Husky (Sibirya Kurdu) İçin Bakım Tüyoları

Husky (Sibirya Kurdu) İçin Bakım Tüyoları

Köpeğinizin Gözlerini Kontrol Edin;

Genetik göz problemleri Husky cinsi köpekler için oldukça yaygındır. Bu genetik problemler Husky için 3 şekilde sıralanabilir. Bunlar kornea distrofisi, progresif retina atrofisi ve katarakt.   Husky ‘deki göz kusurları ciddidir ve gözden kaçırılmaması gerekir. Her bozukluk gözün farklı bir kısmında bulunur ve farklı belirtilere sahiptir. Bu yüzden düzenli olarak köpeğinizin gözünü kontrol etmelisiniz. Yavru köpeklerin daha sık olmakla birlikte 2 haftada bir gözlerin kontrolü yapılmalı. Köpeğinizi sahiplenirken ailesinde bu tür genetik göz problemlerin olup olmadığını sormalısınız. Gözlerde sulanma, alıntı ve çapak benzeri oluşumların varlığına bakmalısınız. Enfeksiyon kapmış yaşaran gözler için yumuşak nemli bir bezle gözleri veteriner hekiminizin verdiği ilaçları kullanmalısınız.

• Katarakt: Göz bebeğinin üstünde perdelenmiş gibi gözüküyorsa kataraktan şüphelenebilirsiniz.

• Kornea distrofisi: Kornea üzerinde bulutlu görünüm. Genellikle dişi köpeklerin eğilimi daha fazladır.

• Progresif retina atrofisi: Yavaş yavaş gözün kapanmaya başlaması ve körleşmeye kadar gidecek olan bir rahatsızlıktır.

Köpeğinizin Tırnak Bakımında Dikkat Etmelisiniz

 

Köpeğinizin tırnaklarının uzun olması egzersiz yapmasını zorlaştırabilir. Egzersiz yaparken acı çekmesine yalpalamasına neden olabilir. Aynı zamanda ev de tek kalan köpeğinizin sıkılması durumunda koltukları parçalaması eşyalara zarar vermesi olasıdır. Bu yüzden düzenli tırnak bakımın yapılması gerekir. Köpeğinizin tırnaklarında kan damarı bulunur bu nedenle daha önce köpek tırnağı kesmediyseniz önce bir veterinerden bilen birinden izleyip öğrenmeyip tırnak kesimini yapmalısınız. Her iki haftada bir tırnakların kesimini yapmalısınız.

 Tırnaklarını keserken;

• Köpeğinizin rahat olmasını sağlayın yan yatırabilirsiniz.

• Pençelerinden birini alın, pençelerinin üzerindeki tüyleri düzeltin veya hafif kısaltın.

• Ardından tırnağının uç kısmını dikkatli ve süreyi uzatmadan kesin.

• İsterseniz sonrasında patilerde sertleşme varsa nemlendirici sürüp patilerin iç kısmına masaj yapabilirsiniz.

Köpeğinizin Tüy Bakımında Önemli Tüyolar

Husky oldukça temiz bir köpektir. Çok kirlendiğini düşündürmedikçe senede bir kez bile yıkamanız yeterli aslında. Yine de ayda bir iki ayda bir banyo yapmak köpeğinize iyi gelecektir. Tüy ve cilt bakımının sağlığı için köpeğiniz için özel olan şampuanları kullanmalısınız. Bununla birlikte tüylerin haftada bir düzenli olarak taranması da gerekir. Yavru olduğu zamandan itibaren tüylerin taranmaya ihtiyaç duymadığınızı düşünseniz de haftada bir taranmalı. Bu köpeğinizin büyüdüğünde taranmaya alışmış olmasını sağlayacaktır.

Tüyler yılda iki kez mevsim değişikliklerinde oldukça fazla dökebilir. Bu normaldir ve köpeğiniz gelecek olan mevsime vücudunu hazırlamış olur. Bu mevsim değişikliği dönemleri gelmeden tüyleri tarama sıklığını arttırma dökülmelerin zamana oranla daha çok azaltmaya yardımcı olacaktır. Yaz aylarında köpeğinizin tüylerini kesmek ise oldukça sakıncalı bir durumdur. Çünkü güneş ışınlarının zararlarından ve yaz aylarının sıcağından köpeğinizi koruyacak olan yine tüyleridir.

Diş Temizliği Ve Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Husky köpeğinizin diş bakımı diğer köpeklere oranla daha önemlidir. Bunun sebebi diş ve diş eti rahatsızlıklarına olan eğilimleri genetik olarak fazla olmasından kaynaklanır. Küçük yaştan itibaren yavru dönemlerinde bile onun dişlerini düzenli fırçalamalısınız. Hem olası rahatsızlıkların oluşumunu önlemek hem de diş fırçalamaya alışmasını sağlamak için gereklidir. Dişin fırçalanması plak ve tartar birikimini önlemeye köpeğinizin dişinin doğru gelişmesine sebebiyet verecektir.

Özellikle diş çıkarma dönemlerinde köpeğinizin ağzı kokabilir. Bu dönemlerde köpeğinizin ağız kokusunu giderebilecek diş macunları ağız bakım temizleme ilaçları kullanılabilir. Düzenli diş fırçalama bu kokuyu bastırabilir.  Haftada 3 defa yapılabiliyorsa eğer düzenli olarak köpeğiniz dişlerini bu aralıklar ile fırçalanmalı. Özellikle köpekler için üretilen diş macunları bulunmakta, bunlar sevecekleri tatlar ile yapılmış diş macunlarıdır. Köpeğinizin diş fırçalamaya alışması ve bazı kimyasallardan uzak durması için bu diş macunları öneriliyor.

Köpeğinizin Bakımında Egzersiz İhtiyacı

Husky cinsi oldukça enerjik bir yapıya sahiptir. Egzersiz ihtiyacı oldukça fazladır. Bu yüzden sizin de oldukça enerjik bir sahip olmanızı gerekiyor. Enerjisini bir şekilde atmaya çalışan köpeğiniz size bunu hareketleri ile belli edecektir. Bu davranışlar genellikle uluma havlama evdeki eşyalara zarar verme gibi ortaya çıkabilir. Bunun yanında psikolojik olarak da enerjisini atamayan egzersizini yeteri kadar yapamayan bir Husky yeme alışkanlığında azalma, halsizlik, mutsuzluk ve benzeri depresyon belirtileri görülmeye başlanabilir. Bunun önüne geçmek köpeğiniz ile birlikte koşu yapmak, yüzmek yürüyüşlere çıkmak yararlı olacaktır. Köpeğinizin hem mental hem de fiziksel gelişimi için egzersizini yapmak köpeğiniz için bir ihtiyaçtır ve onu bundan mahrum etmemek için onunla zaman geçirmelisiniz.

 

Benzer Yazılar

Yukarı