilerden de yardım alabilirsiniz.
 
Cins köpek kategorisinde bulunan bu ırkın ücretsiz sahiplendirme işlemi genelde yapılmaz. Ücretli şekilde bulmanız mümkündür. Yavru olarak satın alma işleminde safkan olup olmadığına dikkat etmek önemli detaydır. Yavru Alaska kurdu alacak kişilerin aşağıdaki detayların hepsine dikkat etmesi gerekir.
 
•  Pet shoplarda satın alma işlemi yapan kişilerin sözleşme dahilinde satın alma işlemi yapması gerekir.
•  Aşı karnesiyle ve ırk bilgilerinin olduğu detayların tarafınıza verilmesine dikkat etmeniz gerekir.
•  Yavruların mutlaka tuvalet alışkanlığı olması gerekir.
•  Yavrunun annesini ve babasını görme şansınız varsa bunu talep etmelisiniz. Bu sayede safkanlığı ve genel sağlığı hakkında yorum yapma şansına sahip olabilirsiniz.
•  Sahiplendirme yapacak kişiden ya da pet shoptan ırk ile alakalı tüm detayları almalısınız.

Sibirya Kurdu ( Husky ) 2024 Fiyatları

Cinsin sahiplendirilmesi online alanlardan ve pet shoplardan yapıldığı için şehre göre değişkenlikler gösterir. Genelde telefon üzerinden fiyat bilgisi alınması mümkün değildir. Fiyat aralıkları 1.500 TL (130 USD)  başlayarak üst rakamlara kadar çıkar. Genelde beyaz gibi düz renkleri daha uygun fiyatlara satılır. Çift renkli olanlar daha üst fiyatlarla karşımıza çıkar. Kırma olarak satılanların fiyat aralıkları ise daha uygundur. Veteriner kontrolleri yapılan, aşıları tam ve safken olanların her daim fiyatları daha yüksektir.

Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Olumlu Yönleri
 
•  Her yaştan çocukla ve her cins hayvanla anlaşabilir.
•  Kalıtsal yönden çok fazla hastalığı bulunmaz.
•  Eğitilmesi kolay olan Sibirya kurtları zeki, köpeklerdir.
 
Olumsuz Yönleri
 
•  Tüyleri yılda 2 defa aşırı düzeyde dökülür.
•  Yüksek sesle ulurlar.
•  Egzersiz seviyeleri yüksektir.

İç Güdüsel Öne Çıkan Özellikleri

Cins yüksek düzeyde dayanıklı, atletik, zarif ve iş yapmak için istekli bir köpektir. Kuzeydoğu Asya bölgesinde kızak köpeği olarak ortaya çıkmıştır. Bu bölgede gündelik işlerde kullanılmaktadır. Zaten yapısal olarak soğu dayanıklı olan köpekler koşmaya eğilimlidir. Eski dönemlerde koşmak için yetiştirilmişlerdir.

Temel Eğitimleri

Husky’lerin temel eğitimlerinin nasıl ve nerede verildiğine dikkat edilmelidir. Köpeğinize her ortamda eğitim vermeniz yine her ortama olumlu yaklaşmasını sağlayacaktır. Tek alanda eğitim alan bu ırkın köpekleri yine aynı ortamı talep edebilir. Bu durumda sahibi olarak sizlere zorluklar meydana getirir.
 
Eğitime katkı olarak köpek sınıflarına katılım sağlanabilir ve uzman kontrolünde sosyalleşmesi sağlanabilir. Bu aktiviteler onun öz güveninin artmasını ve kendinden daha emin bir hale gelmesini sağlar. Eğitimlerin ilk aşamasında gel, git, otur ve kalk gibi başlangıç seviyesi kesinlikle atlanmamalıdır.

Beslenme Tablosu

Sibirya Kurdu Husky’leri yüksek kaliteli köpek mamalarıyla besleme yapmak sağlıklı yaşaması, cildi ve tüyleri açısından gereklidir. Egzersiz düzeyine bağlı bir şekilde yemeklerinde protein seviyesi ayarlaması yapılmalıdır. Yaz aylarında mamalarında % 20 oranında protein seviyesi yeterli olurken, kış aylarında çalışan bir köpekse protein % 32 seviyelerine kadar çıkartılmalıdır. Beslenmesi kilo kontrolü sağlanması adına izlenmelidir. Köpeğinizin kilosunu takip ederek belli takviyelerde verebilirsiniz. Bunların veteriner kontrolünde verilmesi gerekir.

Renkleri

Cinsin en ayırt edici özelliği yününün benzersiz olan desenidir. Özellikle yeni doğmuş yavruların kendilerine özgü olan tüyleri bulunur. Resmi standartlara göre aşağıda bulunan renkler kabul görür.
 
•  Siyan- beyaz
•  Saf beyaz
•  Beyaz- kahverengi
•  Beyaz- gri

Egzersiz ve Oyun Seçenekleri

Sibirya Kurdu Husky’ler aşırı düzeyde egzersize ihtiyaç duyan ırklar arasında yer alır. Zaten yapıları atletiktir. Çalıştıkça mutlu olurlar. Düzenli şekilde spor yaptırılması sayesinde zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı olacaklardır. Egzersizleri koşu olarak yaptırılabilir.
 
Zaten iç güdüsel koşmaya eğilimleri bulunur. American Kennel Klübü’nün desteklediği bu köpekler çeviklik, hız ve kokuyla alakalı oyunları çok severler. Kentsel ortam içinde bulunanlar için düzenli günlük yürüyüşler ve köpek grup oyunları harika egzersiz olur.

Bakım Programı

Tüy Bakımı
 
Alaska kurtlarının çift katlı olan tüyleri düşük sıcaklıklarda dayanıklılık sağlar. Sıcak iklimlerde ise rahat olabilen bir cins değildir. Tüyleri oldukça yumuşaktır. Senede iki defa 3 haftalık süre tüylerinde dökülmeler meydana gelir. Düzenli biçimde haftada 3 defa fırçalanması gerekir. Kirlendiği zaman banyo yaptırılması uygundur.
 
Göz Bakımı
 
Husky’ler gözlerine düzenli veteriner kontrolleri yaptırılmazsa sağlık açısından sorun yaşanması kaçınılmaz olabilir. Göz bölgesi hassastır ve gerekli olan kontrollerle bakımı sağlanır.
 
Diş Bakımı
 
Her köpekte olduğu gibi bu ırkın dişlerinin de hafta en az 3 defa fırçalanması yeterli olur. Tabii ki günlük olarak fırçalanması daha sağlıklıdır.

Yaşam Ortamı ve İlişkileri

Aile İçi İnsanlar
 
Alaska köpekleri sıcak iklime uygun bir ırk değildir. Özellikle sıcak mevsimlerde serin alanlarda bakılması gerekir. Bu ırk çocuklara karşı sevgi doludur. Zaten doğası gereği oyun oynamayı sever. Çocuğunuz için mutlu bir oyun arkadaşı olurken onunla her türlü yaramazlığı yapabilir.
 
Dışarısı ve Diğer İnsanlar
 
Eğitimi verildiği sürece sosyal ilişkilerini düzenlemeyi bilen Sibirya Kurtları sorun meydana getirmez. İlk defa tanıştığı kişilere karşı biraz çekingen davranabilmektedir.
 
Diğer Hayvanlar
 
Cins özellikle evde bulunan kedilerle mükemmel uyum sağlar. Hatta zaman içinde kedilerin yaptığı hareketleri yaptığını görmeniz mümkündür. Bir Husky’i eve döndüğünüzde kedi tırmanma evinin en üstünde bulabilirsiniz. Kediler dışında diğer hayvanlar saldırgan davranmadığında iyi anlaşır.

Youtube Yorumcuları Ne Demiş?

#HavHav TV
 
Sibirya Kurtları hakkında bilgi veren Fatih Bey, bu köpeklerin kızak köpeği olarak kullanıldığını belirtir. Hatta bundan kaynaklı işçi sınıfı köpek grubunda yer alır. Eksi 60 derece soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Fatih bey bu ırkı renkli güzel gözlerinde kaybolunan köpektir cümlesiyle tabir etmektedir. Başına buyruk olan Husky’ler dünyanın en kaybolan, kaçan ve bırakılan köpeklerindendir.
 
#Özgür Toprak
 
Hareketli yapısıyla dikkat çeken Alaska kurtlarının bakımlarının söylenenden daha kolay olduğunu belirten Özgür Toprak 1 aylık dönemde köpeğinin eğitiminin ne denli kolay olduğunu gösterir. Tuvalet eğitimi konusunda balkonda gazete kâğıdı uygulamasıyla alışkanlık verilmesi de oldukça basittir.
 
#Köpek Koleji
 
Kızak köpekleri olarak anılan Husky’lerin ülkemizde en çok tercih edilmesinin nedeni görsel anlamda güzel olmalarından kaynaklanmaktadır. Eski Moğlar tarafından fonksiyonel açıdan kullanılmıştır.  Özellikle insanların geçemeyeceği bölgelerde kızaklarla insanları geçirmek adına halen kullanılır.

Çiftleşme ve Gebelik Süreci

Sibirya Kurtlarının dişileri çiftleşme sürecine erkeklerine göre daha erken dönemde giriş yapar. Hatta ergenlik dönemi çiftleşme süreci anlamına gelir. Çiftleşmede dişiler kanama döneminin bitmesini bekler. Yıllık 2 defa kızgınlık süreci geçişi yapacaktır. Bu dönemde vulva bölgesinde şişkinlik oluşur ve davranışlarında ummadığınız değişimler meydana gelmeye başlar.
 
Gebelik Süreci
 
Çiftleşme yapan Alaska köpeğinizin hamile olup olmadığı konusunda veterinerden yardım almak doğru olur. Özellikle doğumu yaklaşanların karın ve meme bölgesindeki şişlik dikkat çeker. Meme bölgesi süt dolduğundan şişmektedir. Doğuma az kala dişinizin davranışlarında değişimler oluşur. Yavrular sırayla gelir ve kordonlarını annesi dişleriyle hızlı şekilde keser.

Aşı, Veteriner ve Sağlık Bilgileri

Kalıtsal hastalıkları çok fazla taşımayan Husky’lerde oluşabilen sorunlar arasında;
 
•  Kalça displazisi, soket bölgesinde oluşan anormal durumdur.
•  Progresif retinal Atrofi, körlüğü kadar gidebilen göz hastalığıdır.
•  Hipotiroidizm, troidlerin yeterli miktarda hormon üretmemesinden meydana gelir.
 
Kalıtsal hastalıkların meydana gelmemesi adına düzenli olarak sağlık kontrollerinin yaptırılması gerekir. Bu sayede sağlıklı bir yaşama sahip olacaktır.

Aşılar

 6.Hafta  Puppy DP aşısı
 7.Hafta  İç ile dış parazit aşısı
 8.Hafta  İlk karma aşısı
 9.Hafta  KC, iç ile dış parazit ve brosin aşısı     
 10.Hafta        Corona aşısı
 11.Hafta  İkinci karma aşı

İlginç Haberler 

•  Husky köpeklerinin neredeyse hepsi mavi gözlere sahiptir. Bu konuda birçok habere manşet olmuştur.
•  Vücutlarında bulunan karbonhidratlar sayesinde yağ depolarına kesinlikle dokunmadan saatler boyunca koşabilme özellikleri bulunur.
•  Bir Husky sahibiyseniz onun konuşkan bir yapısı olduğunu kesin bilirsiniz.
•  ABD’nin New Jersey eyaletinde gözlerinde tuhaflık var diye barına ter edilen Husk’yi sahiplenmek için tam olarak 150 kişi başvurmuştur.

Dişi, Erkek, Yavru İsim Tavsiyeleri

Dişi
 
•  Caramel
•  Leydi
•  Maviş
 
Erkek
 
•  Rüzgarın oğlu
•  Devrim
•  Alaca
•  Beyaz
 
Yavru
 
•  Boncuk
•  Kar beyaz
•  Pamuk
•  Leydi 

Irkın Kökeni

Irk Kuzeydoğu Asya bölgesinde bulunan Chukchi halkı tarafından kızak köpeği olarak geliştirilmiştir. Genetik açıdan Spitz ailesinden gelen bir parçadır. 20. Yy da Alaska bölgesinde yaşayan kişiler bu ırka karşı ilgi, duymuştur ve ülkelerinde kullanmaya başlamışlardır. Alaska bölgesinde hayat kurtaran yolculukların yapılmasını sağlayan köpekler için yarışlar düzenlenmektedir. Bu yarışları tamamlayan ilk köpek Balto’dur. 1930 senesinde Amerikan Kennel Klübü tarafından resmen kabul görmüştür. Hatta bu klübe göre Amerika’daki popüler ırkların arasında 12. sırayı alır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı