İlk Kez Köpek Sahiplenecekler İçin Poodle Toy Uygun Bir Cins Mi?

İlk Kez Köpek Sahiplenecekler İçin Poodle Toy Uygun Bir Cins Mi?

Poodle Toy sahiplenecek kişinin bir köpekten beklentisi nedir? sorusu çerçevesinde bu cinsin uygun olup olmadığına karar verilebilir. Küçük bir evde ya da apartman dairesinde yaşıyorsanız Poodle Toy sizin için uygun olabilir. Poodle Toy'lar oldukça sosyal ve oyuncu köpeklerdir. Sahiplerine bağlıdır ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Sahiplenmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalardan biri de çok uzun saatler yalnız bırakıp bırakmayacağınız. Uzun süre yalnız bırakılan Poodle Toy'lar, tiz ve yüksek sesle havlama eğilimi gösterir. Ayrıca eve geldiğinizde eşyalarınızın yerlerinde değişiklik olduğunu da görebilirsiniz. 
 
Genellikle özel bir bakım isteyen bu cins köpekler, özel mamalarla beslenme gereği duyabilirler.  Güzel ve gösterişli bir tüy yapısına sahip olan Poodle Toy'lar, tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında ilk sıralarda yerini alır. Özellikle banyo sonrasında tüylerini taramanız hem tüyleri için daha iyi bir görünüm sağlar hem de köpeğinizi rahatlatır. Günlük, düzenli olarak da tüylerini fırçalamanız gerekecektir. Ayrıca en fazla 6 haftada bir tıraş olması gereken bir cinstir. Maddi ve manevi ihtiyaçlarını zorlanmadan karşılayabileceğinizden emin olmanız gerekir. 
 
Zeki olmaları ile bilinen Poodle Toy'lar, iyi bir eğitim verilmezse kendi istediklerini yapmaya eğilimlidirler.  Evde küçük bir çocuğunuz var ise, Poodle Toy köpeğiniz büyüyene kadar ikisini baş başa bırakmamalısınız. 
 
 
Poodle Toy'ların Olumlu Özellikleri
 
   •   Uzun ve kıvırcık tüy yapısına sahip olmasına rağmen hipoalerjenik bir köpektir ve evcil hayvan alerjisi olanlar için iyi bir tercihtir. Ayrıca tüy dökmeyen köpekler arasında ilk sıralarda yerini alır.
 
   •   Yüksek öğrenme kabiliyetleri ve zekâları sayesinde, her türlü eğitime açıklardır. Algıları her zaman açık olan Poodle Toy'lar öğretilen komutlara çok hızlı bir şekilde cevap verirler. 
 
   •   Çok geniş alanlara ihtiyaç duymadıkları için apartman dairesi ya da küçük bir evde yaşayanlar için uygun bir cinstir. 
 
   •   Günlük egzersiz ihtiyacı düşük olan Poodle toylar için geniş hareket alanı şart değildir. Fakat istediği gibi koşup oynayabileceği bir alanı kim istemez.
 
   •   Poodle Toy'lar; ilgiyi ve oyun oynamayı seven, aktif ve itaatkâr köpeklerdir.
 
   •   İlk kez evcil hayvan sahiplenecek olanlar için oldukça ideal bir cinstir. 
 
 
Poodle Toy'ların Olumsuz Özellikleri
 
   •   Ciddi bakım gerektiren bir cins olan Poodle toylar için rutin bakım oldukça önemlidir. 
 
   •   Beraber yaşadığı insanlara çok bağlı olan Poodle toylar, yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Tüm gün evde olmayan ya da çalışan biriyseniz, Poodle toy cinsi köpekler sizin için uygun değildir.
 
   •   Yeni tanıştığı kişilere karşı hemen sıcak olamaz. 
 
   •   Poodle toyların, kalıtsal olarak birçok hastalığa yatkınlığı vardır. Alerjik reaksiyonlar, kulak problemleri ve cilt sorunlarına karşı da yatkınlık gösterirler. 

Benzer Yazılar

Yukarı