İlk Kez Köpek Sahiplenecekler İçin En Uygun 10 Irk

İlk Kez Köpek Sahiplenecekler İçin En Uygun 10 Irk

İlk kez köpek sahibi olmak heyecan verici olsa da biraz bunaltan bir yanı da vardır. Bunun nedeni, pek çok farklı köpek ırkı olması ancak doğru olanı nasıl seçeceğinizi bilmeniz. Gördüğünüz bir sonraki sevimli köpeği eve götürmeden önce, mutlaka dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Neyse ki, bazı köpek ırklarının nispeten öngörülebilir enerji seviyeleri, boyutları, görünümleri ve bakım ihtiyaçlarını bilmek artık çok zor değil. 
 
Her Köpek Farklıdır
 
Bir köpeğin genlerinde yer edinmiş ortak özellikler olsa da buna rağmen her köpek farklıdır. Besleme ve davranış eğitimleri, bazı durumlarda köpeklerin DNA'sının yerini alabilir. Burada aslında ilk soru 'Köpek almaya hazır mıyım?' sorusunun cevabından emin olabilmektir. Köpekler sevimli dostlar olsa da, yavrunun hayatının tamamı boyunca sürekli bakımını sağlayacağınızdan ve dikkatle ilgileneceğinizden emin değilseniz, öncesinde bir kez daha düşünmekte yarar var. 
 
İlk kez köpek sahibi olacaklar için en iyi cins, sizin enerjinize ve dikkat seviyenize uygun bir köpektir. Sizinle koşabilecek bir köpek istiyorsanız atletik bir köpek seçmelisiniz. Tembel bir kucak köpeği tercih ediyorsanız, yüksek enerjili köpek ırklarından kaçınmak akıllıcadır. Özellikle çok fazla tüy temizliği için zamanınız yoksa daha az bakım gerektiren bir köpek ırkına yönelebilirsiniz. Bunun dışında önceden evde eğitim görmüş bir köpeği de tercih edebilirsiniz. Onlar evde eğitim görmüş ve iyi sosyalleşmiş olurlar; yeni başlayanlar için idealdir çünkü yavru köpekler çok fazla iş gerektirir; sosyalleşme, eğitim gibi. Bu ufak noktalara dikkat ederek karar verecek olan sizlersiniz. Aman! Acele etmeyin ve sürecin tadını çıkarın. Biz sizler için en uygun cinsleri derledik, gelin bir göz atalım.
 
Acemi Köpek Sahipleri İçin En Uygun 10 Köpek Cinsi
 

Labrador Retriever

 
En popüler ve tanınan orta-büyük köpek ırklarından biri olan Labrador Retriever, sadık ve sevecen bir arkadaştır. Aktif, oyuncu ve akıllıdır; bol egzersiz, eğitim ve dikkat verebilecek evlerde eğitimlerinden çok şey öğrenirler. Yüksek enerji seviyeleri, özellikle yavruyken sıkıldıklarında hareket edebilecekleri anlamına gelir, ancak eğitime de iyi yönde yanıt verirler. Öğrenmeyi sever ve neredeyse her şeyi yapmak için eğitilebilirler. Getirme, koşma ve sarılmanın tadını çıkarır. Neyse ki, dökülmeyi en aza indirmek için sadece düzenli tarama yapacağınız küçük bakımlara ihtiyacı vardır.

Golden Retriever

 
Labrador Retriever gibi, Golden Retriever'lar da aile köpekleridir. Mutlu, sadık, sevecen ve aktif kişilikleriyle çoğu evde başarılı bir uyum sağlarlar. Ancak sağlıklı kalmak için bol miktarda fiziksel egzersize ihtiyaçları vardır. Yıkıcı davranışlardan kaçınmak için de iyi bir eğitim şarttır ancak Retriever'lar öğrenmeyi sevdikleri ve memnun etmeye istekli oldukları için bu durum zor değildir. Ayrıca, tüylerinin dolaşmasını önlemek için düzenli fırçalamaya ihtiyaçları vardır, sanıyoruz bunu söylemeye gerek yok!

Pug

 
Açık bir kişiliğe sahip oldukları ve herkesle iyi anlaştıkları için Pug'lar sadık ve rahat bir arkadaş arayan sahipleri için ideal seçimdir. Doğal olarak pürüzsüz tüy yapıları vardır ve temiz tutulmaları kolaydır. Küçük boyutları sayesinde etrafta koşuşturmak için geniş bir bahçeye de ihtiyaç duymazlar. Ancak nefes alma güçlükleri ve göz sorunları dâhil olmak üzere belirli sağlık sorunlarına karşı duyarlılıklarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Ve tabi bunlarla ilgili gerekli bakımları üstlenmeniz de.

Boxer

 
Ne büyük ne de küçük, orta boylarda yüksek enerjili bir köpek arıyorsanız; ondan başkasını aramayın. Bu sadık köpek, aile ile yakın bir bağ kurar. Oldukça aktif bir yaşam tarzı sürüyorsanız, bir Boxer sizin için doğru olabilir. Bu cins, bol miktarda egzersize ve güçlü bir eğitim temeline ihtiyaç duyar. Gençlik döneminde biraz hiperaktif olsalar da, eğitilebilir ve antrenman sırasında ilgi görmekten hoşlanırlar. Bir kez eğitildikten ve sosyalleştikten sonra ev yaşantısına uyum sağlarlar ve genellikle çocuklarla iyi geçinirler. Doğaları gereği koruyucu olan Boxer, ailesini ve özellikle de çocukları korurlar. 

Chihuahua 

 
Paris Hilton çantasında, kucağında neden onlardan taşıyordu sanıyorsunuz? Chihuahua’lar iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına imkân verir. Çok inatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanmak gibi saplantılı özellikleri vardır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar ancak sahibi dışındaki yabancılara şüpheci yaklaşır. Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister. Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitif pekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. 
Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir çünkü kaçamayacak kadar küçüktür. Chihuahua savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır ve çocuklara uygun bir cins değildir. Chihuahua'nın diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı şüpheciliği kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir. Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir Chihuahua her ırktan köpekle anlaşabilir. Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir. Egzersize ihtiyacı vardır. Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalı tutulması doğru olmayacaktır. Bekarsanız, sadece evliyseniz ya da çocuklarınızın bu minik dostunuzu fazla sıkıştırmayacağına güveniyorsanız beraber yaşayabilirsiniz. Ama aksi takdirde iki defa düşünün.

Yorkshire Terrier

 
Terrierlerin yüksek enerji seviyeleri ve yaramaz davranışlarıyla bilinmesine rağmen, Yorkshire Terrier’i kucak boyutunda bir arkadaş isteyenler için harika bir başlangıç köpeğidir. Sahiplerine karşı son derece sadık ve sevecendirler ancak yabancılara karşı koruyucu olabilirler. İnatçılığa eğilimli oldukları için sağlam bir eğitim temeline ihtiyaçları vardır. Detaylı bir bakıma ihtiyaçları vardır çünkü düzenli olarak fırçalanması ve kesilmesi gereken sürekli büyüyen saçlara sahiptir. Orta düzeyde bir enerji seviyesi vardır ve yalnızca temel egzersize ihtiyaç duyar. Günlük yürüyüşler bu cins için harikadır.

Poodle

 
Kaniş olarak da bilinen Poodle; minyatür, oyuncak veya standart boy olarak temin edilebilen, iyi bilinen, popüler ve çok yönlü bir köpek ırkıdır. Bu sevimli yavrular, eğitime iyi yanıt verir ve son derece uyarlanabilir, çocuklu olanlar da dâhil olmak üzere sahiplenmeye uygunlardır. Bol miktarda zihinsel ve fiziksel uyarıma ihtiyaçları vardır ancak sürekli büyüyen tüylerini korumak için düzenli olarak tımar edilmeleri gerekir.

King Charles Spaniel

 
Köpek yavrusu gibi bir görünüme, küçük bir boyuta ve nazik bir mizaca sahiptir. Orta düzeyde enerji seviyeleri, sağlıklarını korumak için günlük egzersiz yapmaları gerektiği anlamına gelir ve orta uzunlukta tüylerine rağmen yalnızca temel bakıma ihtiyaç duyarlar. Ayrıca temel eğitime ihtiyaçları vardır ve olumlu pekiştirme ve övgüye en iyi şekilde yanıt verirler, her türlü evde gelişirler ve her yaştan çocukla iyi geçinirler.

Pomeranian

 
Pomeranian, zarif ve tatlı küçük bir kucak köpeğidir. Genellikle sahibiyle yakın bağlara sahiptir ancak yine de ailenin diğer üyeleriyle de iyi anlaşabilir. Günlük temel egzersiz, genellikle sadık dostunuzu mutlu etmek için yeterlidir. Otoriteyi doğru sağlamak için temel eğitime ihtiyaçları vardır. Eğitim olmadan, cinsin alıngan ve inatçı tarafı ortaya çıkabilir. Neyse ki; tutarlı, olumlu eğitime iyi yanıt veriyorlar ve bu sayede gelişebilen bir yapıları var. Bu köpekler, büyük tüylü bir ceketle dolaşır ancak onun iyi görünmesini sağlamak için genellikle tek ihtiyacınız olan düzenli fırçalamadır. Gözünüzün korkmasına gerek yok!

Papillon

 
Küçük görüntülerin sizi aldatmasına izin vermeyin. Bu mutlu, arkadaş canlısı ve uyum sağlayabilen sevimli dostunuz, evlere adapte olabilir. Papillon çocuklarla iyi geçinir ancak nazik olmaları gerekir. Biraz aktif bir yaşam tarzına sahip olan bu dayanıklı ırk, çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz ancak oynama ve etrafta koşma şansı vermenizi ister. Cinsin eğitilmesi kolaydır ve sadece orta derecede bakım gerektirir. Küçük boyutlu olmalarına rağmen kendilerinden kat ve kat büyük köpeklere karşı bile cesur davranışlar sergileyebilen bir özellik taşırlar. Apartman hayatına çok kolay alışabilen bu köpeklerin havlama eğilimleri de mevcuttur.
 
Kısacası, dışarıda pek çok farklı köpek ırkı varken, hangisinin yaşam tarzınıza, egzersiz ve bakım gereksinimlerinize en uygunu olduğunu bulmak zor olsa da, siz ve köpeğiniz iyi bir eşseniz tüm bu süreç heyecan verici bir deneyim olarak kalabilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey önce kendinizin ne istediğini bilmek ve sorumluluk alabileceğinizden emin olmaktır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı